Go Back   Wolfdog.org forum > Česky > Zdraví a výživa

Zdraví a výživa Jak krmit vlčáka, informace o psích krmivech, jak vakcinovat a co dělat, když pes onemocní...

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 01-04-2009, 11:40   #21
Jats
Junior Member
 
Jats's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Location: Šumice Brno venkov
Posts: 139
Send a message via ICQ to Jats Send a message via Skype™ to Jats
Default

Já osobně mám dobrou zkušenost s granulemi Nutram puppy Large Breed, dělají i senzitivní variantu, moje fenka nikdy neměla problémy, velká hovínka nebo průjmy, nijak netrpí, má skoro 70 v kohoutku, krásnou srst, DKK negativní.... kosti s masem dostává jako pamlsky a na hraní, nemám čas vařit ( to radši stihnu tu procházku delší ) a nemám to kam uložit, ale problém v tom nevidím.

ps. moji pejsci dostali o víkendu každý půl prasečí hlavy a po několika hodinách si došli říct o granule.

Jinak tvému štěňátku držím palce, a rozhodni se dle svého svědomí, jak budeš krmit, když se něco dělá svědomitě, tak je to ku prospěchu i když žere pes granule nebo jen maso . Ono pro člověka taky není přirozené vařené že proto se ale taky nevracíme ke žvýkání syrového masa a bobulí...
__________________

www.toulavyraj.estranky.cz ... o naší smečce
Jats jest offline   Reply With Quote
Old 01-04-2009, 11:44   #22
yzengrin
Member
 
yzengrin's Avatar
 
Join Date: May 2008
Location: CZ
Posts: 543
Default

Quote:
Originally Posted by Jats View Post
Já osobně mám dobrou zkušenost s granulemi Nutram puppy Large Breed, dělají i senzitivní variantu, moje fenka nikdy neměla problémy, velká hovínka nebo průjmy, nijak netrpí, má skoro 70 v kohoutku, krásnou srst, DKK negativní.... kosti s masem dostává jako pamlsky a na hraní, nemám čas vařit ( to radši stihnu tu procházku delší ) a nemám to kam uložit, ale problém v tom nevidím.

ps. moji pejsci dostali o víkendu každý půl prasečí hlavy a po několika hodinách si došli říct o granule.

Jinak tvému štěňátku držím palce, a rozhodni se dle svého svědomí, jak budeš krmit, když se něco dělá svědomitě, tak je to ku prospěchu i když žere pes granule nebo jen maso . Ono pro člověka taky není přirozené vařené že proto se ale taky nevracíme ke žvýkání syrového masa a bobulí...
Přesně tak. Zcela souhlasím. ...kdyby se to mělo vzít do důsledku..
yzengrin jest offline   Reply With Quote
Old 01-04-2009, 11:48   #23
Storm
Junior Member
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 8
Default

takže vy dávate aj surové mäso lenže ona ešte nemala vobec nič surové bojím sa že by som jej este uškodila viac. Keď prišla mala som ešte od mojej malej čivavy royal canin starter granule tie jej nic nerobili.
Storm jest offline   Reply With Quote
Old 01-04-2009, 11:50   #24
Storm
Junior Member
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 8
Default

Viete adšej si nechám poradiť je to moj milačik spava so mnou v postely pekne za hlavou a keď som ju brala bol pre mňa šok kedy sa narodila 6.1 v tedy sa mi narodil aj prvý pes ktorého som mala. Bol chorý tak som ho musela utratiť
Storm jest offline   Reply With Quote
Old 01-04-2009, 12:12   #25
Mackie
Junior Member
 
Mackie's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Location: Slovakia/Presov
Posts: 112
Default

Storm, z toho co a ako sa pytas, tak toho o krmeni psa vies pomenej, myslim, ze to je tak u vela zaciatocnikov, ale ty si uz psa mal
prosim ta, co kde ako si si nastudoval o krmeni? pred tym, ako si si psa zaobstaral?
odporucim aj tebe www.dogforum.sk
Mackie jest offline   Reply With Quote
Old 01-04-2009, 12:16   #26
Storm
Junior Member
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 8
Default

