Go Back   Wolfdog.org forum > Česky > Výchova & charakter

Výchova & charakter Jak se postarat o štěně, jak ho socializovat, nejčastější problémy s ČSV a jak je řešit...

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 26-05-2013, 10:42   #1
ravalah
Guest
 
Posts: n/a
Default Neposlusnost v nepritomnosti

Zdravim. Nasemu psu je 6 mesicu..uz je velkej jak dospelej, proto nepisu stene
Kdyz je nekdo v jeho pritomnosti, neni problem s jakymkoliv chovanim. Je hodny, hraje si, obcas prijde, pohladime, okouse nam mirne ruce a obleceni, proste pohoda. Na privolani poslechne, zakladni povely umi taky celkem dobre. Pres den ma celou zahradu k dispozici, vecer ho zavirame do kotce, rano poustime a jdeme na prochazku. S tim taky uz problem neni. Obcas mu ale rupne v bedne a to zejmena v pripade, kdy s nim nejsme primo v kontaktu..napriklad jsme doma a on je venku. Nebo jedeme na nakup bez nej (zvraci snad po kazdych 500 metrech, tak ho nebereme schvalne a tim padem pada i cvicak) a po prijezdu nas ceka nemile prekvapeni obvykle pred vchodem.

Co konkretne?
1)Vyhrabava mi privodni kabel k zahradnimu domku..coz ho muze zabit, vytahne ho po vyhrabani tlamou
2)Jakekoliv nove rostliny..at barevne, nebo zelene(napriklad mech) vytahne a nebo rozcupuje
3)Porad nam krade boty a devastuje, kdyz je nechame venku prede dvermi
4)Kadi na mista, kde to ma vyslovne zakazano (kolem domu)
5)Rozkouse napriklad plastove rychlospojky hadic, ktere lezi psem netknute treba mesic

Ty dva prvni body nas trapi asi nejvic, jelikoz pritelkyne je floristka a vylozene trpi tim, ze si nemuze dat ani truhlik na okno, aniz by se o nej nezajimal. On si ho treba dva tydny nevsimne a pak ho znicehonic strhne. Vysadila do zeme k ostatnim kytkam, co tam jsou od zacatku, tri nove a jeli jsme na nakup. Kdyz jsme se vratili, byly venku.
Normalne to vypada, jak kdyz se nam msti
Nepomaha upozornovani, rvani, vytahani za kuzi, zavreni do kotce, ani slehnuti voditkem. A to i kdyz ho chytneme primo pri cinu. Jakmile nas vidi, okamzite predmet pousti z tlamy. Mam ted takovy syndrom ho porad kontrolovat aspon z okna, kdyz nejsem venku.

Myslim, ze si uvedomuje, ze nas nastve, kdyz to udela. Jakmile se blizim k "mistu cinu" aniz bych o tom treba vedel, nebo to dal na sobe znat, zastavi se na rohu domu a kouka, co se bude dit. Pripadne utece na druhou stranu domu, nebo do kotce do boudy, kam jsme ho zkouseli za trest posilat.

Muze nekdo poradit, co se s tim da konkretne delat? Nevim, jak bych ho mohl pozitivne chvalit, kdyz neco neudela. On to v me pritomnosti proste nedela a ja s nim nemuzu byt 24 hodin denne. Porad premyslim o elektronickem obojku, protoze bych potreboval, aby dane cinnosti neprovadel, kdyz nejsem pobliz. Predstava je, ze bych ho proste nejaky cas pozoroval z oken stale a pri tech cinnostech by obojek dal ranu. Jak rikam, zarvu z okna..nekdy ho staci jen otevrit, ale k cinnosti se treba za dva dny zase vrati. Uz nevim, co s tim a cekat, az ho to prejde, to se mi vazne nechce. Vsechny ty nezadouci cinnosti bohuzel nedokazu odchytit vzdy i kdyz jsem doma. Je to naprosto nahodile. Treba prijdeme z prochazky, kde se dostatecne vyblazni a za hodinu mi cupuje prehoz pres motorku.

Diky predem za nejake uzitecne rady
  Reply With Quote
Old 26-05-2013, 11:22   #2
kalosek
Junior Member
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 9
Default

Tak že,
1- normálni
2- normální
3-normální
4-normální
5-normální
Každý pes je individuální tak že řešení bude jen na Vás. Každý Vám napíše co platí na jeho psa ale málokdo přímo poradí.
Ale jinak Vás i potěším- za pár let to možná přejde. Vydržať, Čévo je pes pro otrlé a když to zvládnete tak jste adepti na dalšího parťáka do smečky.
S pozdravem Roman a Mia
kalosek jest offline   Reply With Quote
Old 26-05-2013, 16:22   #3
Kometa
Junior Member
 
Kometa's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Location: Jablonec nad Nisou
Posts: 153
Default

Já se obávám, že pokud nechcete používat ten elektrický obojek (který bych nedoporučovala vůbec, natož pro půlroční štěně a z tak "malicherného důvodu"), tak máte dvě možnosti - uzpůsobit zahradu pro pobyt vlka, tzn. odstranit všechno, co může ničit nebo si tím ublížit, oželet kytičky atp., protože upravená zahrádka a čévéčko, to prostě nejde dohromady A nebo ho na zahradě nenechávat bez dozoru, tzn. ve vaší nepřítomnosti zavírat do kotce. A nebo pak třetí možnost, doufat, že ho to časem samo přejde, což ovšem není moc pravděpodobné... možná něco, ale zrovna vyhrabávání kytek je u čévéček všeho věku dost oblíbená činnost
__________________
www.jezek.vyjimecny.cz
Kometa jest offline   Reply With Quote
Old 26-05-2013, 17:09   #4
ravalah
Guest
 
