View Single Post
Old 05-11-2003, 12:21   #11
alexa
Junior Member
 
Join Date: Jul 2014
Posts: 384
Default

Věci z dopisu F.H. Mirce jsou opravdu velmi zajímavé … Ať už je to jak chce, podle mého názoru, pokud chce někdo dělat EXPERIMENT (jak mi to bylo vysvětleno), ať ho dělá, pokud bude probíhat ODDĚLENĚ od plemene. Určitě bych takový pokus také rád sledoval - k tomu by ovšem bylo potřeba, aby na začátku pokusu byly jasně definovány CÍLE, které na jeho konci bude možné zhodnotit a posoudit úspěšnost či neúspěšnost, a také možnost sledovat dílčí výsledky (a výsledky svodu nebo DKK mezi dílčí výsledky určitě patří). Bohužel, toto se neděje, takže také sdílím obavy, že všechno není tak úplně "košer" a že za nějakých deset let se prohlásí kříženci za ČSV - jak říká ing. Šebková, z kanadské vlčice tam bude v 5-té generaci 3%. To je matematika - počítat umím taky. 4 generace = celkem 30 předků - 1/30 = 0,0333, tj. 3,33% že ano. Kolik je ale v ČSV - matematicky vzato - krve Brity, Arga, Šarika nebo Lejdy? Nepíše náhodou tolikrát v této "kauze" citovaný Ing. Hartl ve své knize, že vlk se ukazoval ve výsledcích spojení jako dominantní? Lze tady používat k argumentaci nižší matematiku? Myslím že ne.

Souhlasím s panem Hrachem, že se v současnosti občas "zvýhodňují" (např. na výstavách) sříbrní nebo hodně světlí psi (nemluvím ale o Slovensku, děje se tak i u nás). Osobně si myslím (a znění standardu mi to potvrzuje), že odstíny hnědé a tmavě šedé jsou v pořádku a že tito psi jsou exteriérově naprosto rovnocenní (např. jsem měl možnost mít doma na krytí pár dní Gaje Jimili - což byl nádherný, tmavě šedý pes s velmi kontrastní téměř sněhobílou maskou). To se ale bavíme o subjektivním pohledu rozhodčího, na který má právo pokud se drží standardu. Dost dobře ale nechápu, jak by mohla typickému hnědošedému zbarvení "karpaťáka" pomoci (téměř) bílá "kanaďanka" ?

Ale dost už. Na konec bych se tady chtěl zastat Ivo Eichlera (myslím že právě ho myslel ve svém dopise pan Hrach, když psal o nějakém "arogantním Aichlérovi"). Ivoše osobně již nějakou dobu znám a myslím že znám i styl jeho práce se psy. Je to člověk, který psy miluje a jak jsem měl možnost vidět, tak také psi které dostane "na výchovu" milují jeho - dokáže si je získat, což by asi nějaký arogantní blb nedokázal . Je to jeden z mála lidí, kterému bych bez jakýchkoliv obav v případě nutnosti svého psa svěřil.

Karel
alexa jest offline   Reply With Quote