Go Back   Wolfdog.org forum > Česky > Různé

Různé Vše o československých vlčácích...

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 15-02-2008, 18:45   #21
Romana Hajasova
Junior Member
 
Romana Hajasova's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Location: Vyskeř okr.Semily
Posts: 82
Send a message via ICQ to Romana Hajasova Send a message via AIM to Romana Hajasova
Default

Quote:
Originally Posted by Join View Post
A Amiho si vybrala na místo nad starším, kvůli povaze? Že byl třeba odmalička dravější než Usan? Promiň, možná je můj dotaz hloupej, ale nikdy jsem neměla dva psy zaráz...
To bylo trochu složitější,Usan je takovej rváč a kdybych ho nezarazila u toho mladšího,honil by si na něm triko .Věděla jsem že Ami je drak a bude větší jak ten starší ,bála jsem se že tak budou pořád v sobě. Taky jsem zkoušela jeho reakce na podřízenou pozici a byl kupodivu potom klidnější ,zklidnil se,ale s Amim jsme ho museli pořád krotit .On si Amiho dokonce i bránil a nechal si vše líbit,spíš jde asi hodně o povahu psa ?Ale ten hlavní důvod je ,že Amimu jsem spíše nadržovala ,bylo to moje štěňátko . A od malinka měl prostě privilegia :-)teda mělo to své hranice...A Ami si svou pozici pak ujistil tím ,jak Usana zkrouhnul za tu kost.Zajímaví je ,že na ostatní psi si vyskakuje pořád ,to ho vytahám za kůži a Ami se přidá ,pak dá pokoj.Teď to řeším haltinou.Nevím jestli jsem to udělala dobře ,ale zatím to funguje .
Romana Hajasova jest offline   Reply With Quote
Old 21-03-2008, 22:06   #22
tayanita
Junior Member
 
tayanita's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Location: Zlončice
Posts: 17
Send a message via ICQ to tayanita
Default

Quote:
Originally Posted by Mirkawolf View Post
Tak to bych urcite nedoporucila. Nevybavuju si snad jedineho psa CSV, ktereho jsem kdy osobne potkala a nebyl ochoten se okamzite servat s jakymkoli jinym psem - samcem
On by ten tvuj anatolec s tim stenatkem hezky hral, ale jen do te doby, nez by cevecko prislo do puberty a zacalo zkouset mu sefovat. A na to by 100% doslo a pak budes mit velky problem. Pokud by se ti podarilo udrzet rovnovahu tak, ze jeden pes bude alfa a druhy beta, tak by to mozna fungovalo. Pokud by se ti ale stalo, ze oba psi by byli stejne silni, velci a stejne rvavi a dominantni, tak se ti proste jednoho dne pobijou.
Budme uprimni, cevecka proste nejsou normalni psi a ve vetsine pripadu maji neustalou potrebu si mezi sebou neco dokazovat

Ja mam dve feny, vekovy rozdil maji 6 let, vychazi spolu vyborne a nervou se. Ale musime dodrzovat striktne pravidlo, ze starsi fena je alfa a ma ve vsem prednost a ma jiste vyhody a ulevy pred tou mladou. Treba smi kdykoli na gauc, mlada jen kdyz ji to dovolime. Mlada cuba to bere, ale ciha na svou prilezitost a jakmile pred ni jen pokaram tu starou, tak ji hned jde taky buzerovat. Takze si musim davat bacha, protoze na nejake pranice doma nejsem zvedava.
Takže, když si mladší na starší vyskakuje, "nadržujete" starší feně? Mám totiž fenku bígla ( a plánuju pořídit vlčandu, takže předpokládám, že v pubertě by se snažila zaujmout příčku bíglice. Moje fenka je submisivnější, ale všechno si zas líbit nenechá. Tak se chci zeptat, jestli v případě nějakých rozbrojů, bych se měla postavit za starší?
tayanita jest offline   Reply With Quote
Old 21-03-2008, 23:55   #23
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default

