Go Back   Wolfdog.org forum > Polski > Wystawy

Wystawy Nasze sukcesy wystawowe, jak przygotować CzW, jak wystawiać....

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 17-12-2005, 23:07   #1
Lupusek
Junior Member
 
Lupusek's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Location: Masuria
Posts: 488
Send a message via Skype™ to Lupusek
Default Sędziowie CV

Przyszedł czas, żeby się pokazać. I pojawia się mały problem. Cayo na razie nie przepada za panami, więc pewnie lepiej by

wypadła na wystawie, gdyby np. na zęby patrzyła jej pani sędzia niż pan. Wiecie o co chodzi Napiszcie proszę, jak można się

dowiedzieć, kto będzie sędziował wilczaki na poszczególnych wystawach??? Czy jest gdzieś może spis sędziów od wilczaków??

Czy jeśli jest podany skład sędziowski wystawy (np.3os) ogólnie dla grupy pierwszej, to oznacza to, że trzy osoby oceniają, czy

tylko jedna spośród nich może oceniać CVki???
I jak to jest najczęściej z pokazywaniem zębów? czy sędzia tylko patrzy, czy też dotyka psa? Jakie maczie z tym doświadczenia?
Lupusek jest offline   Reply With Quote
Old 18-12-2005, 15:28   #2
Sebastian
Member
 
Sebastian's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Wejherowo blisko morza, Kaszuby
Posts: 716
Send a message via Skype™ to Sebastian Send Message via Gadu Gadu to Sebastian
Default

cwiczyc z znajomymi a potem nieznajomymi Panami. Smakołyki i krótkie serie.
__________________
http://harry.wolfdog.org
Sebastian jest offline   Reply With Quote
Old 18-12-2005, 21:17   #3
Lupusek
Junior Member
 
Lupusek's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Location: Masuria
Posts: 488
Send a message via Skype™ to Lupusek
Default

wiem, ale chciałabym jej zmniejszyć stres przynajmniej na pierwszych wystawach. I dlatego proszę, żeby mi ktoś powiedział, skąd wiadomo, kto będzie sędziował wilczaki.
Na pewno suce będziej przyjemniej, gdy na takim pokazie stanie przed nią (lub nad nią) kobieta niż gdyby to zrobił mężczyzna.
Lupusek jest offline   Reply With Quote
Old 18-12-2005, 21:58   #4
Gaga
VIP Member
 
Gaga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Los Dientitos
Posts: 6,856
Send Message via Gadu Gadu to Gaga
Default

Zwykle przed wystawa, jak juz jest dawno zamkniety czas zglaszania, a czas wystawy tuz tuz...na stronach organizujacego wystawe oddzialu ZK publikowany jest katalog przedwystawowy i podany jest sedzia . Wczesniej, gdy jeszcze mozna zglaszac, podani sa sedziowie dla poszczegolnych grup. W Bydgoszczy np sa wpisani oboje panstwo Redliccy, ktore z nich bedzie chcialo macac Cayo- nie wiadomo, ale przy zdecydowanej odmowie suki - do prezentacji zebow mozga sie sedziowe zezlic i wyprosic z ringu Niby to jeszcze klasa mlodziezy, mozesz po "dzien dobry" powiedziec ze obie debiutujecie i bedzie bardziej ulgowo Sprobuj na poczatek dac sobie szanse i naucz Cayo pokazywania zebow tylko w zestawie Ty i ona, mnie tego nauczyli ( a wlasciciwe doszlifowali) sedziowie w Nitrze. Na poczatek dajesz jakas komende" pokaz zeby"...Joanna dla Dewi ma "dziob" i suka powinna spokojnie dac Tobie obejrzec kly, podneisc fale, otworzyc paszcze, z jednej strony i z drugiej. Ta operacja z zasady nie jest ulubionym zajeciem psa wiec Twoja pomoc jest tu niezbedna, ale jak pocwiczycie to bedzie dobrze Oczywiscie po kazdej udanej probie- nagradzasz i chwalisz Cayo. Zaczynasz od sekundy, mowisz "pokaz zeby" i podnosisz fafle...jak nie bylo afery to nagroda I tak posuwasz sie coraz dalej
W Nitrze mi pokazano ze na ringu dobrze jest posadzic psa, stanac za nim, tak aby nie mial mozliwosci sie wycofac( przy zagladaniu w paszczze pies sie cofa) i siegajac od gory, nachylajac sie nad psem robi sie to co opisalam powyzej. Z tego co wiem w Polsce nie wymagaja tak czesto otwierania calej paszczy, wystarczy pokazanie przez obnazenie dziasel, ale warto to miec w zapasie Mysle, ze po 1 nie kazdy sedzia ma wewnetzrny przymus wlasnorecznego ogladana zebow, po 2. jesli Ty im zaprezentujesz zgryz Cayo - powinno byc ok
Potem jeszcze tylko naucz suke zeby stala jak powiesz "stoj" i schodzicie ze Zwyc. Mlodziezy
__________________

