Go Back   Wolfdog.org forum > Polski > Żywienie i zdrowie

Żywienie i zdrowie Czym żywić wilczaka, informacje o karmach i pomysły na smakołyki, jak szczepić i co robić, gdy pies zachoruje....

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 07-05-2007, 16:07   #1
aneta1
Member
 
aneta1's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Location: Będzin
Posts: 708
Send a message via Skype™ to aneta1 Send Message via Gadu Gadu to aneta1
Default Prześwietlenie stawów biodrowych u mlodych psow

Rozmawiałam dzisiaj z weterynarzem i namawia mnie na zrobienie prześwietlenia stawów(nie ma żadnych podejrzeń że coś jest nie tak) między 3-4miesiacem gdy będą jakieś nieścisłości to po miesiącu powtórka i potem dopiero gdy ukończy 12miesięcy i wpis do rodowodu. Ja czytałam gdzieś na forum że tego typu badanie by było wiarygodne można robić w 6m,12m,24m. Teraz nie wiem co zrobić. Kiedy wy wykonujecie te badania? Jak wam radzą wasi weterynarze?
__________________


aneta1 jest offline   Reply With Quote
Old 07-05-2007, 16:47   #2
Huan
Member
 
Huan's Avatar
 
Join Date: Jan 2000
Posts: 912
Send a message via Skype™ to Huan Send Message via Gadu Gadu to Huan
Default

Oczywiście można wykonać prześwietlenie, ale w takim wieku jedyne co można przeprowadzić to badanie Penn Hip, które może jedynie powiedzieć o prawdopodobieństwu, czy pies będzie miał w przyszłości dysplazje. Słyszałem, że wiele psów miało fatalne wyniki Penn Hip, ale nie miały potem dysplazji. Dodatkowo myślę, że jeśli nie ma podejrzenia, że jest coś nie tak ze stawami, to nie warto narażać szczeniaka na ewentualne zagrożenie związane z narkozą. Badania takie są jak najbardziej wskazane jeśli pies przejawia jakieś nieprawidłowości z rozwojem i budową, ale to też koło 5-6 mc.

Nie bez powodu jako oficjalne uznaje się prześwietlenia po 12 mc życia, a w niektórych rasach/krajach po 15,18 mc. Wcześniej mało co widać na zdjęciu, gdyż kości nadal się rozwijają, a w młodym wieku są jeszcze zbudowane z tkanki chrzęstnej, która nie jest tak widoczna na rtg. Więc jedyne co można ocenić na wcześniej wykonanych zdjęciach, to bardzo poważne zmiany zwyrodnieniowe.
__________________
"It's too bad that stupidity isn't painful.” Anton LaVey
Huan jest offline   Reply With Quote
Old 07-05-2007, 20:04   #3
aneta1
Member
 
aneta1's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Location: Będzin
Posts: 708
Send a message via Skype™ to aneta1 Send Message via Gadu Gadu to aneta1
Default

Dzięki Przemek za odpowiedź. To po prostu chce wyrwać ze mnie trochę kasy ale póki nie trzeba to się nie dam
__________________


aneta1 jest offline   Reply With Quote
Old 07-05-2007, 21:22   #4
wolfin
Moderator
 
wolfin's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Where the wolf lives
Posts: 6,095
Send a message via ICQ to wolfin Send a message via Skype™ to wolfin
Default

Aneta-zmien weta
__________________
wolfin jest offline   Reply With Quote
Old 07-05-2007, 21:25   #5
aneta1
Member
 
aneta1's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Location: Będzin
Posts: 708
Send a message via Skype™ to aneta1 Send Message via Gadu Gadu to aneta1
Default

chyba tak zrobię
__________________


aneta1 jest offline   Reply With Quote
Old 07-05-2007, 21:46   #6
Gaga
VIP Member
 
Gaga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Los Dientitos
Posts: 6,856
Send Message via Gadu Gadu to Gaga
Default