Ano psa som mala ale nie veľké plemeno skor malé a v tom je velky rozdiel.
Storm jest offline   Reply With Quote
Old 01-04-2009, 12:24   #27
mellorn
Member
 
mellorn's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Location: Prague
Posts: 523
Default

to si nemyslim,ze je rozdil ve velikosti psa. traveni maji prece podobne,ne?
mellorn jest offline   Reply With Quote
Old 01-04-2009, 12:53   #28
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default

Quote:
Originally Posted by Storm View Post
akže by som nemala dávať žiadne granule ale skôr mäso . Budem musieť jej dať deň dietu. Ale celý deň máva granule a večer dostáva maso obvarené bez soli plus cestoviny ryza a zelenina.
Jestli maso vaříš, tak to dávej radši ty granule plné chemikálií.
Maso samozřejmě syrové, jen tak má pro psa cenu jako výživa.
Pavel jest offline   Reply With Quote
Old 01-04-2009, 13:31   #29
leila
http://www.tobrok.sk
 
leila's Avatar
 
Join Date: May 2006
Location: Nitra - Mojmírovce, Slovakia
Posts: 550
Default

pokiaľ nemáš skúsenosť a info ako kŕmiť psa - akéhokoľvek - tak si radšej naštuduj nejaké stránky a texty. pri raste šteniatka sa dá viac pokaziť ako keď kŕmiš psa dospelého - vyvíjajú sa kĺbiky,...
ako písal Pavel - varené mäso nemá ani zďaleka toľko živín ako surové a varením sa všetko zničí. v prvom rade sa rozhodni či teda granule alebo mäso. osobne by som nemiešala, ale ako vidíš, sú ľudia čo miešajú a pesani nemajú problém. sú pesani, čo nemajú problém a sú kŕmení len granulami.
ale zdá sa, že tvoj hafko tie granule fakt nemusí. takže študuj, pýtaj sa. aj tu na wollfdogu sú články a internet je plný toho, ako kŕmiť BARFom...
__________________
www.tobrok.sk
leila jest offline   Reply With Quote
Old 01-04-2009, 13:32   #30
alexa
Junior Member
 
Join Date: Jul 2014
Posts: 384
Default

Ještě jednou shrnu svoje zkušenosti, názory a co jsem se kde doslechl (zkušenosti známých a kamarádů) a dočetl:

1) Když už granule, tak volit kvalitní granule od výrobců, kteří na svých stránkách uvádějí složení, způsob výroby, způsob konzervace, původ surovin. Důležité je, aby bílkoviny a tuky byly převážně živočišného původu. Ke kvalitním granulím nepřidávat žádné vitamíny a minerály, max. možno přidat kloubní výživu (Alavis, Nutradyl). Pozor na obsah bílkovin, pro velká plemena je potřeba dávat "utaženější" granule - kolem 25% bílkovin a 15% tuku. Granule s podílem bílkovin přes 30% jsou pro štěňata velkých plemen špatné (moc rychlý růst svalové hmoty)!

2) Nestřídat granule a maso, ani dávání obojího zaráz není nejšťastnější řešení.

3) Maso + přílohy je nejlepší a nejpřirozenější. Masa by měla být v krmné dávce štěněte asi 60%. Nutno dbát na vybalancování vápník - fosfor (cca 1,3 : 1) - možnosti jsou přidávání průmyslových doplňků (např. Aptus Multidog, Aptus Multipuppy apod.), nebo přirozenou cestou (ploché kosti, chrupavky). Vitamíny - lze doplnit opět jmenovanými průmyslovými doplňky, lepší je syrová zelenina (nastrouhaná). Lžíci lososového oleje denně, příp. olivového. Můžeš přidat pár tablet pangaminu denně. Maso netřeba vařit - osobně bych vždy povařil jen vepřové. Rýži si můžeš klidně navařit na pár dní dopředu, v ledničce vydrží.

