Go Back   Wolfdog.org forum > Polski > Żywienie i zdrowie

Żywienie i zdrowie Czym żywić wilczaka, informacje o karmach i pomysły na smakołyki, jak szczepić i co robić, gdy pies zachoruje....

View Poll Results: Jakiej u¿ywasz karmy?
Nutro 1 9.09%
Nutra 1 9.09%
K-9 0 0%
Eukanuba 5 45.45%
Royal Canin 4 36.36%
Voters: 11. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 26-01-2005, 23:10   #21
Narvana
love and terror
 
Narvana's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Location: Twardogóra/Gdańsk
Posts: 3,861
Default

Quote:
Originally Posted by Agnieszka
Co?
Nie sądzę, żeby koleś jedynie takie opsy widywał
Zdaniem tych weterynarzy to, co Varg dostaje do jedzienia, jest naprawdę dobre. W sumie niebardzo wiem, co masz na mysli. Bo akładać, że koleś tylko to widzi i zna, to troche hmmm nieprzemyslane :P Chyba że Ci o coś innego chodzi, napisz, bo nierozumiem
Ja nie mowie ze on caly czas ma takie psy na widoku nie
Poprostu jest wetem i na bank takie widoki widzial niestety Tylko o to mi chodzilo tzn nie tylko o to ale nie wazne i tak nie zrozumiesz (tzn niechodzi mi o to ze jestes jakas glupia czy cos nie!)
__________________
Pozdrawiam
Marzena&Trejsi&Pirat&Garuda
Narvana jest offline   Reply With Quote
Old 26-01-2005, 23:11   #22
Agnieszka
Distinguished Member
 
Agnieszka's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Location: Supraśl/Poznań
Posts: 2,513
Default

Czyli po prostu nie ma idealnej karmy...
Agnieszka jest offline   Reply With Quote
Old 26-01-2005, 23:12   #23
Agnieszka
Distinguished Member
 
Agnieszka's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Location: Supraśl/Poznań
Posts: 2,513
Default

No faktycznie.... Narvana, nic nie zrouzmiałam, poplatałas, ale mniejsza z tym
Agnieszka jest offline   Reply With Quote
Old 26-01-2005, 23:13   #24
Narvana
love and terror
 
Narvana's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Location: Twardogóra/Gdańsk
Posts: 3,861
Default

Quote:
Originally Posted by Agnieszka
No faktycznie.... Narvana, nic nie zrouzmiałam, poplatałas, ale mniejsza z tym
Niewazne
__________________
Pozdrawiam
Marzena&Trejsi&Pirat&Garuda
Narvana jest offline   Reply With Quote
Old 27-01-2005, 14:54   #25
A.J.G
Junior Member
 
A.J.G's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 24
Send a message via MSN to A.J.G
Default

Hej! nie ma co sporów toczyć i kopi kruszyć - trzeba wypośrodkować to co dla naszego czworonoga najlepsze! Proponuję zapoznać się ze stroną http://www.goldenretriever.pl/ tam obszerny artykuł na temat karm. Proponuję zaznajomić się z tym artykułem a później Ja obszerniej napiszę ze Swojej praktyki - oki? Pozdrawiam!
A.J.G jest offline   Reply With Quote
Old 27-01-2005, 15:03   #26
leśniczyna
Member
 
leśniczyna's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Location: Wejherowo
Posts: 517
Default

przeczytałam, msuzę przyznac, że dowiedziałam się wielu ciekawych rzeczy... dalej jestem przy swoim stanowisku, ale nie mówię, żę to jest najlepsze. Człowiek, który posiada stosownąwiedzę, umiejętnosci itp. może karmić psa tak, jak uważa za najlepsze. Jesli umie zbilansowac jedzenie i odpowiada to jego psu, to jestem za tym. Bo owszem, argumenty o czasie, ew. cenie mięsa są być moze słuszne, ale nie przesądzają o tym, co jest najlepsze.
Najlepsze - nie oznacza najtańsze czy najwygodniejsze.
leśniczyna jest offline   Reply With Quote
Old 27-01-2005, 15:08   #27
leśniczyna
Member
 
leśniczyna's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Location: Wejherowo
Posts: 517
Default

Quote:
Originally Posted by Gaga
Tak naprawde zdaje sie nie ma wiarygodnych badan dowodzacych wyzszosci suchych karm nad jedzeniem gotowanym i odwrotnie....Lesniczyna..masz takowe???
właśnie Gaga, napisałaś, że Ci się zdaje te informacje uzyskałam od uznanego w świecie hodowcy, zootechnika ze specjalizajcą genetyka psów, przewodniczącego Zarządu Klubu .....Kontynentalnych ( w miejscu kropek jest nazwa rasy, nie chcę podawać). Ja mu wierzę