Hodowca psów to nie funkcja, to nie zawód i nie nazwa hobby - to tytuł i godność. Trzeba na nią zasłużyć i dobrze piastować.
チェイタン。
Gaga jest offline   Reply With Quote
Old 18-12-2005, 22:32   #5
Lupusek
Junior Member
 
Lupusek's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Location: Masuria
Posts: 488
Send a message via Skype™ to Lupusek
Default

Dzięki Gaga, ale podajcie mi jeszcze jakieś nazwiska sędziujących wilczaki. Pierwsze już mam.
__________________
Lupusek jest offline   Reply With Quote
Old 18-12-2005, 22:40   #6
wolfin
Moderator
 
wolfin's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Where the wolf lives
Posts: 6,095
Send a message via ICQ to wolfin Send a message via Skype™ to wolfin
Default

ale z drugej strony, normalny sedzia we ze to jest wilczak i nie bedzie wywaliac psa z ringu tylko dla tego ze on warci czy nie daje sedzemu samemu zobaczic zeby (oczywisz ciue jeszly to zrobi wlaszczyciel).
pamietam swoj egzamin na sedziego ktorego malam mozliwosc zdawac w Lodzi (dzenkuje za to O/Lodz) to sama chcalam sprawdzic zeby i dotykacz psy, a z tego mojego zachowania byl bardzo zdiwiony sedzia z Czech-poniewasz wilczak to rasa niebezbieczna i moze zagrysc sedziego
ale jakosz zyje
GAGA ma racje-najpierw naucz swojego pupilka pokazywacz zeby z toba a poznej, kedy tylko bedziesz mala okazje, poprosz innych znajomych na wystawach albo spotkaniach, bo moze kedy spotkasz sedziego, ktory bedzie sam chcal zobaczic zeby u twojej suki.
tak jak zrobil dla Harki test w Trakai pan sedzia Stefan Stefik-ja poproszilam jego o opinie mojej suki, bo z nim pracowalam jak tlumacz i asistent a posle ringu gadaliszmi o psach-i (Harka nie zabardzo przepada za chlopaki ) a tu Stefik sam glaska suczysko, obejrza zeby i mowi ze ona jest "velmi dobra povaha i eksterjer"(bardzo dobra psichika i eksterjer).
poprostu spokojnie pracoj i wszystko bedzie Ok.
__________________
wolfin jest offline   Reply With Quote
Old 18-12-2005, 22:57   #7
Gaga
VIP Member
 
Gaga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Los Dientitos
Posts: 6,856
Send Message via Gadu Gadu to Gaga
Default

Quote:
Originally Posted by alakra
Dzięki Gaga, ale podajcie mi jeszcze jakieś nazwiska sędziujących wilczaki. Pierwsze już mam.
KLopot w tym, ze dzis kazdy sedzia moze sobie robic uprawnienia dla I grupy, w tym wilczaki...ostatnio, w Legionowie chyba sedziowala sedzina, specjalistka od pudelkow
Chcialam powiedziec, ze na dzis nie ma jakiejs jednej listy sedziow od wilczakow....praktycznie kazdy sedzia moze miec fanaberie ze zostanie sedzia od I gr
__________________

Hodowca psów to nie funkcja, to nie zawód i nie nazwa hobby - to tytuł i godność. Trzeba na nią zasłużyć i dobrze piastować.
チェイタン。
Gaga jest offline   Reply With Quote
Old 18-12-2005, 23:17   #8
wolfin
Moderator
 
wolfin's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Where the wolf lives
Posts: 6,095
Send a message via ICQ to wolfin Send a message via Skype™ to wolfin
Default

