Go Back   Wolfdog.org forum > Polski > Różne

Różne O wszystkim co jest związane z CzW

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 29-12-2009, 14:46   #1
Karina
wilczakowa mamuśka ;)
 
Karina's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Location: Łódź
Posts: 497
Send a message via Skype™ to Karina
Default Czy możesz zamienić wilka w psa?

mój narzeczony trafił w internecie na dość przerażający artykuł -> http://www.wataha.info.pl/wilki.html - czy dorosłe wilczaki na prawdę zajmują się tylko walką o dominację? jakie są w takim razie dorosłe wilczaki? czy treść artykułu jest jednak nie co wyolbrzymiona?

Last edited by Karina; 29-12-2009 at 15:39.
Karina jest offline   Reply With Quote
Old 29-12-2009, 15:10   #2
Gaga
VIP Member
 
Gaga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Los Dientitos
Posts: 6,856
Send Message via Gadu Gadu to Gaga
Default

Wilczaki to psy i za takie zostały uznane w chwili akceptacji przez FCI, do "hybryd" im daleko A artykuł traktuje o hybrydach.
Potrzebują mądrego wychowania, podobnie jak inne psy i powtórzę to, co zawsze... bez przesady z ta dominacją
Kiepskiemu przewodnikowi na głowę wejdzie nawet półroczny bichon (znam taki przypadek)
Nie chcę być niegrzeczna ale stawiasz takie pytania jak już masz w domu wilczaka? Nie zrozum mnie źle ale jest znacznie łatwiej dla obu stron gdy przygotujemy się "z rasy" zanim zaprosimy jej przedstawiciela do naszego domu.
__________________

Hodowca psów to nie funkcja, to nie zawód i nie nazwa hobby - to tytuł i godność. Trzeba na nią zasłużyć i dobrze piastować.
チェイタン。
Gaga jest offline   Reply With Quote
Old 29-12-2009, 15:37   #3
Karina
wilczakowa mamuśka ;)
 
Karina's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Location: Łódź
Posts: 497
Send a message via Skype™ to Karina
Default

Quote:
Originally Posted by Gaga View Post
Nie chcę być niegrzeczna ale stawiasz takie pytania jak już masz w domu wilczaka? Nie zrozum mnie źle ale jest znacznie łatwiej dla obu stron gdy przygotujemy się "z rasy" zanim zaprosimy jej przedstawiciela do naszego domu.
spokojnie, zanim podjęłam się przygarnięcia do domu wilczakówny to trochę o tej rasie poczytałam więc ten artykuł zbudził we mnie trochę wątpliwości (i widzę że słusznie) - po prostu wolałam się upewnić widocznie źle go zrozumiałam, bo myślałam że tyczy się również wilczaków także dziękuję za wyjaśnienie
Karina jest offline   Reply With Quote
Old 29-12-2009, 15:41   #4
Katka
Junior Member
 
Katka's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Location: Wrocław
Posts: 90
Default

Wilczki to nie są hybrydy! Jest to rasa psów! Owszem, rasa ta ewoluowała z hybryd, ale obecnie wilcze geny stanowią tylko 25-30%. W procesie powstawania rasy szczeniaki do dalszego rozrodu bardzo dokładnie selekcjonowano pod względem charakteru (na początku to było ważniejsze niż wilczy wygląd), co pozwoliło wyeliminować wiele z zachowań opisywanych w tym artykule. To miała być rasa użytkowa! Poczytaj historię rasy!!!
No i przecież dzisiaj cały czas dba się o zrównoważony charakter wilczaków, bez testu charakteru w Czechach czy Słowacji nie zrobi się bonitacji. Jest to tak samo ważny element wzorca jak wygląd.

Jeszcze uwaga - każdy pies będzie walczył o dominację jeśli go sama sprowokujesz. Jeśli będzie czuł że ma bezpieczne miejsce w stadzie to nie będzie musiał o nic walczyć i zadowoli się swoją pozycją. Odpały mogą mieć psy (samce - wszystkich ras) w wieku koło 1-2 lat kiedy dojrzewają i próbują swoich sił, ale to im szybko przechodzi. Czasem zdarza się że pies po prostu ma taki charakter, ale i to można wyprostować. Najmądrzejsze stanowisko w sprawie dominacji jakie do tej pory spotkałam prezentuje Patricia Mcconnell, polecam jej książki.
Katka jest offline   Reply With Quote
Old 29-12-2009, 15:42   #5
Gaga
VIP Member
 
Gaga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Los Dientitos
Posts: 6,856
Send Message via Gadu Gadu to Gaga
Default