PO prostu przyzwyczaj sie, ze weci na ogol patrza na wilczaki jak na wszystkie inne psy i niekoniecznie zawsze maja racje Jest pare tematow, w ktorych wilczaki nijak do sredniej "psiej" nie przystaja...
Najczestszym wynalazkiem wetow jest proponowanie podawania dodatkowego wapnia, mowienie, ze mlody wilczak ma krzywice itp. Prawda jest taka, ze madry, uczciwy wet najpier zarzadzi badania , m.in na stosunek wapnia i fosforu zanim zaordynuje jakikolwiek lek czy suplement.
NIkt nie ma rentgena w oczach i wszelkei decyzje najlepeij podejmowac na bazie wynikow badan
A poki co nie przejmuj sie, trzymaj sczeniora szczuplo, nie forsuj wymuszonymi skokami, na rower ne zabieraj i bedzie OK
__________________

Hodowca psów to nie funkcja, to nie zawód i nie nazwa hobby - to tytuł i godność. Trzeba na nią zasłużyć i dobrze piastować.
チェイタン。
Gaga jest offline   Reply With Quote
Old 07-05-2007, 22:03   #7
wolfin
Moderator
 
wolfin's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Where the wolf lives
Posts: 6,095
Send a message via ICQ to wolfin Send a message via Skype™ to wolfin
Default

co do wetow-moj pierwszy miot u wetow w 3 miesecy dostal opis-"zaglodniony pies"
a te same psy w re same dni od sedziego z CZ dostali opis "doskonala wilcza sucha kondicja"

hm i kto tu ma racje?
__________________
wolfin jest offline   Reply With Quote
Old 04-07-2008, 15:11   #8
aneta1
Member
 
aneta1's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Location: Będzin
Posts: 708
Send a message via Skype™ to aneta1 Send Message via Gadu Gadu to aneta1
Default

Wracam do tematu bo mój dzisiejszy dzień się w okół tego kręci Mianowicie chodzi mi czy zaobserwowaliście związek między psy/suki które lubią leżeć i wyciągać się jak żaby( tz. na brzuchu z wyciągniętymi nogami do tyłu ), a brakiem dysplazji
czy psy/suki które tak nie czynią maja większe prawdopodobieństwo wystąpienia dysplazji
czy to jest tylko jakieś uronienie z mojej strony i nie tylko
Wiem że tu mogą działać różne czynniki które spowodują dysplazje ale czy przez to jakie pies ma upodobanie leżenia można wysnuć opinie , ocenę myślę tu o statystyce wszędzie są wyjątki.
Kiedyś dawno temu stary wet mi o tym wspomniał a teraz mi się to przypomniało i analizuje na razie mi się sprawdza ciekawa jestem waszych opini i spostrzeżeń
__________________


aneta1 jest offline   Reply With Quote
Old 04-07-2008, 15:28   #9
Gaga
VIP Member
 
Gaga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Los Dientitos
Posts: 6,856
Send Message via Gadu Gadu to Gaga
Default

Ja miałam porównanie dwóch : Dewi, która lubi własnie połozyc sie i przeciągac dłuuugo wyciagając tak łapy do tyłu i Cheya, który przeciaga sie, ale nie tak długo i nie kładzie sie "na zabę". Oba maja stawy OK
Może to kwestia budowy suki/psa?
__________________

Hodowca psów to nie funkcja, to nie zawód i nie nazwa hobby - to tytuł i godność. Trzeba na nią zasłużyć i dobrze piastować.
チェイタン。
Gaga jest offline   Reply With Quote
Old 04-07-2008, 15:35   #10
z Peronówki
VIP Member
 
z Peronówki's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Późna
Posts: 6,995
Send a message via MSN to z Peronówki Send a message via Skype™ to z Peronówki
Default

Quote:
Originally Posted by aneta1 View Post
czy psy/suki które tak nie czynią maja większe prawdopodobieństwo wystąpienia dysplazji
Slyszalam, ze u psow z dysplazja takie lezenie na "zabe" jest pozycja niewygodna i podobno jej unikaja... Ale prawdopodobnie dotyczy to psow, ktore maja zaawansowana dysplazje, gdzie kosci nie siedza w stawach.... Ale czy nigdy tak nie czynia... nie wiem, czy ktos to badal (amerykanscy naukowcy? )...
__________________
.

