Go Back   Wolfdog.org forum > Polski > Wzorzec & bonitacje

Wzorzec & bonitacje Jak powinien wyglądać typowy wilczak, ile waży CzW, ile ma w kłębie, informacje o przeglądach hodowlanych ....

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 25-05-2007, 17:37   #1
maria_i_wilk
Junior Member
 
maria_i_wilk's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 387
Default inochod

ja jak najczesciej w temacie ruch.

na zdjeciu ponizej znakomicie widoczna jest dynamika w ruchu czyli ruch ten jest szybki. taki chod, gdy obie lapy z tej samej strony poruszaja sie jednoczasowo to inochod:

http://wolfdog.org/pol/gallery/pic12742.html
(gdzie znajde wiecej zjdec tej suczki?)

inochod jeszcze widac tu:

http://geocities.com/eetogram/b/i.htm

chod ten rozni sie od czlapania noga za noga, gdy pies idzie stepa.
maria i wufi
ps. czy gdzies znajde info o wystawie psow pasterskich we wroclawiu 26 maja na niskich lakach?

Last edited by maria_i_wilk; 25-05-2007 at 17:39.
maria_i_wilk jest offline   Reply With Quote
Old 25-05-2007, 17:54   #2
Gaga
VIP Member
 
Gaga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Los Dientitos
Posts: 6,856
Send Message via Gadu Gadu to Gaga
Default

Info o wystawie jest tu: http://www.zkwp.pl/zg/index.php?w=wystawy_wroclaw_pas

Co do inochodu- pierwszy start Cheya w klasie mlodziezy na Słowacji, ocena w ruchu i zaczynam biec a tu mnie ekipa zzatasmy hamuje bo tam ocenia sie m.in. prawidlowosc ruchu - inochodu NIgdy w Polsce sie z tym nie spotkalam
__________________

Hodowca psów to nie funkcja, to nie zawód i nie nazwa hobby - to tytuł i godność. Trzeba na nią zasłużyć i dobrze piastować.
チェイタン。
Gaga jest offline   Reply With Quote
Old 25-05-2007, 18:25   #3
maria_i_wilk
Junior Member
 
maria_i_wilk's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 387
Default

Quote:
Originally Posted by Gaga View Post
dzieki. nie napisali, o której poczatek.

a inochod to frapujacy sposob chodzenia, bo gdy sie z nim spotkalam po raz pierwszy, to mialam tylko takie info, ze to niedobrze, jak pies tak chodzi, bo pewnie ma chore biodra. albo cos. potem, ze tak chodzi pies, gdy chodzi powoli, to znaczy spacerowo. a tu okazuje sie, ze nie. ze to szybki chod.

pozniej okazalo sie, ze i konie maja swoj dziwny ruch i ze sa zawody.

a o zawodach inochodu psow nie slyszalam. ale zeby chey chcial w nich brac udzial, to mnie zadziwilas. on powinien z dewi wziac udzial w kursingu przelajowym
http://koniki.info.w.interia.pl/chody.html
http://dogobserver.com/chody_konia.htm

maria i wufi
maria_i_wilk jest offline   Reply With Quote
Old 25-05-2007, 22:25   #4
Gaga
VIP Member
 
Gaga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Los Dientitos
Posts: 6,856
Send Message via Gadu Gadu to Gaga
Default

Wilczaki oceniane są w sobotę, ściślej mówiąz jedna wilczaczka- Garuda
Zwykle czw ida na poczatjku a ocenanie w rngach zaczyna sie od 10.00. Więc jesli chcesz zobaczyć Garude w ruchu to chyba powinnaś byc tam na 10
__________________

Hodowca psów to nie funkcja, to nie zawód i nie nazwa hobby - to tytuł i godność. Trzeba na nią zasłużyć i dobrze piastować.
チェイタン。
Gaga jest offline   Reply With Quote
Old 25-05-2007, 23:42   #5
wolfin
Moderator
 
wolfin's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Where the wolf lives
Posts: 6,095
Send a message via ICQ to wolfin Send a message via Skype™ to wolfin
Default

co do inochodu-ja w swoim zyciu realnie nie widzialam tak biegnacego wilczaka, ale za to w ringach inne rasy widzialam tak biegnace
__________________
wolfin jest offline   Reply With Quote
Old 25-05-2007, 23:45   #6
Gaga
VIP Member
 
Gaga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Los Dientitos
Posts: 6,856
Send Message via Gadu Gadu to Gaga
Default

