Go Back   Wolfdog.org forum > Česky > Cluby & nařízení

Cluby & nařízení Informace o klubech pro ČSV v jiných zemích, nařízení týkající se ČSV a omezení britského Kennel Clubu...

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 24-06-2010, 21:40   #1
sdivokoukrvi
Member
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 674
Default Výsledky klubové konference KCHČSV v ČR - bonitace

Quote:
Originally Posted by Pavel View Post
Na klubovém webu už je zápis z klubové konference, která se konala 12.6.2010 v Brně. Rozhodlo se tam několik velice důležitých bodů, které se dotknou nejen členů Klubu ale i ostatních majitelů ČsV. Doporučuji každému čévéčkáři si pečlivě přečíst.

http://www.cswolfdog.cz/index.php?op...huzi&Itemid=78
Hele pochopila sem dobře to, že ke kolíku nejdřív přijde pro kontaqkt někdo v civilu a pak je to jako vždycky?
sdivokoukrvi jest offline   Reply With Quote
Old 24-06-2010, 22:26   #2
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default

Quote:
Originally Posted by Alissea View Post
Hele pochopila sem dobře to, že ke kolíku nejdřív přijde pro kontaqkt někdo v civilu a pak je to jako vždycky?
ne zcela. Nejprve je pes s psovodem u kolíku, kontakt navazuje osoba v civilu. Pak projde a zaútočí figurant v obleku. Potom jde psovod do úkrytu a figurant v obleku provede pouze útok (nikoliv už znova kontakt).
Pavel jest offline   Reply With Quote
Old 24-06-2010, 22:38   #3
wolfin
Moderator
 
wolfin's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Where the wolf lives
Posts: 6,095
Send a message via ICQ to wolfin Send a message via Skype™ to wolfin
Default

Quote:
Originally Posted by Pavel View Post
ne zcela. Nejprve je pes s psovodem u kolíku, kontakt navazuje osoba v civilu. Pak projde a zaútočí figurant v obleku. Potom jde psovod do úkrytu a figurant v obleku provede pouze útok (nikoliv už znova kontakt).
a pre co tak? nemoze teho udelat LEN civil nebo len figurant, teras to ... mami pekny obraz kedy pes vi co robit z figurantom

__________________
wolfin jest offline   Reply With Quote
Old 24-06-2010, 23:22   #4
Marianka.W
Šungmánitu-ha Khoyáke
 
Marianka.W's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Location: Kovčín
Posts: 777
Default

Quote:
Originally Posted by wolfin View Post
a pre co tak? nemoze teho udelat LEN civil nebo len figurant, teras to ... mami pekny obraz kedy pes vi co robit z figurantom

Právě proto, aby pes mohl navázat kontakt s civilem. Někteří psi už figuranta znají a jejich reakce tudíž může být ovlivněná.


Jinak už jsou updatované i kontakty na výbory.
Marianka.W jest offline   Reply With Quote
Old 24-06-2010, 23:26   #5
wolfin
Moderator
 
wolfin's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Where the wolf lives
Posts: 6,095
Send a message via ICQ to wolfin Send a message via Skype™ to wolfin
Default

Quote:
Originally Posted by Marianka.W View Post
Právě proto, aby pes mohl navázat kontakt s civilem. Někteří psi už figuranta znají a jejich reakce tudíž může být ovlivněná.