A dla większej spokojności: Cory nie znam ale słyszałam, że to fajna sunia, natomiast popularność Carra jako repa i późniejszego ojca miotów, wynika między innymi z jego fajnego charakteru Więc wyposażenie młodej masz jak najbardziej OK Bez strachu o próby przegryzienia Waszych gardeł podczas snu
__________________

Hodowca psów to nie funkcja, to nie zawód i nie nazwa hobby - to tytuł i godność. Trzeba na nią zasłużyć i dobrze piastować.
チェイタン。
Gaga jest offline   Reply With Quote
Old 29-12-2009, 15:45   #6
Karina
wilczakowa mamuśka ;)
 
Karina's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Location: Łódź
Posts: 497
Send a message via Skype™ to Karina
Default

Quote:
Originally Posted by Katka View Post
Wilczki to nie są hybrydy! Jest to rasa psów! Owszem, rasa ta ewoluowała z hybryd, ale obecnie wilcze geny stanowią tylko 25-30%. W procesie powstawania rasy szczeniaki do dalszego rozrodu bardzo dokładnie selekcjonowano pod względem charakteru (na początku to było ważniejsze niż wilczy wygląd), co pozwoliło wyeliminować wiele z zachowań opisywanych w tym artykule. To miała być rasa użytkowa! Poczytaj historię rasy!!!
fakt, bardziej zagłębiałam się w zachowania wilczaków (dlatego ten artykuł mnie zaskoczył) a nie historię rasy (czytałam tylko powierzchownie) więc widzę że należy bardziej się przyjrzeć historii.
Karina jest offline   Reply With Quote
Old 29-12-2009, 15:47   #7
Karina
wilczakowa mamuśka ;)
 
Karina's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Location: Łódź
Posts: 497
Send a message via Skype™ to Karina
Default

Quote:
Originally Posted by Gaga View Post
A dla większej spokojności: Cory nie znam ale słyszałam, że to fajna sunia, natomiast popularność Carra jako repa i późniejszego ojca miotów, wynika między innymi z jego fajnego charakteru Więc wyposażenie młodej masz jak najbardziej OK Bez strachu o próby przegryzienia Waszych gardeł podczas snu
hehe, nio Cora to śliczna i mądra sunia bardzo się cieszę, że mogę zajmować się jej dzidzią dziękuję za rozwianie moich wątpliwości !
Karina jest offline   Reply With Quote
Old 29-12-2009, 15:49   #8
Grin
Wilkokłak
 
Grin's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Location: Katowice
Posts: 2,220
Default

Quote:
Originally Posted by Katka View Post
Owszem, rasa ta ewoluowała z hybryd, ale obecnie wilcze geny stanowią tylko 25-30%.
Ale to chyba nie jest prawdą? Obecnie chyba trudno w ogóle mówić o procentowej zawartości "wilczej krwi" w wilczakach. Chyba że tzw. krew to jedno, geny to drugie?
(Choć sądzę, że autorka posta musiała się pomylić mówiąc o genach, bo skoro geny szympansa i człowieka są zbliżone do siebie aż w 98 % to geny psa i wilka muszą być jeszcze bardziej zbieżne.)
Może ktoś naprostuje?

Last edited by Grin; 29-12-2009 at 15:52.
Grin jest offline   Reply With Quote
Old 29-12-2009, 15:50   #9
Karina
wilczakowa mamuśka ;)
 
Karina's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Location: Łódź
Posts: 497
Send a message via Skype™ to Karina
Default

Quote:
Originally Posted by Grin View Post
Ale to chyba nie jest prawdą? Obecnie chyba trudno w ogóle mówić o procentowej zawartości "wilczej krwi" w wilczakach. Chyba że tzw. krew to jedno, geny to drugie?
to ciekawe, bo gdzieś mi się rzuciło w oczy 80% wilczej krwi ... chyba że to tyczyło się właśnie początków tej rasy.
Karina jest offline   Reply With Quote
Old 29-12-2009, 15:56   #10
Grin
Wilkokłak
 
Grin's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Location: Katowice
Posts: 2,220
Default

Quote:
Originally Posted by Karina View Post
to ciekawe, bo gdzieś mi się rzuciło w oczy 80% wilczej krwi ... chyba że to tyczyło się właśnie początków tej rasy.
Co nieco na ten temat rozjaśnia ten krótki artykulik zamieszczony na WD http://wolfdog.org/pol/articles/480.html
Grin jest offline   Reply With Quote
Old 29-12-2009, 16:04   #11
Katka
Junior Member
 
Katka's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Location: Wrocław
Posts: 90
Default

