Go Back   Wolfdog.org forum > Polski > Wystawy

Wystawy Nasze sukcesy wystawowe, jak przygotować CzW, jak wystawiać....

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 24-04-2013, 22:06   #1
Puchatek
Senior Member
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,330
Default Sędziowanie wilczaka

No cóż..... zbliża się ta wiekopomna chwila, gdy trzeba będzie podjąć decyzję dokąd bujnąć się na wystawę z sierściuchem.
Ponieważ jestem już wiekowa, czasu mi brak, a oszczędność jest odpowiedzią na kryzys, pytam wprost: którzy Sędziowie znają naszą rasę i oceniają zgodnie ze wzorcem?.....
/Minęło sporo czasu, gdy wystawiałam Lailę i nie pamiętam już "kto jest kto"/

....
Mam nadzieję, że będzie mi policzone na plus, że tak zgrabnie temat "ujęłam"....
Puchatek jest offline   Reply With Quote
Old 24-04-2013, 22:19   #2
anula
czuły barbarzyńca
 
anula's Avatar
 
Join Date: May 2010
Location: miastowieś S-łomianki
Posts: 1,859
Default

Quote:
Originally Posted by Bura View Post
No cóż..... zbliża się ta wiekopomna chwila, gdy trzeba będzie podjąć decyzję dokąd bujnąć się na wystawę z sierściuchem.
Ponieważ jestem już wiekowa, czasu mi brak, a oszczędność jest odpowiedzią na kryzys, pytam wprost: którzy Sędziowie znają naszą rasę i oceniają zgodnie ze wzorcem?.....
/Minęło sporo czasu, gdy wystawiałam Lailę i nie pamiętam już "kto jest kto"/

....
Mam nadzieję, że będzie mi policzone na plus, że tak zgrabnie temat "ujęłam"....
podobno Anna Kochan. Ja na nia jeszcze nie trafilam. Mam dobre odczucia co do sedziowania p. Malgorzaty Wieremiejczyk-Wierzchowskiej. Na pewno jest ich jednak wiecej - i mysle, ze rzeczywiscie lepiej stworzyc selekcje pozytywna, niz negatywna
anula jest offline   Reply With Quote
Old 25-04-2013, 00:01   #3
erendil
Junior Member
 
erendil's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: Ostrzeszów
Posts: 137
Default

Quote:
Originally Posted by anula View Post
podobno Anna Kochan. Ja na nia jeszcze nie trafilam. Mam dobre odczucia co do sedziowania p. Malgorzaty Wieremiejczyk-Wierzchowskiej. Na pewno jest ich jednak wiecej - i mysle, ze rzeczywiscie lepiej stworzyc selekcje pozytywna, niz negatywna
Moim zdaniem tez Anna Kochan ona podobno jest zapraszana do Czech czy Słowacji do sędziowania a to już coś znaczy, babeczka z pewnością przeczytała wzorzec
__________________
http://www.veritas-ad-wolf.pl/
erendil jest offline   Reply With Quote
Old 25-04-2013, 07:50   #4
avgrunn
Senior Member
 
avgrunn's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Location: Trójmiasto
Posts: 1,756
Default

Dodalabym jeszcze Pana Pawla Bonieckiego, a z zagramanicznych polecilabym Pana Christiana Ştefănescu, calkiem niezle sobie poradzil, kita w gorze mu nie przeszkadzala wrecz przeciwnie
__________________
Ja & Urciowaty

Last edited by avgrunn; 25-04-2013 at 07:54.
avgrunn jest offline   Reply With Quote
Old 25-04-2013, 10:26   #5
jefta
Call Me Sexy Srdcervac
 
jefta's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Location: Wroclaw
Posts: 1,233
Send a message via Skype™ to jefta Send Message via Gadu Gadu to jefta
Default

Zależy po co chcesz jechac na wystawe jesli po 3 doskonale to jak najblizej sprawdzajac tylko czy sedzia daje same doskonale. Jesli po tyluly to juz gorzej bo trzeba dobrać sedziego pod wady i zalety konkretnego psa i jeszcze wybrać z mala frekwencja. A jesli chcesz dowiedzieć sie jak najwięcej o swoim psie to chyba najtaniej, najszybciej i najlepiej bedzie pojechac do jakiegoś znajacego sie hodowcy do domu i poprostu zapytac
__________________
jefta jest offline   Reply With Quote
Old 25-04-2013, 11:16   #6
Puchatek
Senior Member
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,330
Default

Quote:
Originally Posted by anula View Post
Mam dobre odczucia co do sedziowania p. Malgorzaty Wieremiejczyk-Wierzchowskiej.
Tę Panią sobie daruję.