Posts: n/a
Default

Quote:
Originally Posted by Kometa View Post
Já se obávám, že pokud nechcete používat ten elektrický obojek (který bych nedoporučovala vůbec, natož pro půlroční štěně a z tak "malicherného důvodu"), tak máte dvě možnosti - uzpůsobit zahradu pro pobyt vlka, tzn. odstranit všechno, co může ničit nebo si tím ublížit, oželet kytičky atp., protože upravená zahrádka a čévéčko, to prostě nejde dohromady A nebo ho na zahradě nenechávat bez dozoru, tzn. ve vaší nepřítomnosti zavírat do kotce. A nebo pak třetí možnost, doufat, že ho to časem samo přejde, což ovšem není moc pravděpodobné... možná něco, ale zrovna vyhrabávání kytek je u čévéček všeho věku dost oblíbená činnost
Odstranit vsechno nejde. Naopak je to tim horsi, protoze zacne demolovat veci, kterych si normalne nevsiml 4 mesice. Napriklad dnes po tom, co opetovne vyhrabal kabel, dostal dve voditkem a sel do kotce na dve hodiny za trest, hodinu po opetovnem pusteni zacal vytahavat draty z plotu. Nastesti jsem to nahodou videl a zarval na nej z okna. Nechal toho a za 10 minut to delal znova. V kotci je doted, dam mu za pul hodiny nazrat a jedu na nocni. To vyhrabavani kytek je proste u me nezadouci cinnost a kazdy pes a to nejenom CV se to prece musi nejak dat naucit. Je to pes. A urcite existuje metoda...at po dobrem nebo po zlem, jak na to. Chodim na 12hodinove sichty, kratky, dlouhy tyden. Preci ho nenecham zavreneho cely den v kotci, vecer ho vypustim na dve hodiny a zase zavru na noc. Pritelkyne ma dost starosti s nasim novorozencem, takze se mu v me nepritomnosti nemuze venovat. Jde s nim akorat jednou az dvakrat nejake 3-5km ven a nadava, ze jakmile za necim vyrazi, tak uz ma docela dost sily. Dvakrat skoro prevrhl kocar, protoze ho ma na voditku. Tohle neni zrovna vylozene asi chyba psa, je to stene, zajimaji ho ostatni psi, ja i kdyz vezu kocar, tak si psa dokazu ohlidat a nemam problem ho mit na volno, protoze me poslechne.

Kalosek - dalsi urcite ne

Proste to potrebuju vyresit, takze uvitam dalsi rady.
  Reply With Quote
Old 26-05-2013, 19:58   #5
Kometa
Junior Member
 
Kometa's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Location: Jablonec nad Nisou
Posts: 153
Default

No tak v tom případě bude ještě možná problém v přebytku energie Já vím, že ČSV je prakticky nemožné unavit, štěně už vůbec, ale dostatkem jiných činností je možné ty nežádoucí aspoň trochu omezit. Ten pes se na zahradě nudí, to je jasné... až bude starší, tak se trochu uklidní (u nás to přišlo asi kolem dvou let) a přestane mít tolik tendenci vymýšlet si zábavu... ale úplně to nejspíš nezmizí stejně. U dospělého psa je akorát výhoda, že se dá snáz vyběhat (třeba u kola). Tím, že mu něco zakážete, to nejspíš nevyřešíte... najde si něco jiného... Asi to bude chtít kombinaci více věcí - v prvé řadě zabavit a unavit, jak jen to jde Zkusit zajistit i na zahradě jinou zábavu (hračky, kosti... u čévéčka je to těžké, ale třeba se vám podaří najít něco, co ho zaujme a na čas zabaví). Uzpůsobit zahradu co nejvíc jste schopní, aspoň po dobu, než dospěje a uklidní se. Řešením třeba může být oplocení části zahrady pro psa, která bude uzpůsobená pro něj, pokud ho nechcete nechávat zavřeného v kotci. Po pravdě řečeno - zahrada, na které nic nesmí, je ve výsledku prakticky stejná, jako kotec. Taky tam může akorát ležet a koukat, co kde lítá Samozřejmě výchova psa ve smyslu, co smí a nesmí je důležitá, ale je těžké prosazovat svou vůli, když pes je na zahradě a vy v práci Tresty, jak sám vidíte, v tomhle případě nejsou moc k ničemu, lepší je problémům předcházet, než je řešit
A k přítelkyni a problému s udržením psa - je mu teprve půl roku, bude mít ještě větší váhu a mnohem víc síly. Pokud ho neudrží už teď, bude to časem asi dost problém. Celkem dobrou pomůckou je v tomto případě ohlávka - halti. Je to dost velký rozdíl, já třeba na obojku potřebuju ve vypjatých situacích všechnu svou sílu, abych psa udržela, protože váží skoro tolik, co já Na ohlávce mi na to bez problémů stačí jedna ruka a ani se nemusím nijak moc snažit
__________________
www.jezek.vyjimecny.cz
Kometa jest offline   Reply With Quote
Old 26-05-2013, 20:43   #6
mája
Junior Member
 
mája's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Location: Blansko
Posts: 140
Send a message via ICQ to mája Send a message via Skype™ to mája
Default

