Go Back   Wolfdog.org forum > Polski > Żywienie i zdrowie

Żywienie i zdrowie Czym żywić wilczaka, informacje o karmach i pomysły na smakołyki, jak szczepić i co robić, gdy pies zachoruje....

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 30-11-2005, 20:17   #1
z Peronówki
VIP Member
 
z Peronówki's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Późna
Posts: 6,996
Send a message via MSN to z Peronówki Send a message via Skype™ to z Peronówki
Default Glukozamina

Quote:
Originally Posted by Przemek
- "glukozamina wpływa pozytywnie na rozwój stawów" - prawda i z tego co wiem, to nie jest łatwo ją przedawkować. To właśnie potrzebę podawania glukozaminy ludzie mylą z podawaniem wapnia.
To moze ja troche rozwine temat, bo wszedzie sie mowi o glukozaminie, a nigdzie nie ma po co to...

Glukozamina to aminocukier naturalnie występujący w naszym organizmie i wchodzący w skład związków, które budują tkankę chrzęstną, nadają jej twardość i sprężystość. Chrząstka stawowa pozbawiona jest naczyń krwionośnych, a odżywianie jej możliwe jest za pomocą mazi stawowej, zawierającej m.in. glukozaminę. Tak więc glukozamina nie tylko buduje chrząstkę, ale także bierze udział w jej odżywianiu. Obie funkcje (budulcową i odżywczą) glukozaminy można wykorzystać by stymulować odbudowę i regenerację zmienionej chorobowo chrząstki. Dlatego tak wazne jest jej podawnie psom, u których prześwietlenie wykazało dysplazję stawów biodrowych. Glukozamina wchłania się i przenika do chorej chrząstki, gdzie uruchamiane są naturalne mechanizmy naprawcze. Stopniowe odbudowywanie chrząstki wpływa na poprawę sprawności ruchowej stawu, a także zmniejsza dolegliwości bólowe.

Glukozamina jest co prawda naturalnym składnikiem diety, jednak przeciętna dieta zawiera jej niewiele. Najbogatszym źródłem glukozaminy są raki, krewetki, homary, kraby i morskie małże, a niewiele z tego jedzą nasze psy.... Zdrowe, dorosłe psy nie muszą jej uzupełniać, ale glukozamina pobudza komórki chrząstki stawowej do odbudowy co prowadzi do wzmocnienia chrząstki. Tak więc może być ona stosowana zarówno w celu wspomagania leczenia chorób stawów (jak dysplazja), jak i profilaktycznie by wzmocnić stawy - a to oznacza, że warto szczeniakom podawać dodatkową dawkę glukozaminy.

Glukozamina występuje w kilku postaciach. Jedyną jej formą, której skuteczność wykazano w badaniach klinicznych jest siarczan glukozaminy, stąd jest to forma preferowana przez producentów lekow. Co ważne: siarczan glukozaminy ma bardzo dobry profil bezpieczeństwa, co oznacza, że nie powoduje objawów ubocznych. Tak więc nawet jeśli karmimy szczeniaka karmą dla dużych ras, która zawiera glukozaminę, to warto podawać ją jeszcze dodatkowo w postaci kapsułek (opłaca się wizyta w sklepie dla kulturystów ) i to bez obaw, że przedawkujemy...
__________________
.

'Z PERONÓWKI'
FACEBOOK GROUP
z Peronówki jest offline   Reply With Quote
Old 30-11-2005, 22:00   #2
Ferrin
Junior Member
 
Join Date: Jan 2005
Location: Olsztyn
Posts: 17
Default

czyli dysplazja lub inne zwyrodnienie stawów zostanie wyleczone (odbudowane) czy choroba zatrzyma się? I czy nie łatwiej jest pójść do apteki czy do veta?
Ferrin jest offline   Reply With Quote
Old 30-11-2005, 22:28   #3
z Peronówki
VIP Member
 
z Peronówki's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Późna
Posts: 6,996
Send a message via MSN to z Peronówki Send a message via Skype™ to z Peronówki
Default

Quote:
Originally Posted by Ferrin
czyli dysplazja lub inne zwyrodnienie stawów zostanie wyleczone (odbudowane) czy choroba zatrzyma się?
Nie, nie. Dysplazja to (bedzie nienaukowo) nieprawidlowo zbudowane stawy - powoduje ona scieranie sie kosci i wycieranie stawu tak, ze w pewnym momencie kosc wypada i nastepuje "zwichniecie" - pies nie moze chodzic, bo zadnie nogi trzymaja sie jedynie na miesniach.
Jak juz jest dysplazja, to nie da sie jej wyleczyc.....
Po co glukozamina? Nieprawidlowy staw sciera sie. Bez glukozaminy jest w nim mniej mazi, chrzastka jest slabiej odzywiona, szybciej sie "niszczy" i wolniej odbudowuje. Glukozamina czesto bardzo spowalnia ten proces i powodujac lepsze "smarowanie stawu" przez co lagodzi bol. Bez glukozaminy to jak jazda samochodem bez oleju silnikowego (lub ze zbyt malym poziomem).

Quote:
Originally Posted by Ferrin
I czy nie łatwiej jest pójść do apteki czy do veta?
Zalezy. Dlatego warto podawac glukozamine szczeniakom - zapobiegawczo (+ stosowac wszystkie zalecenia typowe dla duzych ras). U szczeniaka nigdy nie widac, czy bedzie mial dysplazje, czy tez nie, wiec skoro nie da sie tego sprawdzic, to lepiej traktowac psa tak, jak gbyby byl chory (tzn zbytnio nie obciazac). Gdy pies ma rok, wtedy robi sie przeswietlenie, bo jedynie tak mozna ostatecznie ustalic, czy pies jest zdrowy, czy chory. Jak stawy sa OK, to glukozamine mozna spokojnie odstawic. Gdy pies jest chory (tzn ma zmiany na stawach), to glukozamine podajemy do konca jego zycia, aby spowolnic proces deformacji stawow.
Jest jeden wyjatek - glukozamine podaje sie sportowcom (dlatego mozna ja kupic w kazdym sklepie dla kulturystow ). Biora ja biegacze i wszyscy, ktorzy intensywniej uzywaja stawow... To samo jest z psami sportowymi - moze nie tyle obronczymi, ale jak sie chce szalec np. na biegach wytrzymalosciowych, to warto tez psa na niej prowadzic...
__________________
.

'Z PERONÓWKI'
FACEBOOK GROUP
z Peronówki jest offline   Reply With Quote
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 16:07.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org