....

Quote:
Originally Posted by jefta View Post
po co chcesz jechac na wystawe
Przeczytaj powoli jeszcze raz mój pierwszy wpis -tam jest napisane. Ale powtórzę, ku utrwaleniu: by sędzia ocenił mnie na podstawie wzorca p.K.Hartla.
/Proszę pozostałe rady i sugestie zachowaj dla siebie -nie o tym temat -bo Ci odpowiem, że po "dokumentację fotograficzną" dla Was/

Last edited by Puchatek; 25-04-2013 at 11:19.
Puchatek jest offline   Reply With Quote
Old 25-04-2013, 12:19   #7
Witek
Plessowy wilczak
 
Witek's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Location: Pszczyna
Posts: 1,200
Default

To możesz mieć problem obawiam się że tacy sędziowie w naszym piknym kraju nie istnieją
__________________
OBERSCHLESIEN IST MEIN LIEBES HEIMATLAND
Witek jest offline   Reply With Quote
Old 25-04-2013, 13:06   #8
Gia
K-Lee Family
 
Gia's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Location: Wrocław
Posts: 2,400
Send a message via Skype™ to Gia Send Message via Gadu Gadu to Gia
Default

Quote:
Originally Posted by Bura View Post
by sędzia ocenił mnie na podstawie wzorca p.K.Hartla. /
Obawiam się, że dostaniesz dyskwę za brak ogona
__________________

Gia, K-lee Vornja z Peronówki & Gran Rosa Amiga Atropa Bella Donna...
Gia jest offline   Reply With Quote
Old 25-04-2013, 14:18   #9
dorotka_z
Member
 
dorotka_z's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Location: Warszawa
Posts: 620
Default

nie wspominając już o braku... jąder :-O
__________________
Arte et Marte Wäka
Bashtee Wilcza Saga
dorotka_z jest offline   Reply With Quote
Old 25-04-2013, 20:46   #10
Gaga
VIP Member
 
Gaga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Los Dientitos
Posts: 6,856
Send Message via Gadu Gadu to Gaga
Default

To jest pytanie pt> wymień sędziów, którzy docenili Twojego psa A potem czeka Cię analiza porównawcza psów tych, którzy listę zapodali
Podobno nieświadomość czyni człowieka szczęśliwszym - potwierdzam, bo jeżdżąc na wystawy niespecjalnie patrzyłam na sędziów Nie ma ryzyka-nie ma zabawy;p
__________________

Hodowca psów to nie funkcja, to nie zawód i nie nazwa hobby - to tytuł i godność. Trzeba na nią zasłużyć i dobrze piastować.
チェイタン。
Gaga jest offline   Reply With Quote
Old 25-04-2013, 20:50   #11
anula
czuły barbarzyńca
 
anula's Avatar
 
Join Date: May 2010
Location: miastowieś S-łomianki
Posts: 1,859
Default

Quote:
Originally Posted by Bura View Post
Tę Panią sobie daruję.
....
A czym Ci podpadla, jesli mozna wiedziec? Biesiaka sedziowala w Lodzi w mlodziezy, wieeeeeki temu - byla bardzo cierpliwa i dala opis calkiem sensowny, tzn bez zadnych kwiatkow typu : "silna przestrzenna akcja" jak p. Czerniakowski, "zbyt jasne oko", "niezbyt prawidlowe umaszczenie" jak p. Tyburczyk...
(Oczywiscie trzeba brac poprawke na to, ze wilczak zmienia sie z wiekiem, na przyklad brzydnie, albo pieknieje - moj na pewno nie zbrzydl zanadto, nie wypieknial rowniez , mozna powiedziec, ze mamy constatns)

No i trzeba brac rowniez poprawke na to, ze polecony bedzie Ci sedzia, ktory dobrze ocenil niuniusia osoby polecającej...