Punkt 16. z zalinkowanego przez ciebie artykułu to jest miej więcej to co zrobiono z wilczakami. Weź pod uwagę że był to wojskowy eksperyment. Chciano sprawdzić czy hybrydy są płodne. W naturze rzadko tak się zdarza. http://ulubiency.wp.pl/gid,11100782,...iazdjecie.html
Katka jest offline   Reply With Quote
Old 29-12-2009, 16:11   #12
Katka
Junior Member
 
Katka's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Location: Wrocław
Posts: 90
Default

Quote:
Originally Posted by Grin View Post
Ale to chyba nie jest prawdą? Obecnie chyba trudno w ogóle mówić o procentowej zawartości "wilczej krwi" w wilczakach. Chyba że tzw. krew to jedno, geny to drugie?
(Choć sądzę, że autorka posta musiała się pomylić mówiąc o genach, bo skoro geny szympansa i człowieka są zbliżone do siebie aż w 98 % to geny psa i wilka muszą być jeszcze bardziej zbieżne.)
Może ktoś naprostuje?
Chodziło mi o wilczą krew.
http://www.amicale-chien-loup-tcheco...y?dog_id=10660
Katka jest offline   Reply With Quote
Old 29-12-2009, 16:23   #13
Grin
Wilkokłak
 
Grin's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Location: Katowice
Posts: 2,220
Default

Quote:
Originally Posted by Katka View Post
Rozumiem, dzięki.
Nie sądzę jednak, żeby wynik 29 % z "haczykiem" był wynikiem realnym. To po prostu niemożliwe. Łowca musiałby być wtedy F4 co najmniej
Nie wiem, jaki algorytm zastosował autor tego wspaniałego skądinąd narzędzia i nie wiem, jak należy rozumieć tę informację.
Grin jest offline   Reply With Quote
Old 29-12-2009, 16:32   #14
Katka
Junior Member
 
Katka's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Location: Wrocław
Posts: 90
Default

Quote:
Originally Posted by Grin View Post
Rozumiem, dzięki.
Nie sądzę jednak, żeby wynik 29 % z "haczykiem" był wynikiem realnym. To po prostu niemożliwe. Łowca musiałby być wtedy F4 co najmniej
Nie wiem, jaki algorytm zastosował autor tego wspaniałego skądinąd narzędzia i nie wiem, jak należy rozumieć tę informację.
Tak świetnie na genetyce to ja się nie znam. Sądzę jednak że skoro wilczaki to rasa i są rozmnażane tylko w zakresie swojej puli genetycznej a nie są krzyżowane dalej z innymi psami to wilcza krew pozostaje w stałym przedziale procentowym.

http://wilczyomen.pl/orasie/fakty-i-mity-o-czw
Katka jest offline   Reply With Quote
Old 29-12-2009, 16:34   #15
Rona
Distinguished Member
 
Rona's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Location: Kraków
Posts: 3,509
Default

Quote:
Originally Posted by Grin View Post
Rozumiem, dzięki.
Nie sądzę jednak, żeby wynik 29 % z "haczykiem" był wynikiem realnym. To po prostu niemożliwe. Łowca musiałby być wtedy F4 co najmniej
Nie wiem, jaki algorytm zastosował autor tego wspaniałego skądinąd narzędzia i nie wiem, jak należy rozumieć tę informację.
Bożenko
Łowca ma ponad 29% wilczych genów. Zobacz sama: http://www.amicale-chien-loup-tcheco...y?dog_id=10660
Masz tu tez podane ile % ma z którego wilka

Z tym, że to są dane czysto matematyczne, w rzeczywistości nie mówią nic o charakterze psa czy jego wyglądzie. Pies z niską zawartością wilczej krwi może być bardzo "samodzielny" albo strachliwy, a z dużą - bardziej psi - zależy jak geny się "poukładają". Najlepiej, żeby wilcze geny poszły w wygląd, a psie - w charakter.
To że wilczaki mają wilcze geny nie ulga wątpliwości - to nie spirytus, nie miałyby jak z nich "wyparować", skoro wilczaki są łączone z wilczakami.

