Go Back   Wolfdog.org forum > Polski > Żywienie i zdrowie

Żywienie i zdrowie Czym żywić wilczaka, informacje o karmach i pomysły na smakołyki, jak szczepić i co robić, gdy pies zachoruje....

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 01-06-2011, 11:06   #21
z Peronówki
VIP Member
 
z Peronówki's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Późna
Posts: 6,995
Send a message via MSN to z Peronówki Send a message via Skype™ to z Peronówki
Default

My przez te lata wyprobowalismy rozne metody - rozne byly terminy i rozne szczepionki... Wreszcie przozostalismy przy systemie podobnym do Daniela...

Pierwsze szczepienie robie Nobivac Puppy DP. I tego sie trzymam. Kolejne szczepienia to: 8-9 tyg mniejszym kombajnem i 2-3 tyg pozniej wiekszym. Jesli chodzi o "kombajny" to preferencji wiekszych nie mam. Nigdy nie bylo zadnych problemow...

Wscieklizna zwykle osobno - chyba, ze szczeniak gdzies leci, wtedy trzeba sie streszczac...
__________________
.

'Z PERONÓWKI'
FACEBOOK GROUP
z Peronówki jest offline   Reply With Quote
Old 15-06-2011, 19:44   #22
dorotka_z
Member
 
dorotka_z's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Location: Warszawa
Posts: 620
Default

Napiszcie, proszę, jak wyglądała kwarantanna poszczepienna w Waszych przypadkach? Nasza mała została zaszczepiona zgodnie ze sztuką tj w 6 tygodniu Nobivac puppy DP. Kolejną przyjmie 22 czerwca. Jak sądzicie kiedy można wychodzić z nią na spacery?
Z tego co się orientuję zdania co do kwarantanny poszczepiennej są podzielone, dlatego jestem ciekawa Waszych opinii.
dorotka_z jest offline   Reply With Quote
Old 15-06-2011, 20:14   #23
Gaga
VIP Member
 
Gaga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Los Dientitos
Posts: 6,856
Send Message via Gadu Gadu to Gaga
Default

Kwarantanna, to kwarantanna. Ryzyko bierzesz na własną odpowiedzialność. Każdy z nas, kto skracał okres kwarantanny, brał to na własną głowę. Teraz pora trudna, bo czas wyjątkowo sprzyjający wszelakim paskudztwom. Najlepiej pogadaj z wetem, dowiedz się co grozi maluchowi i sama zdecyduj
__________________

Hodowca psów to nie funkcja, to nie zawód i nie nazwa hobby - to tytuł i godność. Trzeba na nią zasłużyć i dobrze piastować.
チェイタン。
Gaga jest offline   Reply With Quote
Old 16-06-2011, 16:01   #24
Gia
K-Lee Family
 
Gia's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Location: Wrocław
Posts: 2,400
Send a message via Skype™ to Gia Send Message via Gadu Gadu to Gia
Default

My wychodziliśmy z suką od razu... może ze 2 dni po każdym kolejnym zastrzyku była ścisła kwarantanna, a potem spacery. To ważny okres w życiu wilczaka, więc socjalizowaliśmy ile wlezie. Prawda jest taka, że świństwo możesz przywlec do domu na butach, ubraniu, rękach... na wszystkim. Oczywiście unikaliśmy miejsc typowo zakupczonych, ale chodniki i miasto było nasze
__________________

Gia, K-lee Vornja z Peronówki & Gran Rosa Amiga Atropa Bella Donna...

Last edited by Gia; 16-06-2011 at 16:02. Reason: literówka
Gia jest offline   Reply With Quote
Old 16-06-2011, 17:32   #25
avgrunn
Senior Member
 
avgrunn's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Location: Trójmiasto
Posts: 1,756
Default

My zesmy parszywie dlugo czekali na wyjscie poza ogrodzenie i miejskie spacerki. Dopiero jak wszystkie potrzebne szczepienia byly i weterynarz zezwolil wtedy Uro zaczal poznawac swiat. No ale z drugiej strony zle nie mial. Mogl pobiegac po ogrodzie, kumpli do zabawy mial, ludzi na oczy czesto widywal. Mysle ze to prywatna sprawa czy chce sie poczekac czy nie, ja postanowilam ze nie bede kusic losu.
avgrunn jest offline   Reply With Quote
Old 16-06-2011, 18:35   #26
Rona
Distinguished Member
 
