Go Back   Wolfdog.org forum > Česky > Různé

Různé Vše o československých vlčácích...

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 21-10-2006, 22:01   #1
tigriada
Junior Member
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 4
Send a message via ICQ to tigriada Send a message via MSN to tigriada
Default rozmyslame o CSV

ahojte, rozmyslame s priatelom o tom, ze si za nejaky cas kupime psika - az bude dom postaveny. CSV je jeden z najkrajsich, ake poznam; ak nie ten najkrajsi. trochu sa vsak bojim a chcela by som sa ist pozriet aj k nejakemu chovatelovi, nech vieme do coho sa pustame... takmer vsade som sa vsak docitala, aky je CSV narocny na vychovu, iba pre skusenych kynologov a rozhodne sa neodporuca zaciatocnikov. ako je to vlastne? nerada by som zacala s niecim, co by urobilo nas i toho chlpaca nestastnymi. priatel mal psa, nemeckeho ovciaka; ja som v tomto smere uplny novacik... je mozne aby sme vychovu zvladli? zacala som si studovat materialy, nielen na nete ale skusim zohnat i nejake dobre knihy... viete mi, prosim, poradit, ci by sme si i my mohli vziat steniatko CSV? je mozne, aby sme to i ako pomerne neskuseni ludia zvladli? aka by bola najlepsia priprava na CSV?
tigriada jest offline   Reply With Quote
Old 07-03-2007, 11:33   #2
saschia
Member
 
saschia's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Bratislava
Posts: 936
Send a message via Skype™ to saschia
Default

Toto je velmi casta otazka - vsade sa pise ze CVcko je pre neskusenych nevhodne. Ovsem to nie je uplna pravda. CVcko je nevhodne pre ludi, ktori si proste chcu kupit nejakeho psa a vlastne ani nevedia, co taky pes zerie...
Ak je clovek ochotny nastudovat si veci, pytat sa a nechat si poradit, tak nie je nevyhnutne mat skusenosti. Navyse ak jeden z partnerov uz mal psa, ma aspon sajn co to mat psa znamena, a CVcko nie je ziadna obluda, je to proste inteligentne aktivne zviera. Niekedy je dokonca lepsie ked clovek nevie ale necha si poradit, ako ked nieco vie a mysli si ze jeden sposob funguje na vsetko a jemu uz nema kto co radit.
Ak je clovek neskuseny, najlepsie spravi, ked si co najviac precita, podiskutuje s co najviac ludmi (co maju bohatu prax s konkretnym plemenom v poslednom obdobi - lebo aj plemeno sa vyvija), a vyberie si chovatela, ktory mu pomoze spravne vybrat stena pre jeho potreby a bude ochotny mu radit, pripadne ho nakontaktuje na niekoho kto dobre poradi...
__________________
Saschia
(Sasa Zahradnikova)
http://www.chiens-loup-tchecoslovaqu...ei-et-damon.ws
saschia jest offline   Reply With Quote
Old 03-04-2007, 18:48   #3
tigriada
Junior Member
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 4
Send a message via ICQ to tigriada Send a message via MSN to tigriada
Default dakujem vsetkym

xcela by som podakovat vsetkym, hlavne za moznost prist sa pozriet na psikov. som vam naozaj vdacna. u nas to zatial nie je velmi aktualne, lebo zatial este nie je kde byvat, preto som xcela nejake informacie na zaciatok. ono to tak vyzera, ze ak psika, tak az o par rokov:-) ale kedze ja som nedockava a myslim ze clovek toho nikdy nevie dost, zacala som sa pytat uz teraz:-) kazdopadne dakujem za vasu ochotu a pomoc a ja sa casom urcite ozvem:-)
tigriada jest offline   Reply With Quote
Old 04-04-2007, 08:27   #4
leila
http://www.tobrok.sk
 
leila's Avatar
 
Join Date: May 2006
Location: Nitra - Mojmírovce, Slovakia
Posts: 550
Default

tigriada xi, vidim ze si ako ja. ja sa uz vo vlciakoch piplem skoro dva roky a za cca 3,5-4 mesiace konecne (ak vsetko klapne) bude stendo doma. naozaj tu nie je na mieste nieco urychlovat, radsej pekne dopredu a skor, ako neskoro a urobit nespravne rozhodnutie. zelam potom stastnu ruku pri vybere
leila jest offline   Reply With Quote
Old 26-04-2007, 22:32   #5
tigriada
Junior Member
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 4
Send a message via ICQ to tigriada Send a message via MSN to tigriada
Default

leila, tak dakujem, ja ti prajem tiez stastnu ruku a hlavne krasneho maleho psika, nech sa dari:-)
tigriada jest offline   Reply With Quote
Old 14-05-2007, 14:43   #6
Tipsy
Junior Member
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 20
Default