Bardzo cierpliwym i starannym macaczem wilczakow byla p. sedzina z Izraela, nie pamietam nazwiska (Myrna Shiboleth???)- Kielce 2011 chyba?

A Jefta ma racje, pytajac, na czym Ci zależy: jesli na dobrej, fachowej opinii, to sru na bonitacje albo przeglad mlodych do PRAWDZIWEGO znawcy rasy, albo pokazywac Mlodego w sieci i na spotkaniach - z tego, co widzialam, to warto go polansowac .

A hodowlanke mozna zrobic niewielkim kosztem, jezdzac na pobliskie wystawy, i to np poza sezonem - latwiej i pewnie szybciej. Polskich sedziow znajacych wzorzec pewnie mozna policzyc na palcach jednej reki...
(Nota bene - ciekawam, daczego np Margo nie startuje na sedziego - to by gwarantowalo naprawde fachową ocene)
anula jest offline   Reply With Quote
Old 25-04-2013, 21:12   #12
Puchatek
Senior Member
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,330
Default

Quote:
Originally Posted by anula View Post
A czym Ci podpadla, jesli mozna wiedziec?
Mnie niczym.
Ale moje ulubione "Wróbelki" różnie ćwierkają....

Quote:
Originally Posted by anula View Post
No i trzeba brac rowniez poprawke na to, ze polecony bedzie Ci sedzia, ktory dobrze ocenil niuniusia osoby polecającej...
Liczę na mądrość polecającego i rozsądek w miłości własnej.
.....
Quote:
Originally Posted by Gia View Post
Obawiam się, że dostaniesz dyskwę za brak ogona
Quote:
Originally Posted by dorotka_z View Post
nie wspominając już o braku... jąder :-O
Filutki!
Znam takich, co i bez ogona nieźle merdają.... to kwestia "nagrody", a jądra? Bez żartów. To kwestia psyche, nie anatomii
....
Quote:
Originally Posted by Gaga View Post
Nie ma ryzyka-nie ma zabawy;p
Znam fajniejsze zabawy niż "dokarmianie" dyletantów....

Last edited by Puchatek; 25-04-2013 at 21:20.
Puchatek jest offline   Reply With Quote
Old 27-04-2013, 12:51   #13
Comaronnie
Junior Member
 
Comaronnie's Avatar
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 17
Default

a czy coś wiecie o sędzinie - Małgorzata Hałas, będzie w Płocku
__________________
www.comaronnie.cba.pl

Comaronnie jest offline   Reply With Quote
Old 09-05-2013, 11:35   #14
Agnieszka
Distinguished Member
 
Agnieszka's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Location: Supraśl/Poznań
Posts: 2,513
Default

Orientujesz się, czy jest w niej więcej takich ilustracji? opisowych
Agnieszka jest offline   Reply With Quote
Old 09-05-2013, 11:39   #15
makota
Member
 
makota's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Location: Świętokrzyskie/Kraków
Posts: 664
Default

Tak, jest ich więcej
Z tyłu książki jest ilustrowany "słowniczek" psiego języka, a poza tym o ile dobrze pamiętam (czytałam to prawie 10 lat temu...), to jest tam też sporo ilustracji przy poszczególnych rozdziałach
Zaraz sprawdzę
__________________
CRESIL II z Peronówki - wd
Całe stadko: 2011 2012 2013
makota jest offline   Reply With Quote
Old 09-05-2013, 11:41   #16
Agnieszka
Distinguished Member
 
Agnieszka's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Location: Supraśl/Poznań
Posts: 2,513
Default

Szukam w necie tej książki. A to nie jest przypadkiem "Jak rozmawiać z psem" Stanleya Corena? to mi jako pierwsze wyskakuje w google....

edit/
Hehe, właśnie zerknęłam z powrotem na Twój post. Wydawało mi się, że podałaś inny tytuł
Agnieszka jest offline   Reply With Quote
Old 10-05-2013, 17:20   #17
Puchatek
Senior Member
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,330
Default

