Go Back   Wolfdog.org forum > Polski > Wzorzec & bonitacje

Wzorzec & bonitacje Jak powinien wyglądać typowy wilczak, ile waży CzW, ile ma w kłębie, informacje o przeglądach hodowlanych ....

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 01-04-2012, 18:23   #1
Rona
Distinguished Member
 
Rona's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Location: Kraków
Posts: 3,509
Question Bidon mierzy 61 cm?

Ktoś podesłał mi wyniki wczorajszej bonitacji, m.in. Bidona i muszę przyznać, że szczęka mi opadła ze zdziwienia!!!
http://csv.sk/chov/vysledky/295
Jak to możliwe, że na wyniku bonitacji stoi, że Bidon ma 61 cm wzrostu?
Widziałam go wiele razy: nie jest to ogromny pies, ale zdecydowanie większy od Lorki, która do małych suk nie należy!

Ktoś, kto go mierzył musiał się rąbnąć co najmniej o 5 cm! Nie potrafię tego inaczej wyjaśnić!

Magda, pisz odwołanie - w końcu każdy może się pomylić, jesteśmy ludźmi! Wiem, że dla Ciebie wzrost Bidona nie jest sprawą życia i śmierci , ale.... w sumie zapłaciłaś za prawdziwe informacje o swoim psie, prawda?
__________________

Rona jest offline   Reply With Quote
Old 01-04-2012, 18:55   #2
Spider
Spiderwolf
 
Spider's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Jasienica
Posts: 360
Default

Rona ,byłam na tej bonitacji razem z Magdą .to jakiś koszmarek . Czakram ma dobrze zmierzony wzrost bo ją merzyłam w ramach treningu i ona ma 61 cm wzrostu.Z całym szacynkiem.... gdzie Czakram do Bidona .Paranoja jakaś .......Spiderka
Spider jest offline   Reply With Quote
Old 01-04-2012, 19:17   #3
Spider
Spiderwolf
 
Spider's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Jasienica
Posts: 360
Default

Mam nadzieję ze Magda nie bedzie miała mi za złe ze dodaję zdjęcie z jej galerii ale sami popatrzcie Inti ma 60 cm wzrostu więc czy Bidon moze mieć 61 cm wzrostu ???
Attached Images
File Type: jpg Bidon i Inti.jpg (93.8 KB, 98 views)
Spider jest offline   Reply With Quote
Old 01-04-2012, 19:35   #4
Shyboy
aen'drean va, eveigh Ain!
 
Shyboy's Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Location: Stargard
Posts: 205
Send Message via Gadu Gadu to Shyboy
Default

O Spiderka, ja własnie też na to samo zdjęcie zwróciłam uwage. No rzeczywiście 1 cm różnicy miedzy Inti a Bidonem to to nie jest ale dziwi mnie to że błąd jest tak duży... Rozumiem z 1-2 cm ale około 4-5?!
__________________
'Jesteś odpowiedzialny za to, co oswoiłeś' Antoine de Saint-Exupery
Shyboy jest offline   Reply With Quote
Old 01-04-2012, 19:35   #5
Galicja
Galicyjski Wilk
 
Galicja's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Location: Kraków
Posts: 1,124
Default

Powiem tak, może trochę w tym mojej winy i podejścia do własnego psa, zawsze wychodzę z założenia że wiem co mam.
Przy mierzeniu podana była inna wartość, która też mnei zdziwiła, ale machnęłam ręką, przy odbiorze karty zobaczyłam co innego, machnęłam ręką.
Ale wróciłam do domu, pomyślałam, nie, nie może tak być. Sprawę postaram się wyjaśnić, jak to nie pomoże zawsze zostaje inna bonitacja.
__________________
http://www.galicyjskiwilk.pl/
Galicja jest offline   Reply With Quote
Old 01-04-2012, 19:38   #6
Rona
Distinguished Member
 
Rona's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Location: Kraków
Posts: 3,509
Default

Quote:
Originally Posted by Spider View Post
Mam nadzieję ze Magda nie bedzie miała mi za złe ze dodaję zdjęcie z jej galerii ale sami popatrzcie Inti ma 60 cm wzrostu więc czy Bidon moze mieć 61 cm wzrostu ???
Lorkę mierzyłam sposobem domowym, wiec nie jest to pomiar miarodajny- ma pomiedzy 63-64 cm. Jest widocznie wyższa od Inti, a Bidon jest widocznie wyższy od niej!