Jak už bylo psáno, pes se nudí a našel přesně to co potřeboval, něco čím získá vaši pozornost, chceto unavit a to hlavně hlavičku, pokud to takhle povedete dál koledujete si odst nepříjemných věcí...bude se bát kotce (vždyť tak chodí zatrest), bude se bát vodítka ( vždyť jím dostává výprask) bude se bát vas ( vždyť když si ho všimnete tak ho potrestáte) a vyústí to v to co určitě nechcete - začne utíkat, z nudy ze strachu...je hodně věcí co zvládnete jen na zahradě a zvládne je i přítelkyně s miminem, pokud chce...
__________________
Marie


http://www.cswolfdog.net
mája jest offline   Reply With Quote
Old 26-05-2013, 21:09   #7
Saerithra
Junior Member
 
Saerithra's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 96
Default

Quote:
Originally Posted by ravalah View Post
Odstranit vsechno nejde. Naopak je to tim horsi, protoze zacne demolovat veci, kterych si normalne nevsiml 4 mesice. Napriklad dnes po tom, co opetovne vyhrabal kabel, dostal dve voditkem a sel do kotce na dve hodiny za trest, hodinu po opetovnem pusteni zacal vytahavat draty z plotu. Nastesti jsem to nahodou videl a zarval na nej z okna. Nechal toho a za 10 minut to delal znova. V kotci je doted, dam mu za pul hodiny nazrat a jedu na nocni. To vyhrabavani kytek je proste u me nezadouci cinnost a kazdy pes a to nejenom CV se to prece musi nejak dat naucit. Je to pes. A urcite existuje metoda...at po dobrem nebo po zlem, jak na to. Chodim na 12hodinove sichty, kratky, dlouhy tyden. Preci ho nenecham zavreneho cely den v kotci, vecer ho vypustim na dve hodiny a zase zavru na noc. Pritelkyne ma dost starosti s nasim novorozencem, takze se mu v me nepritomnosti nemuze venovat. Jde s nim akorat jednou az dvakrat nejake 3-5km ven a nadava, ze jakmile za necim vyrazi, tak uz ma docela dost sily. Dvakrat skoro prevrhl kocar, protoze ho ma na voditku. Tohle neni zrovna vylozene asi chyba psa, je to stene, zajimaji ho ostatni psi, ja i kdyz vezu kocar, tak si psa dokazu ohlidat a nemam problem ho mit na volno, protoze me poslechne.

Kalosek - dalsi urcite ne

Proste to potrebuju vyresit, takze uvitam dalsi rady.

Čévéčko pro Vás asi bohužel není vhodný pes. Lépe řečeno žádné štěně a štěně čsv už vůbec ne. Děláte uplně základní chyby ve výchově psa a u tohoto plemene to může být až fatální důsledek.

První příspěvek:
1. Upozorňovat, řvat, tahat za kůži, zavírat do kotce, ani šlehat vodítkem psa za něco, co se už stalo nemá vůbec žádný smysl, protože si pes nedokáže spojit trest s tím, za co je trestán, pokud se to již stalo. Prostě to nedokáže. On se tváří "provinile", jenom protože ho trestáte, ale nechápe za co, vnímá Váš hlas, i Vaši řeč těla, ale neví, proč se zlobíte.
2. Vytahání za kůži je hodně starý a dost nevhodný trest. Když se podíváte na chování vlků (což čsv z poloviny je), tenhle trest tam neuvidíte. Tohle je totiž "finální" trest, kterým vlčice potrestá vlčata jen jednou - zabije je. Tímhle nevyřešíte nic, jen si zničíte vztah se psem.
3. Šlehání vodítkem je snad ještě horší. Psa ovládáte buď hlasem nebo vodítkem. Pokud u psa ztratíte respekt a zničíte vztah, přestane Vás poslouchat, pokud mu dáte povel. Pokud jej budete šlehat, vypěstuje si Váš pes s vodítkem asociaci, že vodítko znamená bolest a zároveň zvedlá ruka, (aby mohla šlehnout) taky znamená bolest. Dřív nebo později se začne bránit a věřte Vy ani já bych se nechtěla dohadovat se 40kg vlčákem, který se bojí, že mu budete ubližovat. Slovy mu to nevysvětlíte. Výsledkem je, že pes na sebe nenechá sáhnout a vodítko mu ze stejného důvodu nedáte. S takovým psem nehnete a je to dost nebezpečná situace.
4. Na elektrický obojek prosím Vás hned zapomeňte. Děláte základní chyby, které se změnou přístupu dokáží ještě snadno napravit, ale s EO dokážete psa po psychycké stránce úplně zničit. Rozhodně to není pomůcka pro začátečníky, kteří neví, kdy se hodí použít. Neposlouchejte reklamy, na to, jak se s tím snadno pes vycvičí, od lidí, kteří se jen snaží mít vysoký zisk. Co jsem se tak dozvěděla, většina čévéčkářů, kteří používají EO, jej používají jen při lovení, které je velmi silným pudem u čsv. Nemluvě o tom, že 6 měsíční štěně je hodně malé na EO a teď nemluvím o fyzické stránce.
5. Pokud psa chcete trestat, tak vždy jen při činu, jinak to pes nepochopí. Ani 5 minut po "akci". Tohle prostě psi nedokáží, mají jiný mozek a uvažují jinak než my lidi. Mnohem lepší než trest je převést aktivitu psa na něco jiného - hru, hračku, aport.. Říkáte mu co nemůže, ale už mu neřeknete, co může.
6. Pokud se zastaví na rohu domu nebo utíká pryč, když jdete na "místo činu", má naučené, že když tam na to místo jdete, budete ho trestat a tak se jde radši schovat. Už jen tak preventivně, protože nechápe, že provedl něco špatně.
7. Ne, pes si rozhodně nedokáže uvědomit, že Vás něčím naštval. Vnímá Vaši náladu a řeč těla. Ví, že se zlobíte, ale neví proč a proto je nejistý, jak se má zachovat. Může za Vámi dojít a třeba Vám olízne ruku nebo se "tváří provinile", ale tím chce jenom říct, vím že se zlobíš páňo, ale nevím proč. Nezlob se už.