Quote:
Originally Posted by dorotka_z View Post
A ja myśle, że zamiast doszukiwac się wad i błędów u innych każdy powinien skupić się na sobie. Sądzę, że dopóki pies/suka nie bedzie się ładnie wystawiał trudno mieć pretensję do sędziów za taką a nie inną ocenę.
Ocena psa na podstawie zachowania w ringu?
Pies jest oceniany na podstawie wzorca a nie li tylko treningu i obeznania wystawowego /+"sztuczki"/
A wzorzec to przecież i wygląd i zachowanie.
Sędzia, moim zdaniem, powinien w takim razie być skrupulatny w komentarzu do oceny: pies jest wilczakiem z wyglądu, ale obniżona ocena ponieważ jest lękliwy na ringu. A to może być spowodowane dwoma czynnikami: albo taki charakter, albo nieobycie/brak socjalu. I ta druga kwestia nie powinna być najważniejszym aspektem w ocenie. Bo jeśli jest, to wychodzi na to, że psy wystawiane powinny mieszkaćw dużych zbiorowiskach ludzkich i "bywać". A psom mało jeżdżącym /lub z dalekich wiosek/ przyklei się łatkę genetycznych tchórzy. A pamiętać też trzeba, że wilczak sam w sobie jest psem ostrożnym i trzeba dużego wyczucia i wprawy, by umieć zrozumieć wilczaka, o ocenianiu nie wspominam.
Quote:
Originally Posted by dorotka_z View Post
Szczerze mówiąc wg mnie to jest główny problem wilczaków a nie sędziowie (aczkolwiek nie twierdzę, że Ci są nieomylni i nie popełniają błędów).
A mnie się wydaje, że zanim ktoś wystartuje na sędziego od wilczaków, powinien długo "terminować" jako asystent i u wilczaków czechosłowackich i u saalków i u owczarków niemieckich. A i szpiców i "północników" też nie powinien omijać.
Może zbyt łatwo zdobywa się tytuł sędziowski?
Może nie o ilość chodzi, a o jakość oceny? Z tego co się zorientowałam, sędzia kynologiczny może oceniać wiele ras. Ale czy powinien? Może niech się trzyma jednej, dwóch, trzech /góra!/ i będzie w tym fachowcem.......

....
Laila kiedyś "rozwaliła się" radośnie sędzinie "kołami do góry" na co oceniająca stwierdziła: kochana dziewczynka w takim razie teraz pokaże nam ząbki. Było nam wstyd "jak cekiny", bo powinniśmy wylecieć z ringu, ale jak ktoś wcześniej zauważył "dobry wilczak obroni się sam" i laska na >doskonałą< "obroniła się" wzorcem....
Puchatek jest offline   Reply With Quote
Old 10-05-2013, 19:56   #18
Gaga
VIP Member
 
Gaga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Los Dientitos
Posts: 6,856
Send Message via Gadu Gadu to Gaga
Default

Quote:
Originally Posted by Bura View Post
Ocena psa na podstawie zachowania w ringu?
Pies jest oceniany na podstawie wzorca a nie li tylko treningu i obeznania wystawowego /+"sztuczki"/
A wzorzec to przecież i wygląd i zachowanie.
I we wzorcu (nie jakimś drobnym druczkiem tylko na równi z opisem uszu czy koloru oka) masz napisane: Żywy, aktywny, wytrzymały, posłuszny, szybko reagujący, nieustraszony i odważny.

I IMHO karygodnym błędem sędziowania jest ignorowanie tego punktu.


Quote:
I ta druga kwestia nie powinna być najważniejszym aspektem w ocenie.
Dlaczego, skoro (patrz wyżej)?

