Go Back   Wolfdog.org forum > Polski > Żywienie i zdrowie

Żywienie i zdrowie Czym żywić wilczaka, informacje o karmach i pomysły na smakołyki, jak szczepić i co robić, gdy pies zachoruje....

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 07-05-2007, 16:07   #1
aneta1
Member
 
aneta1's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Location: Będzin
Posts: 708
Send a message via Skype™ to aneta1 Send Message via Gadu Gadu to aneta1
Default Prześwietlenie stawów biodrowych u mlodych psow

Rozmawiałam dzisiaj z weterynarzem i namawia mnie na zrobienie prześwietlenia stawów(nie ma żadnych podejrzeń że coś jest nie tak) między 3-4miesiacem gdy będą jakieś nieścisłości to po miesiącu powtórka i potem dopiero gdy ukończy 12miesięcy i wpis do rodowodu. Ja czytałam gdzieś na forum że tego typu badanie by było wiarygodne można robić w 6m,12m,24m. Teraz nie wiem co zrobić. Kiedy wy wykonujecie te badania? Jak wam radzą wasi weterynarze?
__________________


aneta1 jest offline   Reply With Quote
Old 07-05-2007, 16:47   #2
Huan
Member
 
Huan's Avatar
 
Join Date: Jan 2000
Posts: 912
Send a message via Skype™ to Huan Send Message via Gadu Gadu to Huan
Default

Oczywiście można wykonać prześwietlenie, ale w takim wieku jedyne co można przeprowadzić to badanie Penn Hip, które może jedynie powiedzieć o prawdopodobieństwu, czy pies będzie miał w przyszłości dysplazje. Słyszałem, że wiele psów miało fatalne wyniki Penn Hip, ale nie miały potem dysplazji. Dodatkowo myślę, że jeśli nie ma podejrzenia, że jest coś nie tak ze stawami, to nie warto narażać szczeniaka na ewentualne zagrożenie związane z narkozą. Badania takie są jak najbardziej wskazane jeśli pies przejawia jakieś nieprawidłowości z rozwojem i budową, ale to też koło 5-6 mc.

Nie bez powodu jako oficjalne uznaje się prześwietlenia po 12 mc życia, a w niektórych rasach/krajach po 15,18 mc. Wcześniej mało co widać na zdjęciu, gdyż kości nadal się rozwijają, a w młodym wieku są jeszcze zbudowane z tkanki chrzęstnej, która nie jest tak widoczna na rtg. Więc jedyne co można ocenić na wcześniej wykonanych zdjęciach, to bardzo poważne zmiany zwyrodnieniowe.
__________________
"It's too bad that stupidity isn't painful.” Anton LaVey
Huan jest offline   Reply With Quote
Old 07-05-2007, 20:04   #3
aneta1
Member
 
aneta1's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Location: Będzin
Posts: 708
Send a message via Skype™ to aneta1 Send Message via Gadu Gadu to aneta1
Default

Dzięki Przemek za odpowiedź. To po prostu chce wyrwać ze mnie trochę kasy ale póki nie trzeba to się nie dam
__________________


aneta1 jest offline   Reply With Quote
Old 07-05-2007, 21:22   #4
wolfin
Moderator
 
wolfin's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Where the wolf lives
Posts: 6,095
Send a message via ICQ to wolfin Send a message via Skype™ to wolfin
Default

Aneta-zmien weta
__________________
wolfin jest offline   Reply With Quote
Old 07-05-2007, 21:25   #5
aneta1
Member
 
aneta1's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Location: Będzin
Posts: 708
Send a message via Skype™ to aneta1 Send Message via Gadu Gadu to aneta1
Default

chyba tak zrobię
__________________


aneta1 jest offline   Reply With Quote
Old 07-05-2007, 21:46   #6
Gaga
VIP Member
 
Gaga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Los Dientitos
Posts: 6,856
Send Message via Gadu Gadu to Gaga
Default

PO prostu przyzwyczaj sie, ze weci na ogol patrza na wilczaki jak na wszystkie inne psy i niekoniecznie zawsze maja racje Jest pare tematow, w ktorych wilczaki nijak do sredniej "psiej" nie przystaja...
Najczestszym wynalazkiem wetow jest proponowanie podawania dodatkowego wapnia, mowienie, ze mlody wilczak ma krzywice itp. Prawda jest taka, ze madry, uczciwy wet najpier zarzadzi badania , m.in na stosunek wapnia i fosforu zanim zaordynuje jakikolwiek lek czy suplement.
NIkt nie ma rentgena w oczach i wszelkei decyzje najlepeij podejmowac na bazie wynikow badan
A poki co nie przejmuj sie, trzymaj sczeniora szczuplo, nie forsuj wymuszonymi skokami, na rower ne zabieraj i bedzie OK
__________________

Hodowca psów to nie funkcja, to nie zawód i nie nazwa hobby - to tytuł i godność. Trzeba na nią zasłużyć i dobrze piastować.
チェイタン。
Gaga jest offline   Reply With Quote
Old 07-05-2007, 22:03   #7
wolfin
Moderator
 
wolfin's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Where the wolf lives
Posts: 6,095
Send a message via ICQ to wolfin Send a message via Skype™ to wolfin
Default

co do wetow-moj pierwszy miot u wetow w 3 miesecy dostal opis-"zaglodniony pies"
a te same psy w re same dni od sedziego z CZ dostali opis "doskonala wilcza sucha kondicja"

hm i kto tu ma racje?
__________________
wolfin jest offline   Reply With Quote
Old 04-07-2008, 15:11   #8
aneta1
Member
 
aneta1's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Location: Będzin
Posts: 708
Send a message via Skype™ to aneta1 Send Message via Gadu Gadu to aneta1
Default