Quote:
Originally Posted by tayanita View Post
Tak se chci zeptat, jestli v případě nějakých rozbrojů, bych se měla postavit za starší?
Co je to za blbost. Nadržovat nesmím přece nikomu. Já jsem vůdce smečky a bez mého souhlasu se prostě členov nesmí na sebe ani křivě podívat. Takže když se začnou rvát, tak mezi ně vlítnout a oddělit je. Nevím, jak si představuješ "nadržování". Snad, že jedné pomůžu se do druhé zakousnout ?
Mám taky dvě čuby (matku a dceru). Samozřejmě matka dceru občas umravňuje a snaží se jí připomenout, že ona je výše ve smečce. Jak k tomu dojde, prostě je od sebe odtrhnu (musím držet obě, protože když podržím jen matku, tak dcera má tendenci se ještě bránit a ožene se po ní). A oběma dám jasně najevo, že se prostě rvát nesmí. Žádné nadržování nebo zvýhodňování.
Pavel jest offline   Reply With Quote
Old 22-03-2008, 11:54   #24
Mirkawolf
Member
 
Mirkawolf's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Location: Brussels
Posts: 556
Send a message via ICQ to Mirkawolf Send a message via Skype™ to Mirkawolf
Default

Quote:
Originally Posted by tayanita View Post
Takže, když si mladší na starší vyskakuje, "nadržujete" starší feně?
Ne tak docela. Mladsi fene nedovoluju zadne "vyskakovani" si na starsi fenu. Nicmene starsi fena (alfa) ma jiste vyhody oproti mladsi fene (bete). Mnohem snaz se tak udrzi hierarchie ve smecce. Takze u nas starsi fena dostava zrat prvni, dostava prvni pamlsky kdyz se rozdavaji, ma svoleni jit na gauc kdyz se ji chce a ruzne dalsi ulevy. Mlada si musi vetsinou pamlsek zaslouzit, vsude jde az druha a na gauc smi jen se svolenim.
Mlada tak mnohem lip chape, ze ona je ve smecce az ta druha a zbytecne nevyvolava rozbroje se starsi fenou. Myslim ze kdybych je drzela tak, jako ze jsou si obe rovny, tak by to asi nedelalo dobrotu. Mlada by rada sefovala, ale nema na to, takze ji k tomu nedam ani sanci.
Mame radi obe dve stejne, samozrejme, ale poradek musi byt

Jinak pro rypaly, my lidi jsme v te smecce samozrejme super-alfy a jime prvni Kocour chudinka, je omega a zere az posledni
__________________
:: :: :: Cira & Ali & Tulip :: :: ::
http://vlcisen.mirkawolf.com
Mirkawolf jest offline   Reply With Quote
Old 22-03-2008, 21:59   #25
tayanita
Junior Member
 
tayanita's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Location: Zlončice
Posts: 17
Send a message via ICQ to tayanita
Default

Quote:
Originally Posted by Mirkawolf View Post
Ne tak docela. Mladsi fene nedovoluju zadne "vyskakovani" si na starsi fenu. Nicmene starsi fena (alfa) ma jiste vyhody oproti mladsi fene (bete). Mnohem snaz se tak udrzi hierarchie ve smecce. Takze u nas starsi fena dostava zrat prvni, dostava prvni pamlsky kdyz se rozdavaji, ma svoleni jit na gauc kdyz se ji chce a ruzne dalsi ulevy. Mlada si musi vetsinou pamlsek zaslouzit, vsude jde az druha a na gauc smi jen se svolenim.
Mlada tak mnohem lip chape, ze ona je ve smecce az ta druha a zbytecne nevyvolava rozbroje se starsi fenou. Myslim ze kdybych je drzela tak, jako ze jsou si obe rovny, tak by to asi nedelalo dobrotu. Mlada by rada sefovala, ale nema na to, takze ji k tomu nedam ani sanci.
Mame radi obe dve stejne, samozrejme, ale poradek musi byt

Jinak pro rypaly, my lidi jsme v te smecce samozrejme super-alfy a jime prvni Kocour chudinka, je omega a zere az posledni
Díky za odpověď,
tohle jsem chtěla vědět, jak případným potyčkám předcházet.(samozřejmě chápu, že to není stoprocentní a že každý pes reaguje jinak).
Tím postavením se za starší jsem samozřejmě neměla na mysli, zakousnout se do mladší, jak napsal Pavel, ale poslat mladší do patřičných mezí (pokud je útočníkem ona). Většinou totiž nechávám psy vyřídit si hierarchii mezi sebou, jenže je pravda, že nejde o psy žijící spolu v jedné domácnosti, ale jen při venčení.
Jinak kočku mám taky, ovšem ta má svou vlastní hierarchii, kde je jen ona sama alfou a neomezeným absolutistickým panovníkem
tayanita jest offline   Reply With Quote
Old 27-03-2008, 16:43   #26
Mirkawolf
Member
 