Druhý příspěvek:
1. Je to štěně - nudí se a proto si hledá zábavu a je mu šumák, že se Vám to nelíbí, protože musí nějak zabavit těch x hodin, než se vrátíte domů. U štěňat je ta nevýhoda, že si zdřímne a zase má plno energie, kterou potřebuje vybít. Řešením je zavírat ho do kotce a pořádně unavit, až se mu budete moci věnovat. Fyzicky, ale taky psychicky (učením povelů, poznáváním nových věcí..).
2. Pokud vytahává drátky z plotu, za chvilku (až jich vytahá dost) ho napadne, že by se mohl jen tak projít po vesnici. To je pro psa a hlavně pro štěně velmi nebezpečné. Pokud se mu v tuto dobu můžete venovat, nekřičte z okna, ale radši ho vemte na procházku. Unavený pes = hodný pes.
3. Čsv se učí jako jiní psi, jen jim to občas může trvat trochu dýl, ale zrovna tady rozhodně nebude problém v učení, ale v nudě. Má moc energie a potřebuje se jí nějak zbavit, kytky nekytky, je to aspoň něco.
4. Píšete, že ho večer na 2 hodiny vypustíte a pak odcházíte. Tohle nestačí ani dospelému čsv a natož štěněti. Je to temperamentní pes a potřebuje pracovat. Tohle plemeno bylo vyšlechtěno jako pracovní = vyžaduje spoustu aktivity, aby se unavilo. Taky se dělaly zkoušky a dospělý pes čsv je schopný, bez větších problémů uběhnout 100km, na Vaší zahradě, kde jej vypustíte, naběhá stěží jeden. Je to pořád štěně, ale aktivity zjevně potřebuje víc.

Halti ohlávka není vůbec špatný nápad, alespoň pro venčení s kočárkem.

Doufám, že Vám tohle pomůže alespoň pochopit co a jak. Rozhodně nebylo mím úmyslem se do Vás nějak navézt, ale jenom poradit a upozornit, co by Vám později mohlo přinést velké problémy s Vaším psem. Hodně štěstí a krásných zážitků.

A pokud jsem napsala něco špatně, budu ráda, když mě zkušenější chovatelé/majitelé opraví. Děkuji.
Saerithra jest offline   Reply With Quote
Old 26-05-2013, 22:46   #8
affisek
Junior Member
 
Join Date: Sep 2009
Location: Nemyčeves (Jičín)
Posts: 14
Default

Plně souhlasím s již řečeným. Pes se nudí, vyvolává pozornost, protože i negativní pozornost je pozornost. Takže bych k tomu ještě dodala, že ČsV je smečkové zvíře a jako takové potřebuje bezpodmínečně kontakt se svojí rodinou. Ten nemá, když je sám na zahradě. Z vlastní zkušenosti mi fena vždy preferovala pobyt s námi v bytě než samotná na zahradě. Na té zahradě se stejně sám nevyběhá a potřebuje zaměstnat i jinak.
Co se týče elektrického obojku - určitě ne, elektrika může být užitečná, ale nevyřeší všechny Vaše problémy a nepatří do ruky začátečníkovi. Spíše byste měli vyhledat nějaký osvědčený cvičák nebo kvalitního výcvikáře, který Vám pomůže, Vámi zmíněné problémy jsou pravděpodobně jen špička ledovce.. Zvracení není důvod proč necvičit, jen je potřeba vychytat, kdy se psovi dělá nejvíc špatně, jestli je lepší před jízdou vůbec nekrmit nebo naopak nakrmit třeba dvě hodiny před tím, pořídit omyvatelnou plachtu nebo něco podobného do kufru a případně vyzkoušet nějaké léky proti kinetóze, s tím nejlépe poradí veterinář. Kinetóza může časem přejít, u nás to bylo asi na třech letech, ale to už může být na řešení problémů dávno pozdě..
affisek jest offline   Reply With Quote
Old 26-05-2013, 22:50   #9
ravalah
Guest
 
Posts: n/a
Default

Diky za reakce.
Podnetu je pres den ode mne rozhodne vice pozitivnich nez negativnich. On taky neudela uvedene cinnosti kazdy den, ale treba obden nebo jednou za tri dny. Kdyz je hodny, tak ho chvalim jako blazen. Napriklad kdyz se vykadi na zahradu, tak dostane pamlsek a pochvalu a to i kdyz si ho vsimnu treba zrovna z okna, kdyz o mne nevi. Hracek ma spousty, ale proste ho za chvili nebavi.
S castecnym oplocenim zahrady (bylo by to cca 350m) prisel soused a pritelkyne by byla pro, ale to se zase nelibi mne. Kdyz bude chtit preskocit, tak preskoci. Uz jednou takhle utekl za pritelkyni, ktera sla s kocarkem na prochazku bez nej. On ten plot rozmotaval, protoze ho to v tu chvili bavilo, ne ze by chtel utect. Na to Halti se podivam, diky za radu.
Voditkem ted dostal za celou historii asi potreti, takze strach z nej mit nebude. Do kotce sel za trest asi po pate za ty 4 mesice, co ho mame.

