Go Back   Wolfdog.org forum > Polski > Wzorzec & bonitacje

Wzorzec & bonitacje Jak powinien wyglądać typowy wilczak, ile waży CzW, ile ma w kłębie, informacje o przeglądach hodowlanych ....

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 18-02-2005, 08:19   #1
Manu
Junior Member
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 323
Send Message via Gadu Gadu to Manu
Default

Nie straszny nam żaden zimowy deszcz !

Hiii.... "Inspekcja" była bardzo ciekawa no własnie dlatego, że świeżo po wilkach Zadawałam wiele pytań i porównywałam to i owo



Faktycznia po wilkach wilczak nie robi aż tak piorunującego wrażenia, ale ja wilczaki już wczesniej trochę widziałam (w tym własnie Amberka nawet ) i i tak jestem zauroczona A minki Amberka i jego oczka to po prostu mnie powalają
Ach, gdyby jeszcze wilczaki miały takie imponujące futro jak wilki mają, to...

Elu, też mam nadzieje, ze jeszcze kiedyś uda nam się umówić na takie spotkanie i będzie ono dłużej trwało !
Dzięki jeszcze raz, ze przed imprezą i pomimo tego deszczu znalazłaś dla mnie nieco czasu.

***********
Acha, osoby towarzyszące to była Madzia z córką Martą i mój mąż Waldek, a piesiaki to nasz Chinook i Madzi Lady (5-miesięczna białaska świeżo co przygarnięta)
Manu jest offline   Reply With Quote
Old 19-02-2005, 01:08   #2
Ori
Senior Member
 
Ori's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Poznań, Poland
Posts: 1,471
Send a message via Skype™ to Ori
Default

Nie dobijaj mnie z tym futrem...
ledwo troche nazbieral a juz znowu zrzuca
__________________
www.jantarowawataha.pl
Ori jest offline   Reply With Quote
Old 19-02-2005, 15:39   #3
pauliczek
Junior Member
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 14
Default

Jeju oglądaliście dzisiaj na tvp1 "Białego kła"???? Piekny film płakałam chlip chlip! poczatek jest tragiczny! Ale i tak warto obejrzec polecam!
pauliczek jest offline   Reply With Quote
Old 20-02-2005, 16:55   #4
Manu
Junior Member
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 323
Send Message via Gadu Gadu to Manu
Default

Juz kiedyś ten film oglądałam, fajny jest... Miło się kończy


Do zorientowanych - jak to sie stało, że wilczaki nie odziedziczyły po wilkach ich futra ? Jestem kompletny laik w tych sprawach, ale wydawało mi się, że wilcze geny są silniejsze, a tymczasem wydaje mi się, że wilczaki mają sierść "owczarkowatą", a nie wielowartwowe futro. Nie sprawdziło się w przypadku sierści ?
Jaka to szkoda....
Manu jest offline   Reply With Quote
Old 20-02-2005, 18:17   #5
z Peronówki
VIP Member
 
z Peronówki's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Późna
Posts: 6,995
Send a message via MSN to z Peronówki Send a message via Skype™ to z Peronówki
Default

Quote:
Originally Posted by Manu
Do zorientowanych - jak to sie stało, że wilczaki nie odziedziczyły po wilkach ich futra ? Jestem kompletny laik w tych sprawach, ale wydawało mi się, że wilcze geny są silniejsze, a tymczasem wydaje mi się, że wilczaki mają sierść "owczarkowatą", a nie wielowartwowe futro.
To wrazenie. Wilcza siersc rzeczywiscie sie przebila. Choc jest jedno "ale" - do okolo mniej wiecej 1980 wilczaki wygladaly bardziej jak niemieckie owczarki (niektore trudno bylo odroznic) - i nic dziwnego, bo wiele z nich mialo nawet po 90% krwi ONa. Dopiero mocne zinbreedeowanie na Repa z PS spowodowalo wzrost wilczej krwi. W chwili obecnej nadal trafiaja sie ONowate CzW, ale reszta ma siersc typowa dla wilkow. Choc mozna raczej powiedziec "typowa dla wylinialych wilkow"... A to z dwoch powodow - nikt u nas nie trzyma psow w takich warunkach jak zyja wilki. Siersc rzeczywiscie jest krotsza niz u wilkow (chodzi o kryze i grzbiet) i to wlasnie w tym kierunku idzie obecnie selekcja hodowlana.

Potwierdzaja to takze badania. I np porownujac ONy i wilczaki, to te drugie maja tak jak wilki trzy typy siersci. Co do typow samego wlosa, to wilczaki maja 5, ONy juz jedynie 4. CzW maja o wiele wiecej gniazd na cm2: ON - 168, wilczak - 432. Wiecej jest tez wlosow w jednym gniezdzie: ON - 6-20, inne rasy kolo 3-15, a CzW - 31-37. Najwieksza roznica widoczna jest w ilosci wlosow na cm2 - 'normalne' psy maja 800-3500, w tym ONy - 1008 - 3360. Natomiast u wilczakow wartosc ta wynosi 13392 -15984(!) Jest to wartosc typowa dla dzikich lisow (~10800) i wilkow (podobna wartosc co u CzW).