Mne sa tiez toto plemeno velmi paci a teraz vsade zhanam vsetky infa o nom. Momentalne mam len stredneho krizenca, taky sialeny mix, ale verim, ze moj dalsi psik bude CSV.
Je tu niekto z TN, alebo okolia, co ma CSV, tiez by som sa rada pozrela na nejakeho i ked uz v jednej CHS pri TN som bola. Otazka, pocitujete, ze CSV stupa na popularite, ze vraj ich je na vystavach stale viac. Ja dufam, ze to nestupne az tak, ze bude vela bezpapierakov.
A este jedna otazka, co vlastne stoji stendo CSV. Teraz je to skor zo zvedavosti, kedze planujem az tak za 3-4roky kupovat fenku.
Tipsy jest offline   Reply With Quote
Old 15-05-2007, 09:01   #7
saschia
Member
 
saschia's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Bratislava
Posts: 936
Send a message via Skype™ to saschia
Default

Tipsy, ja myslim ze ten pocet na vystavach sa zvysuje, lebo ludia s CVckami maju viac tendenciu na vystavy chodit. Ale fakt je aj ten, ze uz nema tolko ludi predsudky, ze ich na vystavach viac vidaju, tym padom niekto nie je divny ze si CVcko zaobstara, dobre je aj zavedenie zliav pre vystavovatelov narodnych plemien (ci uz podmienenych ucastou na prehliadke narodnych plemien alebo nie), svoje zohrava tiez povinna ucast na aspon dvoch vystavach pre uchovnenie (na Slovensku) a tiez ze ludia uz vedia lepsie so psiskami robit a na vystavu sa nehambia ist. A v neposlednom rade aj to, ze na vystave sa stretneme a pokecame, novi majitelia sa sice casto hambia zapojit ale my co sa pozname to vzdy vitame ako dobru moznost pre stretnutie.
__________________
Saschia
(Sasa Zahradnikova)
http://www.chiens-loup-tchecoslovaqu...ei-et-damon.ws
saschia jest offline   Reply With Quote
Old 20-03-2008, 20:56   #8
tayanita
Junior Member
 
tayanita's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Location: Zlončice
Posts: 17
Send a message via ICQ to tayanita
Default samota, dominance

Mám osmiletou bíglici a plánuju k ní pořídit ještě fenu čsv.
Jelikož je u nás prakticky neustále někdo doma, se samotou by se nové štěně moc často nepotýkalo, ale přece, kdyby nebyl doma nikdo z lidí, "stačí" mu jako parťák další pes?
Pak jsem se taky chtěla zeptat k dominanci. Předpokládám, že v pubertě by se vlčanda snažila nad bíglici povyšovat, ve většině případů nechávám psy vyřešit si hierarchii samotné, ale neměla bych v tomhle případě starší feně trochu "nadržovat" v případě, že by se to nějak hrotilo?

Last edited by Pavel; 20-03-2008 at 21:13.
tayanita jest offline   Reply With Quote
Old 26-03-2008, 19:43   #9
Aris
Junior Member
 
Aris's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 16
Default

Veľmi sa mi páči, že si najskôr pozisťujete a až potom kupujete, lebo žial vo veľa prípadoch si niekto kúpi šteňa a vidí v ňom len štena a potom ho vyhodí
Aris jest offline   Reply With Quote
Old 17-10-2008, 20:16   #10
Larra
Junior Member
 