Jinak s tim, ze nevi, za co je potrestan, s tim nemuzu moc souhlasit. To byste museli videt. Normalne se mnou beha kolem domu, kdyz nic neudela, nebo beha sam a kdyz prijdu a vidi me, tak ke mne radostne bezi, pomazlim ho, pohladim, pak se treba o neco pretahujeme..atd.atd. Pak se ale vykadi pred domem a i kdyz ja o tom jeste nevim a treba jen otevru vchodove dvere nebo prijdu z terasy jako vzdy, tak proste vidim razantni zmenu v chovani. Klopeni zraku, usi do zadu, uhybani pohledem a vyklizeni prostoru, kde to provedl. Proste tahle zmena nemuze byt diky memu potrestani, ktere v tu chvili ani v nejmensim nehrozi. Kdyz jsem ho nepotrestal nijak a tise jsem to sebral, tak to udelal druhy den znovu. Kdyz jsem ho potrestal, dal si pauzu delsi. Maximalne vydrzel nekalet kolem domu asi tyden. Co se trestu od psi matky tyka, videl jsem na youtube video, kdy fena CSV kousla male stene, aby ho korigovala v chovani. Kazdopadne i tak od tahani za kuzi za krkem pomalu ale jiste upoustim. Hrozne u toho vyvadi a ucinek to ma evidentne plusminus stejny jako placnuti pres zadek.

Kdyz s nim chodim na prochazky ja, tak to byva kolem tech 4km, je celou dobu na volno a lita kolem me, honime se, skace do vody sem a tam tak, ze vetsinou, kdyz prijdeme zpet, tak sebou flakne na terase a spi. Pritelkyne ho nepousti, protoze ji moc neposloucha, nemela kvuli miminu cas se mu venovat jako ja, tak je to pochopitelne, ze ji moc nebere jako pana. Ale tohle celkem chapu, na to si nestezuju a s tim jsem i pocital. Tady se mrknu na tu ohlavku.

Mam problem s tim "pri cinu". Dle vysvetleni vyse si podle mne uvedomuje, ze provedl vec, ktera se mi nelibi. Nicmene tyto cinnosti se daji velmi spatne odchytnout a kdyz se mi je konecne povedlo odchytnout a pokarat ihned, bylo to stejne marne. Proto se uz nesnazim tyto cinnosti primo vyhledavat just-in-time. Zmena by pro me byla prave ten obojek, snazil bych se ho mit porad pod dohledem, dokud by se to neodnaucil a co jsem cetl i od majitele csv, pochopi to pes celkem rychle. Vyhody - ja na nej nemusim rvat, coz ma stejne jen kratkodoby ucinek, nemusim ho trestat primo ja, ale trest by prisel prave vcas pri nevhodnem chovani odnekud "shury". Pro me by to nebyla vycvikova pomucka na povely, potrebuju se jen zbavit rekneme dvou, tri cinnosti, ktere obcas dela a pritom ho jedna z nich muze zabit. Lepsi dostat od obojku neprijemnou, nez od 230V smrtici, ne? Jinak premyslel jsem o nejakem malem psim hristi na zahrade, ted si hodne hraje s provazem, ke kteremu jsem privazal botu..tak se pretahuje se zahradnim domkem o botu.

Ty hodiny jste Sae nepochopila. To, co jsem napsal o tech dvou hodinach je to, co prave nechci delat. On je na zahrade cely den volne(800m2), nejcasteji 8:00-20:00, muze vsude, nikde nema zakaz. Jediny zahon, ktery tam zatim mame, je diky umelohmotnym zatravnovackam, do kterych se mu nechce chodit(blbe se mu v tom chodi), prozatim v bezpeci, ale nemuzeme to tak nechat naporad, vypada to jednak blbe a druhak pres to rostou kytky, ktere chceme.
Kazdopadne diky za postrehy i Vam.

Omlouvam se za ty slohovky, ale opravdu to chci ucinne resit, tudiz mozna uvadim fakta, ktera se mozna zdaji nedulezita.
  Reply With Quote
Old 26-05-2013, 22:53   #10
ravalah
Guest
 
Posts: n/a
Default

Jeste doplnim, ze k psovi chodim nekolikrat denne ven se pomazlit/pohrat si, pokud neleje jako z konve a on neni uplne mokrej (vzheldem k pracovnimu turnusu jsem doma cca 20 dni v mesici, po nocni moc nespim)

Zkousel jsem krmit i nekrmit. Ani jedno nepomohlo. Za cca 16 kilometru 7x zvracel a jednou se mi v aute vykadil A to uz byla nekolikata jizda. Nejel prvne.