Biegnącego - nie Ale tuz przed kłusem owszem
__________________

Hodowca psów to nie funkcja, to nie zawód i nie nazwa hobby - to tytuł i godność. Trzeba na nią zasłużyć i dobrze piastować.
チェイタン。
Gaga jest offline   Reply With Quote
Old 25-05-2007, 23:52   #7
wolfin
Moderator
 
wolfin's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Where the wolf lives
Posts: 6,095
Send a message via ICQ to wolfin Send a message via Skype™ to wolfin
Default

Quote:
Originally Posted by Gaga View Post
Biegnącego - nie Ale tuz przed kłusem owszem
no tak ale bobteil oraz wilczak moga i biegac inochodem
czy nie?
choc by i bobteilow w inochodzie nie widzialam

ech mam jakiegos pecha
__________________
wolfin jest offline   Reply With Quote
Old 26-05-2007, 00:00   #8
Gaga
VIP Member
 
Gaga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Los Dientitos
Posts: 6,856
Send Message via Gadu Gadu to Gaga
Default

Bo u bobtaila to w ogole ciezko cos zobaczyc pod tym futrem
Czy moga biegac inochodem? Hmm. nie wiem ale jak probuje przywolac jakies obrazy z pamieci to chyba niekoniecznie...ale takie wielblady to juz jak najbardziej
Musze poszukac, czy spoosb poruszanai sie inochodem ma jakies istotne znaczenie..np oszczednosc energii albo cos innego.
__________________

Hodowca psów to nie funkcja, to nie zawód i nie nazwa hobby - to tytuł i godność. Trzeba na nią zasłużyć i dobrze piastować.
チェイタン。
Gaga jest offline   Reply With Quote
Old 26-05-2007, 00:32   #9
Gaga
VIP Member
 
Gaga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Los Dientitos
Posts: 6,856
Send Message via Gadu Gadu to Gaga
Default

OK, znalzałam, na starej stronie Peronówki :
"Wady i problemy:
pacing (inochód). W marszu jest typowy dla wilczaków. W kłusie jest wadą. Polega na tym, że pies stawia do przodu jednocześnie dwie lewe, potem dwie prawe nogi. Sędziowie nienawidzą inochodu, prawie tak samo jak warczenia przy ocenie, od małego trzeba więc uważać, żeby szczeniak nie biegał inochodem. Pomocą może być trening w wysokiej trawie. Ruch ten jest mało wydajny i najczęściej pomaga zwykłe przyspieszenie. Jeśli to nie działa, podciągnij głowę ringówką do góry przez pierwsze kilka kroków."


Wniosek mam luźny jak sam inochód , że może jednak jest to oszczędny sposób poruszania się?
W takim razie być może zaprezentowanie w Nitrze inochodu miało pokazać sposób i styl zmiany kroku i przejścia na inny bieg? (później była prezentacja w normalnym biegu). Może tem przejściowy moment coś mówi znawcy o budowie psa?
Trzeba będzie przy okazji zapytać. A wracając do wielkbłądów: one na ogół poruszają się w dość ektremalnych warunkach (taka karawana np na pustyni) więc może wypracowały sobie na drodze ewolucji taki bardziej ekonomiczny sposób ruchu? W końcu mają dziwne garby to mogą też mieć dziwny ruch
Nieźle nam sie poskładało- wilczak i wielbłąd

Inochodem porusza się jeden z molosów - fila. I niestety nic mi to nie mówi, bo u pozostałych molosów zapisu o inochodzie sie nie doczytałam. Za to chyba zaobserwowałam pewna prawidłowośc- jeśłi we wzorcu zapisany jest pożądany duży wykrok to na pewno nie ma słowa o inochodzie
__________________

Hodowca psów to nie funkcja, to nie zawód i nie nazwa hobby - to tytuł i godność. Trzeba na nią zasłużyć i dobrze piastować.
チェイタン。
Gaga jest offline   Reply With Quote
Old 26-05-2007, 08:09   #10
maria_i_wilk
Junior Member
 
maria_i_wilk's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 387
Default

Quote:
OK, znalzałam, na starej stronie Peronówki :
"Wady i problemy:
pacing (inochód). W marszu jest typowy dla wilczaków. W kłusie jest wadą. Polega na tym, że pies stawia do przodu jednocześnie dwie lewe, potem dwie prawe nogi. Sędziowie nienawidzą inochodu, prawie tak samo jak warczenia przy ocenie, od małego trzeba więc uważać, żeby szczeniak nie biegał inochodem. Pomocą może być trening w wysokiej trawie. Ruch ten jest mało wydajny i najczęściej pomaga zwykłe przyspieszenie. Jeśli to nie działa, podciągnij głowę ringówką do góry przez pierwsze kilka kroków."

