Go Back   Wolfdog.org forum > Polski > Hodowla

Hodowla Informacje o hodowli, selekcji hodowlanej i miotach....

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 02-03-2011, 03:14   #1
z Peronówki
VIP Member
 
z Peronówki's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Późna
Posts: 6,995
Send a message via MSN to z Peronówki Send a message via Skype™ to z Peronówki
Default Chipy - wreszcie!

My jeszcze sie nie zalapalismy, ale od 01.03.2011 obowiazuje nowy regulamin hodowli psow rasowych.

VI. Prawa i obowiązki hodowcy
(...)
2. Hodowca ma obowiązek:
(...)
h) poddać szczenięta znakowaniu (tatuowaniu lub czipowaniu). Hodowcy daje się możliwość wyboru znakowania szczeniąt, jednak decyzja musi dotyczyć całego miotu (cały miot tatuowany lub czipowany).
Przeglądowi miotu poddaje się szczenięta już oznakowane.
Numeracja tatuaży musi być zgodna z rejestrem prowadzonym w Oddziale, oddzielnie dla każdej rasy; zasady tatuowania określa oddzielna instrukcja.
Mikroczipy muszą spełniać normy ISO 11784 lub załącznika A do normy ISO 11785. Numery chipów muszą być naniesione na metryki i zarejestrowane w Oddziale ZKwP, a następnie przekazywane do Zarządu Głównego ZKwP do centralnej bazy chipów.
(...)
j) wydawać nabywcom szczenięta po ukończeniu 7 tygodni wraz z metrykami (wzór zał. nr 6) i książeczkami zdrowia, zaś nabywcom zagranicznym dostarczyć rodowód eksportowy.
Szczenięta opuszczające teren kraju po 3 lipca 2011 roku muszą być obowiązkowo zaczipowane.


Cały regulamin:
http://www.zkwp.pl/zg/regulaminy/Reg...w_rasowych.pdf
__________________
.

'Z PERONÓWKI'
FACEBOOK GROUP
z Peronówki jest offline   Reply With Quote
Old 02-03-2011, 08:45   #2
Bajka
'Wilk z baśni' :)
 
Bajka's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Location: Kraków / Żydów...i tak na zmianę:)
Posts: 749
Default

NO WRESZCIE!!DOCZEKALIŚMY SIĘ! My niestety jeszcze też się nie załapaliśmy i maluchy dostały i to i to, ale bardzo się cieszę z takiej zmiany przepisów! Tatuaż przecież i tak zarasta, z wiekiem się rozmywa i jego 'przydatność' jest co najmniej wątpliwa, o tym, jakie o przezycie dla malucha nie wspominając No a chip spełnia swoją rolę tak jak powinien. Bardzo się cieszę z takiej zmiany
__________________

www.wilkzbasni.pl
Kalaratri z Peronówki (Furia) & Clair De Lune Srdcerváč (Luna) & Bazyliszek Wilk z baśni
Bajka jest offline   Reply With Quote
Old 02-03-2011, 09:09   #3
gdak
Junior Member
 
gdak's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Location: Gdańsk
Posts: 31
Default

Quote:
Originally Posted by z Peronówki View Post
h) poddać szczenięta znakowaniu (tatuowaniu lub czipowaniu). Hodowcy daje się możliwość wyboru znakowania szczeniąt, jednak decyzja musi dotyczyć całego miotu (cały miot tatuowany lub czipowany).
chciałem Nergala zaczipować jak tylko przywiozłem go od Ciebie do domu. Wet powiedział, żeby z czipem poczekać do momentu przekroczenia przez psa 6 m-ca życia. Powody - wielkość czipa (ziarnko ryżu) - ból, wspominał też o możliwości jakiś tam powikłań, zapaleń, ale niech się wypowiedzą znający temat lepiej. Ja dostałem taką odpowiedź i Nerg został cyborgiem dopiero po 6-tym m-cu życia
gdak jest offline   Reply With Quote
Old 02-03-2011, 09:45   #4
Bajka
'Wilk z baśni' :)
 
Bajka's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Location: Kraków / Żydów...i tak na zmianę:)
Posts: 749
Default