Jinak už jsou updatované i kontakty na výbory.
pre to i hovorim moze ten to kontakt aj atak udelat CIVIL a nie figurant
pre to neni to realna reakcia povahi a ...
__________________
wolfin jest offline   Reply With Quote
Old 24-06-2010, 23:29   #6
Marianka.W
Šungmánitu-ha Khoyáke
 
Marianka.W's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Location: Kovčín
Posts: 777
Default

Civil těžko bude riskovat, že ho pes při náznaku útoku sejme. Já bych do toho teda nešla.
Marianka.W jest offline   Reply With Quote
Old 24-06-2010, 23:34   #7
wolfin
Moderator
 
wolfin's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Where the wolf lives
Posts: 6,095
Send a message via ICQ to wolfin Send a message via Skype™ to wolfin
Default

Quote:
Originally Posted by Marianka.W View Post
Civil těžko bude riskovat, že ho pes při náznaku útoku sejme. Já bych do toho teda nešla.
a ja idem i nie mam z tym to problemu - nepotrebny je figurant pro normalny test povahy ked treba videt realny povahu a nie vytrenovanu
__________________
wolfin jest offline   Reply With Quote
Old 25-06-2010, 00:22   #8
Helenasotis
Junior Member
 
Helenasotis's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Location: Zdiby
Posts: 333
Default

Ano, Daivo, protože psi, které jsem viděla na videu i na živo podle konceptu, který si tak žádáš Ty, se na útok bohužel ani náhodou nevzmohli... A navíc "útok" na psa se prováděl na bezpečnou vzdálenost skoro 5 metrů. Tak do toho bych šla pak taky (raději bych nechtěla vidět, co by se těm psům stalo, kdyby na ně bylo doopravdy zaútočeno). A ještě na druhou stanu. Sebevědomý, vyrovnaný pes - typický Of - bude ze způsobu provádění povahového testu, který Ty tak prosazuješ, mít akorát tak srandu. Proč by se měl vlastně vzrušovat nějakým směšným človíčkem, který kolem něj jde vycházkovým tempem a z 5 metrů na něj udělá "ty, ty, ty" klacíkem v ruce? U takového testu musí skutečně vyrovnaní a sebevědomí psi dopadnout jako "flegmatici", protože naprosto logicky nezaznamenají sebemenší popud k tomu, aby se vzrušili

Daivo, já Tě beru , ale v něčem máš podle poněkud zcestné názory, nezlob se
__________________

Helenasotis jest offline   Reply With Quote
Old 25-06-2010, 00:26   #9
wolfin
Moderator
 
wolfin's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Where the wolf lives
Posts: 6,095
Send a message via ICQ to wolfin Send a message via Skype™ to wolfin
Default

Helenka videla bonitaciu na LT? myslim ze nie atak neni z 5 metrov ( moze to mate na cz, ked uz tak to chovoris, nevim)

ja niezlobim sa prostu nie vierim v ten to test ako test naturalnej povahy a teras ked je to napisano ze IDE figurant a civil robi sie veeelmi veselo

no to treba dodat ze v povaze pies MA UKOUSNUT clovieka - bude v tedy NORMALNY test povahy

u nas je jedna viec, psy u nas NENI trenovane na figuranta a na bonitacju, co je udelano na cz to kedy mami verit ze ten to pies ma realno Of ked je vytrenovany
ked uz tak je to udelat ako maju v ZTP to bude normalny test povahy u pracovnich psov a teras... je len specialka vytrenovanych psov, i nic to dobreho nie daje ani psu ani informacii pro psy videla czeskich psov z Of ktery max maju len Od nebo .. aj horse hodnotene

no to je moje myslenki ja to ne cely klub ktery vi lepej
__________________

Last edited by wolfin; 25-06-2010 at 00:37. Reason: p.s.
wolfin jest offline   Reply With Quote
Old 25-06-2010, 08:32   #10
sdivokoukrvi
Member
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 674
Default