'Z PERONÓWKI'
FACEBOOK GROUP
z Peronówki jest offline   Reply With Quote
Old 04-07-2008, 16:27   #11
konek
Member
 
konek's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Bystrzejowice
Posts: 712
Send a message via Skype™ to konek
Default

Max i Ereshka uwielbiają się tak rozciągać, że przednie łapy już kilometr są do przodu a tylne prostują się maksymalnie zostając z tyłu. Ereshka często tak robi schodząc np z łóżka, gdzie jeszcze lepiej może się rozciągnąć , bo tylne łapki są jeszcze na sofie. Max tego na łóżku nie robi bo po prostu na łóżko nie wchodzi Natomiast na żabę jedno i drugie rzadko się kładą . Oboje mają czyste stawy.
__________________
http://henrykowka.wolfdog.org/
konek jest offline   Reply With Quote
Old 04-07-2008, 17:17   #12
aneta1
Member
 
aneta1's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Location: Będzin
Posts: 708
Send a message via Skype™ to aneta1 Send Message via Gadu Gadu to aneta1
Default

Czyli na razie można przyjąć że jest to jakiś punkt odniesienia i prawdopodobieństwo że stawy są zdrowe jest jak na razie duże A czy jest ktoś na forum kogo pies ma inną ocenę niż A Czy jego pies kładzie lub kład się na żabę ( tu mi się wyobraziło jak wilczak kładzie się na żywą żabę ale nie o to mi chodzi )
Quote:
ale czy nigdy tak nie czynia... nie wiem, czy ktos to badal (amerykanscy naukowcy? )...
Co do badania to chyba nie ma zbytniego sensu ale tak z ciekawości.
Znam jeden domowy sposób na zbadanie stawów u 2 miesięcznego szczeniaka , tylko czy taki szczeniak ma już dysplazje ?
Można to badanie wykonać i starszym szczeniakom tak do ok 6 miesięcy tylko czy to ma sens.?
Dzisiaj doznałam olśnienia z zwrotu częściowej pamięci
Ten sam stary wet pokazał mi sposób po prostu położyć psiaka na plecach i rozciągnąć delikatnie nogi i obserwować reakcję to samo powtórzyć na brzuszku.
cytat Przemek
Quote:
Nie bez powodu jako oficjalne uznaje się prześwietlenia po 12 mc życia, a w niektórych rasach/krajach po 15,18 mc. Wcześniej mało co widać na zdjęciu, gdyż kości nadal się rozwijają, a w młodym wieku są jeszcze zbudowane z tkanki chrzęstnej, która nie jest tak widoczna na rtg. Więc jedyne co można ocenić na wcześniej wykonanych zdjęciach, to bardzo poważne zmiany zwyrodnieniowe.
może zdjęcia nie wykażą ale takie proste badanie ?
__________________


aneta1 jest offline   Reply With Quote
Old 04-07-2008, 17:32   #13
Agnieszka
Distinguished Member
 
Agnieszka's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Location: Supraśl/Poznań
Posts: 2,513
Default

Varg nie kladzie sie w ten sposob, a stawy ma czyste.
Agnieszka jest offline   Reply With Quote
Old 04-07-2008, 19:42   #14
maria_i_wilk
Junior Member
 
maria_i_wilk's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 387
Default

W przypadku dysplazji stawów biodrowych np. dość powszechnie występującej w Polsce u goldenów, właściciele obserwują u szczeniaka częste poruszanie się przy pomocy zajęczych skoków, czyli tak że obie tylne nogi poruszają się razem, "kicają". Takie pieski mogą też "nie chcieć" iść na spacer albo na spacerze siadają, kładą się odpoczywają bez ewidentnych przyczyn społęcznych (siad i leżenie może być reakcją na innego psa) i mają generalnie mniejszy napęd na stałe bieganie niż typowy przedstawiciel tej rasy. (Podejrzewam, że u wilczaka ten objaw nie wystąpi, bo one są power-aid).
Co do badania na plecach i na brzuchu to wynik badania dużo mówi o... zaufaniu psa do rąk człowieka. Mój Wufi pozwolił mi swobodnie odwodzić nogi chyba dopiero jak skończył 5 lat, gdy już nie było dla niego problemem, że leży przed człowiekiem.
Inną cechą dysplazji jest asymetria. Zwykle kiedyś pies z dysplazją zacznie nierówno chodzić lub potykać się w czasie biegania. Ale odradzam samemu diagnozować, bo się człowiek naje strachu niepotrzebnie.
Jeszcze jednym typowym wyglądem, ale już po leczeniu operacją przeciw ciężkiej dysplazji u młodych psów (przecięcie więzadeł trzymających główkę kości biodrowej w przywiedzeniu) jest bieg z rozrzucaniem tylnych łap na boki, jak to robi żyrafa.
maria i wufi
maria_i_wilk jest offline   Reply With Quote
Old 05-07-2008, 22:10   #15
Louve
Wilcza Saga
 