Wniosek mam luźny jak sam inochód , że może jednak jest to oszczędny sposób poruszania się?
pacing ja nazwalabym chodem spacerowym. to jest cos takiego jak step polaczony z inochodem. to jest ten powolny sposob poruszania sie. rozni sie od inochodu tym, ze jedna lapa z tych dwoch, co ida jednoczesnie, wyprzedza ruch drugiej. taki chod jest oszczedny i w behawiorze swiadczy zasadniczo o wyluzowaniu.

co do bobtaili, to one jedyne maja dopuszczalny ruch na ringu wlasnie chodzenie stepa czyli amble.

a wilczaki maja byc ocieniane w klusie, wiec poki sie sedzia nie napatrzy wilczaka w klusie, to uwaza, ze pewnie traci czas. ale potem, jak sobie juz wszystko obejrzy, to pewnie z checia zobaczy wszystkie typu ruchu, jakie dany wilczak prezentuje. na przyklad slyszalam, ze niektore wilczaki chodza po ringu tylem.

Quote:
W takim razie być może zaprezentowanie w Nitrze inochodu miało pokazać sposób i styl zmiany kroku i przejścia na inny bieg? (później była prezentacja w normalnym biegu). Może tem przejściowy moment coś mówi znawcy o budowie psa?
inochod nie swiadczy o nieprawidlowosciach w budowie psa.

za to step czy pacing czyli chod spacerowy moze, bo jest uzywany zeby oszczedzic wysilek (i stawy).

Quote:
Inochodem porusza się jeden z molosów - fila.
I

sprobuj kiedys zauwazyc, czy jedna lapa wyprzedza.
maria i wufi
maria_i_wilk jest offline   Reply With Quote
Old 26-05-2007, 09:08   #11
maria_i_wilk
Junior Member
 
maria_i_wilk's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 387
Default

a w ksaizeczce "wolf ethogram" w 2002r. to pisze pat goodmann, erich klinghammer, jessica willard, a fotografie zrobil monty sloan:
"Amble"
"In American Kennel Club terminology, this is a lateral gait - both left legs move together and both right legs move together (as in pacing). When wolves walk, it is a lateral gait, left legs moving together, right legs moving together, so it is an amble in the AKC sense of the term but in our ethogram it carries the connotation of relaxation, often with somemeandering. In contrast, a canine approaching something in a straight line often shows, in addition to the agit, additional overt, goal oriented expressive behavior such as ears pricked and turned forward and a stare. Ambling may be incorporated in an indirect approach."
"Walk"
"A wolf's walk is often actually a slow pace with the lateral legs moving together."
maria i wufi
maria_i_wilk jest offline   Reply With Quote
Old 26-05-2007, 16:31   #12
z Peronówki
VIP Member
 
z Peronówki's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Późna
Posts: 6,995
Send a message via MSN to z Peronówki Send a message via Skype™ to z Peronówki
Default

Quote:
Originally Posted by wolfin View Post
co do inochodu-ja w swoim zyciu realnie nie widzialam tak biegnacego wilczaka
To czasem sie trafia... Latwo na takiego psa zobaczyc gdy obserwuje sie wieksza stawke CzW np na ringu - pies, ktory w klusie prezentuje sie FATALNIE, przy dokladniejszym zerknieciu prawie na pewno biegnie inochodem...
__________________
.

'Z PERONÓWKI'
FACEBOOK GROUP
z Peronówki jest offline   Reply With Quote
Old 26-05-2007, 17:37   #13
maria_i_wilk
Junior Member
 
maria_i_wilk's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 387
Default

Quote:
Originally Posted by Margo View Post
[...]CzW np na ringu - pies, ktory w klusie prezentuje sie FATALNIE, przy dokladniejszym zerknieciu prawie na pewno biegnie inochodem...
dzis przygladalam sie garudzie, jak wracalysmy przez chwile biegla wlasnie NIE DO ODROZNIENIA od klusu, gdy sie patrzylo na nieruchomosc grzbietu i brak odchylen na boki. a szly obie lapy z jednej strony. jak sie przypatrzec, to jedna lapa wyprzedzala. czyli byl to wlasnie luzny, spacerowy krok wilka. ja bym chyba nadala mu inna nazwe, teraz, jak go juz sobie naoogladalam. powiedzialabym, ze pies wtedy kroczy.
maria i wufi
maria_i_wilk jest offline   Reply With Quote
Old 26-05-2007, 23:18   #14
Joanna
Tmave Zlo
 