Quote:
Originally Posted by gdak View Post
Powody - wielkość czipa (ziarnko ryżu) - ból, wspominał też o możliwości jakiś tam powikłań, zapaleń (...)
Ja zdecydowanie nie aspiruję do miana "znających temat lepiej" w żadnym wypadku, bo doświadczenie mam tylko na moich pięciu szkrabach (czyli 'niewielkie' mówiąc delikatnie ) ale maluchy były i tatuowane (bo obowiązek) i chipowane. Patrząc, jak się zachowywały przy jednym i przy drugim, to stres i ból w jednym i drugim przypadku jest nieporównywalny. Przy chipie zachowywały się tak samo jak przy zwykłej szczepionce - nie było różnicy.
__________________

www.wilkzbasni.pl
Kalaratri z Peronówki (Furia) & Clair De Lune Srdcerváč (Luna) & Bazyliszek Wilk z baśni
Bajka jest offline   Reply With Quote
Old 02-03-2011, 10:15   #5
z Peronówki
VIP Member
 
z Peronówki's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Późna
Posts: 6,995
Send a message via MSN to z Peronówki Send a message via Skype™ to z Peronówki
Default

Quote:
Originally Posted by gdak View Post
chciałem Nergala zaczipować jak tylko przywiozłem go od Ciebie do domu. Wet powiedział, żeby z czipem poczekać do momentu przekroczenia przez psa 6 m-ca życia. Powody - wielkość czipa (ziarnko ryżu) - ból, wspominał też o możliwości jakiś tam powikłań, zapaleń, ale niech się wypowiedzą znający temat lepiej. Ja dostałem taką odpowiedź i Nerg został cyborgiem dopiero po 6-tym m-cu życia
Moze to sama obawa wetow do chipowania...? Nie wiem... Rybka pewnie napisze wiecej na ten temat...
Ja chipy znam "z kotow" - tam maluchy chipuje sie od dawna, a sa o wiele mniejsze niz szczeniaki...
Co do powiklan - dotad nie slyszalam o tych przy chipach (co nie znaczy, ze ich nie ma), ale widzialam kilka powiklan po tatuazach. Wiec chyba i jedna i druga metoda ma swoje "ryzyko".
Faktem jest, ze chipowanie jest dla psa o wiele "przejemniejsze", bo nie rozni sie wiele od szczepienia.... A prawda jest taka, ze tatuaz robilo sie jedynie dla komisji hodowlanej, a potem i tak trzeba bylo dawac chipa, bo to "pewniejsze" niz dziara...
__________________
.

'Z PERONÓWKI'
FACEBOOK GROUP
z Peronówki jest offline   Reply With Quote
Old 02-03-2011, 10:43   #6
AngelsDream
Wiewiórka Wredna
 
AngelsDream's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Location: Warszawa
Posts: 877
Send Message via Gadu Gadu to AngelsDream
Default

A ja tylko nieśmiało dodam, że mamy szczęście dzielić domostwo z psem, któremu chip przemieścił się pod pachę i czasem tak sobie lata w obrębie - łopatka - pacha. Baaj nie narzeka. A chipowany był już jako duży chłopak.
__________________
(...)W kwestie mroczne i ogromne
Słodka świata treść wycieka:
Wszystko wina to człowieka(...)
AngelsDream jest offline   Reply With Quote
Old 02-03-2011, 10:48   #7
z Peronówki
VIP Member
 
z Peronówki's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Późna
Posts: 6,995
Send a message via MSN to z Peronówki Send a message via Skype™ to z Peronówki
Default

Teraz jest i tak jest juz ok, bo mamy europejskie normy - ale Philippe opowiadal jak kiedys jezdzil na zawody z husky... Kazdy kraj/organizacja mialy swoje wymagania. Wiec psy mialy po kilka chipow... W roznych czesciach ciala - prawdziwe robocopy...
__________________
.

'Z PERONÓWKI'
FACEBOOK GROUP
z Peronówki jest offline   Reply With Quote
Old 02-03-2011, 11:01   #8
sssmok
Gorthan's WeReWoLf
 
sssmok's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Location: Wilkołaki
Posts: 1,828
Send a message via Skype™ to sssmok Send Message via Gadu Gadu to sssmok
Default

Data 1.03.2011 odnosi sie do psow urodzonych po niej czy znakowanych po niej?
U nas caly miot po raz kolejny zostal zachipowany, ale p. Stepinski przelozyl nam przeglad na 4 marca, wiec pytanie - musza byc na nim tatuowane czy juz nie?

P.S. Zmora ma chipa na klatce piersiowej, miedzy nogami
__________________

Forum to nie rzeczywistość...
A to, że milczę, nie znaczy, że nie mam nic do powiedzenia.
sssmok jest offline   Reply With Quote
Old 02-03-2011, 11:06   #9
z Peronówki
VIP Member
 
z Peronówki's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Późna
Posts: 6,995
Send a message via MSN to z Peronówki Send a message via Skype™ to z Peronówki
Default

Quote:
Originally Posted by sssmok View Post
Data 1.03.2011 odnosi sie do psow urodzonych po niej czy znakowanych po niej?
Tzn liczy sie data przegladu. Ale teraz mozesz jeszcze wybierac co robisz....
__________________
.