Myślę, że ktoś się po prostu pomylił. Ostatnio poszłam na Błonia przekonana, że jest +15 st C, a było +5 To pewnie podobna sytuacja i wkrótce się wyjaśni
__________________


Last edited by Rona; 01-04-2012 at 19:50.
Rona jest offline   Reply With Quote
Old 01-04-2012, 20:01   #7
Spider
Spiderwolf
 
Spider's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Jasienica
Posts: 360
Default

No miejmy nadzieję,że się wyjaśni .... i że to jest błąd poprostu . Co nie tłumaczy ,że takie żeczy nie powinny się zdarzać.W końcu jest tam komisja i powinna patrzeć jak bonitacja przebiega .Eh
Spider jest offline   Reply With Quote
Old 01-04-2012, 20:29   #8
ajli
Junior Member
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 8
Default

To ciekawe, bo Kanti na bonitacji też wymierzyli 61cm a przy Bidonie to wypierdek...
ajli jest offline   Reply With Quote
Old 01-04-2012, 20:42   #9
anula
czuły barbarzyńca
 
anula's Avatar
 
Join Date: May 2010
Location: miastowieś S-łomianki
Posts: 1,859
Default

Quote:
Originally Posted by ajli View Post
To ciekawe, bo Kanti na bonitacji też wymierzyli 61cm a przy Bidonie to wypierdek...
moze komus pomylilo sie 1 i 7...
anula jest offline   Reply With Quote
Old 01-04-2012, 22:38   #10
Vlad
Junior Member
 
Vlad's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Location: Nowy Sącz
Posts: 17
Wink

Quote:
Originally Posted by anula View Post
moze komus pomylilo sie 1 i 7...
też myśle, że się komus pomyliło... ale chodziło o 71 cm, a nie 61
- bo jego brat - Vlad (mierzony domowym sposobem-do nogi) ma 72 cm, a jak spotkałam Bidona na wystawie w N.Sączu w 2010 r. to też sięgał mi "do kieszeni"
Vlad jest offline   Reply With Quote
Old 01-04-2012, 23:50   #11
jefta
Call Me Sexy Srdcervac
 
jefta's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Location: Wroclaw
Posts: 1,233
Send a message via Skype™ to jefta Send Message via Gadu Gadu to jefta
Default

troche tak wyglada jakby sie 1 z 7 pomylila. index formatu tez sie nie zgadza. Xf117.74 to dobry basset

i za ob nie ma dyskwalifikacji? Slowacji postanowili juz wcale nie dyskwalifikować za charakter?


__________________
jefta jest offline   Reply With Quote
Old 02-04-2012, 00:38   #12
z Peronówki
VIP Member
 
z Peronówki's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Późna
Posts: 6,995
Send a message via MSN to z Peronówki Send a message via Skype™ to z Peronówki
Default

Quote:
Originally Posted by Rona View Post
Ktoś podesłał mi wyniki wczorajszej bonitacji, m.in. Bidona i muszę przyznać, że szczęka mi opadła ze zdziwienia!!!
Wiecie co, ostro zastanawialam sie, czy kontynuowac bonitacje w Poznej, ale wyglada na to, ze warto, bo to jedna z niewielu mozliwosci, gdzie mozna na serio przemierzyc swoje psy... i oczekiwac, ze dobre psy dostana dobre kody, a zle psy zle...

Bo wyniki tej bonitacji to jedna wielka POMYLKA...

Oczywiscie, ze Baloun nie ma 61! cm! Ale do "kurczenia sie" psow z wiekiem (na bonitacji miewaly mniej niz jako szczeniaki w wieku 7-8 mies ) zdarzylam sie przyzwyczaic...

Arien Tasha As, E1, Ob, R1, Xf114.75, P5/61?!?!?!
TA suka:

w ZYCIU!! nie ma indeksu formatu 114, bo bylaby "jamnikiem". Wyglada raczej na bardziej kwadratowy format - stawiam na cos ponizej 105.

DIABELNIE szkoda Bo Tashy - taki kod:
As, Of, R1, Xv52.31, Xf113.85, P5/65 (ocena !dobra!)
dla TAKIEGO psa:

to bardzo zly zart...
Sorry, ale to jeden z lepiej katowanych (zbudowanych) psow jakie ostatnio widzialam. A glowe ma zaje...fajna.


