Go Back   Wolfdog.org forum > Polski > Żywienie i zdrowie

Żywienie i zdrowie Czym żywić wilczaka, informacje o karmach i pomysły na smakołyki, jak szczepić i co robić, gdy pies zachoruje....

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 05-07-2011, 01:00   #1
anija
Junior Member
 
anija's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Location: Lublin
Posts: 226
Send a message via Skype™ to anija
Default Skręt żołądka

Docierają do mnie sprzeczne informacje w temacie skrętu żołądka. Z jednej strony gdzieś słyszałam/czytałam, że miski na podwyższniu zmniejszają ryzyko wystąpienia skrętu żołądka... z innych źródeł wynika, żeby zapobiec skrętowi żołądka należy miskę kłaść na ziemi, NIGDY na podwyższeniu.... no i jak to jest naprawdę? O co chodzi z tą różnicą wysokości?
anija jest offline   Reply With Quote
Old 05-07-2011, 08:19   #2
Grin
Wilkokłak
 
Grin's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Location: Katowice
Posts: 2,220
Default

Quote:
Originally Posted by anija View Post
Docierają do mnie sprzeczne informacje w temacie skrętu żołądka. Z jednej strony gdzieś słyszałam/czytałam, że miski na podwyższniu zmniejszają ryzyko wystąpienia skrętu żołądka... z innych źródeł wynika, żeby zapobiec skrętowi żołądka należy miskę kłaść na ziemi, NIGDY na podwyższeniu.... no i jak to jest naprawdę? O co chodzi z tą różnicą wysokości?
To pierwsze podejście królowało kiedyś, później chyba się z tego zaczęto wycofywać. Nie wiem, jak inni właściciele wilczaków, ale ja się nigdy za bardzo tym nie przejmowałam; bo pomijając kwestię rozstrzygnięcia tematu zasadności podwyższania miski, o ile mi wiadomo, bure raczej nie mają tendencji do skrętów żołądków (to nie ONki), no i Łowca w większości jest karmiony surowizną, którą i tak wyjmuje z miski i albo się z nią kładzie, ale "połyka" na stojąco (w zależności, co to akurat jest).
Grin jest offline   Reply With Quote
Old 05-07-2011, 08:47   #3
Gaga
VIP Member
 
Gaga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Los Dientitos
Posts: 6,856
Send Message via Gadu Gadu to Gaga
Default

Zgadza się, po latach zakotwiczenia w głowie, że miski maja byc wyżej, spotkałam dokładnie odwrotne wskazania. Dopytałam i podobno badania dowiodły słuszności powrotu misek do poziomu zerowego. Kluczem jednak jest spokojne jedzenie (nie bezpośrednio po wysiłku i z odpoczynkiem /brakiem szaleństw/ po jedzeniu). Chodzi o to, aby pies nie połykał powietrza wraz z jedzeniem, czyli oddech musi być spokojny. W tym kierunku idą tez wskazania rozbicia karmienia na dwa razy, aby jednorazowo pies mniej obciążał żołądek. Myśmy przeżyli gwałtowne rozszerzenie żołądka (bez skrętu, na szczęście) właśnie u ONki. Wilczaki są chyba mniej predestynowane do takich wypadków. Chyba, bo nie słyszałam o takim przypadku. Ja jednak pilnuję tych pór około posiłkowych. Nie udało mi się tylko zachować 2 pór karmienia, Chey się uparł na 1 raz w ciągu dnia. Ale je spokojnie, bez szaleństw.
__________________

Hodowca psów to nie funkcja, to nie zawód i nie nazwa hobby - to tytuł i godność. Trzeba na nią zasłużyć i dobrze piastować.
チェイタン。
Gaga jest offline   Reply With Quote
Old 05-07-2011, 10:03   #4
Galicja
Galicyjski Wilk
 
Galicja's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Location: Kraków
Posts: 1,124
Default

Moje dwa psy zdechły na skręt żołądka, ale oba były rasami zagrożonymi czyli ON i już stary dog niemiecki. W obu przypadkach skręt nastąpił z innych przyczyn. Dog (pomimo podania środków uspokajających ) ze strachu podczas Sylwestra, przynajmniej tak przypuszczamy. Owczarek niestety nie wiemy. Oba jadły zawsze spokojnie z "niskiego" pułapu. Weterynarz stwierdził że mogło to nastąpić z wielu przyczyn. Sunia mogła najeść się jabłek spod drzewa (wtedy był sezon kiedy opadały ) lub mogła znaleźć sobie coś innego co rozpoczęło fermentacje w jej żołądku.Akurat u tych dwóch ras jest to dość częsta przyczyna śmierci. Wilczaki poprzez swoją budowę nie mają tendencji do tego, więc głowa do góry
__________________
http://www.galicyjskiwilk.pl/
Galicja jest offline   Reply With Quote
Old 06-07-2011, 03:47   #5
anija
Junior Member
 
anija's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Location: Lublin
Posts: 226
Send a message via Skype™ to anija
Default

dziękuję za informacje
anija jest offline   Reply With Quote
Old 06-07-2011, 09:35   #6
Rybka
Member
 