4) Nutno kontrolovat u mladého rostoucího psa 1x měsíčně, u dospělého psa 1x za 3 měsíce, trus na přítomnost parazitů a v případě potřeby odčervit (to platí i u krmení granulemi). Štěně do půl roku odčervovat 1x měsíčně automaticky.

5) Velikost krmné dávky je jak u granulí, tak u masa potřeba přizpůsobit individuálním potřebám psa! Tzn. pes (štěně) nesmí být překrměné ani vychrtlé. Boky a břicho mají být mírně vtažené, břicho pevné, při pohybu (klusu) psa by měla být viditelná poslední 2 - 3 žebra.

6) Nucení na stolici každé tři hodiny NENÍ NORMÁLNÍ STAV, ani když je štěně jinak veselé. Takový stav může - pokud se ponechá bez řešení - zanechat na trávení psa a následně jeho celkovém zdravotním stavu trvalé následky. Doporučuji neodkladně provést koprologické a bakteriologické vyšetření a také okamžitou změnu diety. Pokud se rozhodneš pro maso a nechceš dát hned syrové (i když myslím že by to nebyl problém), můžeš nejdřív dát pár dní dietu - povařené kuřecí maso, rozvařená rýže, rozmixovaná vařená mrkev (asi dvě lžíce do každého jídla - neděs se, někdy zbarví trus do červena). Klidně můžeš dávat pár dní 3x denně Atapectin, příp. přidat nějaká probiotika (Aptobalance, Probican pasta). Dobrý přírodní doplněk je i Yuccan, který údajně působí i proti giardiím.

Karel
alexa jest offline   Reply With Quote
Old 01-04-2009, 13:56   #31
Jats
Junior Member
 
Jats's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Location: Šumice Brno venkov
Posts: 139
Send a message via ICQ to Jats Send a message via Skype™ to Jats
Default

Karel to vystihl, jen doplním, pro štěňata velkých plemen, krmených granulemi , se nedoporučuje podávat kloubní přípravky obsahující vápník, v granulých je to optimální dávka vzhledem k specifickému metabolismu vápníku, aby nedošlo k zástavě vstřebávání CA z potravy a nezačalo si tělo toho tvorečka dopovaného nadměrně vápníkem brát Ca z kostí.
Na svých stránkách mám v článku optimální poměry živit při výživě psů.
__________________

www.toulavyraj.estranky.cz ... o naší smečce
Jats jest offline   Reply With Quote
Old 01-04-2009, 14:11   #32
alexa
Junior Member
 
Join Date: Jul 2014
Posts: 384
Default

Já jsem to tam napsal (když granule, tak žádné vitamíny a minerály navíc - jen případně kloubní výživu jako Alavis nebo Nutradyl), ale dobře že jsi to zdůraznila. Já bych jen doplnil, že (v případě krmení masem) optimální složení nemusí mít každá krmná dávka, ale krmení musí být vyvážené jako celek (v řádu dejme tomu několika dnů).
Karel

Last edited by alexa; 01-04-2009 at 14:20.
alexa jest offline   Reply With Quote
Old 01-04-2009, 16:32   #33
saschia
Member
 
saschia's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Bratislava
Posts: 936
Send a message via Skype™ to saschia
Default

Pridavam sa k predoslym prispevkom, ale urcite by som poradila najprv zastavit hnacky - je to silna zataz pre psa. Takze len rozvarenu ryzu s uvarenym cistym maskom, ale mozno by bolo najlepsie nechat den uplne o hlade, nech sa vycisti system. A dat spravit vysetrenia trusu kazdopadne!
__________________
Saschia
(Sasa Zahradnikova)
http://www.chiens-loup-tchecoslovaqu...ei-et-damon.ws
saschia jest offline   Reply With Quote
Old 01-04-2009, 16:43   #34
Mackie
Junior Member
 
Mackie's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Location: Slovakia/Presov
Posts: 112
Default

a ja este dodam k uvadzaniu zlozenia granul na www strankach - casto sa odlisuje od toho, co je na vreci
zlozenie treba citat z vreca a v jazyku vyrobcu (kedze na distributorov sa co sa tyka prekladu nevztahuju pravidla uvadzat "pravdive udaje", takze sa casto poultry meal meni na kuracie maso a podobne)
Mackie jest offline   Reply With Quote
Old 01-04-2009, 17:07   #35
Svorik
Junior Member
 