'Z PERONÓWKI'
FACEBOOK GROUP
z Peronówki jest offline   Reply With Quote
Old 02-03-2011, 11:17   #10
Rybka
Member
 
Rybka's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Location: Stargard
Posts: 757
Default

Chipy od stycznia są jedyną respektowaną formą trwałego oznakowania psa.
Oznacza to, że z psem tatuowanym nie wyjedzie się za granicę (oficjalnie).
Jak jest na przejściach granicznych wiecie lepiej ode mnie bo ja z Sheyem jeszcze nie wyjeżdżałam, więc nie wiem gdzie sprawdzają, a gdzie nie.
Na pewno na wyspy brytyjskie i do Szwecji, oraz Norwegii (tu akurat nie jeździmy z powodu przepisów) nie ma możliwości wyjazdu na samym tatoo.
Druga sprawa- w tej chwili nie ma możliwości wystawienia paszportu bez chipa- co jest logiczne bo po co paszport, jeżeli pies nie jest oznakowany- oznakowanie chipem jest konieczne do wystawienia paszportu.
Co do wieku- nie ma minimalnego.
Samo chipowanie to wprowadzenie implanta wielkości ziarnka ryżu pod skórę po lewej stronie karku. Robi się to przez wkłucie igły o średnicy chyba 1,8 mm i wyciśnięciu chipa pod skórę. Potem sprawdza się czytnikiem czy chip jest pod skórą i czy da się go odczytać.
Powikłania się zdarzają- nie sądzę aby były częstsze od powikłań przy tatuowaniu czy zwykłym szczepieniu.
Czasem zwykły zastrzyk podskórny daje nam odczyny miejscowe- tego nie przewidzimy. Jednak w każdym z tch przypadków zdarza się to na szczęście rzadko.
Co do wieku i wielkości psa- nie wiem skąd twierdzenie, że pies poniżej 6 miesięcy jest za młody i mogą być powikłania- pies starszy ma takie same szanse do powikłań jak młody. Wielkość też nie ma znaczenia- chipowałam jorki dwukilogramowe, kocięta Devon Rex i inne małe zwierzaczki...
Żyją i mają się dobrze

Ja proponuję chipować mioty, w których są szczeniaki jadące za granicę.
Tu jest mały problem bo hodowca chipując podaje własne dane osobowe, a potem nowy właściciel musi zmienić w bazie danych kontakt z hodowcy na siebie.
Chociaż... jeżeli pies zginie i odnajdą chipa to i tak skontaktują się z hodowcą (jeżeli dane nie będą zmienione), a ten będzie mógł powiadomić właściciela.
Druga sprawa- część miast chipuje psy za darmo jeżeli ma się meldunek na terenie tego miasta. Warto sprawdzić w swojej lecznicy, czy takie chipy są.
__________________
Rybka jest offline   Reply With Quote
Old 02-03-2011, 20:43   #11
Spider
Spiderwolf
 
Spider's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Jasienica
Posts: 360
Default

Hej,nasza Czakram została zachipowana przy szczepieniu na wścieklizne nie miała jeszcze 4-ech miesięcy.Obyło się bez płaczu a nawet chyba się nie kapła kolejnej igły w cieleŻadnych powikłań nie było.Pozdrawiam.Spiderka
Spider jest offline   Reply With Quote
Old 02-03-2011, 21:07   #12
GRABA
Senior Member
 
GRABA's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Location: Sosnowiec
Posts: 1,687
Default

Świetnie bardzo się cieszę, że wreszcie...
__________________

http://darwilka.blogspot.com/

GRABA jest offline   Reply With Quote
Old 02-03-2011, 22:12   #13
wolfin
Moderator
 
wolfin's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Where the wolf lives
Posts: 6,095
Send a message via ICQ to wolfin Send a message via Skype™ to wolfin
Default

u nas chipy od 2011 01 01 ) oficialne, no ja juz czypuje kilka lat to a nie robie tatuazu ( pierwszy miot mial obie a inne automatyczne te ktore jechali do zagranicy), bo mielisli taka mozliwosc wybrac metode, jak oznakowac mlode.
Jesli wet to robi dobrze to bol taka sama jak przy szczepienu, jasne... jesli ma sie miot "wrazliwych panow i panienek" to beda krzyciec jak przy zabijaniu, a jesli sa te demo versii, to zero reakcii na to.
poniewasz to robi weterinarz klubu, to nam jescze latwej bo przyjezdza do domu robi chipowanie oraz szczepenie, wydaje pet pasporty. wszystko w jednym
narazie moje chipy ( tfu moich psow ) sa w tych miejscach gdzie ich i wsadzili.