Quote:
Originally Posted by wolfin View Post
u nas je jedna viec, psy u nas NENI trenovane na figuranta a na bonitacju, co je udelano na cz to kedy mami verit ze ten to pies ma realno Of ked je vytrenovany
ked uz tak je to udelat ako maju v ZTP to bude normalny test povahy u pracovnich psov a teras... je len specialka vytrenovanych psov, i nic to dobreho nie daje ani psu ani informacii pro psy videla czeskich psov z Of ktery max maju len Od nebo .. aj horse hodnotene
Nácvik na bonitaci, myslíš třeba obrany s figurantem? Přeci nechceš po pracovním plemeni, aby vidělo cvičák a figuranta poprvé v 18měsících. Není to hloupost? Protože každej cvičák kde mají figuranta defakto čsv připravují bonitaci. Nebo nevím jak ostatní, ale mě bonitace u kolíku připomíná náš nácvik obran na cvičáku, kdy pes je na naplém vodítku a figurant kolem něj nejdřív proběhne, zařve, udělá bububu. a kde v tu chvíli nedochází k přímému kontaktu a kousnutí.

Doufám, že sem svou myšlenku, sesmolila aspoň trochu srozumitelně.
sdivokoukrvi jest offline   Reply With Quote
Old 25-06-2010, 10:02   #11
Undertaker
Member
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 695
Default

Daivo jak to chceš udělat líp? To chceš vlčáky před figurantem do bonitace schovávat? To, že to má někdo nacvičený jsou výmluvy... cvičit to může každej a pokud máš fakt jistýho psa, tak to prakticky ani nepotřebuješ. To, že se pes seznámí s civilem by mohlo eliminovat třeba hysterickou reakci na figuranta u psa, se kterým se cvičilo špatně.
Undertaker jest offline   Reply With Quote
Old 25-06-2010, 10:45   #12
yzengrin
Member
 
yzengrin's Avatar
 
Join Date: May 2008
Location: CZ
Posts: 543
Default

Quote:
Originally Posted by Undertaker View Post
Daivo jak to chceš udělat líp? To chceš vlčáky před figurantem do bonitace schovávat? To, že to má někdo nacvičený jsou výmluvy... cvičit to může každej a pokud máš fakt jistýho psa, tak to prakticky ani nepotřebuješ. To, že se pes seznámí s civilem by mohlo eliminovat třeba hysterickou reakci na figuranta u psa, se kterým se cvičilo špatně.
..nebo naopak: pes nemá problém s obranami, má je rád, ale ne s každým cizím kolemjdoucím se přátelí/je jedno, v čem dotyčný je/..je zkrátka k cizím nedůvěřivý..takže na civilistu může mít reakci špatnou a na figuranta dobrou..
Jestli tomu rozumím dobře, tak se jedná hlavně o reakce psů na figuranta kterého oni dobře znají, jelikož u toho samého cvičí..Nejde tedy o to, psa před figurantem do bonitace schovávat, ale o to že pes se může chovat jinak k figurantovi jemu známému oproti figurantovi, kterého uvidí prvně v životě.
yzengrin jest offline   Reply With Quote
Old 25-06-2010, 10:56   #13
Undertaker
Member
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 695
Default

Tak ten můj není zvyklej na jednoho figuranta, viděl jich víc různých a na všechny reakce prakticky stejná. Ale je fakt, že jsem ještě neviděl psa, kterej by byl s figurantem kamarád a civilní člověk by pro něj byl problém. Ale stát se to může a tenhle test by na to měl upozornit. Stejně tak ale třeba skupinka... je tam někdo, koho pes zná a je to vcelku v suchu. Pokud na to ten pes má.
Undertaker jest offline   Reply With Quote
Old 25-06-2010, 11:43   #14
yzengrin
Member
 