Rona's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Location: Kraków
Posts: 3,509
Default

Quote:
Originally Posted by avgrunn View Post
My zesmy parszywie dlugo czekali na wyjscie poza ogrodzenie i miejskie spacerki. Dopiero jak wszystkie potrzebne szczepienia byly i weterynarz zezwolil wtedy Uro zaczal poznawac swiat. No ale z drugiej strony zle nie mial. Mogl pobiegac po ogrodzie, kumpli do zabawy mial, ludzi na oczy czesto widywal. Mysle ze to prywatna sprawa czy chce sie poczekac czy nie, ja postanowilam ze nie bede kusic losu.
My też nie kusiliśmy losu. Na początku na spacerach nosiliśmy sucz na rękach, (w torbie nie chciała siedzieć ). Szliśmy z nią na przystanek, spacerowali po ulicach, koło stadionu w trakcie meczu, jeździła jeden lub dwa przystanki tramwajem, na rękach naturalnie. Zabieraliśmy ją też do pobliskich zaprzyjaźnionych sklepów, czasem puszczaliśmy ją w ogrodach znajomych, albo na trawnikach w obrębie jakiś instytucji, gdzie normalnie nie wyprowadza się psów. W intensywniej socjalizacji pomagali nam przyjaciele, sąsiedzi i Magda z Tomeczkiem i Blitz.

Nasz wet był rozsądny i ograniczył kwarantannę do absolutnego minimum. Uczulił nas też, żeby w trakcie pierwszych spacerów miejskich prowadzić szczeniaka raczej środkiem chodnika.
__________________

Rona jest offline   Reply With Quote
Old 05-07-2011, 11:29   #27
dorotka_z
Member
 
dorotka_z's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Location: Warszawa
Posts: 620
Default

Zanim Baszti zamieszkała z nami nie zdawałam sobie sprawy ile skomplikowanych decyzji musi podjac świeżoupieczony właściciel psa

Mam kolejny dylemat. Mała była szczepiona w 6 tygodni nobivac puppy, w 9 tygodniu, szczepionką, której nazwy nie pamiętam (mogę jutro napisać) ale zawierała parwo, nosówke, lepto i cos jeszcze no i termin kolejnej mamy na 21 czerwca czyli w 12-stym togodniu. Gdyby można było zaszczepic teraz kombajnem z wścieklizną moglibyśmy pojechać na słowację na obóz. Niestety weterynarz, u ktorej byłam, bardzo stanowczo sprzeciwiła się szczepieniem kombajnem z wscieklizną u szczeniaka. Oczywiście nie będę tej decyzji podważała, bo się na tym nie znam, ale widzę, że sporo osób tak szczepi/szczepiło. Myślicie, że jest sens porozmawiać z innym weterynarzem czy może lepiej odpścić wyjazd i nie ryzykować?

Nie spodziewam się tutaj od kogoś gotowej recepty na cykl szczepień, wiem, ze decyzję będę musiała pdjąć sama, ale jestem ciekawa Waszych opinii.
dorotka_z jest offline   Reply With Quote
Old 05-07-2011, 11:33   #28
Gaga
VIP Member
 
Gaga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Los Dientitos
Posts: 6,856
Send Message via Gadu Gadu to Gaga
Default

Kilka postów wyżej (nr1 Rybka walnęła rzetelne wypracowanie na ten temat
__________________

Hodowca psów to nie funkcja, to nie zawód i nie nazwa hobby - to tytuł i godność. Trzeba na nią zasłużyć i dobrze piastować.
チェイタン。
Gaga jest offline   Reply With Quote
Old 05-07-2011, 11:35   #29
dorotka_z
Member
 
dorotka_z's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Location: Warszawa
Posts: 620
Default

wiem

czytałam, czytałam. Po prostu liczę na jeszcze

Pomyslałam sobie, ze może kogoś jeszcze zachęcę do wypowiedzi i bedzie mi łatwiej podjąć decyzje
dorotka_z jest offline   Reply With Quote
Old 05-07-2011, 11:38   #30
Gaga
VIP Member
 
