Go Back   Wolfdog.org forum > Polski > Żywienie i zdrowie

Żywienie i zdrowie Czym żywić wilczaka, informacje o karmach i pomysły na smakołyki, jak szczepić i co robić, gdy pies zachoruje....

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 13-10-2011, 11:06   #41
spadzista
the Bright Side of Wild
 
spadzista's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: himalaya
Posts: 181
Send a message via Skype™ to spadzista
Default

owszem jak pies je dużo kości, kupa staje się lekko problematyczna.
ja poszłam troszkę na łatwiznę i robię raz w tygodniu "oczyszczanie jelit"
gotuje taką papkę ryżową dodaje tych swoich warzywek, jajka mleko zsiadłe, jogurt czy kefir no i olej/oliwę - to zazwyczaj kończy się dniowym strajkiem żywieniowym i na kolejny dzień jest zjadane :-) mam nadzieję że rozwiązuje to ich problemy jelitowe wystarczająco. oczywiście można robić to codziennie po trochu :-)
spadzista jest offline   Reply With Quote
Old 13-10-2011, 11:32   #42
jaskier
Junior Member
 
jaskier's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: Warszawa
Posts: 242
Default

Quote:
Originally Posted by spadzista View Post
owszem jak pies je dużo kości, kupa staje się lekko problematyczna.
Jak po kościach, to domyślam się, że chodzi o zatwardzenie. Jaskier ma inny problem - jak je same mięso, to w ogóle przestaje robić kupę Domyślam się, że przyswajalność jest taka, że zwyczajnie nie ma czym. Ale to nie oznacza, że w jelitach się syf nie zbiera. Nie wszytko co je pies, musi być trawione. Są też inne funkcje, które spełnia pokarm. Przykładowo, dla prawidłowego działania układu pokarmowego potrzebny jest błonnik, którego nie znajdziesz w produktach pochodzenia zwierzęcego, za to jest w ryżu i kaszy. To, że pies kaszy nie trawi, nie znaczy, że nie powinien jej jeść. Ale to tak na zdrowy rozum - nie jestem ekspertem i mogę się mylić
__________________
Kuba

Pies: Absynt Wilk z Baśni (Jaskier)
jaskier jest offline   Reply With Quote
Old 13-10-2011, 12:20   #43
Grin
Wilkokłak
 
Grin's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Location: Katowice
Posts: 2,220
Default

Quote:
Originally Posted by jaskier View Post
Jak po kościach, to domyślam się, że chodzi o zatwardzenie. Jaskier ma inny problem - jak je same mięso, to w ogóle przestaje robić kupę Domyślam się, że przyswajalność jest taka, że zwyczajnie nie ma czym. Ale to nie oznacza, że w jelitach się syf nie zbiera. Nie wszytko co je pies, musi być trawione. Są też inne funkcje, które spełnia pokarm. Przykładowo, dla prawidłowego działania układu pokarmowego potrzebny jest błonnik, którego nie znajdziesz w produktach pochodzenia zwierzęcego, za to jest w ryżu i kaszy. To, że pies kaszy nie trawi, nie znaczy, że nie powinien jej jeść. Ale to tak na zdrowy rozum - nie jestem ekspertem i mogę się mylić
Dużo różnych teorii można usłyszeć i przeczytać, czasem wręcz ze sobą sprzecznych. Odnośnie kaszy ryżu można postawić np. pytanie, skąd wilki europejskie takowe miałyby brać?
Łowca po mięsie nie ma żadnych problemów z załatwianiem się. Owszem w dniu czy po dniu, gdy dostaje dużą wołową kość, kupy robią się bardziej stałe i "sypkie"; po drobiu, zwłaszcza kaczkach kupa robi się za to bardzo luźna. Natomiast nigdy nie było tak, żeby miał problemy.
Inna sprawa, że Łowca dostaje też inne rzeczy; trochę suchej karmy - nigdy razem z mięsem czy kośćmi, ale po upływie kilkunastu godzin, resztki naszego jedzenia (jeżeli uznajemy, że te mu nie zaszkodzą), jakieś warzywo, jabłko, pomidor (jeżeli zechce).