PS Informacja jest właśnie czysto matematyczna: F1 łączono z ONkiem = 25%. Potem tego potomka z wilkiem, albo z F3, itd. stąd ułamki procentów
__________________


Last edited by Rona; 29-12-2009 at 16:38.
Rona jest offline   Reply With Quote
Old 29-12-2009, 16:37   #16
wolfin
Moderator
 
wolfin's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Where the wolf lives
Posts: 6,095
Send a message via ICQ to wolfin Send a message via Skype™ to wolfin
Default

a co daje to info o wilcza krew? dla mnie calkowicie nic.
to jest tylko formula matematyczna, na ktora mozna zerknac kedy nie ma co robic. wartosci dla hodowli czy wybieraniu psa nic nie daje. cziekawostka i tyle
a co do tego artikulu to jest bardzo dobry, bo opisuje mixy wilka i psa i problemy wychadzace z tego. Ja kazdemu mowie ze mix taki to jest niebeszpieczne zwierze, bo sa takie liudzie ktore chca mixa F1 czy F2.
a do wilczakow ten artikul ma tylko to ze... kedys u nas tez byli F1 i F2 i nic wieciej, ale poczytac warto
__________________
wolfin jest offline   Reply With Quote
Old 29-12-2009, 16:41   #17
Katka
Junior Member
 
Katka's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Location: Wrocław
Posts: 90
Default

Quote:
Originally Posted by Rona View Post
Z tym, że to są dane czysto matematyczne, w rzeczywistości nie mówią nic o charakterze psa czy jego wyglądzie. Pies z niską zawartością wilczej krwi może być bardzo "samodzielny" albo strachliwy, a z dużą - bardziej psi - zależy jak geny się "poukładają". Najlepiej, żeby wilcze geny poszły w wygląd, a psie - w charakter.
To że wilczaki mają wilcze geny nie ulga wątpliwości - to nie spirytus, nie miałyby jak z nich "wyparować" skoro wilczaki są łączone z wilczakami.
Dorzuce jeszcze to:

http://www.google.pl/url?sa=t&source...eZ5ss3_PFcp6mA

"Trzecią generację skierowaliśmy do szkolenia i już pokazało się, że cechy pożądane które chcieliśmy uzyskać jak również posłuszeństwo, kontakt z człowiekiem którego wilki nie mają, był już na pożądanym przez nas poziomie . Był już to poziom krzyżówki który można było wykorzystać a człowiek mógł spokojnie nad nimi panować i je szkolić. Taką metodą uzyskaliśmy praktycznie materiał dla dalszej hodowli. Trójki /trzecią generacje / łączyliśmy z trójkami i w ten sposób otrzymywaliśmy zwierzęta które miały w praktyce 25-30 procent, lub trochę więcej wilczej krwi ale w praktyce przeważała ta część genetyczna od psów."
Katka jest offline   Reply With Quote
Old 29-12-2009, 16:44   #18
Grin
Wilkokłak
 
Grin's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Location: Katowice
Posts: 2,220
Default

Hm.
Ja się ani na genetyce, ani na matematyce nie znam i nie ma też to dla mnie żadnego znaczenia, ile mój pies ma "wilczej krwi".
Rozumiem już, skąd się bierze ta wartość ok. 30 proc., nie wiem jedynie jak się ma to do tego, co jest napisane tutaj:
Quote:
Już na wstępie trzeba powiedzieć, że to oczywisty absurd. CzW są krzyżówką owczarka niemieckiego i wilka. Następne generacje pochodzące z takiego krzyżowania oznaczane są kodami F1-F4 (F1 jest pierwszą generacją z 50% procentami wilczej krwi, F2-F4 są generacjami kojarzonymi wyłącznie z owczarkami). Dopiero piąta generacja krzyżówek uznana jest za czechosłowackiego wilczaka a ta generacja ma już mniej niż 25% wilczej krwi. W tym wypadku trzeba tu powiedzieć, że czechosłowacki wilczak musi mieć obecnie mniej niż 6,25% wilczej krwi. W innym wypadku chodzi nie o CzW, a o inne krzyżówki F1-F4, które nie są członkami rasy uznanej przez FCI.
Grin jest offline   Reply With Quote
Old 29-12-2009, 16:49   #19
wolfin
Moderator
 
wolfin's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Where the wolf lives
Posts: 6,095
Send a message via ICQ to wolfin Send a message via Skype™ to wolfin
Default

a zawsze wierzymi to co znajdujemi na google.
ja mam psa z 30, ... % i on ma FCI rodowod
w takim razie jak ten cytat to 80 % dziszejszych wilczakow nie sa ... wilczakami z rodowodem FCI ... bzduuraaa
eee to TA rozmowa na pdf.. jasne ....
__________________

Last edited by wolfin; 29-12-2009 at 16:51.
wolfin jest offline   Reply With Quote
Old 29-12-2009, 16:53   #20
Grin
Wilkokłak
 
Grin's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Location: Katowice
Posts: 2,220
Default

Daiva, to nie z "googla" tylko z Wolfdoga (jeżeli miałaś na myśli cytat przez mnie zamieszczony) http://wolfdog.org/pol/articles/480.html
Grin jest offline   Reply With Quote
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 16:50.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org