Rybka's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Location: Stargard
Posts: 757
Default

A ja uważam, że położenie miski ma marginalny wpływ na wystąpienie skrętu żołądka. Skręt może wystąpić u psa karmionego i z podłogi i z podwyższenia. Ważne jest, żeby po obfitym posiłku nie pozwalać psu na dzikie harce, szczególnie takie, gdzie pies wyskakuje do góry albo przewraca się na plecy.
Taki ciężki, wypełniony żołądek może wtedy się nam skręcić...
Więc jak dzikie wyskoki to tylko na półgłodniaka albo przynajmniej godzinkę po posiłku
Ale jak napisała Grin- ta schorzenie nas nie dotyczy bo mamy rasę "nieskręcającą się"
__________________
Rybka jest offline   Reply With Quote
Old 06-07-2011, 10:51   #7
maillevin
Junior Member
 
maillevin's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 156
Default

Quote:
Originally Posted by Rybka View Post
Ale jak napisała Grin- ta schorzenie nas nie dotyczy bo mamy rasę "nieskręcającą się"
Pocieszające, bo ja zawsze ze zgrozą patrzyłam jak czasem psu po jedzeniu odbijało i fruwał po całym mieszkaniu
maillevin jest offline   Reply With Quote
Old 06-07-2011, 10:56   #8
Gaga
VIP Member
 
Gaga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Los Dientitos
Posts: 6,856
Send Message via Gadu Gadu to Gaga
Default

Quote:
Originally Posted by maillevin View Post
Pocieszające, bo ja zawsze ze zgrozą patrzyłam jak czasem psu po jedzeniu odbijało i fruwał po całym mieszkaniu
Rybka, ja bym edytowała wypowiedź po przeczytaniu powyższego. Z doświadczeń forumowych-możesz mieć potem problemy
Może napisz, że nie bierzesz odpowiedzialności i nie gwarantujesz, a brak szczególnych predyspozycji nie oznacza braku zagrożenia?
__________________

Hodowca psów to nie funkcja, to nie zawód i nie nazwa hobby - to tytuł i godność. Trzeba na nią zasłużyć i dobrze piastować.
チェイタン。
Gaga jest offline   Reply With Quote
Old 06-07-2011, 11:09   #9
maillevin
Junior Member
 
maillevin's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 156
Default

Quote:
Originally Posted by Gaga View Post
Rybka, ja bym edytowała wypowiedź po przeczytaniu powyższego.
A ja bym nie próbowała robić ze mnie idiotki
maillevin jest offline   Reply With Quote
Old 06-07-2011, 11:11   #10
Gaga
VIP Member
 
Gaga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Los Dientitos
Posts: 6,856
Send Message via Gadu Gadu to Gaga
Default

Quote:
Originally Posted by maillevin View Post
A ja bym nie próbowała robić ze mnie idiotki
Ja nie próbuję
__________________

Hodowca psów to nie funkcja, to nie zawód i nie nazwa hobby - to tytuł i godność. Trzeba na nią zasłużyć i dobrze piastować.
チェイタン。
Gaga jest offline   Reply With Quote
Old 06-07-2011, 11:12   #11
maillevin
Junior Member
 
maillevin's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 156
Default

Quote:
Originally Posted by Gaga View Post
Ja nie próbuję
Spoko, mamy o sobie nawzajem takie samo zdanie
maillevin jest offline   Reply With Quote
Old 06-07-2011, 11:32   #12
Gaga
VIP Member
 
Gaga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Los Dientitos
Posts: 6,856
Send Message via Gadu Gadu to Gaga
Default

Quote:
Originally Posted by maillevin View Post
Spoko, mamy o sobie nawzajem takie samo zdanie
To może przyjmę to zaproszenie na szkolenie i się "poprawię" ?
__________________