Join Date: Nov 2007
Location: Donovaly
Posts: 8
Send a message via Skype™ to Svorik
Talking

Quote:
Originally Posted by Storm View Post
Mám problém zo svojou 3 mesačnou sučkou stale má riedku až vodnatú stolicu. 6ere granule friskies a maso kusacie. Stale sice pije bola som aj u veretinara daj jej tabletku na to ale uz je to tyzdeň a stále nič. Čo mám robiť?
Toto som absolvoval aj ja. Diety, injekcie, striedanie "najkvalitnejšieho kompletného krmiva". Chcel som sa ušetriť od podávania surového mäsa. Nepodarilo sa. :-) Akonáhle som ho začal servírovať (plus nejaké cestoviny), problémy skončili. Držím palce.
Svorik jest offline   Reply With Quote
Old 02-04-2009, 19:23   #36
jerabekj
Junior Member
 
jerabekj's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Location: Prague, Czech Republic
Posts: 229
Send a message via ICQ to jerabekj Send a message via MSN to jerabekj Send a message via Skype™ to jerabekj
Default

Vyzkoušel jsem kdejaké kvlitní granule a i když to zpočátku vypadalo dobře, po pár krmení se dostavil průjem. Nyní krmím syrovým masem (kusové hovězí nebo mleté hovězí s droby od Vetamixu) + rýže a dušená strouhaná zelenina (mrkev+petržel cca 6:1) + CalciPet + Vitapet + Nutradyl. 2x týdně kuřcí trup, 2x týdně žloudek + rozdrcená skořápka zakapaná citronem.
Jakmile jsem začal podávat syrové maso, průjmy okamžitě ustoupily.
so se týká průjmů u štěněte, je důležité si uvědomit ještě jednu věc: naši miláčci sežerou na co přijdou, což je hlavně problém na sídlištích, kde se povaluje kdeco. Jednorázový průjem může být způsobený i nechtěným "přídavkem".
jerabekj jest offline   Reply With Quote
Old 02-04-2009, 19:26   #37
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default

Průjem u štěněte může být i nervového původu.
Pavel jest offline   Reply With Quote
Old 02-04-2009, 19:27   #38
mellorn
Member
 
mellorn's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Location: Prague
Posts: 523
Default

se syrovou stravou souhlasím bez výhrad,ale možná bych nedrtila ty skořápky,štěně nemá možnost si vápník dávkovat podle své potřeby. skořápku nechávám celou,když potřebuje,sežere ji,když ne,nechá ji tak...

jinak od té doby,co nežere granule snad neměla průjem
mellorn jest offline   Reply With Quote
Old 04-04-2009, 18:31   #39
Irisdane
Junior Member
 
Irisdane's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Location: Karlovy Vary
Posts: 34
Send a message via ICQ to Irisdane
Default

Já krmím Balta granulemi Acana - large breed a nikdy jsme s průjmy neměli problém,ani jinak se zdravotním stavem.Jinak mi s granulemi skvěle poradili jak ve zverimexu,tak u veterináře (ve značce se prakticky shodli)
Irisdane jest offline   Reply With Quote
Old 04-04-2009, 22:17   #40
Tomas Humaj
Junior Member
 
Tomas Humaj's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Location: Dolne Vestenice/Levice
Posts: 16
Default

Ja som sice zaciatocnik ale moj Jasan to zjavne nevie,pretoze na nom nebadam ziadne problemy.Je hravy,zvedavy a ma aj hustu stolicu.Davam mu maso z konzervy aj s granulami naraz 1/1 a zalievam mu to mliekom a lyzicou oleja,niekedy tam dam tuniakovu konzervu,ci pridam jedno vajce.Zatial sa nestazuje...uvidime casom co z toho bude.Inaksie,ak robim nieco zle tak mi to rychlo povedzte.
Tomas Humaj jest offline   Reply With Quote
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 04:20.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org