View Single Post
Old 22-07-2012, 16:35   #51
Bajka
'Wilk z baśni' :)
 
Bajka's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Location: Kraków / Żydów...i tak na zmianę:)
Posts: 749
Default

Odzywam się dopiero teraz,bo byliśmy na wystawie
Quote:
Originally Posted by yadira-szara View Post
Bajka, jeśli szczeniak ma być 'show' to często się go na żmijce wystawia.
Pewnie, że tak, tylko po prostu uważam, że w przypadku takiego szczeniaka, który czuje się niefajnie, dowalanie mu zaciskiem na szyi/mega cienką ringówką jest nie w porządku w stosunku do psa i nie ma co mówić o poprawności użycia, bo gdy maluch chce zwiać w panice np, to za bardzo nie ma opcji poprawnego użycia czegokolwiek... i może być z tego więcej krzywdy dla psa niż pożytku. Wszystko jedno czy to będzie żmijka, czy cieniutka ringówka: jedno się wżyna a drugie się wżyna i dusi – obydwa niefajne.


Quote:
Originally Posted by yadira-szara View Post

Ja też osobiście preferuje jak najcieńsze ringówki się da, ale to już trzeba się zgrać z psem.
Z moją 25kg suką w typie laba ćwiczę na 3mm sznureczku dla ozdóbek (kupiony na grzywacza znajomej) i wiem, że gdyby była rasowa to mogłabym ją na takiej wystawiać bez problemu.
Ja też praferuję, bo pies się ślicznie prezentuje Moje dziewczę też biega na kilkumilimetrowej sznurówce i też jest ok, tylko właśnie chodzi mi o to co napisałaś: najpierw trzeba wiedzieć, że dla psa to jest ok. Po prostu do mnie nie przemawia argument, że pies ma być do show więc od początku ma biegać na zacisku-żmijce, albo na cieniutkiej ringówce i nie ważne co o tym myśli, a jak się mu nie podoba, to „weźnie i nawyknie, bo ma być do show i krzywda się mu nie dzieje” Yadira, ja nie mówię o Tobie,ani o nikim personalnie - ja mówię o tym, co widać na wystawach w różnych ringach. Szczególnie, że forum czytają różne osoby, także takie, które wyjdą za tydzień ze swoim pierwszym szczeniakiem na ring i na wstępie zafundują mu żmijkę kupioną 5 min. wcześniej, bo przeczytały na wolfdogu, że nie ma lepiej, bo żmijka nie plącze sierści i to tylko tak z zewnątrz wygląda, że pies biega na napiętej a poza tym, to jest śliczna.


Każdy pies jest inny, każdemu pasuje co innego Moje Lu ma 2,5 roku, miała być wystawowa (jeśli by się nadawała) i jest. Na początku przy czymkolwiek zaciskowym (właściwie stosowanym), Lu czuła się niefajnie i wszystko jedno, jakie to było grube i z czego zrobione, tak samo niefajnie czuła się w bardzo cienkiej ringówce (nie było walki, prób wyrywania się, jakichś jazd itp.,ale widziałam po psie, że czuje się po prostu niekomfortowo i nie widziałam powodu by „cisnąć dla idei”). Zaczynałyśmy od biegania na ładnie dobranej obroży i rączce skórzanej, takiej jak do żmijki. Potem 2 lata biegałyśmy przeważnie na zwykłej, grubej, miękkiej, niezaciskowej ringówce. A na brak tytułów i sukcesów wystawowych, zdecydowanie nie możemy narzekać Od kilku miesięcy biegamy na cieniutkiej czarnej, też niezaciskowej „sznurówce”, bo dopiero teraz dla Lu jest na to czas i pies czuje się w tym ok Zeszło długo, ale mnie to nie przeszkadza, a pies jest zadowolony
Na początku zrezygnowałyśmy świadomie z wypasionego wyglądu (chociaż zmijkę mam super ładną ) dla komfortu psychiczniego psa Bo akurat mam taki egzemplarz, który tego potrzebował Może kolejny psiak będzie wymiatał od małego w żmijce - tego nie wiem, zobaczymy jak się mu będzie podobało i do tego dostosujemy to co będzie miał na sobie w ringu

Żeby nie było wątpliwości –ja do nikogo nie piję, są i szczeniaki pięknie biegające na żmijkach i łańcuszkach, ja piszę generalnie, odnośnie podejścia do „psa do show” w różnych rasach. Po prostu nie lubię walki za wszelką cenę, bez patrzenia na psa, w imię zasady "pies ma być do show" , bo pies to nie rzecz. A na ringach bardzo często widać takie podejście. Pies by sobie bez wystaw poradził, a skoro my chcemy realizować sobie nasze ambicje czy co tam kto ma w ringu, to uważam, że naszym psim obowiązkiem jest zrobić to tak, by dla psa to było ok.
__________________

www.wilkzbasni.pl
Kalaratri z Peronówki (Furia) & Clair De Lune Srdcerváč (Luna) & Bazyliszek Wilk z baśni
Bajka jest offline   Reply With Quote