Tak wiec roznica polega nie na samej siersci (patrzac na genetyke), ale na jej wartosciach ilosciowych. U wilka siersc na boku ma kolo 6-7 cm (3-5cm CzW), na kryzie i barkach kolo 13-17 cm (7-12 cm CzW). Oczywiscie sa wilczaki z sierscia o prawidlowej dlugosci, ale to narazie wyjatki i zadanie dla hodowcow...
__________________
.

'Z PERONÓWKI'
FACEBOOK GROUP
z Peronówki jest offline   Reply With Quote
Old 20-02-2005, 18:52   #6
Rona
Distinguished Member
 
Rona's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Location: Kraków
Posts: 3,509
Default

Quote:
Originally Posted by Margo
.....Tak wiec roznica polega nie na samej siersci (patrzac na genetyke), ale na jej wartosciach ilosciowych.
Co prawda trudno mi tu zabierać fachowy głos, bo nie mam pojęcia ile wilczej krwi jest w Szarej, ale jej futro jest niesamowite. Oczywiście mniej "puchate" niż wilków, czy nawet ONów, za to zimowy podszerstek jest tak niewiarygodnie gęsty i wielowarstwowy, że z trudem można dostrzeć skórę. Mąż żartuje, że Tinka ma fraktalne futro: rozchyla się jedna warstwę, a pod spodem jest nastepna, następna i końca nie widać... W zimie ma też bardzo kudłaty -gęsto porośniety futrem brzuch. Dlatego godzinami może szaleć na mrozie, a jak moknie, to często moczy się tylko zewnętrzna warstwa, a pod spodem jest prawie sucha
Rona jest offline   Reply With Quote
Old 20-02-2005, 19:03   #7
Rona
Distinguished Member
 
Rona's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Location: Kraków
Posts: 3,509
Default

Quote:
Originally Posted by pauliczek
Jeju oglądaliście dzisiaj na tvp1 "Białego kła"???? Piekny film płakałam chlip chlip! poczatek jest tragiczny! Ale i tak warto obejrzec polecam!
A widzieliście dzisiaj popularny film przyrodniczy BBC o wilkach kanadyjskich? Kapitalne zdjęcia wilków, zwłaszcza te z ich życia w stadzie i współdziałania przy polowaniu, opiece nad młodymi.
Zastanawiam się, czy nocne zdjęcia wilków z bliska i z polowania były autentyczne, robione w podczerwieni jakimś supers przętem, czy były tylko obrabiane komputerowo...?
Jakież to są cudowne zwierzęta i jak skomplikowane mają relacje i hierarchie społeczne. Fantastyczne jest to ich myślenie strategiczne i zdolnośc do kolektywnego działania....

Miejmy nadzieję, że film BBC w którym wystąpili Cheitan i Camio bedzie równie dobrze zrobiony...
Rona jest offline   Reply With Quote
Old 20-02-2005, 19:13   #8
Narvana
love and terror
 
Narvana's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Location: Twardogóra/Gdańsk
Posts: 3,861
Default

Ja ogladalam i Bialego Kla i dzis ten program o wilkach Ale film byl ekstra
Jak zobaczylam ze to BBC to juz sobie pomyslalam ze za rok albo troche wiecej beda CzW w TV
__________________
Pozdrawiam
Marzena&Trejsi&Pirat&Garuda
Narvana jest offline   Reply With Quote
Old 20-02-2005, 19:39   #9
Canis_lupus_husky
Junior Member
 
Canis_lupus_husky's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Location: Malbork
Posts: 208
Send a message via AIM to Canis_lupus_husky
Default

Ja oglądałam "techniki lowieckie wilków" rzeczywiscie zdjęcia świetne, a i dowiedzieć się można wielu ciekawych rzeczy... Szkoda tylko, że większość filmów dokumentalnych o wilkach jest głownie o wilkach kanadyjskich i amerykańskich. Podobają mi sięone bardzo, jednak bliższe mi są wilki europejskie, wogóle wilki "Starego Świata" a zwłaszcza te na terenach Polski...