Na serio szkoda, ze z ocena doskonala coraz czesciej schodza kolejne "owczary" (psy o ktorych TRUDNO sie dopatrzyc jakis zalet - czyt: cech wilczakowych), a fajne psy schodza z naciagana hodowlanka...

Coz, nie pierwszy raz (i nie ostatni) okazuje sie, ze hodowca zamiast na pomocy w postaci kodow bonitacyjnych, czy wynikow wystaw musi bazowac na swojej wiedzy i swojej znajomosci wzorca... I zwyklym zdrowym rozsadku...
__________________
.

'Z PERONÓWKI'
FACEBOOK GROUP

Last edited by z Peronówki; 02-04-2012 at 00:43.
z Peronówki jest offline   Reply With Quote
Old 02-04-2012, 01:07   #13
z Peronówki
VIP Member
 
z Peronówki's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Późna
Posts: 6,995
Send a message via MSN to z Peronówki Send a message via Skype™ to z Peronówki
Default

Quote:
Originally Posted by jefta View Post
troche tak wyglada jakby sie 1 z 7 pomylila. index formatu tez sie nie zgadza. Xf117.74 to dobry basset
Tzn tu moze byc blad samego dokonania pomiaru - dosyc czesty, a powodujacy wlasnie to, ze indeks robi sie bzdurny. Chodzi o to, ze piers CsW nie powinna wystawac przed staw barkowy - wilczak nie powinien miec "klaty". Gdy tak jest to mierzenie psa jest latwe. Bierzesz miarke i...dawaj.
Problem pojawia sie, gdy pies ma "klate" - czasem jest to rozbudowane przedpiersie, a czasem jedynie wystajaca kosc. Gdy jednak mierzy sie dlugosc psa miarka zle (nie do stawu barkowego, ale dlugosc calego psa) to przedpiersie/kosc "nabija" dodatkowe centymetry. Pies staje sie dluzszy o grubosc piersi - dlugosc kosci... A te kilka cm ma ogromne znaczenie w przypadku ineksow...

Quote:
Originally Posted by jefta View Post
i za ob nie ma dyskwalifikacji? Slowacji postanowili juz wcale nie dyskwalifikować za charakter?
Na Slowacji w kodzie za charakter masz wpisywane zachowanie przy paliku, ale ocenia sie zachowanie podczas calej bonitacji. To w sumie ok, bo eliminuje troche psy tenowane pod bonitacje (gdy np. sa agresywne przy mierzeniu, a dobrze wyszkolone w tym co maja robic przy tescie charakteru). Pozwala to "podbijac" ocene psom nie szkolonym na bonitacje, bo takie osobniki sa dosyc slabe na paliku, ale swietnie sprawuja sie na mierzeniach...

Generalnie idea jest lepsza niz jedynie ocenianie psa przy ataku, bo pozwala dokladniej ocenic jego charakter poprzez obserwacje zachowania psa przez dluzszy czas niz kilka minut...
__________________
.

'Z PERONÓWKI'
FACEBOOK GROUP
z Peronówki jest offline   Reply With Quote
Old 02-04-2012, 19:51   #14
jefta
Call Me Sexy Srdcervac
 
jefta's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Location: Wroclaw
Posts: 1,233
Send a message via Skype™ to jefta Send Message via Gadu Gadu to jefta
Default

gdyby ta metoda byla lepsza to slowackie psy mialyby lepsze charaktery. a nawet u potomstwa urodzonego i mieszkajacego za granica widac ze tak nie jest
__________________
jefta jest offline   Reply With Quote
Old 02-04-2012, 20:38   #15
Gaga
VIP Member
 
Gaga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Los Dientitos
Posts: 6,856
Send Message via Gadu Gadu to Gaga
Default

Kasia, jak słusznie zauważyłaś z charakterami jest kicha Pokaż mi kto dziś hoduje na charakter? Który sędzia wywala na zbity pysk z ringu za charakter? Przez lata promowało się strachobździelce, uzyskały one uprawnienia hodowlane i teraz rodzą kolejne pokolenia strachobździelców.
__________________