Last edited by ravalah; 26-05-2013 at 22:58.
  Reply With Quote
Old 26-05-2013, 23:23   #11
affisek
Junior Member
 
Join Date: Sep 2009
Location: Nemyčeves (Jičín)
Posts: 14
Default

Co se týče záhonů, tak ještě můžete vyzkoušet ohradit ty, o které obzvlášť stojíte nízkým plůtkem a naučit psa, že přes plůtek se nechodí (i když to není úplně estetické), případně celkem dost chovatelů nejen vlčáků vysypává záhony většími kameny. Kálení před domem bych zase řešila častějším venčením mimo zahradu, třeba jen na 10-15 minut.
Nevím, co přesně jste viděl na YouTube, ale osobně jsem v praxi vytahání za kůži na krku jako trest od psa neviděla, za to se velmi často objevovalo sevření čumáku (tlamy). To lze celkem dobře používat, osobně s tím mám dobré zkušenosti.
U elektriky byste měl problém s tím, že byste neodchytil všechny příležitosti, kdy pes něco provede a on by velmi brzy přišel na to, že trest přijde jen pokud jste doma. Pokud byste si ale nedal říct, a elektriku pořídil, tak v žádném případě nedoporučuji rovnou jí nasadit a do psa to napálit, ale měl byste opět spolupracovat s někým, kdo má zkušenosti a obojek umí používat. Osobně znám jen jednoho člověka, který používá elektriku opravdu racionálně a umí s ní. Ale půlroční štěně je na něco takového příliš malé a není dostatečně psychicky vyspělé, aby takovou situaci zvládlo. Spíše byste měl přehodnotit svoje problémy a možnosti a řešit je jinak. Ani psí hřiště podle mně není krok správným směrem. Hledáte řešení, která zaměstnají psa tak, abyste se mu nemusel věnovat, ale to je právě to, co mu chybí. ČsV není obyčejný pes na zahradu, to si musíte uvědomit dříve než bude pozdě. Opravdu bych Vám doporučila obrátit se na někoho se zkušenostmi a začít se psem pravidelně pracovat.
affisek jest offline   Reply With Quote
Old 26-05-2013, 23:26   #12
affisek
Junior Member
 
Join Date: Sep 2009
Location: Nemyčeves (Jičín)
Posts: 14
Default

Nemá to auto spojené s nějakým velkým stresem? Třeba veterinář... U nás ještě pomohlo hodně jezdit, krátké trasy, na procházky, prostě tak, aby to bylo příjemné a pes se na cestu autem těšil..
affisek jest offline   Reply With Quote
Old 27-05-2013, 07:02   #13
ravalah
Guest
 
Posts: n/a
Default

Quote:
Originally Posted by affisek View Post
Nemá to auto spojené s nějakým velkým stresem? Třeba veterinář... U nás ještě pomohlo hodně jezdit, krátké trasy, na procházky, prostě tak, aby to bylo příjemné a pes se na cestu autem těšil..
Netesi se prave asi kvuli tomu bliti a ze mu je spatne od zaludku...kdepak..u veterinare dostal akorat jednou injekci a to ani nepipnul a jeste dostal piskot a vrtel ocasem, navic sestricka ma CSV a tak si s nim hral, nez jsme prisli na radu. Ale co si budeme povidat, mne je spatne taky, kdyz jsem spolujezdec a kdysi jako diteti mi ani kinedril nepomohl. Proto ho do toho auta nenutim. Ujedeme 100 metru a on zacne hrozive slintat a kdyz vyleze z auta, tak je uplne vyrizenej. Nechce ani dobrotu. Ale od chovatele vim, ze jeho sourozenci to maji s auty stejne.

Ten plutek jsem chtel ja, pritelkyne zase ne..musime se nejak domluvit. S tou elektrikou mate pravdu. Neodchytl bych to 100 procentne. Slo mi jen o to, aby mu doslo, ze trest prijde i kdyz me nevidi a tak ho to pro zacatek prejde.

Kdyz mu sevru cumak, zacne na me dorazet a kousat do rukou...ve smyslu hry, takze to neplati..naopak se jeste vic rozdovadi.
  Reply With Quote
Old 27-05-2013, 08:01   #14
mája
Junior Member
 
mája's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Location: Blansko
Posts: 140
Send a message via ICQ to mája Send a message via Skype™ to mája
Default

Quote:
Originally Posted by ravalah View Post
Netesi se prave asi kvuli tomu bliti a ze mu je spatne od zaludku...kdepak..u veterinare dostal akorat jednou injekci a to ani nepipnul a jeste dostal piskot a vrtel ocasem, navic sestricka ma CSV a tak si s nim hral, nez jsme prisli na radu. Ale co si budeme povidat, mne je spatne taky, kdyz jsem spolujezdec a kdysi jako diteti mi ani kinedril nepomohl. Proto ho do toho auta nenutim. Ujedeme 100 metru a on zacne hrozive slintat a kdyz vyleze z auta, tak je uplne vyrizenej. Nechce ani dobrotu. Ale od chovatele vim, ze jeho sourozenci to maji s auty stejne.

Ten plutek jsem chtel ja, pritelkyne zase ne..musime se nejak domluvit. S tou elektrikou mate pravdu. Neodchytl bych to 100 procentne. Slo mi jen o to, aby mu doslo, ze trest prijde i kdyz me nevidi a tak ho to pro zacatek prejde.