Larra's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 8
Default

Ahojte, v blízkej budúcnosti by som si veľmi rada zadovážila ČsV a mám niekoľko otázok, ktoré mi "vŕtajú" v hlave...psíka teda najlepšie sučku by som chcela využívať na dogtreeking prípadne canicross a možno /ak ešte zvýši čas/aj záchranársky výcvik, určite by som sa chcela venovať tiež výstavám a chovu...pri počiatočnom zháňaní informácii som v jednej knihe, pri tomto plemene v riadku "zvláštne nároky" našla pre mňa naozaj zarážajúcu informáciu a to - "mimoriadne náročné, neustálené plemeno, patriace do rúk výhradne skúseného kynológa"...neskôr som začala zháňať info aj na nete a myslím, že to s ním nebude až také strašné...výcviku psov sa venujem už nejaký ten rok, mojim úplne prvým psíkom bol pes plemena RTW, s ktorým som zložila 8 skúšiek z výkonu a absolvovala ceľa pretekov, neskôr som cvičila s BOM a NO športovú kynológiu a záchranárčinu a s newfoundlakom vodnú záchranu...myslím si, že mám čo sa týka kynológie celkom dobré skúsenosti, preto by ma zaujímalo, či by som si pri ČsV mala, čo sa týka výchovy a výcviku na niečo "dávať pozor", je nazozaj po tejto stránke náročnejší?...ďalej by ma zaujímalo či je pri vyberaní vhodného šteniatka tiež dôležite vedieľ čo znamená napr.: Wirightov koeficient, Ancestor - Loss koeficient a tiež Vlčia krv v dokladoch jeho rodičov...pretože sa mi páčia striebristosivý jedinci, by som chcela vedieť, keď si vyberiem "najbledšie" šteniatko či môže jeho farba neskôr stmavnúť - teda na niektorých miestach zažľtnuť...sučka už príde k moji dvom terajším absolútne nekonfliktným psom plemena australsky dobytkársky pes a bulterier, môžem počítať s tým, že sa v ich spolunažívaní môžu vyskytnúť nejaké konflikty? Za odpovede ďakujem.

Last edited by Larra; 17-10-2008 at 20:36.
Larra jest offline   Reply With Quote
Old 18-10-2008, 08:59   #11
leila
http://www.tobrok.sk
 
leila's Avatar
 
Join Date: May 2006
Location: Nitra - Mojmírovce, Slovakia
Posts: 550
Default

ahoj, máš skvelé skúsenosti s výcvikom - psov, ale myslím, že čsv je v tom "náročnejší", že to nie je robot ako NO. bude pracovať a skladať skúšky, ale musíš na neho inak. žranica a silná motivácia (ty a tvoja odmena) sú super. čévečka sa učia veľmi rýchlo a sú inteligentné, ale nebudú bezhlavo na povel skákať z budovy, nesadnú si 100* za sebou, premyslí si to a vyhodnotí situáciu. možno by bolo fajn vidieť prácu čsv naživo...
názvy, ktoré si vypísala, sú z hľadiska výberu šteniatka nie veľmi podstatné. ide len o percento príbuzenskej plemenitby, čo je možno dôležité pri chove a výbere krycieho psa, ale to má nastarosti poradca chovu, takže sa tým nemusíš tak trápiť.
strieborná farba sa dá dopredu určiť tak, že šteniatko je už od mala skoro sivo-modré, takmer bez masky, pozri "šteniatkovské fotky" Argo Tajomný tulák, Arimminum Upstream, Elar z Oravy.
Keď šteniatko navykneš od mala na iných psov v domácnosti, nebude mať problém. Ale uvidíš neskôr rozdiel v jej hre s ostatnými psami. čévečka majú iné hry, búrlivejšie. Ale dopredu sa nedá odhadnúť, akú povahu bude mať, ale dôležité je od mala malinkata zvykať na všetko nové a teda aj na cudzích a vlastných psov.
dúfam, že som ti trošku pomohla, s pozdravom
Petra a Nero
__________________
www.tobrok.sk
leila jest offline   Reply With Quote
Old 18-10-2008, 19:56   #12
mellorn
Member
 
mellorn's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Location: Prague
Posts: 523
Default

co se týká barvy štěněte,tak já jsem ,když jsem se na ně jela podívat,vůbec netušila,jak ty kuličky budou vlastně vypadat. Teď mám vlčici,která je dohněda jako karpaťák a začalo se mi to moc líbit,kdybych chtěla druhého psa,tak bych raději taky tmavšího,jsou přece jen vlkům podobnější. tady je foto na ukázku

mellorn jest offline   Reply With Quote
Old 18-10-2008, 21:51   #13
CDaniela
http://www.srdcervac.wbs.
 