Hodowca psów to nie funkcja, to nie zawód i nie nazwa hobby - to tytuł i godność. Trzeba na nią zasłużyć i dobrze piastować.
チェイタン。
Gaga jest offline   Reply With Quote
Old 06-07-2011, 11:51   #13
Rybka
Member
 
Rybka's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Location: Stargard
Posts: 757
Default

Quote:
Originally Posted by Rybka View Post
Ale jak napisała Grin- ta schorzenie nas nie dotyczy bo mamy rasę "nieskręcającą się"
Chwila, halo... Napisałam, żeby zachować ostrożność- wszak zawsze musi wystąpić pierwszy raz i fajnie by było, gdyby akurat na naszego psa nie trafiło...
__________________
Rybka jest offline   Reply With Quote
Old 06-07-2011, 11:58   #14
maillevin
Junior Member
 
maillevin's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 156
Default

Quote:
Originally Posted by Gaga View Post
To może przyjmę to zaproszenie na szkolenie i się "poprawię" ?
Skoro odczuwasz taką potrzebę...
maillevin jest offline   Reply With Quote
Old 06-07-2011, 12:02   #15
maillevin
Junior Member
 
maillevin's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 156
Default

Quote:
Originally Posted by Rybka View Post
Chwila, halo... Napisałam, żeby zachować ostrożność- wszak zawsze musi wystąpić pierwszy raz i fajnie by było, gdyby akurat na naszego psa nie trafiło...
Pewnie, różnie może być, ale ja się zawsze zastanawiałam czy wilczaki mają do tego aż taką skłonność jak owczarki, czy jednak nie są narażone bardziej niż rasy u których takie skręty "standardowo" nie występują. No i skoro nie są to jest to pocieszające
maillevin jest offline   Reply With Quote
Old 06-07-2011, 13:15   #16
z Peronówki
VIP Member
 
z Peronówki's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Późna
Posts: 6,995
Send a message via MSN to z Peronówki Send a message via Skype™ to z Peronówki
Default

Quote:
Originally Posted by Rybka View Post
Chwila, halo... Napisałam, żeby zachować ostrożność- wszak zawsze musi wystąpić pierwszy raz i fajnie by było, gdyby akurat na naszego psa nie trafiło...
I slusznie... Nie kazdy wie co ma i moze sie troche na tym "przejechac"

Skrety zoladka powiazane sa z budowa klatki piersiowej. U wilczakow "nie wystepuja", bo wilczak ma miec (lub raczej powinien miec) klatke WASKA.

ALE... nie kazdy wilczak taka ma. Stale jest mowa o wilczakach "owczarkowatych" - wlasnie z duzymi i glebokimi klatkami. U takich psow skrety zoladka moga sie przytrafic i znam psy ("stare czeskie linie"), ktore przez to niestety przeszly...
__________________
.

'Z PERONÓWKI'
FACEBOOK GROUP
z Peronówki jest offline   Reply With Quote
Old 06-07-2011, 13:45   #17
Gaga
VIP Member
 
Gaga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Los Dientitos
Posts: 6,856
Send Message via Gadu Gadu to Gaga
Default

Quote:
Quote:
Cytat:
Napisał Rybka
Chwila, halo... Napisałam, żeby zachować ostrożność- wszak zawsze musi wystąpić pierwszy raz i fajnie by było, gdyby akurat na naszego psa nie trafiło...
I slusznie... Nie kazdy wie co ma i moze sie troche na tym "przejechac"

Skrety zoladka powiazane sa z budowa klatki piersiowej. U wilczakow "nie wystepuja", bo wilczak ma miec (lub raczej powinien miec) klatke WASKA.

ALE... nie kazdy wilczak taka ma. Stale jest mowa o wilczakach "owczarkowatych" - wlasnie z duzymi i glebokimi klatkami. U takich psow skrety zoladka moga sie przytrafic i znam psy ("stare czeskie linie"), ktore przez to niestety przeszly...
O to mi chodziło! Nie każdy wgryzł się choć trochę w psie tematy i takie sprawy,które dotyczą zdrowia i życia (patrz post Magdy) trzeba wykładać jasno i bez domówień. Dla bezpieczeństwa psów naszych. Howgh!

Brak stwierdzenia odnotowanych przypadków w rasie NIE OZNACZA braku ryzyka, za dużo jest w historii rasy (bardzo współczesnej także) niewyjaśnionych śmierci
__________________

Hodowca psów to nie funkcja, to nie zawód i nie nazwa hobby - to tytuł i godność. Trzeba na nią zasłużyć i dobrze piastować.
チェイタン。
Gaga jest offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 02:58.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org