Go Back   Wolfdog.org forum > Polski > Z życia wzięte....

Z życia wzięte.... Opowiadania ku przestrodze dla przyszłych właścicieli wilczaków...czyli wszystko o charakterze CzW

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 26-08-2005, 12:28   #1
Klara_i_Luna
Junior Member
 
Klara_i_Luna's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Location: Góry Sowie
Posts: 133
Send a message via Skype™ to Klara_i_Luna Send Message via Gadu Gadu to Klara_i_Luna
Default Zastanawiam się...

Tak to bywa że kiedy człowiek zakocha się bardzo szybko zapomina o złych chwilach, a jest pod wrażeniem tych pozytywnych. Szkody wyrządzone przez Lunę poszły już gdzieś w niepamięć, w końcu miłość wszystko wybaczy Decydując się na wilczaka wiedziałam że nie będzie łatwo, ale czułam że warto. I nie pomyliłam się. Jestem pod wrażeniem tej rasy. Teraz wiem że chcę mieć tylko takie psy. I co za tym idzie urodził się w głowie pomysł żeby już teraz, póki Luna jeszcze młoda, przyjąć pod swój dach następną wilczakową kuleczkę, albo od razu dwie
Zastanawiam się jeszcze czy to na pewno już teraz, czy poczekać aż Luna dojrzeje, pójdzie na wystawy, i kto wie, poczekać na potomstwo od niej...
Sama nie wiem... Tak sobie rozmyślam...
No i właśnie, a co wy radzicie?

Pozdrawiamy

Klara i Luna
Klara_i_Luna jest offline   Reply With Quote
Old 26-08-2005, 12:49   #2
Galicja
Galicyjski Wilk
 
Galicja's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Location: Kraków
Posts: 1,124
Default

moge dać Ci radę jedynie z mojego ogródka, ja zdecydowałam się na Donę w momęcie kiedy Penny była jeszcze młoda (1 roczek) bo doszłam do wniosku że im dłużej będę czekała to trudniejsze będzie to dla mojego psa, będzie po prostu bardziej przyzwyczajony że jest sam w domu...ale Penny to ON....
Galicja jest offline   Reply With Quote
Old 26-08-2005, 13:11   #3
leśniczyna
Member
 
leśniczyna's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Location: Wejherowo
Posts: 517
Default

Klaro w mojej głowie zrodził się podobny pomysł.. De Molka ma dopiero 9 miesięcy, a kolejny wilczak pojawi się, jak będzie miała skończony conajmniej rok. Także nie wiem, czy to nie za wcześnie, a także, czy poradzę sobie z 2. wilczakami, czy to na pewno rasa dla mnie - bo że wilczaki są śliczne, nie zaprzeczę, ale czy jestem odpowiednia dla nich - to inna sprawa..
pozdrawiam!
leśniczyna jest offline   Reply With Quote
Old 26-08-2005, 13:28   #4
Joanna
Tmave Zlo
 
Joanna's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Location: Kopana k/W-wy
Posts: 1,196
Send a message via Skype™ to Joanna
Default

Klaro, swietny pomysl. O ile oczywiscie wiesz, ze obu psom zapewnisz odpowiednia ilosc uwagi i zajecia. Na pewno drugi pies jest swietnym kompanem, gdy Was nie ma i dodatkowym towarzyszem, gdy jestescie.
W przyrodzie wystepuja juz przypadki wielowilczakowosci domowej (nie kojcowej), wiec widac, ze mozna to zrobic. I to nie zaleznie od tego, czy drugi pies jest wprowadzany wczesniej, czy pozniej. Zaleta "pozniej" jest to, ze mlodszy mieszkaniec na pewno wiele sie nauczy od dobrze wychowanego starszego kompana. Wada? Chyba nie ma, bo zakladam, ze Luna jest dobrze zsocjalizowana z psami. A z innym wilczakiem moze byc jej tylko latwiej.
__________________
Joanna jest offline   Reply With Quote
Old 26-08-2005, 13:30   #5
leśniczyna
Member
 
leśniczyna's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Location: Wejherowo
Posts: 517
Default

To fakt - De Molka gdy ma w domu innego psa, zachowuje sie znakomicie i widac, ze o wiele lepiej funkcjonuje.
leśniczyna jest offline   Reply With Quote
Old 26-08-2005, 14:43   #6
z Peronówki
VIP Member
 
z Peronówki's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Późna
Posts: 6,995
Send a message via MSN to z Peronówki Send a message via Skype™ to z Peronówki
Default

Quote:
Originally Posted by Joanna
Wada? Chyba nie ma...
Sa.... I trzeba je dokladnie przemyslec. Oczywiscie, jak czlowiek wie, ze to wlasnie TA rasa, to nie beda straszne, ale:

- 2 wilczaki to juz STADO. A ono reaguje inaczej - jest mniej przyjacielskie do innych psow. Starszy pies staje sie Alfa, a to powoduje, ze staje sie VIPem i np psy zaczynaja zaczepiac inne samce (mimo, ze wczesniej byly bardzo przyjacielskie), suki zaczynaja bronic swojego nowego "szczeniaka".

- posluszenstwo stada jest takie jak najgorzej wyszkolonego czlonka stada... Czyli jesli jeden pies nie slucha, to i drugi nie bedzie...

