Go Back   Wolfdog.org forum > Polski > Żywienie i zdrowie

Żywienie i zdrowie Czym żywić wilczaka, informacje o karmach i pomysły na smakołyki, jak szczepić i co robić, gdy pies zachoruje....

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 05-02-2008, 23:03   #1
Rybka
Member
 
Rybka's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Location: Stargard
Posts: 757
Default Kastracja...

Quote:
Originally Posted by maria_i_wilk View Post
Nie kastruj, poszukaj znakowania (tatuaz w uchu lub w pachwinie i daj znac do najblizszego zwiazku kynologicznego, ze masz psa husky. Co to w ogole za pomysl, zeby nie szczepic, a pod noz to tak?!?! Przypomne, bo wiele osob w trosce o... rozne rzeczy moze zapomina, ze kastrowanie jest tak samo jak okaleczanie uszu, obcinanie ogonow niedozwolone, a dopuszczane TYLKO ze wzgledow medycznych.
maria i wufi

No to mamy różnicę poglądów... I to dużą
Kastracja nie jest w Polsce ani w żadnym innym europejskim (czyt. cywilizowanym) kraju zabroniona. Ponieważ jądra psu służą JEDYNIE do prokreacji, a moim zdaniem (jak też zdaniem ogromnej większości hodowców- lecz nie pseudohodowców) pies będący nierasowy nie powinien być rozmnażany- chcę psa wykastrować. Zapobiegę tym sposobem chęci ucieczek, gdy suki mają cieczkę, stresu z tym związanego, oraz zmniejszę "zadziorność" w stosunku do innych samców. Poza tym nie chcę aby osoba chcąca zaadoptować psa kierowała się chęcią rozmnażania go, tylko chcę aby trafił do domu, gdzie będzie przyjacielem rodziny. Czy kochałabyś mniej psa, który nie ma jąder?

Co do rejestracji w ZK nie zrobię tego, ponieważ jak pisałam nie jestem jego właścicielką, jedynie szukam mu dobrego domu... I nie posiadam psa rasy husky Ten pies jest... hmmm... kundlem

A co do podobiebieństwa do SH to... Jeżeli znasz wzorzec psa rasy husky to wiesz, ze jest duuuużo drobniejszy, oraz ma zupełnie inną kufę.

Pozdrawiam serdecznie.
__________________
Rybka jest offline   Reply With Quote
Old 06-02-2008, 00:05   #2
maria_i_wilk
Junior Member
 
maria_i_wilk's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 387
Default

Co do oceny czy masz rację, prawo czy coś, to nie wiem czy masz prawo decydować o psie, którego nie zamierzasz trzymać. Co do względów medycznych, to usunięcie jąder zwiększa częstość niektórych nowotworów (kości) w rasach psów bulowatych. Gdyby jajka nie były potrzebne, to by zwierzęta ich nie miały. A twierdzenie, że psu jajka slużą tylko do prokreacji jest nieprawdą. Testosteron przyspiesza reagowanie w układzie nerwowym, pozwala na przybieranie masy mięśniowej.
Co do powodów, dla których bym kochała czy niekochania psa, to nie jest to w sferze wymienianych z kimś nieznanym, publicznie, argumentów do jakiejkolwiek dyskusji.

A jeśli kundel jak twierdzisz ma nie chodzić na suczki, to wystarczy go nie spuszczać ze smyczy. To sposób, ktory nie wymaga zatrudniania wyobraźni do wytaczania argumentów "za" operacją, która po pierwsze nie jest konieczna, po drugie, nie jest potrzebna, a po trzecie może zmniejszyć szanse na adopcję. Bo nie możesz zakładać, że wszyscy myślą tak jak ty. No i żadna operacja nie jest wolna od ryzyka.

A co do "A co do podobiebieństwa do SH to... Jeżeli znasz wzorzec psa rasy husky to wiesz, ze jest duuuużo drobniejszy, oraz ma zupełnie inną kufę."

Kufę ma szeroką, ale głowę ma tak dużą, jak Wufek. Takie też się zdarzają. Wiele osób spoza rasy pyta czy mój husky jest malamutem. Gdy chodzi o wzorzec to dopuszcza on psy wzrostu 60 cm. Wobec tego górna granica wagi 27 kg z łatwością może być przekroczona (Wulfy - husky, ma 60cm i w pełnym futrze waży 31kg). A ile waży ten pies, jeśli go ważyłaś?

