Go Back   Wolfdog.org forum > Polski > Hodowla

Hodowla Informacje o hodowli, selekcji hodowlanej i miotach....

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 10-07-2015, 22:07   #1
DanielZ
Wilczasty : Foto
 
DanielZ's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Łódź/Wielka Wieś
Posts: 900
Send a message via Skype™ to DanielZ Send Message via Gadu Gadu to DanielZ
Default Dobry hodowca.

Dobrych hodowców jest wielu ale żeby być jeszcze lepszym trzeba uzupełniać wiedzę. Jak ktoś ma coś ciekawego niech podrzuci. Może z czasem będzie dało się to jakoś w jednym wątku usystematyzować.
Na początek ze strony ZKwP :
1-Genetyka podstawy umaszczenia:
http://www.warszawa.zkwp.pl/2015_Wyklad_1.pdf
2-Spokrewnienie i inbred w małej populacji:
http://www.warszawa.zkwp.pl/2015_Wyklad_2.pdf
Dla zainteresowanych na razie na priv mogę przesłać sporo materiałów z kursu dla asystentów na sędziego kynologicznego.
DanielZ jest offline   Reply With Quote
Old 12-07-2015, 13:08   #2
Puchatek
Senior Member
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,330
Default

Danielu, a masz jakieś materiały, by przedstawić na czym polega szeroko pojęty /!/ plan hodowlany?

...
Temat ciekawy. Z przyjemnością poczytam, by zyskać wiedzę i poznać opinię środowiska. Szczególnie aspekty moralne zagadnienia będą interesujące. Bo -jak rozumiem- temat będzie potraktowany globalnie, a nie tylko "technicznie" "ślizgająco" ...
Puchatek jest offline   Reply With Quote
Old 15-07-2015, 12:02   #3
DanielZ
Wilczasty : Foto
 
DanielZ's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Łódź/Wielka Wieś
Posts: 900
Send a message via Skype™ to DanielZ Send Message via Gadu Gadu to DanielZ
Default

Quote:
Originally Posted by Bura View Post
Danielu, a masz jakieś materiały, by przedstawić na czym polega szeroko pojęty /!/ plan hodowlany?

...
Temat ciekawy. Z przyjemnością poczytam, by zyskać wiedzę i poznać opinię środowiska. Szczególnie aspekty moralne zagadnienia będą interesujące. Bo -jak rozumiem- temat będzie potraktowany globalnie, a nie tylko "technicznie" "ślizgająco" ...
Z mojej strony tylko techniczne . Nie wchodzę na płaszczyznę moralności bo każdy hodowca ma ja troszeczkę inną.
Regulamin FCI art 12
"–Kodeks etyczny działalności hodowlanej
Hodowla i rozwój ras psów musi opierać się na długofalowych celach i rozsądnych zasadach, tak, aby hodowanie nie skutkowało chorobami, złym temperamentem lub brakiem umiejętności użytkowych.
Hodowanie musi służyć celowi zachowania, a najlepiej zwiększenia genetycznej różnorodności (poligeniczności) rasy.W hodowli mogą być używane jedynie psy funkcjonalnie zdrowe. Na wszystkich hodowcach spoczywa obowiązek selekcjonowania psów do hodowli w taki sposób, by dane zwierzę hodowlane było psychicznie i fizycznie odpowiednie do reprodukcji. Hodowca musi zagwarantować, że zwierzęta, które zamierza użyć w hodowli, mają zrównoważony temperament i są w dobrej kondycji fizycznej. Dopóki szczenię znajduje się pod opieką hodowcy, musi on zapewnić mu środowisko optymalne dla jego rozwoju fizycznego i psychicznego, aby zagwarantować należytą socjalizację."


Szeroko pojęty plan hodowlany - chyba nie istnieje. Wszystkie materiały które mam to raczej tylko wskazówki , a każdy hodowca musi sobie sam go w głowie poukładać, co chce osiągnąć w hodowli.