- odwaga stada jest taka jak najbardziej pewnego czlonka stada - czyli jesli mamy dwa psy: jeden strachliwy, drugi pewny siebie, to ten straszak bedzie tak samo pozowal, jak i jego pewny siebie kolega/kolezanka. W razie ew. awantury jedno bedzie pomagalo drugiemu....

- szczeniaka trzeba separowac od starszego psa, czyli trzeba wtedy liczyc sie z dodatkowymi spacerami, wyjazdami i to tylko z nowym nabytkiem. Chodzi o to, ze szczeniak o wiele gorzej sie socjalizuje. I jesli nie bedzie sie go separowac, aby nabral pewnosci siebie i ufal w SWOJE WLASNE sily, to stanie sie strachliwy (to oprocz zlej socjalizacji jeden z glownych powodow strachliwosci u CzW)

Oczywiscie, gdy sie patrzy na dwa CzW w domu, to plusy dominuja nad minusami, ale tak jak pisalam, drugi pies to nie 2x wiecej pracy, ale z 4x wiecej....
__________________
.

'Z PERONÓWKI'
FACEBOOK GROUP
z Peronówki jest offline   Reply With Quote
Old 26-08-2005, 18:19   #7
Klara_i_Luna
Junior Member
 
Klara_i_Luna's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Location: Góry Sowie
Posts: 133
Send a message via Skype™ to Klara_i_Luna Send Message via Gadu Gadu to Klara_i_Luna
Default

No właśnie.
Jak zwykle im więcej się zastanawiam tym więcej widzę za i przeciw, ale taka kolej rzeczy, chcę przede wszystkim wspólnego dobra mojego i psów.

Myślę że Luna jest dość dobrze zsocjalizowana. Mówię dość, bo jako mieszkaniec lasu późno oswoiła się z miastem, a do tłumów ludzi i psów (np. wystawa) jeszcze czuje lęk. Doskonale bawi się ze znajomymi psami, a w kontaktach z obcymi najpierw wychodzi z pozycji "jeża", jeśli przeciwnik się nie przestraszy zaczyna się z nim bawić.
Dużo czasu spędza z 6-letnią, owczarkowatą suką rodziców, i mimo że tamta jest mniej posłuszna, kiedy wydaję komendy zwykle Luna wykonuje pierwsza, ale kiedy przystępują do "ataku" np. na nowego psa, krowę czy sarnę, przyznam że odgapia zachowania starszej i trudno ją odwołać.

Martwię się tym że Luna jest zazdrosna o inne psy, np. kiedy na spacerze chcę pogłaskać jej kolegę, natychmiast jest przy mnie i łasi się że ona też chce. A w domu potrafiła kilka razy pokazać ząbki na swojego najlepszego kumpla. Nie jest jedynym zwierzakiem w domu, bo mieszka z kotem, którego bezskutecznie też próbuje ustawiać. Boję się jak zareaguje na szczenię...

Wiem że to byłoby kolejne wyzwanie. Ale czy sobie poradzimy?
Dziękuję za wszystkie rady i czekam na więcej.

Klara i Luna
Klara_i_Luna jest offline   Reply With Quote
Old 28-08-2005, 01:42   #8
Agnieszka
Distinguished Member
 
Agnieszka's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Location: Supraśl/Poznań
Posts: 2,513
Default

Quote:
Originally Posted by leśniczyna
czy to na pewno rasa dla mnie - bo że wilczaki są śliczne, nie zaprzeczę, ale czy jestem odpowiednia dla nich - to inna sprawa..
???
Jak to: czy TY jesteś odpowiednia dla nich? co masz na myśli? Z całym szacunkiem, no ale kurcze, przecież z DeMolką żyjesz nie dwa dni, tylko już pare miesięcy..... chyba że ja coś źle zrouzmiałam tu. Leśna rozwiń temat
Agnieszka jest offline   Reply With Quote
Old 28-08-2005, 12:17   #9
z Peronówki
VIP Member
 
z Peronówki's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Późna
Posts: 6,995
Send a message via MSN to z Peronówki Send a message via Skype™ to z Peronówki
Default

Quote:
Originally Posted by Klara_i_Luna
Jak zwykle im więcej się zastanawiam tym więcej widzę za i przeciw, ale taka kolej rzeczy, chcę przede wszystkim wspólnego dobra mojego i psów.
Problemow nie unikniesz, bo nie ma psow doskonalych.... Chodzi tylko o to, aby wiedziec, gdzie moga sie pojawic...

Quote:
Originally Posted by Klara_i_Luna
Boję się jak zareaguje na szczenię...
Teraz jest jeszcze mloda, wiec raczej entuzjastycznie. W pozniejszym wieku narazisz sie jednak o obrazenie sie suki, ze przyprowadziliscie jej do domu jakiegos zaszczanca. Ale sama wiem, ze co innego obcy szczeniak, a co innego nowy lokator. Psy w pewnym sensie to wyczuwaja i choc trzeba na poczatku uwazac i obserwowac, to szczeniaki szybko przyjmowane sa do stada....
__________________
.

'Z PERONÓWKI'
FACEBOOK GROUP
z Peronówki jest offline   Reply With Quote
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 21:26.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org