Last edited by Grin; 13-10-2011 at 12:23.
Grin jest offline   Reply With Quote
Old 13-10-2011, 12:34   #44
jaskier
Junior Member
 
jaskier's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: Warszawa
Posts: 242
Default

Quote:
Originally Posted by Grin View Post
Dużo różnych teorii można usłyszeć i przeczytać, czasem wręcz ze sobą sprzecznych. Odnośnie kaszy ryżu można postawić np. pytanie, skąd wilki europejskie takowe miałyby brać?
Jedna cholera wie, co ten wilk w lesie żre Jak zje zająca, to razem z treścią jego żołądka - tu masz błonnik. Czasem jakąś jagodę. Ale nasze psy w lesie nie żyją, tylko w domu i jedzą to, co im damy. Być może jagody są super zamiennikiem dla ryżu, zawierają więcej błonnika. Jeżeli komuś chce się je zbierać
__________________
Kuba

Pies: Absynt Wilk z Baśni (Jaskier)
jaskier jest offline   Reply With Quote
Old 13-10-2011, 12:41   #45
Grin
Wilkokłak
 
Grin's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Location: Katowice
Posts: 2,220
Default

Quote:
Originally Posted by jaskier View Post
Jedna cholera wie, co ten wilk w lesie żre Jak zje zająca, to razem z treścią jego żołądka - tu masz błonnik. Czasem jakąś jagodę. Ale nasze psy w lesie nie żyją, tylko w domu i jedzą to, co im damy. Być może jagody są super zamiennikiem dla ryżu, zawierają więcej błonnika. Jeżeli komuś chce się je zbierać
A propos jagód; my z Łowcą często jesteśmy w lesie. Jak nie miał roku, to jagody obżerał sam z krzaczka, (ale wtedy nawet kwaśne porzeczki zrywał naszym gospodarzom z krzaków ); zmuś go teraz, żeby się poczęstował jagodą...
PS
Jeśli już chcemy dostarczać błonnika, to na pewno nie za pomocą tego popularnego u nas oczyszczonego ryżu białego.
Grin jest offline   Reply With Quote
Old 13-10-2011, 13:01   #46
spadzista
the Bright Side of Wild
 
spadzista's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: himalaya
Posts: 181
Send a message via Skype™ to spadzista
Default

Quote:
Originally Posted by Grin View Post
Jeśli już chcemy dostarczać błonnika, to na pewno nie za pomocą tego popularnego u nas oczyszczonego ryżu białego.
wydaje mi się, że jabłka są bardzo bogate w błonnik

jak bym była specem od marketingu napisałabym, że dlatego moje susze maja taki a nie inny skład, żeby te lukę załatać :-) myślę, że te pesteczki od jeżyn doskonale oczyszczają jelita :-)
spadzista jest offline   Reply With Quote
Old 13-10-2011, 13:13   #47
dorotka_z
Member
 
dorotka_z's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Location: Warszawa
Posts: 620
Default

Sądzę, że z dietami zwierząt jest podobnie jak z dietami ludzi. Co dietetyk to inna szkoła.

Jedni dla psów będą polecać tylko suchą karmę, inni tylko surowiznę a jeszcze inni tylko gotowane z ryżem (białym czy brązowym to też zależy od szkoły oraz zasobności portfela).
Należy chyba po prostu zachować zdrowy rozsądek. Ciężko jest zbadać co faktycznie jest dla psa czy innego zwierzecia (człowieka) najlepsze. A może dla każdego jest najlepsze coś innego? Niewiadomo, bo nie bardzo jest sposób aby to potwierdzić naukowo.
Znam ludzi, którzy karmią w sposób bardzo zróżnicowany (trochę suchego, trochę surowizny) znam też takich, którzy sa konsekwentni w swoich wyborach i dają np tylko suchą karmę. Wydaje się, że i jedne i drugie psy są zdrowe i wesołe, chociaż oczywiście może być tak, że konkretnemu psu jakiś sposób będzie służył bardziej niż inny.
Mi osobiście wydaje sie, że pewne jest, ze nie powinno się karmić samym mięsem. Karmiliśmy tak poprzedniego psa (parenaście lat temu, nie mając niestety niezbędnej wiedzy) i chyba na zdrowie mu to nie wyszło. Np szybko stracił zeby z powodu osadzającego się na nich kamienia (był to piesek kolanowy, który nie obgryzał kosci ani nie chrupał suchej karmy, wiec kamienia sam nie scieral). Może to prowadzić również do przebiałczenia (zakwaszenia) organizmu, które z kolei bardzo obciąża watrobę i może powodować też problemy skórne (podobnie konsekwencje może nieść ostatnio bardzo popularna u ludzi dieta dulkana).