Hodowca psów to nie funkcja, to nie zawód i nie nazwa hobby - to tytuł i godność. Trzeba na nią zasłużyć i dobrze piastować.
チェイタン。
Gaga jest offline   Reply With Quote
Old 02-04-2012, 22:09   #16
jefta
Call Me Sexy Srdcervac
 
jefta's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Location: Wroclaw
Posts: 1,233
Send a message via Skype™ to jefta Send Message via Gadu Gadu to jefta
Default

na pierwszym obozie na slowacji wylecialy conajmniej dwa z P14, na drugim byla suka do wywalenia, ale przeszla z Oc/P5, a teraz widze, ze daja Ob ale P5. Psow z tego roku nie znam wiec nie wiem czy ocena jest teraz ostrzejsza w oznaczeniach (daja to Ob zamiast dawniejszego Oc), czy lagodniejsza w interpretacji (czyli za jeszcze gorsze Ob i tak daja hodowlanke).

ja mysle ze sa jeszcze hodowcy ktorzy zwracaja na to uwage. choc juz chyba takich traktujących charakter priorytetowo nie ma. przynajmniej ja nie znalazłam.
__________________
jefta jest offline   Reply With Quote
Old 03-04-2012, 11:20   #17
Galicja
Galicyjski Wilk
 
Galicja's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Location: Kraków
Posts: 1,124
Default

NIe demonizujmy.. szału nie ma, ale nei jest tak że wszystkie psy są strachliwe ...
Pozwolę sobie wstawić zdjęcia Bidona z tej niefortunnej bonitacji (pożyczone od Natalii Sandorovej )


__________________
http://www.galicyjskiwilk.pl/
Galicja jest offline   Reply With Quote
Old 03-04-2012, 12:52   #18
Rona
Distinguished Member
 
Rona's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Location: Kraków
Posts: 3,509
Default

Haha, Bidon na tej fotce jest wyraźnie zachwycony, że Oskar idzie się z nim witać! Wygląda jak Inti, która każdego człowieka znanego lub nieznanego, musi na dzień dobry ukochać!
__________________

Rona jest offline   Reply With Quote
Old 03-04-2012, 13:23   #19
Galicja
Galicyjski Wilk
 
Galicja's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Location: Kraków
Posts: 1,124
Default

Nie..no to był atak....
__________________
http://www.galicyjskiwilk.pl/
Galicja jest offline   Reply With Quote
Old 03-04-2012, 13:26   #20
Gaga
VIP Member
 
Gaga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Los Dientitos
Posts: 6,856
Send Message via Gadu Gadu to Gaga
Default

Quote:
Originally Posted by Rona View Post
Haha, Bidon na tej fotce jest wyraźnie zachwycony, że Oskar idzie się z nim witać!
Noo, ja bym nie chciała aby TAK WITAJĄCY się pies namierzał właśnie mnie, wołałabym być po drugiej stronie siatki na przykład. Zresztą postawa Oskara świadczy o zamiarach psa? NB-to chyba pożądana reakcja na bonitacji?
Ale ad rem- Magda, odpowiedziałam Kasi w wątku Bidona (sorry), ale stwierdzenie było ogólne. Zresztą widząc drugą fotę, jak pies stoi przy pomiarach-nie umiem zgadnąć tego pomiaru wysokości.
Albo ktoś wpisujący się machnął, albo-i to byłaby już przynajmniej druga sytuacja, gdy ten znany i jak dotąd bardzo renomowany sędzia daje mega plamę. Pamietam podczas bonitacji w Późnej jak tak wymierzył Balroga, że ten musiałby być jamnikiem. A pamiętamy, że był to długonogi, pięknie zbudowany wilczak! Gdyby nie natychmiastowa interwencja Margo-nie byłoby ponownego pomiaru i przywrócenia porządku w karcie.
Kończąc uszczypliwie-jednym przeszkadzają fotochromy w sędziowaniu-innym najwyraźniej w pomiarach. Żal, zwłaszcza że to top listy sędziów od rasy:/ U tej klasy fachowca taka sytuacja nie ma prawa się zdarzyć, zwłaszcza że widział psa i nic mu nie zgrzytnęło w uchu jak podawał wartość 61 cm?
__________________

Hodowca psów to nie funkcja, to nie zawód i nie nazwa hobby - to tytuł i godność. Trzeba na nią zasłużyć i dobrze piastować.
チェイタン。

Last edited by Gaga; 03-04-2012 at 13:44.
Gaga jest offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 00:26.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org