Gaga, ty chyba jesteś wegetarianką cio?
leśniczyna jest offline   Reply With Quote
Old 27-01-2005, 21:45   #28
z Peronówki
VIP Member
 
z Peronówki's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Późna
Posts: 6,995
Send a message via MSN to z Peronówki Send a message via Skype™ to z Peronówki
Default

Quote:
Originally Posted by A.J.G
Hej! nie ma co sporów toczyć i kopi kruszyć - trzeba wypośrodkować to co dla naszego czworonoga najlepsze! Proponuję zapoznać się ze stroną http://www.goldenretriever.pl/ tam obszerny artykuł na temat karm.
Ten artykul nie jest zadnym wyposrodkowaniem. Juz sam wstep strony mowi: "Nie polecamy stosowania karm przemysłowych. Po kilku latach wymiany doświadczeń na forum listy dyskusyjnej doszliśmy do wniosku, że stosowanie karm przemysłowych wpływa na częstotliwość występowania alergii oraz zaburzeń jelitowych u naszych psów."
Czyli nie ma co szukac tam objektywizmu....

Druga sprawa dotyczy samego artykulu:
1) Jaka karme badano?
2) U jakich ras?
W samych granulach sa odpowiedniki syrenki, ale i mercedesy klasy S (roznice sie nie tylko cena - 0d 1ZL/kg do 20ZL/kg). No i sa rozne typy - TIRy, busy i osobowki, czyli karmy dla ras malych, srednich, duzych, aktywnych, seniorow, czy nawet robione specjalnie dla ONow... Nie da rady ich porownac, a wrzucanie wszystkiego do jednego worka jest pozbawione profesjonalizmu (ale przypuszczam, ze to nie wina pana doktora, ale okrojenia jego pracy).

Z tego powodu mozna by zrobic podobne badanie w domu: ja bede karmila psa chlebem namoczonym w wodzie (czyt. karma naturalna) i zbadamy, jak takie naturalne zywienie wplywa na psie zdrowie. Wiem, ze to manipulacja, ale ogolnie jej tytul sie zgadza....

Kolejna sprawa to przepisy z "Jeśli chcesz gotować sam...". Co kryje sie pod pojeciem "Mieszanka witaminowo-mineralna dla małych zwierząt"? Jak wyliczono taka dawke, skoro w sklepie jest z 10 preparatow witaminowych o roznej zawartosci? Sorry, ze sie czepiam, ale osobiscie widzialam wilczaki (ale i inne rasy), gdzie wlasciciele przefolgowali z dodatkami i z powodu nieprawidlowego rozwoju kosca, psy te juz nigdy nie bede "normalne", czyli zdrowe... Wiec nie chodzi mi o pisanie w stylu "wydaje mi sie"....

I jeszcze co do ew. argumentow "moj pies je xxx i jest zdrowy"... Gdy trafila do nas Dora miala juz prawie trzy lata. Caly ten czas spedzila w kojcu karmiona wylacznie chlebem namaczanym w wodzie i czasem zlewki ze stolu (czego nie chcialy jesc kury). Miala piekne zeby, blaszczaca siersc i byla wesolym psiskiem. Oznacza to, ze chleb+woda to najlepsza dieta dla psa? Kauka sasiada leci caly czas na otrebach pszennych (bo wet powiedzial, ze potrzebuje duzoi bialka ), namaczanych w wodzie i zyje.....

Ja tez nie wierze w reklamy. A tym bardziej w karmy, ktore reklamuja w telewizji, a ktore mozna kupic w super-markecie. O nich mozna zapomniec... Chodzi mi o karmy rzeczywiscie dobrej jakosci (np. Purina Pro Plan, Nutro Choice, Advance, Eukanuba, Hills, Royal Canin), dostosowane do danego typu psa. Nic nie jest idealne i jedna karma jest dobra, a inna nie. To zawsze kwestia dostosowania do potrzeb.
Ale o wiele bardziej polecalabym karme, niz dawanie ryzu, fermowego kurczaka + dodatki mineralne, bo wtedy nasza karma wcale nie jest "naturalna". Jedynie gorzej zbilansowana od tej gotowej....

Ale jesli ktos ma dostep do wolowiny, z krow, ktore maszerowaly po lakach; do miesa drobiowego ekologicznych kur "freilanderow" (zyjacych na wybiegu), ew. tych karminych zborzem. Do warzyw z wlasnego ogrodka... to pies takiej osoby ma sporo szczescia, bo rzeczywiscie moze sobie zdrowo podjesc....
__________________
.