A propos jagód Baszti uwielbia i jagody i jerzyny i zjada je prosto z krzaków (ku mojej wielkiej uciesze )
dorotka_z jest offline   Reply With Quote
Old 13-10-2011, 21:40   #48
anula
czuły barbarzyńca
 
anula's Avatar
 
Join Date: May 2010
Location: miastowieś S-łomianki
Posts: 1,859
Default

Dla mnie wyznacznikiem jest to, czy pies chce, czy nie chce jesc. Slodyczy, alkoholu i papierosow jego organizm nie zaznal, wiec licze na to, ze sam sie rozsadnie domaga potrzebnych skladnikow.
Zrodlo blonnika niezbedne do trawienia to owoce, warzywa i ziola, obecne w diecie barf. Wiecej wypelniacza=wieksza kupa=wiecej niestrawionych resztek - obserwuje to u moich kotow. Samego miesa, czyli bialka w prawie czystej postaci (ktore ewentualnie moze zakwasic organizm i obciazyc nerki - uwaga - watroba lubi bialko!), podaje sie stosunkowo niewiele - pozostala czesc to kosci, chrzastki, tluszcz, podroby, czyli takie cos, co pies by zjadal, jakby znalazl padline/upolowal zwierzatko/zywil sie na smietniku kolo masarni. Dodatek dobrej jakosci tluszczów (lniany, łososiowy) suplemetuje taka diete.
Mysle, ze na poczatku jest wiecej zawracania glowy z przygotowaniem takiej miski (np znalezc zrodlo taniego miesa i podrobow, zmielic albo pokroic to wszystko), ale koniec koncow nie wyglada to na skomplikowana rzecz, jak sie nabierze wprawy. Pewnie szczeniaka lepiej tez jest karmic zbilansowana karma sucha - dostarczamy mu wtedy WSZYSTKICH skladnikow.
Ja nikogo nie namawiam. Widze tylko, ze Bies ma zapotrzebowanie na cos innego, niz do tej pory. W obliczu tego, ze w wakacje gorzej jadl i ciutke schudl - mam ochote go teraz dopiescic przed zima
anula jest offline   Reply With Quote
Old 13-10-2011, 21:56   #49
Gaga
VIP Member
 
Gaga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Los Dientitos
Posts: 6,856
Send Message via Gadu Gadu to Gaga
Default

Wbrew pozorom można sprawdzić czy dieta psu służy, czy nie. Do tego są badania krwi, w tym stanu wątroby. Po prostu raz na jakis czas (rok? pół roku?) robimy badania i wszystko ładnie widać. Ja kiedys zachwyciła sie karma Orijen, nieświadoma, że jej wysoki poziom białka, na dłuższa metę mocno obciąża wątrobę. Moja zaprzyjaźniona wetka zmyła mi głowę, zrobiła badania i kazała przejść na karmę niskobiałkową. Po ponownych badaniach okazało się, że wszystko już w normie. Przy dowolnej diecie, kontrola raz na jakiś czas powie nam, czy idziemy dobra ścieżką
__________________

Hodowca psów to nie funkcja, to nie zawód i nie nazwa hobby - to tytuł i godność. Trzeba na nią zasłużyć i dobrze piastować.
チェイタン。
Gaga jest offline   Reply With Quote
Old 13-10-2011, 22:05   #50
spadzista
the Bright Side of Wild
 
spadzista's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: himalaya
Posts: 181
Send a message via Skype™ to spadzista
Default

zastanawia mnie przy tematach żywienia psa czy można tak ludzkie jedzenie zbilansować aby stworzyć pełnowartosciową karmę dla ludzi w granulkach. Bierzesz paczuszkę do pracy, albo dajesz dziecku do szkoły i wiesz, że tego dnia organizm został dobrze odżywiony- teraz możesz iść na lody :-)
spadzista jest offline   Reply With Quote
Old 13-10-2011, 22:06   #51
anula
czuły barbarzyńca
 
anula's Avatar
 
Join Date: May 2010
Location: miastowieś S-łomianki
Posts: 1,859
Default

Quote:
Originally Posted by Gaga View Post
Po prostu raz na jakis czas (rok? pół roku?) robimy badania i wszystko ładnie widać. (...) Przy dowolnej diecie, kontrola raz na jakiś czas powie nam, czy idziemy dobra ścieżką
czasem mam wrazenie, że dbam o swojego psa lepiej, niz o siebie samą
anula jest offline   Reply With Quote
Old 13-10-2011, 22:18   #52
spadzista
the Bright Side of Wild
 
spadzista's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: himalaya
Posts: 181
Send a message via Skype™ to spadzista
Default

chyba tak ma większość
spadzista jest offline   Reply With Quote
Old 13-10-2011, 22:21   #53
Gaga
VIP Member
 
Gaga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Los Dientitos
Posts: 6,856
Send Message via Gadu Gadu to Gaga
Default

Quote:
Originally Posted by anula View Post
czasem mam wrazenie, że dbam o swojego psa lepiej, niz o siebie samą
Ja nie mam wrażenia, ja mam ugruntowaną na granit PEWNOŚĆ
__________________

Hodowca psów to nie funkcja, to nie zawód i nie nazwa hobby - to tytuł i godność. Trzeba na nią zasłużyć i dobrze piastować.
チェイタン。
Gaga jest offline   Reply With Quote
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 18:52.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org