CDaniela's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Location: Unhošť - Nouzov
Posts: 1,313
Default

Z vlastní zkušenosti vím, že vyloženě světlá štěňata zůstanou i v dospělosti světlejší než zbytek barevně se "normálně" jevících sourozenců.
Feka na fotce (vlevo) je jedno z mých štěňat, kterému jsme už od narození říkali Vápno. A Vápnem zůstala.
http://picasaweb.google.com/smecka13...29368123419506
__________________
Daniela

CDaniela jest offline   Reply With Quote
Old 19-10-2008, 12:07   #14
Adrian
Junior Member
 
Adrian's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Location: Hostivice
Posts: 264
Default

My běháme cannicross, ale opět u čsv platí, že některé věci je zkrátka vůbec nebaví a nijak excelentně to nikdy dělat nebudou. Je to individuální. Na rozdíl od tažných plemen které to mají v krvi. Řešil jsem to s některými čsv mushery ze Slovenska a zkušenosti mají podobné. Prostě někteří nemají důvod. Ale že bych pro to nechával psy v rámci výcviku zdivočet hladem po vzoru eskymáků, to se mi zrovna nechce. V knize od J."Monte" Kvasnici to vypadá poměrně jednoduše, ale mám pocit že ač se to jmenuje "Běh s vlky" s jejich napodobeninou autor nepočítal. Někdy to vypadá jako když kradu psa.
Myslím, že to vystihl pán Hartl když říkal něco ve smyslu, že u čsv by se měl majitel přizpůsobit potřebám a možnostem psa a nikoliv obráceně.
Adrian jest offline   Reply With Quote
Old 19-10-2008, 18:38   #15
mellorn
Member
 
mellorn's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Location: Prague
Posts: 523
Default

Já s čubou nedělám vlastně nic a nijak zvlášt nám to oběma nevadí. teda mám smělé plány na stopy,ke kterým se stále nemůžu dokopat a příští rok dogtrekking,až vyroste.Na aporty,jako klasicky není,míč jí zajímá dokud se hejbe a když ho má jinej pes,to samé se týká různých klacků apod. Nejspokojenější je,když si může se svou kamarádkou lítat a kousat se,to jí opravdu moc baví.Občas to ještě zkouší i na mě,jakože bychom se mohly hryzat, ale já bohužel nemám srst,takže jí to musím zatrhnout,protože to bolíAsi bych s ní mohla dělat třeba i záchranařinu,ale mě chybí podstatná věc a to je důslednost na tyhle výcviky,toho jsem si vědoma...
mellorn jest offline   Reply With Quote
Old 19-10-2008, 18:46   #16
saschia
Member
 
saschia's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Bratislava
Posts: 936
Send a message via Skype™ to saschia
Default

No ja myslim ze pre CsV je dolezity vztah s majitelom, a najma psa bavi robit to, co bavi jeho majitela. No mozem sa mylit, ale obe moje potvory sa do mna celkom strafili.

Narocnost CsV je v tom, ze potrebuje pevnu ruku a cit pre psa. Niekedy je to ale lepsie u zaciatocnika - pokrocili vsadebol sa divi, ze to co fungovalo predtym na vsetkych NO a BO a dobermany zrazu nefunguje a to plemeno je podla neho extremne blbe. Neni blbe, je vychcane. Preto ho milujeme, ze?

Navyse, mam taky dojem ze aj nova literatura o psoch vseobecne prebera udaje o CVckach z literatury starej. Neustalene plemeno? Autor je asi sto rokov za opicami, inak by take nieco hovorit nemohol. Alebo je mudrejsi ako cela komisia FCI co ma na starosti posudenie, ci plemeno splna poziadavky pre definitivne uznanie. Samozrejme su aj u CsV vynimky, ale v ktorom plemene nie su?

