Go Back   Wolfdog.org forum > Česky > Zdraví a výživa

Zdraví a výživa Jak krmit vlčáka, informace o psích krmivech, jak vakcinovat a co dělat, když pes onemocní...

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 30-01-2012, 22:51   #1
Šakalka
Junior Member
 
Join Date: Feb 2011
Location: Praha-východ
Posts: 36
Default jak se poznají anální žlázky ?

Ahoj,

potřebovala bych prosím poradit ohledně análních žlázek.

Naše čubina si začala s háráním (hárala poprvé) kousat do nožiček, hýždí a ocasu...několikrát denně nám předvedla moc hezký tanec s kňučením. jednoduše jak kdyby jí něco bolelo nebo kousalo okolo zadku. Pak to na nějakou dobu přestalo. Od hárání, které přestalo okolo vánoc, jsem občas cítila zvláštní zápach. A dnes předvedla zase jeden bezva taneček, opět u toho kňučela a kousala se do stehna, když jsem se chtěla podívat, co se jí děje, zůstala mi na ruce velmi smradlavá tekutina. Můžou to být ony zmiňované žlázky ?
Neumím si totiž představit, s jejím odporem k veterině, že by na ní měl doktor sáhnout, to ho sežere zaživa. Vždy na ní ležíme tři.
Každopádně, když jsem jí dnes otírala alespoň ubrouskama, tak si to nechala ode mě líbit, nijak extra neprotestovala. Dá se tato procedura zvádnou i svépomocí ? Ale zase nejsem odborník a jen velmi nerada bych jí ublížila.
A je pravděpodobnost, že se kanálky po nějaké době samy vyčistí ? A problém přejde ?

Máte nějaké zkušenosti a tipy ?

Díky moc všem
Markéta

Last edited by Šakalka; 30-01-2012 at 23:06.
Šakalka jest offline   Reply With Quote
Old 31-01-2012, 01:37   #2
Dayen
Not so Junior Member
 
Dayen's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Location: Brno
Posts: 202
Default

Markéto, ano, jsou to problémy s análními žlázkami.
Obávám se, že veterináře teď budete muset navštívit - neřešení by mohlo způsobit těžký zánět nebo dokonce prasknutí análních žlázek a to by bylo mnohem horší než to, co se děje teď.
Pokud je návštěva veterináře problém, asi bych ho požádala o školení, jak příště vymáčknout žlázky doma. Je totiž potřeba je vymáčkout celé, nejen otírat.

Pokud by se problémy opakovaly několikrát ročně, je možné anální žlázky úplně odstranit operací. Rozhodně neradím operovat teď při prvním problému, ale abyste věděla, že je to řešitelné a dá se to zvládat bez trápení psa i majitele.
__________________
In wildness is the preservation of the world...
So seek the wolf in thyself
www.wolfdog.name
Dayen jest offline   Reply With Quote
Old 31-01-2012, 09:07   #3
Hanka
Senior Member
 
Hanka's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Location: Kadaň
Posts: 1,622
Send a message via ICQ to Hanka Send a message via Skype™ to Hanka
Default

Šla bych k dokotori, když už je to v téhle fázi. Nechte si u doktora vysvětlit postup, abyste to příště mohli dělat sami. Na internetu se také dá najít postup, ale lepší je to vidět na vlastní oči. Já bych čubině dávala velké kosti, aby jí odcházející tvrdé bobky "masírovaly" oblast pod ocáskem. Ne náhodou mají se žlázkami problémy spíše psi , kteří jsou krmeni granulemi.
Zkušenost se žlázkami u mojich psů nemám. Každý den po jídle chroupají velké kosti. Všichni.
Hanka jest offline   Reply With Quote
Old 31-01-2012, 15:45   #4
Vlkodlak
Junior Member
 
Vlkodlak's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Location: Třeboň
Posts: 207
Default

[quote=Hanka;420913] Ne náhodou mají se žlázkami problémy spíše psi , kteří jsou krmeni granulemi.
Zkušenost se žlázkami u mojich psů nemám. Každý den po jídle chroupají velké kosti. Všichni.