Nie chciałam się spierać na temat rasy psa na zdjęciach. Moje spostrzeżenia mogły, ale nie musiały, pomóc zauważyć cechy typowe dla innej rasy niż wilczaki, jeśli miało to mieć jakieś znaczenie.
maria i wufi
maria_i_wilk jest offline   Reply With Quote
Old 06-02-2008, 11:00   #3
darunia-puma
Junior Member
 
darunia-puma's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 49
Default

Quote:
Originally Posted by panodfiony View Post
i dobrze podsumowałaś

zgadzam sie z toba
kastracja jak najbardziej jest potrzebna i rybko wiesz jak jest z dogomanią psy spod jej skrzydeł wylatują bez jajek i po sterylce i oby każdy nierasowy psiak był po zabiegu nie byłoby aż tylu biednych bezdomnych psów w schroniskach
rybko twój psiak ma trafić do dobrego kochającego domu a nie do rozmnażaczy więc nie widzę potrzeb trzymania psa nie wykastrowanego tym bardziej że napisałaś że psiak jest agresor do samców mój też był i teraz po kastracji bardzo się wyciszył i jest o niebo lepiej tak samo jak z cieczkami u suk nie reaguje na to
więc masz na pewno moje poparcie względem kastracji jakbyś czegoś potrzebowała to daj mi proszę znać na dogo a ja postaram się pomóc
darunia-puma jest offline   Reply With Quote
Old 06-02-2008, 15:38   #4
maria_i_wilk
Junior Member
 
maria_i_wilk's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 387
Default

Quote:
Originally Posted by darunia-puma View Post
[...] napisałaś że psiak jest agresor do samców mój też był i teraz po kastracji bardzo się wyciszył i jest o niebo lepiej tak samo jak z cieczkami u suk nie reaguje na to
A jak szczeka, to sie usuwa struny glosowe...

Nie ma zlituj, nie macie dziewczyny (i chlopaku) racji. Dzialacze swoje a prawo mowi jednoznacznie, ze zwierzeta chroni takie samo prawo jak czlowieka (w znaczeniu, ze nie wolno bez powodu okaleczac). Oczywiscie dzialacze w tym czy innym zwiazku ciagna za soba rzesze wyznawcow, ktorych namawiaja do nierespektowania prawa (!) i szerokiego stosowania rozwiazania problemu bezdomnych psow w Polsce w sposob silowy - przez sterylizacje i kastracje. Chcialam powiedziec, bo jakos to umyka, ze nawet jesli prawo co do kastracji tego psa nie bedzie wyegzekwowane, bo ktos uwaza, ze powinien zrobic wedlug wlasnego sumienia, to nie zmienia sie w moim pojeciu klasyfikacja czynu.
Mozna by sie tu zastanowic, czy jesli chce sie pomoc komus zmiescic sie w kurtke, w ktorej jest tylko jeden rekaw, to czy jedynym sposobem (i najlepszym i najbardziej humanitarnym) jest obciecie mu reki. Ja, chociaz wszyscy zwolennicy jednorecznosci, zakrzykna, ze to jedyny humanitarny sposob, powiem, ze nie bierz psa, jesli chcesz mu wyrwac zeby, bo gryzie.

Byc moze (a nawet na pewno) nie jest to watek, ktorego sie spodziewalas, bedac autorka prosby o pomoc w adopcji psa, ale nie widze niczego zlego w takim temacie, jak ten, czy w temacie o regulacji liczebnosci stad wilkow w Polsce metoda odstrzalu.

maria i wufi
maria_i_wilk jest offline   Reply With Quote
Old 06-02-2008, 15:48   #5
maria_i_wilk
Junior Member
 