'Z PERONÓWKI'
FACEBOOK GROUP
z Peronówki jest offline   Reply With Quote
Old 27-01-2005, 23:46   #29
Gaga
VIP Member
 
Gaga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Los Dientitos
Posts: 6,856
Send Message via Gadu Gadu to Gaga
Default

Quote:
Originally Posted by leśniczyna
właśnie Gaga, napisałaś, że Ci się zdaje te informacje uzyskałam od uznanego w świecie hodowcy, zootechnika ze specjalizajcą genetyka psów, przewodniczącego Zarządu Klubu .....Kontynentalnych ( w miejscu kropek jest nazwa rasy, nie chcę podawać). Ja mu wierzę

Gaga, ty chyba jesteś wegetarianką cio?
Leśniczyna:
- w "zaslyszane" wiadomosci to ja nie bardzo wierze co wyjasnilam w innym watku - niech Twoj znajomy wskaze gdzie mozna przeczytac owe niebudzace watpliwosci wnioski to byc moze zostane oredowniczka karmienia domowego
- nie jestem wegetarianka nad czym bardzo boleje ...jestem typem miesozercy i bez miecha dlugo nie pojade choc ostatnio ucztowalam przy wegetarianskim stole i bylo to niebo w gebie

Chodzilo mi o to ze bezkrytyczne wychwalanie miesa, ktore w znacznej czesci jest wynikiem chemii - nieco mnie dziwi w obliczu twierdzenia o wyzszosci "naturalnego" jedzenia nad tym "sztucznym".
Moja suka od zawsze wcina sucha karme pomieszana z surowym mielonym drobiowym lub wolowym plus wszystko to co wleci do paszczy ze szczegolnym upodobaniem do kiszonych ogorkow

Reasumujac: zloty srodek, zdrowy rozsadek i obserwacja psa
__________________

Hodowca psów to nie funkcja, to nie zawód i nie nazwa hobby - to tytuł i godność. Trzeba na nią zasłużyć i dobrze piastować.
チェイタン。
Gaga jest offline   Reply With Quote
Old 27-01-2005, 23:54   #30
Narvana
love and terror
 
Narvana's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Location: Twardogóra/Gdańsk
Posts: 3,861
Default

Quote:
Originally Posted by Gaga
Reasumujac: zloty srodek, zdrowy rozsadek i obserwacja psa
Czyli kto co lubi Ale wszystko w umiarach
__________________
Pozdrawiam
Marzena&Trejsi&Pirat&Garuda
Narvana jest offline   Reply With Quote
Old 28-01-2005, 00:06   #31
Gaga
VIP Member
 
Gaga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Los Dientitos
Posts: 6,856
Send Message via Gadu Gadu to Gaga
Default

Quote:
Originally Posted by Narvana
Czyli kto co lubi Ale wszystko w umiarach
Przede wszystkim zadnych ortodoksyjnych stanowisk! Nie ma nic gorszego jak zindoktrynowani czlonkowie sekty Bo z nich tylko krok do palenia czarownic, krucjat i innych malo ciekawych przedsiewziec
__________________

Hodowca psów to nie funkcja, to nie zawód i nie nazwa hobby - to tytuł i godność. Trzeba na nią zasłużyć i dobrze piastować.
チェイタン。
Gaga jest offline   Reply With Quote
Old 28-01-2005, 00:31   #32
leśniczyna
Member
 
leśniczyna's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Location: Wejherowo
Posts: 517
Default

heh nie mówię, że mięso jedyne - sądze tylko, ze powinno znajdowac się w każdej diecie, tzn. nie tylko same suche jedzenie. Hm.. u mnie było tak, że suka jadła karmęb. dobrej jakości, a gdy był czas, że nie miałam aż tyle pieniędzy, po prostu protestowała i nic... chciała tylko to jedzenie heh.... Owszem, wszędzie trzeba zachowac zdrowy rozsądek i badać reakcję psa na jedzenie. Myślę, że tak doszliśmy do consensusu?
leśniczyna jest offline   Reply With Quote
Old 28-01-2005, 00:34   #33
Gaga
VIP Member
 
Gaga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Los Dientitos
Posts: 6,856
Send Message via Gadu Gadu to Gaga
Default

Jak zwykle..choc dzisiaj jestem w nieco bardziej bojowym nastroju....
__________________