Quote:
Bo jeśli jest, to wychodzi na to, że psy wystawiane powinny mieszkaćw dużych zbiorowiskach ludzkich i "bywać". A psom mało jeżdżącym /lub z dalekich wiosek/ przyklei się łatkę genetycznych tchórzy. A pamiętać też trzeba, że wilczak sam w sobie jest psem ostrożnym i trzeba dużego wyczucia i wprawy, by umieć zrozumieć wilczaka, o ocenianiu nie wspominam.
URBAN LEGEND
Ukochana wymówka od lat. Większość hodowli znajduje się nie w miastach, nie wiem czy byłaś w Peronówce, ale to (sorry Margo i Przemku) jest zadupie (w kategoriach miejsc do socjalu). I jakoś tam wychowane szczeniaki potrafiły być przywiezione do wielkiego miast i powiedzieć "cześć miasto, przybyłem". Zresztą znam Biesa, Larsa, Jaskra, Hacziego, Amrę, Argosa (pewnie kogoś pominęłam, sorry - każdy z innej hodowli, każdy spoza miasta i nie trzeba było ich jakoś odkręcać. Albo pies ma dobry, wzorcowy, wilczakowy charakter albo nie kropka.
Plusem miasta jest tylko to, że znacznie łatwiej z psem pracować ale to nie stanowi o charakterze wilczaka. Tu niestety zamiata się pod dywan błędy z półki: dobór hodowlany, socjal w hodowli.....
Dam Ci przykład- Polski Dwór, zobacz Adharę z pierwszego ich miotu, z drugiego - Barsabel, która była w Łodzi i siedziała skulona jak kupka nieszczęścia - obie mimo już wielu lat na karku nadal kulą się ze strachu i na drugim biegunie miot E- to jest wielka przepaść, OK może d... nie urywa ale różnice widać. Te same warunki odchowu, inny dobór hodowlany.

Quote:
A mnie się wydaje, że zanim ktoś wystartuje na sędziego od wilczaków, powinien długo "terminować" jako asystent i u wilczaków czechosłowackich i u saalków i u owczarków niemieckich. A i szpiców i "północników" też nie powinien omijać.
Może zbyt łatwo zdobywa się tytuł sędziowski?
O ile wiem to nie tak łatwo i nie tak szybko

Quote:
Może nie o ilość chodzi, a o jakość oceny? Z tego co się zorientowałam, sędzia kynologiczny może oceniać wiele ras. Ale czy powinien? Może niech się trzyma jednej, dwóch, trzech /góra!/ i będzie w tym fachowcem.......
A tu akurat rządzi ekonomia, nie opłaca się zapraszać sędziego, który sędziuje 3 rasy na krzyż. Kasa, kasa.....

....
__________________

Hodowca psów to nie funkcja, to nie zawód i nie nazwa hobby - to tytuł i godność. Trzeba na nią zasłużyć i dobrze piastować.
チェイタン。

Last edited by Gaga; 10-05-2013 at 19:58.
Gaga jest offline   Reply With Quote
Old 12-05-2013, 15:35   #19
GRABA
Senior Member
 
GRABA's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Location: Sosnowiec
Posts: 1,687
Default

Quote:
Originally Posted by Bura View Post
A mnie się wydaje, że zanim ktoś wystartuje na sędziego od wilczaków, powinien długo "terminować" jako asystent i u wilczaków czechosłowackich i u saalków i u owczarków niemieckich. A i szpiców i "północników" też nie powinien omijać.
sorrki, że wstawię ponownie, ale lepiej, to będzie w zestawieniu wyglądalo
wilczak
wilczak


grupa V THAI RIDGEBACK DOG


i taki ruchomy obrazek ONKowatości

__________________

http://darwilka.blogspot.com/

GRABA jest offline   Reply With Quote
Old 12-05-2013, 21:49   #20
Puchatek
Senior Member
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,330
Default

Oj, Graba, Graba..... Patrząc na ewoluowanie nam wilczaka może obszerna wiedza z rejonów psów pierwotnych nie była by zbędna? Taka łajka na przykład.... albo Pies Gotów /wersja >wilczaka miniaturowego< w sam raz do kawalerek -na starość matuzalemową sobie nabędę/.... lub taki norweski pies na łosie /szary/ albo szwedzki pies na łosie -wypisz-wymaluj: wilczak "jak malowanie"!!! /Myślisz, że jeśli co poniektórzy sędziowie boją się dotknąć wilczaka na wystawie, to będą mu obmierzać >tu i tam< i sprawdzać cyferki? /
/Szkoda, że nie dałaś pomeraniana.../
.................................................. ............
Quote:
Originally Posted by GRABA View Post
Smutek mi wielki tym uczyniłaś.....
Quote:
Originally Posted by GRABA View Post
jego suka lepiej się pokazała, to trzeba przyznać, bo na ringu miała swojego tatusia
Znaczy, na "dopingu" była!!!
Puchatek jest offline   Reply With Quote
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 03:39.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org