Gaga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Los Dientitos
Posts: 6,856
Send Message via Gadu Gadu to Gaga
Default

Rybka jest praktykującym lekarzem weterynarii, ma wilczaka, zna wilczaki...co jeszcze mogłaby napisać? Dala naprawdę szerokie spektrum możliwości. W gabinecie tego nie usłyszysz
Odpowiedzialność za życie i zdrowie naszych psów spoczywa tylko i wyłącznie na nas Nikt Ci nie napisze: zaszczep/nie szczep kombajnem...
__________________

Hodowca psów to nie funkcja, to nie zawód i nie nazwa hobby - to tytuł i godność. Trzeba na nią zasłużyć i dobrze piastować.
チェイタン。
Gaga jest offline   Reply With Quote
Old 05-07-2011, 11:50   #31
dorotka_z
Member
 
dorotka_z's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Location: Warszawa
Posts: 620
Default

W zasadzie racja. Cofam pytanie

Zarówno Rybka jak i moja Pani weterynarz odradzają kombajny. W takim razie poczekamy i wstrzymamy się z wścieklizną. Dzięki.
dorotka_z jest offline   Reply With Quote
Old 05-07-2011, 12:12   #32
Gaga
VIP Member
 
Gaga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Los Dientitos
Posts: 6,856
Send Message via Gadu Gadu to Gaga
Default

lepiej kończcie kwarantannę (ale o czasie! o czasie!) i zacznijcie się socjalizować z warszawskim stadem
__________________

Hodowca psów to nie funkcja, to nie zawód i nie nazwa hobby - to tytuł i godność. Trzeba na nią zasłużyć i dobrze piastować.
チェイタン。
Gaga jest offline   Reply With Quote
Old 07-07-2011, 11:26   #33
goldwolf
Junior Member
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 2
Default

Myślicie, że 2 tygodnie to wystarczający odstęp na zrobienie wscieklizny po ostatnich wirusówkach ? Wiem, że im pózniej tym lepiej, ale wolałabym mieć to już z głowy -tym bardziej, że zamierzamy dużo łazić po łąkach i kniejach
Pies miałby dokładnie 16 tygodni w momencie szczepienia. No i jest w trakcie wymiany zębów...
goldwolf jest offline   Reply With Quote
Old 07-07-2011, 16:48   #34
Huan
Member
 
Huan's Avatar
 
Join Date: Jan 2000
Posts: 912
Send a message via Skype™ to Huan Send Message via Gadu Gadu to Huan
Default

Myślę, że najważniejsze są szczepienia na choroby typu parwo, nosówka, herpes, czyli te najczęściej występujące. Z wścieklizną nie ma się co spieszyć, zresztą można bez niej raczej wychodzić na spacery - ryzyko zakażenia wścieklizną jest znacznie mniejsze niż np. parwo, a socjalizacja nie poczeka.....

Choć dwa tygodnie wydaje się już w miarę bezpieczną przerwą po ostatnim szczepieniu...
__________________
"It's too bad that stupidity isn't painful.” Anton LaVey
Huan jest offline   Reply With Quote
Old 07-07-2011, 17:55   #35
goldwolf
Junior Member
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 2
Default

Huan - dzięki za odpowiedź.
Tak, tak, my już od dość dawna wychodzimy normalnie na spacery i z socjalizacją wszystko w porządku :-)
Tylko w przyszłym tygodniu chciałabym jechać z młodą na wieś, a tam zwierzyny jest sporo i po prostu zastanawiam się czy przed wyjazdem nie byłoby lepiej zrobić już tą wściekliznę, tak dla świętego spokoju.
Wolałabym zrobić ciut pózniej, ale z drugiej strony chciałabym już na kompletnym luzie poruszać się z nią w leśnych terenach. To co - myślicie, że te 2 tygodnie odstępu będzie OK czy to za mało? Wet u którego byliśmy na ostatnim szczepieniu powiedzial, ze min. po dwóch tygodniach mozemy sie zglosić. A Jaki Wy odstęp zastosowaliscie ?
Dodam, że szczepienia na parwo, nosówke itd. miała robione w odstępach 3-4 tygodniowych.

Last edited by goldwolf; 07-07-2011 at 18:32.
goldwolf jest offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 07:07.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org