maria_i_wilk's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 387
Default

Quote:
Originally Posted by Rybka View Post
Co do rejestracji w ZK nie zrobię tego, ponieważ jak pisałam nie jestem jego właścicielką, jedynie szukam mu dobrego domu...
Nie miałam na myśli rejestracji, tylko zgłoszenia im (do jakiegoś rejonowego oddziału ZK), gdyby się okazało, że pies ma tatuaż. Bo pies, który się włóczył, a nie pochodzi z tej okolicy, może jest szukany w innej części kraju i tam właściciel zgłosił do ZK zaginięcie. (Prawdę mówiąc nie wiem jak mocno się przy zaginięciu angażuje, ani co może zrobić oddział ZK.).
Ale jeśli pies nie jest tatuowany, to znaczy, że nie był rodowodowy i nie ma co pytać w ZK. Na pewno nie namawiam do "zakładania" mu papierów .
maria i wufi
PS. Wiesz jak najszybciej roztrzygnać, czy to wilczak czy husky? Spuścić ze smyczy. Jak wróci, to był owczarek
maria_i_wilk jest offline   Reply With Quote
Old 06-02-2008, 16:58   #6
jefta
Call Me Sexy Srdcervac
 
jefta's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Location: Wroclaw
Posts: 1,233
Send a message via Skype™ to jefta Send Message via Gadu Gadu to jefta
Default

Quote:
Originally Posted by maria_i_wilk View Post
Nie ma zlituj, nie macie dziewczyny (i chlopaku) racji. Dzialacze swoje a prawo mowi jednoznacznie, ze zwierzeta chroni takie samo prawo jak czlowieka (w znaczeniu, ze nie wolno bez powodu okaleczac).
ustawa o ochronie zwierząt:
Rozdział 8
Zabiegi na zwierzętach

Art. 27.
1. Zabiegi lekarsko-weterynaryjne na zwierzętach są dopuszczalne dla ratowania ich życia lub zdrowia oraz dla koniecznego ograniczenia populacji i mogą być przeprowadzane wyłącznie przez osoby uprawnione.

http://ks.sejm.gov.pl:8009/proc2/ustawy/392_u.htm
jefta jest offline   Reply With Quote
Old 06-02-2008, 17:36   #7
maria_i_wilk
Junior Member
 
maria_i_wilk's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 387
Default

Quote:
Originally Posted by jefta View Post
oraz dla koniecznego ograniczenia populacji i mogą być przeprowadzane wyłącznie przez osoby uprawnione.
Dziękuję. O ten zwrot chodzi, "dla koniecznego ograniczenia populacji". I jego interpretację. Ja poddaję taki pomysł, żeby pomyśleć.
maria i wufi
maria_i_wilk jest offline   Reply With Quote
Old 06-02-2008, 17:52   #8
AngelsDream
Wiewiórka Wredna
 
AngelsDream's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Location: Warszawa
Posts: 877
Send Message via Gadu Gadu to AngelsDream
Default

Po pierwsze - dziękuję Margo za podzielenie tematu

Po drugie - oczywistym jest, że kastracja jak każdy zabieg niesie znamiono ryzyka. Jednak nie stawiałabym jej w jednej linii z kopiowaniem ogonów i uszu - to jednak trochę, co innego wg mnie. Wiadomo, że każdy ma prawo do własnego zdania, ale tyle się słyszy, że pies/suka trafiły do dobrego domu, który potem okazywał się pseudohodowlą.

Ja mam 3 wykastrowane szczury. Dwóm ratowałam w ten sposób zdrowie i życie. Jeden został wykastrowany ze względu na swój charakter. W tej chwili ma ponad dwa lata i cieszy się wspaniałym zdrowiem, aż trudno uwierzyć. A przecież u tak małego organizmu narkoza i kastracja są jeszcze większym ryzykiem.

Przyznam, że mocno się zdziwiłam czytając wypowiedzi marii...
__________________
(...)W kwestie mroczne i ogromne
Słodka świata treść wycieka:
Wszystko wina to człowieka(...)
AngelsDream jest offline   Reply With Quote
Old 06-02-2008, 17:57   #9
wolfin
Moderator
 
wolfin's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Where the wolf lives
Posts: 6,095
Send a message via ICQ to wolfin Send a message via Skype™ to wolfin
Default

hej, ja za to zeby nie bylo kundlow.
ale zapomina cie jedna zec-mozna jajka zostawic TYLKO przewazac drogi spermii (sory za polskie terminy) i to by pies nie byl kastratem, mial jajka i hormony tylkoze nie mogl miec maliuchow bo byl by sterilnym.