p.s. u nasz chipuje sie od 6 tygodni, a to ze dane sa hodowcy, jesli wlasciciel zapomina to przepisac, jescze lepej jak dla mnie - wies konkretne co robi twoj pies i jak o niego dba nowa rodzina
__________________
wolfin jest offline   Reply With Quote
Old 19-03-2011, 22:19   #14
RianneivynMudi
Junior Member
 
Join Date: Mar 2011
Location: Na wsi. ;P
Posts: 3
Default

Nareszcie! Tyle się hodowcy ponarzekali, aż wreszcie się udało.
Na szczęście, na Węgrzech już uprzednio psiaki są jedynie chipowane, a więc moja mudikowna jedynie chipa ma. Przy granicy jednakże nie sprawdzali.
RianneivynMudi jest offline   Reply With Quote
Old 20-03-2011, 15:14   #15
Manu
Junior Member
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 323
Send Message via Gadu Gadu to Manu
Default

Ale związek kynologiczny nadal uważa tatuaż za jedyny słuszny sposób oznakowania szczeniaków w miocie, prawda...?
Manu jest offline   Reply With Quote
Old 20-03-2011, 23:57   #16
Rybka
Member
 
Rybka's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Location: Stargard
Posts: 757
Default

W szczecińskim oddziale chipy są akceptowane.
__________________
Rybka jest offline   Reply With Quote
Old 22-03-2011, 19:11   #17
Wonderfull Wolf ES
Senior Member
 
Wonderfull Wolf ES's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Location: Warszawa
Posts: 1,337
Default

Quote:
Originally Posted by Manu View Post
Ale związek kynologiczny nadal uważa tatuaż za jedyny słuszny sposób oznakowania szczeniaków w miocie, prawda...?
nie wydaje mi się, Młoda jest co prawda "importem" ale nie wymagali ode mnie tatuażu i w klinice czy dokumentach podaję nr chipa i nie ma problemu... oprócz tego, że chip już dawno nie jest na łopatce tylko wędruje
Wonderfull Wolf ES jest offline   Reply With Quote
Old 22-03-2011, 19:24   #18
Louve
Wilcza Saga
 
Louve's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Location: Częstochowa/Rzeszów
Posts: 809
Default

Quote:
Originally Posted by Wonderfull Wolf ES View Post
nie wydaje mi się, Młoda jest co prawda "importem" ale nie wymagali ode mnie tatuażu i w klinice czy dokumentach podaję nr chipa i nie ma problemu... oprócz tego, że chip już dawno nie jest na łopatce tylko wędruje
Na łopatce? Cora była sprowadzana z Czech i również ma chip, z tego co pamiętam... za lewym uchem? Tatuażu nie wymagał nikt... albo myśleli, że ten numer w papierach to tatuaż. Sama nie wiem, ale sucz ma tylko chip i jest ok.
__________________
Bo to wszystko... to takie przesadnie wyraźnie poplątane jest!


Louve jest offline   Reply With Quote
Old 22-03-2011, 19:28   #19
Wonderfull Wolf ES
Senior Member
 
Wonderfull Wolf ES's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Location: Warszawa
Posts: 1,337
Default

Quote:
Originally Posted by Louve View Post
Na łopatce? Cora była sprowadzana z Czech i również ma chip, z tego co pamiętam... za lewym uchem? Tatuażu nie wymagał nikt... albo myśleli, że ten numer w papierach to tatuaż. Sama nie wiem, ale sucz ma tylko chip i jest ok.
Młoda też z Chech wszczepiony był pod lewą łopatkę, ostatnio w Laboklinie okazało się, że "zawędrował" na klatkę piersiową... gdzie jest teraz nie wiem...
Wonderfull Wolf ES jest offline   Reply With Quote
Old 22-03-2011, 19:59   #20
Manu
Junior Member
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 323
Send Message via Gadu Gadu to Manu
Default

Dziewczyny, ale mi chodzi o szczeniaki urodzone w Polsce Wiadomo, że nie będą żądać tatuowania kilkumiesięcznego szczeniaka
Manu jest offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 11:43.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org