Hodowca psów to nie funkcja, to nie zawód i nie nazwa hobby - to tytuł i godność. Trzeba na nią zasłużyć i dobrze piastować.
チェイタン。
Gaga jest offline   Reply With Quote
Old 28-01-2005, 00:43   #34
leśniczyna
Member
 
leśniczyna's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Location: Wejherowo
Posts: 517
Default

heh hm... troszkędziwnie to wszystko wyszło, bo nei myslałam, że wzbudzi to tak wiele emocji lub zostanę wzieta za krwiożerczego osobnika
a pieskom coś się od zycia nalezy, przynajmniej troszkę mięska.. cyba dajesz swojej uszy albo podobne rzeczy? nie wiem, dlaczego, ale wszystkie psy chyba wariują, gdy mająuszy (odbieganie od tematu dla rozładowania emocji )
leśniczyna jest offline   Reply With Quote
Old 28-01-2005, 00:49   #35
Gaga
VIP Member
 
Gaga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Los Dientitos
Posts: 6,856
Send Message via Gadu Gadu to Gaga
Default

enie ...spoko ...moj nastroj nie tu ma swoje korzenie ) Uszy nie ale obowiazkowym , stalym gratisem dla Gigi sa smrodziuchy czyli plucka wolowe suszone...smierdzi to nieziemsko, suka za tym szaleje i Roman ja nauczyl, ze dostaje taki kawalek po dlugim spacerze za to...ze byla grzeczna) Czyli zawsze ....
A jak w sklepie zmienili dostawce to Roman prosil o te "stare" bo tych nowych to "zona nie lubi" ))..a one po prostu inaczej smierdzialy ...
__________________

Hodowca psów to nie funkcja, to nie zawód i nie nazwa hobby - to tytuł i godność. Trzeba na nią zasłużyć i dobrze piastować.
チェイタン。
Gaga jest offline   Reply With Quote
Old 28-01-2005, 01:00   #36
Agnieszka
Distinguished Member
 
Agnieszka's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Location: Supraśl/Poznań
Posts: 2,513
Default

U nas oba psy sobie podkradają nazwajem uszy, nawet jeśli każdy dostanie po jednym, a później jak czyjeś się zgubi to oj... Walka wielka jest. Bingo idzie na dwór - Varg się podkrada do jego pokoju i zabeira. Varg idzie - Bingo myk, myk już jest na legowisku Vargusia... i zabiera... Zresztą chyba już pisałam o tym. A same uszy to nie wyjątek, y nas sporo rzeczy tak wędruje po domu...
Agnieszka jest offline   Reply With Quote
Old 28-01-2005, 08:07   #37
A.J.G
Junior Member
 
A.J.G's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 24
Send a message via MSN to A.J.G
Default

Hej! witam - stwierdziłem że na podstawie wszystkich dosytępnych informacji potrzeba WYPOŚRODKOWAĆ najbardziej optymalną karmę dla Naszego czworonoga. Tak jak wśród ludzi tak i u naszych czworonożnych Przyjaciół podchodzimy indywidualnie do każdego przypadku. Jedyna zasada jaka powinna obowiązywać to nie zmieniamy często jadłospisu naszego Przyjaciela. Podyktowane jest to tym, że organizm Psa nie potrafi często przystosowywać swojej flory bakteryjnej żołądka do częstych zmian.
A.J.G jest offline   Reply With Quote
Old 28-01-2005, 12:42   #38
z Peronówki
VIP Member
 
z Peronówki's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Późna
Posts: 6,995
Send a message via MSN to z Peronówki Send a message via Skype™ to z Peronówki
Default

Quote:
Originally Posted by A.J.G
Hej! witam - stwierdziłem że na podstawie wszystkich dosytępnych informacji potrzeba WYPOŚRODKOWAĆ najbardziej optymalną karmę dla Naszego czworonoga..
No to OK.... Ja tam jak Gaga - kazde ekstremum wywoluje u mnie agresywna reakcje.... Ale w przypadku wyposrodkowanych opinii nie ma sie czego czepiac...

Na rozluznienie fotka maluchow wcinajacych sarenke - dostaly w prezencie sliczne kostki...
__________________
.

'Z PERONÓWKI'
FACEBOOK GROUP
z Peronówki jest offline   Reply With Quote
Old 28-01-2005, 13:16   #39
Gaga
VIP Member
 
Gaga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Los Dientitos
Posts: 6,856
Send Message via Gadu Gadu to Gaga
Default

Widziecie tego na pierwszym planie???? Piekny prawda?
__________________

Hodowca psów to nie funkcja, to nie zawód i nie nazwa hobby - to tytuł i godność. Trzeba na nią zasłużyć i dobrze piastować.
チェイタン。
Gaga jest offline   Reply With Quote
Old 28-01-2005, 15:06   #40
Narvana
love and terror
 
Narvana's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Location: Twardogóra/Gdańsk
Posts: 3,861
Default

Widzimy widzimy!
Sliczny!
__________________
Pozdrawiam
Marzena&Trejsi&Pirat&Garuda
Narvana jest offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 14:39.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org