Joanna's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Location: Kopana k/W-wy
Posts: 1,196
Send a message via Skype™ to Joanna
Default

Mario, ja szybki inochód widziałam (na razie) u jednego wilczaka. U Cayo. U niej to było odróżnialne od kłusu - grzbiet i reszta psa "chodziła". Głównie na boki. Nie jestem pewna, czy w górę. Zastanawiam się, jak to jest FIZYCZNIE możliwe, żeby idący szybkim inochodem pies mógł uniknąć wahnięć ciała na boki....
__________________
Joanna jest offline   Reply With Quote
Old 27-05-2007, 08:43   #15
maria_i_wilk
Junior Member
 
maria_i_wilk's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 387
Default

napisalam:
Quote:
szly obie lapy z jednej strony. jak sie przypatrzec, to jedna lapa wyprzedzala. czyli byl to wlasnie luzny, spacerowy krok wilka.
wydaje mi sie, ze zbieram wlasne (nasze) dane, nie majac oparcia w dokumentacji zebranej gdzies przez kogos. i na podstawie:
1. kilku zdjec, gdzie utrwalony jest inochod czyli obie lapy calkowicie jednoczasowo, ale nie ma calego cyklu ruchu,
2. kilkudziesieciu conajmniej (czyli sporo) obserwacjach ocznych calego ruchu z przyleglosciami - czyli kiedy i czy sie rusza grzbiet
3. informacji z dwoch zrodel ksiazkowych - wilczego etogramu z wolf parku oraz klasyfikacji ruchow psa napisanych w danii (sprobuje podeslac link do zrodel) przez sedzine zajmujaca sie ruchem
wynika, ze:
I. obserwowany na zdjeciach inochod moze byc wilczym krokiem spacerowym, luznym, z grzbietem nieruchomym, jak w klusie. i to moze byc krok o predkosci sredniego i powolnego klusu;
II. kroczenie czyli bardziej spokojny chod z wyprzedzaniem ruchu jednej nogi zdarza sie podczas goraca. rowniez podczas tego sposobu poruszania sie nie ma ruchu grzbietu;
III. wchodzenie w zmiane kroku (wilcze kroczenie czy inochod?) wyglada od strony zadu podobnie - zadek robi ruchy na boki, jak gdy psu sie cos przyczepi w okolice odbytu.

maria i wufi
ps. zdjecia, filmiki jakies, prosze
ps2. czy ktos umie pociac film, zebym go mogla poklatkowac? ten filmik jest za duzy i wiesza mi program graficzny.
ps3. inochodem poruszaja sie jaszczurki
maria_i_wilk jest offline   Reply With Quote
Old 27-05-2007, 11:40   #16
z Peronówki
VIP Member
 
z Peronówki's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Późna
Posts: 6,995
Send a message via MSN to z Peronówki Send a message via Skype™ to z Peronówki
Default

Wybacz, ze nie bede pisac dlugo, bo czeka mnie dzis jednak reinstal systemu, wiec pewnie ze dwa dni bede prawie calkiem off, ale dla zerkniecia podaje filmiki z ruchem CzW...

Quote:
Originally Posted by maria_i_wilk View Post
ps. zdjecia, filmiki jakies, prosze
- niski "wilczy" ruch
2000.06-GogoZMoluEs-divx5.avi

- mlody wilczak
2007.01.14-FurcasZPeronowki-1-divx5.avi

- inochod w kroku i klusie (niestety slabo widac)
FreekingZMoluEs2-divx5.avi

- a tu jeszcze wilk z praskiego ZOO
Movement-divx5.avi
__________________
.

'Z PERONÓWKI'
FACEBOOK GROUP
z Peronówki jest offline   Reply With Quote
Old 27-05-2007, 13:49   #17
maria_i_wilk
Junior Member
 
maria_i_wilk's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 387
Default

Quote:
Originally Posted by Margo View Post
- niski "wilczy" ruch
2000.06-GogoZMoluEs-divx5.avi
to jest przepiekny wilczy klus! dostatecznie "wysoki", zeby byl lekki i nie przypominal chodzenia w kucki.

to jest nie calkiem klus, raczej chod spacerowy wilka, jedna lapa wyraznie wyprzedza druga. to chyba wlasnie nazywaja w wolf parku amble walk, czyli jak tlumaczy slownik - chod stepa. (a nie inochod)


Quote:
- inochod w kroku i klusie (niestety slabo widac)
FreekingZMoluEs2-divx5.avi
tak wyglada, jakby tu pies kulal na prawa przednia lape. naogladalam sie podobnego kulenia u wufka (ktory kulawil sie na przednia lewa lape). a na filmie, na razie bez zdjec poklatkowych, wyglada, ze jednak tak rzeczywiscie nie ma tu jednoczasowego ruchu konczyn po tej samej stronie.