to tez bylo by zlem??
__________________
wolfin jest offline   Reply With Quote
Old 06-02-2008, 17:58   #10
darunia-puma
Junior Member
 
darunia-puma's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 49
Default

Quote:
Originally Posted by maria_i_wilk View Post
Dziękuję. O ten zwrot chodzi, "dla koniecznego ograniczenia populacji". I jego interpretację. Ja poddaję taki pomysł, żeby pomyśleć.
maria i wufi
a jak inaczej nazwiesz - jak pies bezpapierowiec będzie na lewo i prawo kopulował z innymi psami ? po co , na co ? mało bezpańskich psów
nie załowałam i nie żałuję ze wykastrowałam setha,shilla idzie pod nóż na wiosne
masz psa rasowca oki nie kastruj, ale po co więcej kundli ?
humanitaryzm ? hhhmmmm a czy humanitarne jest niepoduszczenie psa jak suki mają cieczkę ? jak wyje , szarpię się do nich , ma ciągłe pragnienie ale nie spełnione? to według mnie jest bardziej nie humanitarne niż kastracja czy sterylka
darunia-puma jest offline   Reply With Quote
Old 06-02-2008, 18:03   #11
darunia-puma
Junior Member
 
darunia-puma's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 49
Default

Przyznam, że mocno się zdziwiłam czytając wypowiedzi marii...[/quote]

no mnie również zdziwiła taka zaciętość w tym temacie tym bardziej że psów w polsce bezdomnych mamy pod dostatek
darunia-puma jest offline   Reply With Quote
Old 06-02-2008, 18:26   #12
AngelsDream
Wiewiórka Wredna
 
AngelsDream's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Location: Warszawa
Posts: 877
Send Message via Gadu Gadu to AngelsDream
Default

wolfin po naszemu sterylizacja - jest to opcja. Nie wiem czy u nas dostępna ? Ktoś sterylizował psa zamiast kastrować?
__________________
(...)W kwestie mroczne i ogromne
Słodka świata treść wycieka:
Wszystko wina to człowieka(...)
AngelsDream jest offline   Reply With Quote
Old 06-02-2008, 18:28   #13
wolfin
Moderator
 
wolfin's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Where the wolf lives
Posts: 6,095
Send a message via ICQ to wolfin Send a message via Skype™ to wolfin
Default

a ktos o tym pytal sie?
jasne ze latwej zrobic kastracje-cach i po jajkach a sterylizacja to juz normalny zabieg.

ale popytaj cie mysle ze bedzie jakis wet ktory to by robil.
__________________
wolfin jest offline   Reply With Quote
Old 06-02-2008, 18:32   #14
AngelsDream
Wiewiórka Wredna
 
AngelsDream's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Location: Warszawa
Posts: 877
Send Message via Gadu Gadu to AngelsDream
Default

wolfin - problem polega na tym, że jest 1-2% szans, że po sterylizacji pies nadal będzie płodny i jak to sprawdzić?
__________________
(...)W kwestie mroczne i ogromne
Słodka świata treść wycieka:
Wszystko wina to człowieka(...)
AngelsDream jest offline   Reply With Quote
Old 06-02-2008, 18:41   #15
wolfin
Moderator
 
wolfin's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Where the wolf lives
Posts: 6,095
Send a message via ICQ to wolfin Send a message via Skype™ to wolfin
Default

Quote:
Originally Posted by AngelsDream View Post
wolfin - problem polega na tym, że jest 1-2% szans, że po sterylizacji pies nadal będzie płodny i jak to sprawdzić?
ale to nie 99% ze bedzie plodny, na dodatek, to juz same wybiera cie co jest lepsze, jesli Maria powiedziala ze kastracja to zlo, to dalam alternatywe, jesli juz i ona jiest zla...to juz nie wiem jak pomoc.

__________________
wolfin jest offline   Reply With Quote
Old 06-02-2008, 18:49   #16
AngelsDream
Wiewiórka Wredna
 
AngelsDream's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Location: Warszawa
Posts: 877
Send Message via Gadu Gadu to AngelsDream
Default

wolfin dla mnie obie opcje są dobre, jeśli się wie, po co się taki zabieg robi.
__________________
(...)W kwestie mroczne i ogromne
Słodka świata treść wycieka:
Wszystko wina to człowieka(...)
AngelsDream jest offline   Reply With Quote
Old 06-02-2008, 18:58   #17
wolfin
Moderator
 
wolfin's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Where the wolf lives
Posts: 6,095
Send a message via ICQ to wolfin Send a message via Skype™ to wolfin
Default

noo i tak to bedzie wet robic a nie liudzie ktore maja psy, to mysle ze oni beda wiedzieli co i jak
__________________
wolfin jest offline   Reply With Quote
Old 06-02-2008, 19:08   #18
Gaga
VIP Member
 