A'propos futra wilczaków-rzeczywiście CzW nie są tak kudłate jak wilki, a juz szczególnie niektóre suki sprawiają wrażenie drobniutkich i szczuplutkich ale i tak wyglądają mniej więcej jak wilk z Europy środkowej w szacie letniej jeszcze jedno w wilczakach jest rożne od wilków żyjących na terenie np. Polski-nasze wilki mają oczy jasnożólte do busztynowych, natomiast wilczaki mają co prawda bursztynowe we wzrocu-ale wiele z nich ma brązowe, owczarkowate oczy... Maska też jest bardzo rożna-sporo CzW ma maskę nie wilczą, ale czarną... Natomiast umaszczenie większość ma typowo wilcze, buro-brązowe lub płowe. Dosyć rożne są też pyski niektorych z nich-na starszych zjdeciach widywalam wilczaki z psykami dośćkrótkimi i bardzo masywnymi-nie zaś wilczymi, dlugimi i smukłymi... Na starszych zdjęciach też wiele CzW bylo właśnie w typie owczarka niemieckiego, podobne kolorem. Obecne CzW są już typowo wilcze, jednak psy o kolorze owczarka również są piękne... Jak cala rasa. No, czeweczkom się udało-teraz trzymam kciuki za saarloosy
Pozdr.
__________________
"Masz ¶wira to go hoduj." John Irving-Hotel New Hampshire

Człowiek-wilk.
Canis_lupus_husky jest offline   Reply With Quote
Old 20-02-2005, 19:57   #10
Rona
Distinguished Member
 
Rona's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Location: Kraków
Posts: 3,509
Default

Quote:
Originally Posted by Canis_lupus_husky
natomiast wilczaki mają co prawda bursztynowe we wzrocu-ale wiele z nich ma brązowe, owczarkowate oczy... Maska też jest bardzo rożna-sporo CzW ma maskę nie wilczą, ale czarną... Dosyć rożne są też pyski niektorych z nich-na starszych zjdeciach widywalam wilczaki z psykami dośćkrótkimi i bardzo masywnymi-nie zaś wilczymi, dlugimi i smukłymi... Obecne CzW są już typowo wilcze, jednak psy o kolorze owczarka również są piękne... Jak cala rasa. No, czeweczkom się udało-teraz trzymam kciuki za saarloosy
Pozdr.
Co prawda nowoczesna hodowla zmierza w kierunku "wilczego" wyglądu czeweczków, ale nie można zapominać, że ostatecznie CzW są PSAMI i mają statystycznie ponad 70%, czyli zdecydowaną przewagę genów ONa.
Równie ważne jak wygląd, o ile nie wazniejsze, jest usposobienie i przede wszystkim ono powinno być brane pod uwagę przy hodowli, żeby rasa nie zdegenerowała się na czysto "wystwową"...
Rona jest offline   Reply With Quote
Old 20-02-2005, 20:16   #11
Canis_lupus_husky
Junior Member
 
Canis_lupus_husky's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Location: Malbork
Posts: 208
Send a message via AIM to Canis_lupus_husky
Default

Quote:
Originally Posted by Rona
ale nie można zapominać, że ostatecznie CzW są PSAMI i mają statystycznie ponad 70%, czyli zdecydowaną przewagę genów ONa.
W to wcale nie wątpię . Nawet gzieś, chyba na forum wilk.pentex.pl ktośpowiedział, ze wilczak ma w sobie tylko jedną czwartą wilka. Ale i te 25% nie jest taką małą liczbą. Wilczak jest psem, chociaż wywodzi swoje korzenie od krzyżówek psa-owzarka niemieckiego-z wilkiem. Nawet gdzieś ktoś napissał ze nie powinniśmy juz patrzeć na CzW jako na mieszankę psa z wilkiem, ale jako na rasę psa wywodzącą się z tej mieszanki.


Quote:
Originally Posted by Rona
Równie ważne jak wygląd, o ile nie wazniejsze, jest usposobienie
Usposobienie jest znacznie ważniejsze, co zresztą można zobaczyc na przykład u saarloosów. Wygląd to głównie cechy estetyczne, choc często i użytkowe (np. gęsta sierść, mocne łapy) natomiast charakter przesądza o większości psich cech. Np. psem obrończym nie zostanie pies strachliwy lub zbyt łagodny. Nadmierna agresja moze być natomiast groźna dla właściciela, psów i otoczenia. Niektore psy są za mało podatne na szkolenie, i trudno je czegoś nauczyć. Każda rasa psa ma lub miała wyznaczone zadanie-i do tego potrzebne było odpowiednie usposobienie. Chodzi mi tu głównie o psy pracujące, bo nie znma się na pieskach salonowych. Teraz wiele psów różnych ras często jest po prostu towarzyszem, przyjacielem złowieka-ale i tak kazda rasa musi mieć ustalony charakter, a kazdy przedstawiciel danej rasy powinien mieć odpowiednie i typowe dla danej rasy usposobienie. Wilczak jako pies np. strózujący nie może być zbyt strachliwy, ale nie może mieć też skłonności do nadmiernej agresji (tylko tego jeszcze brakowało-wilczak czechosłowacki na liście psow agresywnych ) dlatego właśnie najważniejsze są cechy charakteru, odpowiednie cechy psychiczne i fizyczne-natomaist ładny wygląd z reguły nie ma znaczenia użytkowego, ale cieszy oko.
Pozdr.
__________________
"Masz ¶wira to go hoduj." John Irving-Hotel New Hampshire

Człowiek-wilk.
Canis_lupus_husky jest offline   Reply With Quote
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 05:06.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org