Go Back   Wolfdog.org forum > Polski > Wychowanie i charakter

Wychowanie i charakter Jak poradzić sobie ze szczeniakiem, najczęstsze problemy z CzW, jak je rozwiązać, ....

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 15-11-2009, 04:21   #1
behemotka
Junior Member
 
Join Date: Nov 2009
Location: Gdynia/Glasgow
Posts: 40
Send a message via Skype™ to behemotka
Default Zostawanie samemu a drugi pies

Witam
Moje kocio-psie stado (z przewagą kotów ) powiększy się o wilczaka. Conieco już o rasie wiem, czytam, dopytuję się, weryfikuję. W tej chwili jedyne, co wzbudza we mnie niepokój, to sprawa nauczenia delikwenta przyzwoitego zachowania, gdy zostawię go samego. Czy drugi pies daje mi w tym względzie większe szanse na sukces?

Zdaję sobie sprawę, że wiele wilczaków znosi nawet kilkugodzinną samotność bez strasznych dramatów. Ale wiem także, że może mi się trafić egzemplarz bardzo silnie przywiązany do człowieka, z lękiem separacyjnym. Czy w takim przypadku obecność drugiego psa - dodajmy, aktywnego na spacerze, ale super spokojnego podczas mojej nieobecności - może pomóc w nauce zostawania samemu? Może zmniejszyć drastyczne objawy? (jako przykład i jako towarzystwo zastępcze, zamiast człowieka)

Ja się nie boję demolki, naprawdę. Miałam już w domu stadko szczeniaków od tymczasowanej suki i znam ekstremalne przeżycia z tym związane . Liczę się ze stratami, prawie na pewno wprowadzę też klatkę. Bardziej martwi mnie perspektywa wycia, bo przed linczem ze strony sąsiadów się jakoś obronię, ale kłóci mi się to z zasadami współżycia społecznego, które szanuję
Będę wdzięczna za podpowiedzi tudzież własne obserwacje.
behemotka jest offline   Reply With Quote
Old 15-11-2009, 10:41   #2
atah
Junior Member
 
atah's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Location: Katowice
Posts: 243
Default Zostawanie samemu a drugi pies

Quote:
Originally Posted by behemotka View Post
Oczywiście wiem, że wiele wilczaków bez dramatu wytrzymuje kilka godzin samotności. Ale wiem też, że może mi się trafić futrzak bardzo przywiązany do człowieka, z lękiem separacyjnym. Chciałabym wiedzieć, czy w takim przypadku obecność drugiego psa - aktywnego na spacerach, ale super spokojnego podczas mojej nieobecności - może pomóc przy nauce, przy wyciszaniu najbardziej problematycznych zachowań? (jako przykład i towarzystwo zastępcze, zamiast człowieka)
Czytasz mi w myślach Mam nadzieję , ze tak właśnie mój dorosły ułożony pies zadziała... W końcu wilczak nie powinien mieć poczucia ze zostaje sam, bo drugi pies jest dla niego takim samym członkiem stada jak człowiek.
Dorosły pies może wiele ciekawych pomysłów przejąc od szczeniaka, jednak to szczenior obserwuje i chłonie jak gąbka wszystko co się wokół niego dzieje. Wyobrażam sobie, ze nauka przywołania też powinna łatwiejsza dzięki naśladownictwu... No chyba , ze trafi mi sie wilczak, który lubi zostawać sam lesie
Jestem ciekawa Waszych doświadczeń z wilczakiem jako drugim psem
atah jest offline   Reply With Quote
Old 15-11-2009, 10:59   #3
z Peronówki
VIP Member
 
z Peronówki's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Późna
Posts: 6,995
Send a message via MSN to z Peronówki Send a message via Skype™ to z Peronówki
Default

Quote:
Originally Posted by behemotka View Post
Czy w takim przypadku obecność drugiego psa - dodajmy, aktywnego na spacerze, ale super spokojnego podczas mojej nieobecności - może pomóc w nauce zostawania samemu?
Tak. Wilczaki z zasady obserwuja zachowania innych psow (lub ludzi). I na tym ja osobiscie bazuje nauke zostawania. Najpierw mlodziak zostaje sam na krotki czas z psem, ktory podczas mojej nieobecnosci idzie spac. Dzieki temu uczy sie, ze brak wlasciciela nie jest zadna tragedia. Z czasem, gdy ladnie zostaje z kumplem/kumpela, zaczynam zostawiac go samego.
Taka nauka jest o wiele latwiejsza niz nauka zostawania samego psa, ale jej minusem jest to, ze trzeba miec dwa psy, bo ze spokojnym psem sasiada to nie wychodzi...
__________________
.

'Z PERONÓWKI'
FACEBOOK GROUP
z Peronówki jest offline   Reply With Quote
Old 15-11-2009, 15:55   #4
Gaga
VIP Member
 
Gaga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Los Dientitos
Posts: 6,856
Send Message via Gadu Gadu to Gaga
Default

A ja, z własnych doświadczeń powiem:nie-więc znowu jest 50 na 50 % szans, że optymistyczne założenia okażą się rzeczywistością
__________________

Hodowca psów to nie funkcja, to nie zawód i nie nazwa hobby - to tytuł i godność. Trzeba na nią zasłużyć i dobrze piastować.
チェイタン。
Gaga jest offline   Reply With Quote
Old 15-11-2009, 20:11   #5
DanielZ
Wilczasty : Foto
 
DanielZ's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Łódź/Wielka Wieś
Posts: 900
Send a message via Skype™ to DanielZ Send Message via Gadu Gadu to DanielZ
Default

Ja przechylam szale na stronę że drugi pies niekoniecznie pomaga.
Starszy śpi, a młody rozrabia
DanielZ jest offline   Reply With Quote
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 16:07.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org