Quote:
- a tu jeszcze wilk z praskiego ZOO
Movement-divx5.avi
otworze w corelu i zobacze co widac.

zapraszam, kto chce jeszcze cos dodac w tym temacie, bo mysle, ze mozna by sie pokusic o zdefiniowanie kazdej z nazw w jezyku polskim, zeby bylo wiadomo, o czym mowimy. a nastepnie bysmy mogli sie porozumiewac, czyli uzyc tych samych okreslen dla tego, co widzimy.
maria i wufi
ps. amble oznacza, wedlug roznych zrodel, zarowno step jak i inochod.
maria_i_wilk jest offline   Reply With Quote
Old 27-05-2007, 20:21   #18
maria_i_wilk
Junior Member
 
maria_i_wilk's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 387
Default

na tym zdjeciu jest wilczak z nogami z jednej strony uniesionymi w ruchu.

http://wolfdog.org/pol/dbase/d7069.html

wsadzilam filmik w wersji gif na strone i przycielam i dzieki temu widac, jak wilk zmienil sposob kroczenia. najpierw, przed zatrzymaniem kroczyl. po ponownym ruszeniu idzie normalnym klusem.

http://dogobserver.com/ruchwilczyklus.htm

na zdjeciach poklatkowych niestety za duzo nie widac:
http://dogobserver.com/ruchwilczyklusfoto1.htm
http://dogobserver.com/ruchwilczyklusfoto2.htm

maria i wufi
maria_i_wilk jest offline   Reply With Quote
Old 27-05-2007, 20:26   #19
Gaga
VIP Member
 
Gaga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Los Dientitos
Posts: 6,856
Send Message via Gadu Gadu to Gaga
Default

Bardzo mocno próbowałam sobie przypomnieć sytuacje, kiedy widziałam inochód u czw, dodatkowo obejrzałam podlinkowane filmy i zaryzykuje jeden wniosek: czw (moze tez wilk?) może iśc inochodem tylko w sytuacji absolutnego luzu. Np idzie sobie naprzód ale nie nakierowuje uwagi na żaden cel. W chwili gdy cokolwiek przykuje jego uwagę- krok sie zmienia. Czyli inochód mamy w stanie full luzu i jakby wyłączenia innych zmysłów na wolne obroty
__________________

Hodowca psów to nie funkcja, to nie zawód i nie nazwa hobby - to tytuł i godność. Trzeba na nią zasłużyć i dobrze piastować.
チェイタン。
Gaga jest offline   Reply With Quote
Old 27-05-2007, 21:37   #20
aneta1
Member
 
aneta1's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Location: Będzin
Posts: 708
Send a message via Skype™ to aneta1 Send Message via Gadu Gadu to aneta1
Default

Quote:
Originally Posted by Gaga View Post
Bardzo mocno próbowałam sobie przypomnieć sytuacje, kiedy widziałam inochód u czw, dodatkowo obejrzałam podlinkowane filmy i zaryzykuje jeden wniosek: czw (moze tez wilk?) może iśc inochodem tylko w sytuacji absolutnego luzu. Np idzie sobie naprzód ale nie nakierowuje uwagi na żaden cel. W chwili gdy cokolwiek przykuje jego uwagę- krok sie zmienia. Czyli inochód mamy w stanie full luzu i jakby wyłączenia innych zmysłów na wolne obroty
może masz racje a może nie , bo moja sunia szła w ten sposób gdy zobaczyła motyla niestety nie ma go na zdjęciu więc musicie mi uwierzyć na słowohttp://jadiel.zperonowki.pl/v/przyja...geViewsIndex=1

a tutaj w pełnym luzie
http://jadiel.zperonowki.pl/v/przyja...geViewsIndex=1
mam nadzieje że to jest inochód ??
__________________



Last edited by aneta1; 27-05-2007 at 21:41.
aneta1 jest offline   Reply With Quote
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 00:45.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org