Kdyz mu sevru cumak, zacne na me dorazet a kousat do rukou...ve smyslu hry, takze to neplati..naopak se jeste vic rozdovadi.
elektrika je pro vás zbytečná, pokud by jste s ní chtěl něco korigovat, tak už by potom nesměl mít příležitost to udělat, aby jste od ní mohl pomalu upouštět, sevření čumáku je super, pokud jako na vše ostatní, víte jak..nestačí jen stisknout ale i podpořit to hlasem a svým chováním, on není blbej, ví že za určitý věci bude potrestanej a z vás vycítí že ho potrestáte i když vy si myslíte že to nedáváte na jevo. Přítelkyni vysvětlete že cca ve třech letech se mírně uklidní a opravdu bude nejlepší jakýkoliv plotek kolem záhonků a nebo oddělující okrasnou zahradu kam bude moct jen pod dozorem, Ale pozor nesmí ho to oddálit od domu, to by potom bylo první co by začal dělat přeskakovat aby se dostal zpět ke dveřím. pokud nechcete aby se venčil před domem tak ho tam nenechávejte bez dozoru, dokud si nezvykne venčit se na jedno místo ( obvykle je to co nejdál od domu) tak bude potřebu vykonávat všude kde se celý den pohybuje. vše chce čas a čsv má to dospívání o dost delší než ostatní plemena.
Ještě k přítelkyni, pokud jste si psa pořídil s ohledem na to že jste s ní a jakým způsobem pracujete, tak se i ona musí naučit jak se němu chovat aby ji respektoval a aspoň ve vaší nepřítomnosti poslouchal, jinak jí přeroste přes hlavu a mlže se stát že dostanete ultimátum buď ona nebo pes. Prosím napište mi email, nebo soukromou zprávu odkud jste a co je to za štěně zkusím vám poradit nakoho nejblíž se obrátit, protože po těchle vzkazích se to dost blbě vysvětluje
__________________
Marie


http://www.cswolfdog.net
mája jest offline   Reply With Quote
Old 27-05-2013, 09:17   #15
Mris
Junior Member
 
Mris's Avatar
 
Join Date: Jan 2013
Location: Chýně
Posts: 9
Default

Pěkná diskuze.

My máme skoro ročního psa a velmi podobný problém jsme v jeho půl roce řešili také. V noci byl v kotci, ráno jsme šli na procházku, potom šel opět do kotce. Jak jsme se vrátili z práce (cca v 15:00), pustili jsme ho na zahradu a asi hodinu jsme tam s ním byli (hráli si, cvičili povely, prostě jsme se mu skoro hodinu věnovali). Pak jsme ho nechali na zahradě tak dvě tři hodiny a šli na delší večerní procházku. Toto fungovao tak do pátého až šestého měsíce. Tu dobu co byl na zahradě sám většinou ležel u dveří a byl klid. Kolem pátého měsíce, ale začal "zkoumat" zahradu a plot, který rozplétal. Překousal nám kabel od čidla pojezdové brány, čidlo na vnitřní straně brány, sundal kytky z okna a rozkousal proutěný květináč, ptačí budka padla také, atd..
Řešili jsme to s chovatelkou a ta to viděla celkem jednoduše. Proč by se měl sám potulovat po zahradě? Ten štěník se prostě nudí, úplně stejně se bude nudit i v kotci. Zprvu se mi to nelíbilo, ale ušetřilo nám toto řešení moc nervů. V poslední fázi kdy býval sám na zahradě jsem se přistihl, že stejně jenom odbíhám od okna k oknu a čumím co dělá. Takže jsme ho před večerní procházkou začali také zavírat. Dostal něcou na kousání a hračky, které jsme mu jindy nedávali. A funguje to tak do dnes.
Ať to vyřešíta jakkoliv, přeji pevné nervy.

P.S. trestání začal chápat až tak kolem deváteho měsíce. Jinak to bral jako hru (blboun).
Mris jest offline   Reply With Quote
Old 27-05-2013, 09:20   #16
Janiz
Junior Member
 
Janiz's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 237
Default

Všechny rady tady uvedené jsou rozumné a od lidí co vědí o čem mluví.
Já bych teda ještě doplnila, jeslti jsem dobře pochopila - přítelkyně ho má přivázaného ke kočáru? Tak to bych hned zrušila a už nikdy neopakovala! z důvodu bezpečnosti psa i dítěte! Pokud psa musí přítelkyně mít na vodítku, jakože je možné že jí poslouchá hůř, pže čsv většinou poslouchá líp jen jednoho pána, tak je třeba aby ho držela přímo ona, nikoliv kočár s vaším děckem!! Použití halti samozřejmě je možné.
Také je samozřejmě nutné aby se s ním přítelkyně naučila zacházet(i když jí asi nebude poslouchta tak jako vás, obecně chlap je vetší autotira) a abyste oba používali stejné povely, které pes dostatečně zná a ovládá.
Co se týče zamezení nežádoucích činností na zahradě jak popisujete,
k tomubych EO(el.obojek) rozhodně nedoporučila pže byste ho stejně musel neustále sledovat, což píšete že vám nevyhovuje.
Nejjednodušší je dovolit psu pokud jste doma aby byl s vámi, myslím tím uvnitř! a tím většina těch činností co popisujete prakticky vymizí sama. ČSV je smečkový pes a mimo jiné nechce být sám! Pokud se mu k tomu budete věnovat i na zahradě a vezmete ho dostatečně často i na procházku nemusí být pak pes na zahradě bez dozoru.
Pokud už ale umí kytičky ničit a je to jeho zábava je možné že i při krátké vaší nepozornosti bude mít tendenci se k tomu vrátit a bude složitější ho to odnaučit.
Důležité je také, jak už tu bylo řečeno, dostatečné unavení fyzické i psychické.
A poslední věc - za vyvenčení na zahradě bych nechválila, ale ani u domu bych nedělala vyrvál - stačí uklidit. Chválila bych za vyvenčení na procházce, ale musí jich být dostatek.
Držím palce vám a hlavně pejskovi, pamatujte že čsv opravdu není obyčejný pes
__________________
CHS Norský vlk
www.vlcanda.estranky.cz
http://vlcanda.rajce.idnes.cz/
Janiz jest offline   Reply With Quote
Old 27-05-2013, 09:24   #17
Janiz
Junior Member
 