Louve's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Location: Częstochowa/Rzeszów
Posts: 809
Default

Quote:
Originally Posted by aneta1 View Post
( tu mi się wyobraziło jak wilczak kładzie się na żywą żabę ale nie o to mi chodzi )
A wiesz, że to całkiem możliwe. Moja Cora ostatnio jak byłam z nią na spacerze wytarzała się na... martwym krecie

A co do kładzenia się tak - Cora tak nie robi.
A to chyba też trochę dziedziczne, ja się za parę miesięcy dowiem jak tam ze stawami Cory - w rodowodzie prawie same HD-A
__________________
Bo to wszystko... to takie przesadnie wyraźnie poplątane jest!


Louve jest offline   Reply With Quote
Old 03-03-2009, 10:06   #16
Grin
Wilkokłak
 
Grin's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Location: Katowice
Posts: 2,220
Default

To jest kontynuacją posta zamieszczonego w tym temacie.
http://www.wolfdog.org/forum/showthread.php?t=10451

Bo właśnie, wet radził, żeby rozważyć, czy przy okazji tej ewentualnej narkozy, nie zrobić od razu zdjęciu stawów. Argumentacja była taka (fakt, niepozbawiona racji), że skoro i tak byłby w narkozie, to kwestia jest w zasadzie tylko dodatkowej kasy, a mielibyśmy informację, pozwalającą w razie konieczności wprowadzić środki ostrożności, bez których w razie negatywnego wyniku, pies w wieku 15-tu miesięcy może się nadawać do wstawiania sztucznego biodra, a nie prześwietlenia (tak mniej więcej wet to ujął).

Pytam w zasadzie czysto teoretycznie, bo póki co nie dopuszczam do siebie myśli, że pozwolę Łowcę poddać działaniu narkozy z błahego (jak mi się wydaje) powodu, jakim jest to zapalenie grudkowe.

W każdym razie powiedzieliśmy, że przemyślimy sprawę.
Ale właśnie na skutek tego przemyślenia, zadaję sobie pytanie, że nawet jeśli ten wynik byłby niekorzystny, to co można zrobić ponad to, co już robimy?
(Pomijając już nawet fakt, że Łowca byłby chyba jedynym jak dotąd psem z Peronówki, który wymagałby endoprotezy w wieku 15 miesięcy ); przecież mieszkanie wyłożone jest antypoślizgowymi wykładzinami; od samego początku dostaje K9; wiadomo, że nie będzie się go przeciążać ani przy rowerze, ani w jakikolwiek inny sposów; po schodach nie chodzi, a o ewentualnym "futrowaniu" wapnem, już wiemy swoje, więc czy w ogóle jest sens to robić?

Taa, chyba w ogóle wczoraj poczułam się trochę jak potencjalne źródło przychodów...

Last edited by Grin; 03-03-2009 at 12:44.
Grin jest offline   Reply With Quote
Old 03-03-2009, 11:23   #17
wilczakrew
Senior Member
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,265
Default

