Go Back   Wolfdog.org forum > Polski > Żywienie i zdrowie

Żywienie i zdrowie Czym żywić wilczaka, informacje o karmach i pomysły na smakołyki, jak szczepić i co robić, gdy pies zachoruje....

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 22-10-2003, 15:38   #1
DanielZ
Wilczasty : Foto
 
DanielZ's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Łódź/Wielka Wieś
Posts: 900
Send a message via Skype™ to DanielZ Send Message via Gadu Gadu to DanielZ
Default Masło

Ostatni przysmak Pinki to masło.Kiedy kostka masła pojawi sie w zasiegu jej pyszczka natychmiast znika .Zastanawiam sie jakie moga byc skodki przedawkowania masla?
DanielZ jest offline   Reply With Quote
Old 22-10-2003, 16:16   #2
z Peronówki
VIP Member
 
z Peronówki's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Późna
Posts: 6,995
Send a message via MSN to z Peronówki Send a message via Skype™ to z Peronówki
Default

Jak by to delikatnie napisac...... Rozwolnienie... ?
__________________
.

'Z PERONÓWKI'
FACEBOOK GROUP
z Peronówki jest offline   Reply With Quote
Old 22-10-2003, 18:43   #3
Joanka
Junior Member
 
Joanka's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Location: Jura Krakowsko-Częstochowska
Posts: 190
Default

Może jeszcze maślane oczęta?

Joanka
Joanka jest offline   Reply With Quote
Old 22-10-2003, 18:50   #4
Gaga
VIP Member
 
Gaga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Los Dientitos
Posts: 6,856
Send Message via Gadu Gadu to Gaga
Default

...i piękne futro jesli to bylo prawdziwe maslo
pozdrawiam
Gaga z Giga
Gaga jest offline   Reply With Quote
Old 22-10-2003, 21:56   #5
Huan
Member
 
Huan's Avatar
 
Join Date: Jan 2000
Posts: 912
Send a message via Skype™ to Huan Send Message via Gadu Gadu to Huan
Default Re: Masło

Quote:
Originally Posted by DanielZ
Zastanawiam sie jakie moga byc skodki przedawkowania masla?
Szybkie osiagniecie wagi ubojowej...
Huan jest offline   Reply With Quote
Old 22-10-2003, 22:43   #6
Ori
Senior Member
 
Ori's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Poznań, Poland
Posts: 1,471
Send a message via Skype™ to Ori
Default

Nieprzyzwyczajonym wysiadzie watroba, ale jak to jej przysmak to pewnie ma juz zaprawe.

A wlasnie co zrobic zeby podtuczyc psiaka w 2 tygodnie ???
Ori jest offline   Reply With Quote
Old 22-10-2003, 23:05   #7
Huan
Member
 
Huan's Avatar
 
Join Date: Jan 2000
Posts: 912
Send a message via Skype™ to Huan Send Message via Gadu Gadu to Huan
Default

Quote:
Originally Posted by Ori
A wlasnie co zrobic zeby podtuczyc psiaka w 2 tygodnie ???
Może nie w 2 tygodnie, ale da się... i to nawet naszego największego niejadka: Jolly (a Jolly ma długie zęby do wszystkiego, nawet mięsa). Otóż trochę ponad rok temu też chciałem, by przybrała na wadze, bo wciąż dostawała od sędziów oceny w stylu: "za mało substancji.." czy "w użytkowej kondycji..." Opracowałem plan, który nie mógł się nie powieść - miał tylko jeden minus. Musiałem się sam poświęcić dla tego wyższego celu )) A plan był następujący:

1) Przerzucenie się z normalnej suchej karmy dla dużych ras na karmę dla psów o wysokiej aktywności (High Performance) - kaloryczność tylko o 14% większa ale główną różnicą był sam skład (więcej tłuszczy i białka)

2) Podstawowy problem sprowadzał się jednak do czegoś innego: jak te suche granulki wcisnąć w Jolly? I tu przyszedł czas na moje poświęcenie . Codziennie wsiadałem na rower i robiłem z Jolly jakieś 10-15km. Po powrocie trzeba było tylko odczekać godzinę czy dwie, aby aktywował się u niej istnie wilczy apetyt. Wtedy wystarczyło tylko podstawić jej miskę z ok 0,5kg karmy i piesek był o 2200kcal bogatszy )))))

Po miesięcznej kuracji "tłuczącej" jednak z niej zrezygnowałem, gdy na jednym spotkaniu w Czechach, któryś hodowca spytał się, czy czasem Jolly nie jest w ciąży


PS: Tylko jedna uwaga: Jolly miała wtedy już 2 lata. Z 11-miesięcznym psem 10-kilometrowe wypady chyba nie są najlepszym pomysłem.
Huan jest offline   Reply With Quote
Old 22-10-2003, 23:18   #8
Ori
Senior Member
 
Ori's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Poznań, Poland
Posts: 1,471
Send a message via Skype™ to Ori
Default

Najpierw punkt 2
Rower nie bedzie potrzebny, kazda ilosc czegokolwiek jadalnego znika natychmiast. Mozna sie obawiac tylko zeby nie przedawkowac
Wlasnie najbardziej wilcza rzecza u Amberka jest jego apetyt...