Janiz's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 237
Default

Pokud se štěněti dělá v autě špatně chce to trénovat krátké opatrné jízdy za něčím příjemným, nám se osvědčilo rozhodně s prázdným žaludkem, musíte vyzkoušet kolik hodin předem nekrmit(někdy opravdu dost) ale u takhle většího štěněte by to neměl být problém.
__________________
CHS Norský vlk
www.vlcanda.estranky.cz
http://vlcanda.rajce.idnes.cz/
Janiz jest offline   Reply With Quote
Old 27-05-2013, 09:49   #18
Mris
Junior Member
 
Mris's Avatar
 
Join Date: Jan 2013
Location: Chýně
Posts: 9
Default

Jízda autem byl u nás taky problém. Zvracel sice pouze dvakrát, ale ty scény před autem nebyly pěkné. Parkrát jsme pobavili sousedy, když jsme se snažili dostat psa do auta :-). Teď už do kufru skáče dobrovolně, ale slintá pořád strašně. Vyřešili jsme to zakoupením gumové vany do kufru.
Někomu hodně pomohla kennelka, ve které je pes v autě zavřený....

Tom
Mris jest offline   Reply With Quote
Old 27-05-2013, 16:07   #19
Dagmar
Junior Member
 
Dagmar's Avatar
 
Join Date: Sep 2011
Location: Praha-východ, Telč
Posts: 85
Default

S kaděním v autě jsme taky měli problém. Důvodem ale bylo to, že jsme před jízdou malou nevyvenčili. Od té doby i před kratší cestou autem jdeme vždy aspoň na konec ulice k rybníku, kde se vyčůrá, příp. i většinou vykadí a cesta je pak bez problémů (nyní věk 3 roky). I když je stále na zahradě, tak až pohyb mimo zahradu jí rozhýbe střeva, že se vykadí a není stresovaná touto potřebou v autě. Se zvracením v autě máme malé zkušenosti - většinou je to z důvodu nějakého jídla před cestou. Ale pokud s tím mají problém i ostatní sourozenci...
Dagmar jest offline   Reply With Quote
Old 27-05-2013, 16:24   #20
Saerithra
Junior Member
 
Saerithra's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 96
Post

U toho bití vodítkem je jedno kolikrát se to stalo. Jednou si to zapamatuje a už nezapomene. A stejně tak s plesknutím po zadku. Uvidí zvedlou ruku a začne vrčet, časem se ožene. Proto se nepoužívají žádné nápřahové tresty. To kousnutí do čumáku jsem viděla taky a jde spíš o to, to štěně upozornit, než aby to ho bolelo, ale souhlasím, že to může pochopit až po nějaké době.
Nejlepší je odvést jeho pozornost na něco, co dělat může a jak už tu bylo psáno výše, nejlepší je mít ho pořád u sebe (i v domě). Nemůže dělat lumpárny a bude rád, že není sám.
Možná chápe, že nemůže provádět potřebu u domu, ale dost možná prostě "nestíhá". Se štěňaty se chodí na časté krátké procházky nejen kvůli socializaci, ale i unavení a venčení, protože není schopné to udržet moc dlouho.
Nicméně věřte mi, že psi nejsou schopní si spojit co se stalo s tím, že je teď trestáte. Vypadat to může jakkoliv a představit si to dokážu, nicméně bych ho za to netrestala a už vůbec ne, pokud jsem ho zrovna nepřistihla. Zkuste ho venčit častěji nebo mu ukázat kde by se měl venčit. Říkáte mu tady nemůžeš, ale neřeknete, kde může.
O psech toho víme dost, ale myslím, že nikdo není schopný přesně říct, jak to zvíře uvažuje. Může si trest spojit s vykonáním potřeby nehledě na místě. Slyšela jsem o feně čsv, která se nějak blbě zranila, byla to jenom nehoda, ale poblíž byl její páníček a pokoušel se ji z toho dostat (myslím, že se zamotala do nějakého pletiva nebo drátu), ale bohužel fena si spojila páníčka s tím, že ji něco bolelo a už nikdy mu uplně nedůvěřovala. Čsv jsou velmi citlivá zvířata a vyžadují stejný přístup.
Ty hodiny jsem myslím pochopila. Nejde o to, že je venku, ale o to, že je s někým, kdo se mu plně věnuje. Čsv se samo unavit neumí. A i když si člověk dá práci, stejně je dost náročné ho unavit. Jsou to příliš akční psi.
Čsv vyžaduje jen 1x1m prostoru, zato vedle pána a se spoustou akčních procházek. V dospělosti alespoň několik a jednu velkou.

Last edited by Saerithra; 27-05-2013 at 17:49.
Saerithra jest offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 20:14.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org