Wracam do tematu bo mój dzisiejszy dzień się w okół tego kręci Mianowicie chodzi mi czy zaobserwowaliście związek między psy/suki które lubią leżeć i wyciągać się jak żaby( tz. na brzuchu z wyciągniętymi nogami do tyłu ), a brakiem dysplazji
czy psy/suki które tak nie czynią maja większe prawdopodobieństwo wystąpienia dysplazji
czy to jest tylko jakieś uronienie z mojej strony i nie tylko
Wiem że tu mogą działać różne czynniki które spowodują dysplazje ale czy przez to jakie pies ma upodobanie leżenia można wysnuć opinie , ocenę myślę tu o statystyce wszędzie są wyjątki.
Kiedyś dawno temu stary wet mi o tym wspomniał a teraz mi się to przypomniało i analizuje na razie mi się sprawdza ciekawa jestem waszych opini i spostrzeżeń
__________________


aneta1 jest offline   Reply With Quote
Old 04-07-2008, 15:28   #9
Gaga
VIP Member
 
Gaga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Los Dientitos
Posts: 6,856
Send Message via Gadu Gadu to Gaga
Default

Ja miałam porównanie dwóch : Dewi, która lubi własnie połozyc sie i przeciągac dłuuugo wyciagając tak łapy do tyłu i Cheya, który przeciaga sie, ale nie tak długo i nie kładzie sie "na zabę". Oba maja stawy OK
Może to kwestia budowy suki/psa?
__________________

Hodowca psów to nie funkcja, to nie zawód i nie nazwa hobby - to tytuł i godność. Trzeba na nią zasłużyć i dobrze piastować.
チェイタン。
Gaga jest offline   Reply With Quote
Old 04-07-2008, 15:35   #10
z Peronówki
VIP Member
 
z Peronówki's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Późna
Posts: 6,995
Send a message via MSN to z Peronówki Send a message via Skype™ to z Peronówki
Default

Quote:
Originally Posted by aneta1 View Post
czy psy/suki które tak nie czynią maja większe prawdopodobieństwo wystąpienia dysplazji
Slyszalam, ze u psow z dysplazja takie lezenie na "zabe" jest pozycja niewygodna i podobno jej unikaja... Ale prawdopodobnie dotyczy to psow, ktore maja zaawansowana dysplazje, gdzie kosci nie siedza w stawach.... Ale czy nigdy tak nie czynia... nie wiem, czy ktos to badal (amerykanscy naukowcy? )...
__________________
.

'Z PERONÓWKI'
FACEBOOK GROUP
z Peronówki jest offline   Reply With Quote
Old 04-07-2008, 16:27   #11
konek
Member
 
konek's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Bystrzejowice
Posts: 712
Send a message via Skype™ to konek
Default

Max i Ereshka uwielbiają się tak rozciągać, że przednie łapy już kilometr są do przodu a tylne prostują się maksymalnie zostając z tyłu. Ereshka często tak robi schodząc np z łóżka, gdzie jeszcze lepiej może się rozciągnąć , bo tylne łapki są jeszcze na sofie. Max tego na łóżku nie robi bo po prostu na łóżko nie wchodzi Natomiast na żabę jedno i drugie rzadko się kładą . Oboje mają czyste stawy.
__________________
http://henrykowka.wolfdog.org/
konek jest offline   Reply With Quote
Old 04-07-2008, 17:17   #12
aneta1
Member
 
aneta1's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Location: Będzin
Posts: 708
Send a message via Skype™ to aneta1 Send Message via Gadu Gadu to aneta1
Default

Czyli na razie można przyjąć że jest to jakiś punkt odniesienia i prawdopodobieństwo że stawy są zdrowe jest jak na razie duże A czy jest ktoś na forum kogo pies ma inną ocenę niż A Czy jego pies kładzie lub kład się na żabę ( tu mi się wyobraziło jak wilczak kładzie się na żywą żabę ale nie o to mi chodzi )
Quote:
ale czy nigdy tak nie czynia... nie wiem, czy ktos to badal (amerykanscy naukowcy? )...
Co do badania to chyba nie ma zbytniego sensu ale tak z ciekawości.
Znam jeden domowy sposób na zbadanie stawów u 2 miesięcznego szczeniaka , tylko czy taki szczeniak ma już dysplazje ?
Można to badanie wykonać i starszym szczeniakom tak do ok 6 miesięcy tylko czy to ma sens.?
Dzisiaj doznałam olśnienia z zwrotu częściowej pamięci
Ten sam stary wet pokazał mi sposób po prostu położyć psiaka na plecach i rozciągnąć delikatnie nogi i obserwować reakcję to samo powtórzyć na brzuszku.
cytat Przemek
Quote:
Nie bez powodu jako oficjalne uznaje się prześwietlenia po 12 mc życia, a w niektórych rasach/krajach po 15,18 mc. Wcześniej mało co widać na zdjęciu, gdyż kości nadal się rozwijają, a w młodym wieku są jeszcze zbudowane z tkanki chrzęstnej, która nie jest tak widoczna na rtg. Więc jedyne co można ocenić na wcześniej wykonanych zdjęciach, to bardzo poważne zmiany zwyrodnieniowe.
może zdjęcia nie wykażą ale takie proste badanie ?
__________________


aneta1 jest offline   Reply With Quote
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 12:08.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org