yzengrin's Avatar
 
Join Date: May 2008
Location: CZ
Posts: 543
Default

Quote:
Originally Posted by Undertaker View Post
Tak ten můj není zvyklej na jednoho figuranta, viděl jich víc různých a na všechny reakce prakticky stejná. Ale je fakt, že jsem ještě neviděl psa, kterej by byl s figurantem kamarád a civilní člověk by pro něj byl problém. Ale stát se to může a tenhle test by na to měl upozornit. Stejně tak ale třeba skupinka... je tam někdo, koho pes zná a je to vcelku v suchu. Pokud na to ten pes má.
..Jak jsem psala, jsem si celkem jistá, že právě např. Sofa by neměla problém s žádným figurantem, protože ví, oč jde..ale mezi civilisty si vybírá...Sofu "znáš". Takže to může být zrovna ten příklad, který jsi "ještě neviděl".
Tak či tak je to asi jedno, jestli už se tato úprava bonitace nějak odsouhlasila.
Myslím si, že povahu psa zná opravdu jenom jeho majitel (i když už mi nejeden člověk tvrdil, jakou má Sofa povahu..nemluvím o zkušených chovatelích/majitelích - tam to beru jinak) a bonitace je dost o štěstí. Ale to je jen můj názor.
yzengrin jest offline   Reply With Quote
Old 25-06-2010, 11:59   #15
Undertaker
Member
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 695
Default

Já myslim, že pes není stroj a i sebevědomej pes bude reagovat na jednoho civilistu tak a na druhýho jinak. Jde hlavně o to, aby reakce byla přiměřená. Navíc by měl mít pes možnost opřít se o reakci majitele, tzn. civilista přjde, pozdraví, ty odpovíš, podáte si ruce a pak teprv seznámení se psem. Akkon třeba nemá moc rád, když mu někdo nesedne a aniž by vůbec mluvil se mnou, začne sahat na něj... vůbec nejlíp seshora na hlavu a korunovat to nejlíp stažením ruky zpátky a zkusit to znovu.
Undertaker jest offline   Reply With Quote
Old 25-06-2010, 13:55   #16
Helenasotis
Junior Member
 
Helenasotis's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Location: Zdiby
Posts: 333
Default

Daivo, viděla jsem bonitaci v Hronci (a i mám některé psy nafocené - raději jsem šla ale pak pryč....) Rovněž jsem viděla video z bonitace přímo Tvé feny... Nechci to raději moc komentovat, ale zadaná povaha Oh mi vyrazila dech (což neznamená, že to byla jediná povahová známka, která mi kdy vyrazila dech).

Jinak navázání kontaktu s civilem má eliminovat zkreslení reakce psa díky figurantskému obleku (a co si budeme povídat i díky jistému stylu pohybů, který figuranti v obleku mají a který prostě JE jiný, než způsob pohybu normálního "civila").

Jinak já osobně naprosto nesouhlasím s tím, aby pes prováděl útok (byť jednou za život na bonitaci) na osobu v civilním oblečení. Důvodů k tomu jsou desítky.

A rovněž zastávám ten názor, že pracovní plemeno má mít takovou bonitaci, která prověří i jeho schopnost se na daný test povahy připravit a tedy se pes na tuto bonitaci má připravovat (neb to je plemeno, se kterým má být možná práce a spolupráce včetně učení nového). To, jestli se kouše nebo nekouše do rukávu, už v tomto případě nevidím jako zásadní rozdíl. V Roudnici jsou k vidění bonitace prováděné vždy opravdu dost tvrdým způsobem (zaplať pánbu za ně) - figurant na psy vyvíjí skutečný nátlak a tohle rozhodně pes se slabou povahou bez ztráty kytičky neustojí...
Druhou věcí je, že na bonitaci by se mělo chodit s opravdu povahově vyzrálým psem - což je kolem tří let (bohužel, tak pozdě...) A vím, proč to říkám - sama jsem udělala tu chybu, že jsem bonitaci zbytečně uspěchala.

Prověřování vrozených vloh je věc pěkná, v praxi však velmi těžko realizovatelná (každý pes je krom genetiky ovlivněn ještě podmínkami, ve kterých vyrůstal a žije), takže potom jsou nějaké řeči o "natural testech" a "natural povahách" s prominutím bláboly, nezlob se Daivo.
Už jsem Ti to psala jinde - jestli chceš fakt "natural" projev, tak psa zavři do bonitace do kůlny, nechoď s ním mezi lidi (aby si náhodou na ně nezvykl a neprojevil pak tak naučenou reakci při navazování kontaktu) a neuč ho žádné manipulaci, ať se "natural" projeví při kontrole zubů a měření...
Zašla jsem do absurdity, ale bohužel - stejně absurdní je Tvůj názor...