No neplatí to tak úplně jako všelék, moje bestie taky žere kosti (granulema nekrmím) a problémy s análními žlázkami má taky. Už i přeléčenej zánět. Začalo to zhruba taky nějak po prvním hárání. Má je ucpané tak 1xza 14 dní - sáňkuje (je odčervená) a smrdí, ale teď už si je zase vyprazdňuje naštěstí sama. Nehrabu jí do toho zatim, akorát mi vet vysvětlil, co mám hlídat a jak poznat zánět. No veta taky nemiluje, tak tam chodíme cca 1x týdně na přátelskou návštěvu a ukážeme co se dá, tak snad nemusim mít strach, že bych něco zanedbala
Vlkodlak jest offline   Reply With Quote
Old 31-01-2012, 18:56   #5
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default

Problémy se žlázkami jsou zcela nevyzpytatelné. Moje čuby na to trpěli velice nepravidelně a pak najednou jako když utne. Už tak 5 let jsme žádný problém nepocítili.
Jinak pokud tekutina ze žlázek už je výrazně cítit a pes reaguje tak, že ho zřejmě bolí, je třeba jít k veterináři. To už je zánět a ten si člověk prostě doma sám nezaléčí.
Pavel jest offline   Reply With Quote
Old 31-01-2012, 19:31   #6
Šakalka
Junior Member
 
Join Date: Feb 2011
Location: Praha-východ
Posts: 36
Default

Moc díky za názory a postřehy a rady. Budu se muset obrnit trpělivostí, nebo se něčím tekutým posilnit a vyrazit na vet. Na návody na netu jsem koukala, ale lépe se nechat instruovat doktorem.
Šakalka jest offline   Reply With Quote
Old 31-01-2012, 19:40   #7
Šakalka
Junior Member
 
Join Date: Feb 2011
Location: Praha-východ
Posts: 36
Default

Jinak kostičky také dáváme, ale tak cca jen jednou týdně a někdy ani to ne, spíše ulítává na oušcích. Ani jsem se vlastně nikdy nepídila po tom, jak často kostičku dávat.
Ještě jsem zapomněla dodat, že ten taneček čubík nedělá denně. Dělala to při hárání, pak byl měsíc klid, včera jsem to zaregistrovala zase a dnes už nic. I ten zápach cítím jen někdy. Dnes jsem jí lezla pod ocas a také v pořádku.
Ale je mi jasné, že její zdraví je mi přednější a raději podstoupím veterinární teror, než nemocného pejska.
Šakalka jest offline   Reply With Quote
Old 31-01-2012, 20:56   #8
Jana Zítková
z Podřipské samoty
 
Jana Zítková's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: Roudnice nad Labem
Posts: 85
Default

Quote:
Originally Posted by Šakalka View Post
Moc díky za názory a postřehy a rady. Budu se muset obrnit trpělivostí, nebo se něčím tekutým posilnit a vyrazit na vet. Na návody na netu jsem koukala, ale lépe se nechat instruovat doktorem.
Doporučuju posilnit se slivovicí protože to je stráááášnéééj smrááád!
__________________

Chovatelská stanice z Podřipské samoty
http://www.zpodripskesamoty.cz
www.facebook.com/CeskoslovenskyVlcakZPodripskeSamoty
Jana Zítková jest offline   Reply With Quote
Old 31-01-2012, 22:58   #9
Elsia&Benjamin
Junior Member
 
Join Date: Mar 2010
Location: Písty - Budyně nad Ohří
Posts: 124
Default

Quote:
Originally Posted by Jana Zítková View Post
Doporučuju posilnit se slivovicí protože to je stráááášnéééj smrááád!
To slivovice taky.
Elsia&Benjamin jest offline   Reply With Quote
Old 04-02-2012, 18:44   #10
Jazzinka
Junior Member
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 74
Default

Doporučuji hned zajít za vetem a přidám čerstvou zkušenost - mám osmiletého psa, žlázky měl jednou ucpané (to si vykousával bok), jinak jsme je nikdy ani nevymačkávali. Před pár dny jsem ho tak dvakrát viděla olízávat si zadek, jinak žádné příznaky problémů nejevil (sáňkování, okusování, smrad apod.). Při očkování jsem tedy raději veta požádala, ať žlázky zkontroluje a prokázal se celkem značný zánět. Podle veta ve stádiu, kdy je to pro většinu psů už tak bolestivé, že se ani nevy.erou a k čištění se musí přispávat. Můj pes naštěstí manipulaci zvládá dobře, takže nakonec léčení ustál s obvyklým trpitelským výrazem, ale obnášelo to třikrát za sebou čištění žlázek přes kanylu a následnou aplikaci ATB do žlázek, takže pochybuji, že by se to doma přeléčilo samo.
Jazzinka jest offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 23:22.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org