Last edited by DanielZ; 15-07-2015 at 12:13.
DanielZ jest offline   Reply With Quote
Old 15-07-2015, 20:25   #4
DanielZ
Wilczasty : Foto
 
DanielZ's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Łódź/Wielka Wieś
Posts: 900
Send a message via Skype™ to DanielZ Send Message via Gadu Gadu to DanielZ
Default

3-Współczynnik inbredu oraz kilka zdań o nim.
cz1
cz2


Gdyby coś się otwierało
http://www.braterstwo-wilczakow.eu/w...118&Itemid=122

Last edited by DanielZ; 15-07-2015 at 20:28.
DanielZ jest offline   Reply With Quote
Old 15-07-2015, 20:33   #5
DanielZ
Wilczasty : Foto
 
DanielZ's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Łódź/Wielka Wieś
Posts: 900
Send a message via Skype™ to DanielZ Send Message via Gadu Gadu to DanielZ
Default

4-Schematy rodowodów
R1
R2
R3
R4
R5
R6
R7
DanielZ jest offline   Reply With Quote
Old 17-07-2015, 15:10   #6
Puchatek
Senior Member
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,330
Default

Quote:
Originally Posted by DanielZ View Post
Szeroko pojęty plan hodowlany - chyba nie istnieje. Wszystkie materiały które mam to raczej tylko wskazówki , a każdy hodowca musi sobie sam go w głowie poukładać, co chce osiągnąć w hodowli.
Obecnie planu chyba rzeczywiście globalnie brak. No chyba że za plan potraktuje się zachowanie, że "mam psa i muszę go rozmnożyć by wreszcie mnie ktoś szanował; no, kurna, w czymś się życiowo w końcu wykazać muszę".
...
Ale Jesteś pewien, że te schematy zainteresowani/czytający zrozumieją?
Bo dzisiaj miałam okazję przeczytać bulwersa pewnego wykształconego pana, któren to pan nie rozumiał że przy zapowiedzi psiego miotu niezbędne jest podanie imienia ojca szczeniorów i jest to oczywistą oczywistością. A Ty ze schematami "wychodzisz".... Na miły Bóg! Chcesz ludzi zabić nauką?!
Puchatek jest offline   Reply With Quote
Old 21-07-2015, 10:05   #7
DanielZ
Wilczasty : Foto
 
DanielZ's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Łódź/Wielka Wieś
Posts: 900
Send a message via Skype™ to DanielZ Send Message via Gadu Gadu to DanielZ
Default

Polecam ten artykuł.
Według legendarnego hodowcy owczarków niemieckich Lloyda C. Bracketta
„Kiedy hodowca obserwuje dużą rozbieżność w typach zwierząt, które uzyskuje, oraz tylko okazjonalnie otrzyma naprawdę wybitnego osobnika, i to częściej niż rzadziej przez czysty przypadek… gdy odsetek tych dobrych jest rozczarowująco niski w porównaniu do całości przychówku… jedyną drogą, obiecującą jakiekolwiek owoce, jaką może obrać jest inbreeding. Oczywiście jest to najsurowszy sprawdzian jakiemu może poddać swoje stado, i ryzyko jest wprawdzie ogromne, ale możliwy rezultat jest fenomenalny. Inbredując nauczy się jakie cechy dominujące i recesywne posiadają jego zwierzęta, które z nich są dobre, a które mierne. Prawdziwie oddany hodowca zawsze powinien akceptować ryzyko jakie trzeba podjąć by zdobyć niezbędne informacje zapewniające powodzenie hodowli w przyszłości.”
>>>ARTYKUŁ<<<
DanielZ jest offline   Reply With Quote
Old 18-08-2015, 09:57   #8
Lupusek
Junior Member
 
Lupusek's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Location: Masuria
Posts: 488
Send a message via Skype™ to Lupusek
Default

Danielu, bardzo ważny temat. Dziękuję Ci za utworzenie i dodanie ważnych treści dotyczących hodowli psów. Mam nadzieję, że nowo powstałe hodowle wilczaków zapoznają się z tematem hodowli, ideą, zasadami i cała dostępną wiedzą na ten temat. Dla dobra rasy, dla dobra naszych psów.
Mam nadzieję, że wątek będzie 'żywy', i zainteresuje aktywnych hodowców wilczaków.
__________________
Lupusek jest offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 23:52.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org