Myśle, że w tej chwili jest on jeszcze za młody na takie badanie, gdzie stawy nie sa jeszcze wykształcone. Niedoświadczony wet powie Ci, że ma za luźne stawy i jest dysplazja bo tkanka mięka i stawy nie będą jeszcze w pełni uformowane. Takie badanie kontrolne możesz wykonać jak pies będzie miał przynajmniej rok, a i tak nie koniecznie może być dobra ekspertyza na podstawie zdjecia. Nie bez powodu zaleca sie badania w wieku około 15 miesiecy.
Z endoprotezą to sie wstrzymaj i zachowaj ją dla kogos innego
Wilczaki takiej nie potrzebują i napewno nie w wieku 15 miesiecy.
Co do karmy K-9 jest ona tą ze średniego przedziału. jest wiele lepszych i nie znacznie droższych karm. Ten temat poruszyła już Małgosia w innym poscie i jest trafiony. U mnie bardzo często zdaża sie, ze psiaki po K-9 maja częste biegunki. Zwłaszcza po tych na bazie grobiu. Ja ze swojego doświadczenia mogę polecić karmy na bazie jagnięciny bo są najmniej obciążające przewód pokarmowy. Nie mam wtedy kłopotu z klientami i psy też nie mają problemu z załatwianiem.
wilczakrew jest offline   Reply With Quote
Old 03-03-2009, 11:31   #18
Grin
Wilkokłak
 
Grin's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Location: Katowice
Posts: 2,220
Default

Quote:
Originally Posted by wilczakrew View Post
Co do karmy K-9 jest ona tą ze średniego przedziału. jest wiele lepszych i nie znacznie droższych karm. Ten temat poruszyła już Małgosia w innym poscie i jest trafiony. U mnie bardzo często zdaża sie, ze psiaki po K-9 maja częste biegunki. Zwłaszcza po tych na bazie grobiu. Ja ze swojego doświadczenia mogę polecić karmy na bazie jagnięciny bo są najmniej obciążające przewód pokarmowy. Nie mam wtedy kłopotu z klientami i psy też nie mają problemu z załatwianiem.
Grzesiu, ale to jakieś nieporozumienie z tą karmą. Ja nie mam na myśli KARMY K-9 (nawet nie wiedziałam, że takowa istnieje), tylko preparat: K9 Joint Strong zawierający glukozaminę, chondroitynę i wiele innych składników wpływających pozytywnie na rozwój chrząstki stawowej. Nie ma tam natomiast dyskusyjnego wapna czy witaminy D3, więc nie trzeba się obawiać o przedawkowanie.
O tym preparacie wiem zresztą też od Małgosi i Przemka
Grin jest offline   Reply With Quote
Old 03-03-2009, 11:31   #19
GRABA
Senior Member
 
GRABA's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Location: Sosnowiec
Posts: 1,687
Default

Hej!

A tam w Katowicach to chyba była na Ligocie jakaś dobra klinika... Może warto tam pojechać.
Gdybym była (nie daj Boże!) w Waszej sytuacji, i psinka musiała by mieć narkozę, to chyba bym się skusiła na te stawy, tak z ciekawości bardziej, bo argumentację co do badania w tak wczesnym wieku, którą przedstawiłaś ja też popieram....
Trzymam kciuki!
__________________

http://darwilka.blogspot.com/

GRABA jest offline   Reply With Quote
Old 03-03-2009, 14:15   #20
Gaga
VIP Member
 
Gaga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Los Dientitos
Posts: 6,856
Send Message via Gadu Gadu to Gaga
Default

Byc może wet mial na myśli PennHIP Control - metodę diagnozowania stawów biodrowych w kierunku dysplazji u bardzo mlodych psów. Badanie wykonuje sie w wieku 4-6 mies i faktycznie, w przypadku stwierdzenia takowej, pozwala na wczesne przeprowadzenie operacji. Niekoniecznie od razu wszczepienia endoprotezy, możliwości jest więcej: potrójna osteotomia miednicy, odnerwienie panewki, resekcja głowy kosci udowej.. wszystko zalezy od stadium choroby i rokowań.

Metoda PennHIP ładnie sie sprawdza w rasach, gdzie dysplazja jest mega problemem Potrojna osteotomia miednicy np może byc wykonana chyba max do 11 miesiąca zycia psa.. stad badanie PennHIP ma głębokie uzasadnienie ( w przypadkach podejrzenai dysplazji lub w grupie wysokiego ryzyka)
__________________

Hodowca psów to nie funkcja, to nie zawód i nie nazwa hobby - to tytuł i godność. Trzeba na nią zasłużyć i dobrze piastować.
チェイタン。
Gaga jest offline   Reply With Quote
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 17:15.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org