Ale no flame
__________________

Helenasotis jest offline   Reply With Quote
Old 25-06-2010, 14:04   #17
CDaniela
http://www.srdcervac.wbs.
 
CDaniela's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Location: Unhošť - Nouzov
Posts: 1,313
Default

Quote:
Originally Posted by wolfin View Post
pre to i hovorim moze ten to kontakt aj atak udelat CIVIL a nie figurant
pre to neni to realna reakcia povahi a ...
Já osobně se svými psy netrénuju obrany a nechci aby na ně při bonitaci útočil civil. Všem mým psům okamžitě došlo co po nich figurant na kolíku chce a jak se mají zachovat. Útočila na ně ale FIGURANT ne CIVIL. Nechci aby je kdy dráždil člověk v civilu. Doufám že rozumíš.
Stejně tak první část u kolíku - kontakt s civilem je přirozenější než kontakt s figurantem a to hlavně pro psy, kteří jsou trénavaní na obranu.
Jak píše Helena, kdyby na mé psy hrozil civil s klacíkem z několika metrů asi by jen valili oči co ten strejda chce.
__________________
Daniela

CDaniela jest offline   Reply With Quote
Old 25-06-2010, 14:14   #18
wolfin
Moderator
 
wolfin's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Where the wolf lives
Posts: 6,095
Send a message via ICQ to wolfin Send a message via Skype™ to wolfin
Default

Helenko ked uz tak to hovoris nie budu viacej pisat, uz aj tak czeskie znaju lepej co je co a ako ma vypadat a cevecko a jeho povaha ( hmmm no pre co v takim to mnoho liudi maju zabavu ked pozera na czesku bonitaciu? a?)
no ja to pekne chtela pri etom videt ako czeskie vlcaki udelajut kousanie na figuranta, uz malo chybi vam na to v tedy to bolo normalny test a nie to co teras mate

no Helenka, ja aj dalej budu verit v slovacki test a nie v czeski mi to civil figurant je blbost a vyzdy tak to bude, sory , no... kazdy pes umi reagovat na figuranta ako treba, a udelaj to z civilem.

no aki uz vidim ja tu nie mam hlasu no nic mi to nie chybi ja vim to co ja vim a vidim

daniela to v takim to prypadi ten test JE pre NIC len zabava pro psy nic viacej
__________________

Last edited by wolfin; 25-06-2010 at 14:17.
wolfin jest offline   Reply With Quote
Old 25-06-2010, 14:20   #19
wolfin
Moderator
 
wolfin's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Where the wolf lives
Posts: 6,095
Send a message via ICQ to wolfin Send a message via Skype™ to wolfin
Default

p.s. Daniela dakujem za ten to post velmi dobre pokazuje aka je bonitacja na cz mi to i bylo potrebne. dik
__________________
wolfin jest offline   Reply With Quote
Old 25-06-2010, 14:47   #20
CDaniela
http://www.srdcervac.wbs.
 
CDaniela's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Location: Unhošť - Nouzov
Posts: 1,313
Default Výsledky klubové konference KCHČSV v ČR - bonitace

Quote:
Originally Posted by wolfin View Post

daniela to v takim to prypadi ten test JE pre NIC len zabava pro psy nic viacej
Nemyslím.
Přijď a zkus, není nic jednoduššího, uvidíme, jestli se budou tví psi bavit.
Viděla jsem bonitace v Itálii a Slovensku a obě byly zase z mého pohledu O NIČEM v porovnání s tou českou.
Chválit československého vlčáka za útok proti civilní osobě je hodně nebezpečné a já doufám že k tomu u nás nikdy nedojde.
__________________
Daniela

CDaniela jest offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 15:42.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org