Gaga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Los Dientitos
Posts: 6,856
Send Message via Gadu Gadu to Gaga
Default

Jak sie dobrze poszuka, to znajdzie sie weta, ktory zrobi wszelkie opcje:radykalne i posrednie a czesc z nich zaproponuje (w przypadku suk) blokade hormonalna.
Mysle, ze jesli ktos decyduje sie na kastracje w tym celu aby uniknac nieplanowego rozmnazania to nie bedzie sie rozgladal za wyjsciami posrednimi.
Kazda nasza decyzja w stosunku do naszego zwierzaka jest obarczona swiadomoscia konsekwencji. Zawsze mamy wybor i to my dokonujemy tego wyboru i my bierzemy za to odpowiedzialnosc.
Powszechosc sterylek, programy operacji za symboliczne kwoty sa odpowiedzia na lawinowo rosnaca liczbe psich nieszczesc, trafiajacych do schronisk.
Przerazajaco niski stan swiadomosci spoleczenstwa na temat zwierzat, opieki nad nimi i odpowiedzaialnosci za nie, w polaczeniu z dostepnoscia "towaru na rynku" spowodowal gigantyczny problem.
Na dzien dzisiejszy nie ma innego rozwiazania jak masowe sterylki. Mzona jeszcze pojsc w masowe eutanzaje ale tego nasz wyjatkowo "emaptyczny" narod nie zdzierzy... poza tym, zbyt szybko ludzie nauczyliby sie, ze najprostszym rozwiazaniem ich problemu jakim stal sie pies- jest uspienie go.
Racje Marii sa OK ale musza miec swiadomy grunt.. poki go nie ma- jest stol operacyjny .
__________________

Hodowca psów to nie funkcja, to nie zawód i nie nazwa hobby - to tytuł i godność. Trzeba na nią zasłużyć i dobrze piastować.
チェイタン。
Gaga jest offline   Reply With Quote
Old 06-02-2008, 19:14   #19
Rybka
Member
 
Rybka's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Location: Stargard
Posts: 757
Default

wolfin, ale ja jestem wet
Podwiązanie nasieniowodów jest dobrą alternatywą ale w przypadku mojego psa mija się z celem. Ja chcę wykastrować go po to, żeby wyeliminować jego dominacyjne zachwanie w stosunku do innych psów i popęd płciowy, oraz zapobiec rozmnażaniu. W przypadku zostawienia jajek zapobiegłabym tylko rozmnażaniu, ale pozostałe problemy by zostały. Dlatego chcę go wykastrować.
Kastracja jest zabiegiem szybkim, łatwym i mało skomplikowanym, poza tym nie jest obarczony dużym ryzykiem, więc tak jak pisałaś- ciach i po jajkach
Każdy ma swoje poglądy, ja jestem za kastracją psów, które nie są reproduktorami, oraz za sterylizacją suk, które nie są sukami hodowlanymi.
Koniec i kropka.
__________________
Rybka jest offline   Reply With Quote
Old 06-02-2008, 19:19   #20
AngelsDream
Wiewiórka Wredna
 
AngelsDream's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Location: Warszawa
Posts: 877
Send Message via Gadu Gadu to AngelsDream
Default

Quote:
Na dzien dzisiejszy nie ma innego rozwiazania jak masowe sterylki. Mozna jeszcze pojsc w masowe eutanzaje ale tego nasz wyjatkowo "emaptyczny" narod nie zdzierzy... poza tym, zbyt szybko ludzie nauczyliby sie, ze najprostszym rozwiazaniem ich problemu jakim stal sie pies- jest uspienie go.
Racje Marii sa OK ale musza miec swiadomy grunt.. poki go nie ma- jest stol operacyjny .
Ano właśnie.
__________________
(...)W kwestie mroczne i ogromne
Słodka świata treść wycieka:
Wszystko wina to człowieka(...)
AngelsDream jest offline   Reply With Quote
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 22:25.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org