Teraz 1
Karma dla aktywistow oczywiscie wchodzi w gre, ale nie jest to karma dla duzych ras, nie ma ochrony stawow itp wiec boje sie ja stosowac.
Ori jest offline   Reply With Quote
Old 22-10-2003, 23:45   #9
Huan
Member
 
Huan's Avatar
 
Join Date: Jan 2000
Posts: 912
Send a message via Skype™ to Huan Send Message via Gadu Gadu to Huan
Default

Quote:
Karma dla aktywistow oczywiscie wchodzi w gre, ale nie jest to karma dla duzych ras, nie ma ochrony stawow itp wiec boje sie ja stosowac.
Najlepiej jest poczekać do prześwietlenia na dysplazję i uwarunkować przejście na tą karmę od wyników prześwietlenia. U psa, u którego stawy zostały ocenione jako wolne od dysplazji, prawdopodobieństwo, że dysplazja rozwinie się później jest znikoma. Gorzej jeśli u psa gdzie wykryto HD, wtedy chyba lepiej zostać przy karmie Large Breed. Ale co do "systemu ochrony stawów" w Eukanubie to sprowadza ona się do dwóch składników karmy: glukozaminy i siarczanu chondroityny, które można psu dostarczyć poprzez dodatkowe środki takie jak np. Arthroflex lub chrząstkę rekina, którą można kupić w każdej aptece (lek dla ludzi chorych na osteoporozę). A o ile dobrze wiem, to stosowanie ich jest też dość bezpieczne (brak skutków ubocznych). Jest tylko jedno przeciwskazania, ale to Amberka nie dotyczy, bo odnosi się do ciężarnych suk. W ich przypadku nie wolno stosować tych związków ani karm, które je zawierają, bo mogą wpłynąć negatywnie na płody (spowodować niedokrwienie płodów poprzez zatamowanie przepływu krwi przez łożysko, ale to tu nie ma znaczenia).

Ale tak się zastanawiam... teraz nadchodzi zima, to podtuczenie wilczaka nie będzie akurat takie trudne. U nas wszystkie wilczaki w tym momencie przełączają się już na "tryb zimowy" i pochłaniają praktycznie dwa razy większe dawki karmy niż to jest podane na opakowaniu dla psa o tej masie. One po prostu wiedzą ile mają zjeść (no może z wyjątkiem Belki, bo ona wciąż myśli, że mieszka na Syberii i odpowiednio się do tego przygotowuje ). Ale idealnym przykładem jest tutaj Bolton: w lecie potrafi zrobić sobie z własnej woli 2-3 dniowe głodówki. Natomiast tuż przed zbliżającymi się mrozami przestawia się właściwie z dnia na dzień: cały czas by tylko jadł i tak jak mówiłem zjada podwójną dawkę karmy (i pewnie zjadł by jeszcze trochę)... Wniosek mój jest taki: do tabelki podanej przez producenta karmy na opakowaniu podchodzić z dystansem i brać ją raczej bardziej jako wartość orientacyjną: wilczak (w tym konkretnym przypadku Bolton) według producenta powinnien dziennie zjeść 300gr karmy, ale np. w lecie zje tylko 150gr a w zimie nawet ponad 500gr (pewnie gdyby policzyć średnią to wyjdzie te 300gr, ale byłaby to średnia z całego roku). Więc według mnie: należy po prostu obserwować swojego psa, poznać jego prawdziwe potrzeby i dostosować do niego dawkę.
Huan jest offline   Reply With Quote
Old 23-10-2003, 23:04   #10
Ori
Senior Member
 
Ori's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Poznań, Poland
Posts: 1,471
Send a message via Skype™ to Ori
Default

Czyli mam zaryzykowac i dac mu sie najesc do oporu
A jak peknie???
Bierzesz to na siebie?
musielibyscie mi zrobic jeszcze jednego takiego samego Amberka
Ori jest offline   Reply With Quote
Old 23-10-2003, 23:30   #11
Huan
Member
 
Huan's Avatar
 
Join Date: Jan 2000
Posts: 912
Send a message via Skype™ to Huan Send Message via Gadu Gadu to Huan
Default

Quote:
Originally Posted by Ori
Czyli mam zaryzykowac i dac mu sie najesc do oporu
A jak peknie???
Bierzesz to na siebie?
Nie ma mowy Powyższe teksty były tylko polemiką na temat "jak podtuczyć psa"... ja nic nie zalecam, nic nie zabraniam... jestem za, a nawet przeciw...
Huan jest offline   Reply With Quote
Old 24-10-2003, 10:58   #12
DanielZ
Wilczasty : Foto
 
DanielZ's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Łódź/Wielka Wieś
Posts: 900
Send a message via Skype™ to DanielZ Send Message via Gadu Gadu to DanielZ
Default

Quote:
Originally Posted by Gaga
...i piękne futro jesli to bylo prawdziwe maslo
pozdrawiam
Gaga z Giga
Pewnie ze prawdziwe.Musialo jej czegos brakowac bo po zjedzeniu kostki masła pzrez 4-dni wogule sie nie drapala.Jednym słowem stosować ale z głową
DanielZ jest offline   Reply With Quote
Old 24-10-2003, 23:57   #13
Ori
Senior Member
 
Ori's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Poznań, Poland
Posts: 1,471
Send a message via Skype™ to Ori
Default

Pewnie sie nie drapala , bo Wasze pchly nie lubia tlustych wlosow (siersci) :P
Ori jest offline   Reply With Quote
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 10:21.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org