Mirkawolf's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Location: Brussels
Posts: 556
Send a message via ICQ to Mirkawolf Send a message via Skype™ to Mirkawolf
Default

Quote:
Originally Posted by tayanita View Post
Většinou totiž nechávám psy vyřídit si hierarchii mezi sebou, jenže je pravda, že nejde o psy žijící spolu v jedné domácnosti, ale jen při venčení.
V tom pripade si neporizuj vlcandu, anebo budes muset zmenit pristup. Pokud bys ji nechala at si "vyrizuje" hierarchii se psy na prochazce, tak by to mohlo byt brzo pro nektere cizi pejsky s fatalnimi nasledky.

U nas doma si psi mezi sebou nic nevyrizuji, od toho jsem tam ja. Takze je klidek a pohoda. Na prochazkach je k cizim psum nepoustim, jedine po vzajemne dohode s druhym majitelem psa a postupne. Nejdriv necham holky uklidnit a jdeme treba chvili spolecne na voditku, az pak vypoustim. A zadne hrrr na psa, pekne nejdriv mladsi fenu (je lip socializovana na psy) a kdyz je vsechno o.k., tak po par minutach vypoustim i tu starsi.
Posledne jsme takhle vencili s malym westikem, byla to docela zajimava smecka )

Asi to vypada komplikovane, ale vzhledem k tomu, ze mame omezene moznosti (holky povetsine netoleruji cizi feny a kastrovane psy), tak chci mit jistotu, ze nenastane zbytecne rvacka.
__________________
:: :: :: Cira & Ali & Tulip :: :: ::
http://vlcisen.mirkawolf.com
Mirkawolf jest offline   Reply With Quote
Old 27-03-2008, 19:05   #27
tayanita
Junior Member
 
tayanita's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Location: Zlončice
Posts: 17
Send a message via ICQ to tayanita
Default

Quote:
Originally Posted by Mirkawolf View Post
V tom pripade si neporizuj vlcandu, anebo budes muset zmenit pristup. Pokud bys ji nechala at si "vyrizuje" hierarchii se psy na prochazce, tak by to mohlo byt brzo pro nektere cizi pejsky s fatalnimi nasledky.

U nas doma si psi mezi sebou nic nevyrizuji, od toho jsem tam ja. Takze je klidek a pohoda. Na prochazkach je k cizim psum nepoustim, jedine po vzajemne dohode s druhym majitelem psa a postupne. Nejdriv necham holky uklidnit a jdeme treba chvili spolecne na voditku, az pak vypoustim. A zadne hrrr na psa, pekne nejdriv mladsi fenu (je lip socializovana na psy) a kdyz je vsechno o.k., tak po par minutach vypoustim i tu starsi.
Posledne jsme takhle vencili s malym westikem, byla to docela zajimava smecka )

Asi to vypada komplikovane, ale vzhledem k tomu, ze mame omezene moznosti (holky povetsine netoleruji cizi feny a kastrovane psy), tak chci mit jistotu, ze nenastane zbytecne rvacka.
To chápu. Protože moje fena na cizí psy zpravidla nevyjíždí, tak jí nechávám seznámit se s nimi na volno (samozřejmě, po prvním vzájemném očuchání na vodítku) a během hry si to psi ujasňují sami. Ale když venčím tety fenu, kříženku NO, pitta a ohaře, ta je naopak ostrá na všechny bez výjimky a taky se podle toho zařizuju. Když je venčím obě, většinou nepouštím ani bíglici, protože spolu se chovají úplně jinak. Na každou taky platí úplně jiný styl výchovy, z čehož už jsem pomalu schizofrenní
A je mi jasný, že to, co uplatňuju na bígla, nejspíš na čévéčko nepůjde (zvlášť ten přístup ke psům a výcvik, protože bígl naopak od čsv opakování cviků jako na kolovrátku vyžaduje, než mu to dojde )
tayanita jest offline   Reply With Quote
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 09:39.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org