A vobec - prid sa pozriet na vystavu. 2 novembra v Nitre budes mat moznost vidiet pokope vyse 60 CVciek, posud sama ci su ustalene alebo nie. Budes vitana.
__________________
Saschia
(Sasa Zahradnikova)
http://www.chiens-loup-tchecoslovaqu...ei-et-damon.ws
saschia jest offline   Reply With Quote
Old 19-10-2008, 18:56   #17
mellorn
Member
 
mellorn's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Location: Prague
Posts: 523
Default

Myslím,že u ČV platí víc než u jiných,že nejdřív si získej jeho srdce a potom ho můžeš utvářet k obrazu svému.../ne,že by se to vždy dařilo/
mellorn jest offline   Reply With Quote
Old 19-10-2008, 19:15   #18
Marianka.W
Šungmánitu-ha Khoyáke
 
Marianka.W's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Location: Kovčín
Posts: 777
Default

Nemohu, než souhlasit. Můžem dělat kde co, hlavně když to budem dělat spolu. My teď s Dráčetem trénujem na ZVP I., vlastně já trénuju, protože Darlinka mě má na háku. Při běhu ještě rekreačně chytá myši. Ale hlavně se u toho skvěle bavíme a jen tak mimochodem k tomu posilujem vzájemný vztah.

Mellorn, plány na stopu vůbec nejsou smělé - půjde to samo, uvidíš. A co se týče dogtrekingu, dejte vědět, my se přidáme. Ď.

Jinak souhlasím s tím, že s prvním ČsV je každý začátečník ať měl předtím kolik a jakých psů chtěl. Je to něco úplně jiného.
Marianka.W jest offline   Reply With Quote
Old 19-10-2008, 19:42   #19
Larra
Junior Member
 
Larra's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 8
Default

Ďakujem Vám všetkým za rady, ste zlatý...ja z cevečkom nemám absolútne žiadne skúsenosti, videla som ho len raz v živote na výstave v Trenčíne /boli tam naozaj impozantný jedinci/ a raz na záchranárskom cvičisku kde chcel ten dobrák zožrať svoju paničku...veľmi rada by som šla pozrieť aj do Nitry, no neviem či mi to bude vychádzať, ale na bonitáciu a zvod v Hričove pôjdem určite...čo sa týka toho výcviku naozaj nečakám žiadne divy, nechcem praktizovať ani žiadne NO-čkárske metódy, toto plemeno som si vybrala hlavne preto, že by som chcela vyskúšať niečo nové a poľaviť v časovo, fyzicky a psychicky náročnom výcvikovom tempe, ktoré som doteraz mala zaužívane...z cécečka chcem hlavne psíka spoločníka, psa, ktorý by sa pri mne ráno zobúdzal, robil mi spoločníka pri nákupoch, vození detí do školy, pri dlhých aj krátkych túrach po lesoch, sprevádzal ma ku koňom, oddane strážil našu ľudskú svorku, večer sa mi túlil pri televízii k nohám...to či sa mu bude, alebo nebude chcieť behať canicross, alebo "zachraňovať ľudí mi je dá sa povedať jedno, ak by ho výcvik bavil tak super, určite by sme sa venovali niečomu čo som už vyššie spomínala, ak nie tak tiež super...ale čomu by som sa s ním /teda s ňou/ veľmi rada venovala sú výstavy a určite aj ďalší chov, kedysi som mala chovateľskú stanicu shar-peiou a anglických buldogov a veľmi mi táto činnosť so psíkom chýba...inak šteniatko plánujeme niekeby január-február 2009, kontaktovala som už niekoľko chovateľov a uvidím čo s toho bude...ešte by ma celkom zaujímalo aké máte skúsenosti s ceveškom a deťmi...
Larra jest offline   Reply With Quote
Old 20-10-2008, 08:15   #20
Svorik
Junior Member
 
Join Date: Nov 2007
Location: Donovaly
Posts: 8
Send a message via Skype™ to Svorik
Smile Pre nového majiteľa

Quote:
Originally Posted by Larra View Post
...chcem hlavne psíka spoločníka, psa, ktorý by sa pri mne ráno zobúdzal, robil mi spoločníka pri nákupoch, vození detí do školy, pri dlhých aj krátkych túrach po lesoch, sprevádzal ma ku koňom, oddane strážil našu ľudskú svorku, večer sa mi túlil pri televízii k nohám.....
Ahojte. No.......na toto sa treba inak pripraviť! Podľa mojich skúseností k tomuto nedôjde skôr, ako psík prehupne cez svoju mladosť, A kedy sa to stane...??? Dovtedy to bude hlavne o neporiadku, nevyspatosti a nadmernom hryzkaní. S týmto by sa mal budúci majiteľ vyrovnať. Neodrádzam, len upozorňujem. Ja som skočil od labradora k CSV a bol to teda riadny skok.
Vlado
Svorik jest offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 23:37.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org