Quote:
Originally Posted by Gaga
Quote:
Originally Posted by alakra
Dzięki Gaga, ale podajcie mi jeszcze jakieś nazwiska sędziujących wilczaki. Pierwsze już mam.
KLopot w tym, ze dzis kazdy sedzia moze sobie robic uprawnienia dla I grupy, w tym wilczaki...ostatnio, w Legionowie chyba sedziowala sedzina, specjalistka od pudelkow
Chcialam powiedziec, ze na dzis nie ma jakiejs jednej listy sedziow od wilczakow....praktycznie kazdy sedzia moze miec fanaberie ze zostanie sedzia od I gr
no to w PL ile zrozumialam tak i jest
w Litwie ja muszalam najpierw zdacz egzaminy z eksterjeru swoich ras (to bylo CsV owczarki brityjske i belgyjske), potem pracowacz min. w 10 ringow gdzie byli sedziowane te psy, potem znowu egzamin z eksterjeru, anatomii, genetiki. potem zabawa na ostro-na kazda rase po 3 egzaminow w ringu (to znaczi muszisz jakby sedziowacz psy, robicz im opisy na wystawach). potem powtorka dokladnego egzaminu z eksterjeru u szanownej komisii. i aleluja naresz cie masz zdany egzamin i imia sedzego.
no to mnie jusz udalo sie i ja jusz moge sedziowacz swoja ukochana rase-wilczaki
__________________
wolfin jest offline   Reply With Quote
Old 18-12-2005, 23:22   #9
Gaga
VIP Member
 
Gaga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Los Dientitos
Posts: 6,856
Send Message via Gadu Gadu to Gaga
Default

Daiva- ja nie wiem co dokladnei trzeba zrobic zby w Polsce zostac sedzia innej grupy niz sie obecnie sedziuje ale ide o zaklad ze egzaminow z anatomii to nie zdaja , wychodzi na to ze Ty masz trudniej
__________________

Hodowca psów to nie funkcja, to nie zawód i nie nazwa hobby - to tytuł i godność. Trzeba na nią zasłużyć i dobrze piastować.
チェイタン。
Gaga jest offline   Reply With Quote
Old 18-12-2005, 23:39   #10
wolfin
Moderator
 
wolfin's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Where the wolf lives
Posts: 6,095
Send a message via ICQ to wolfin Send a message via Skype™ to wolfin
Default

Quote:
Originally Posted by Gaga
Daiva- ja nie wiem co dokladnei trzeba zrobic zby w Polsce zostac sedzia innej grupy niz sie obecnie sedziuje ale ide o zaklad ze egzaminow z anatomii to nie zdaja , wychodzi na to ze Ty masz trudniej
ile ja wiem, to w PL od razu zdaja na cala grupe. to wyobrasz siebie w FCI I grupie jest ile ras? i co sedzia wszystkie wzorca zna na pamiec i wie jakie subtilnosci ma ta czy druga rasa?
__________________
wolfin jest offline   Reply With Quote
Old 11-01-2006, 22:38   #11
Margo
Moderator
 
Margo's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Późna
Posts: 1,281
Send a message via Skype™ to Margo Send Message via Gadu Gadu to Margo
Default Sędziowie CV

Quote:
Originally Posted by alakra
Napiszcie proszę, jak można się dowiedzieć, kto będzie sędziował wilczaki na poszczególnych wystawach???
Jesli chodzi o wystawy u nas to lista wszystkich polskich wystaw znajduje sie na stronie oddzialu glownego:
http://www.zkwp.pl/wystawy/wyst06pl.htm

Po kliknieciu na "INFO" pojawi sie strona z dokladnymi informacjami odnosnie danej wystawy. Wilczaki tak od kilku lat awansowaly i zwykle jest nawet dokladnie podane kto je sedziuje...

Quote:
Originally Posted by alakra
Czy jest gdzieś może spis sędziów od wilczaków??
Tzn tak zwani 'spece' ("klubowi sedziowie")? U nas ich w chwili obecnej nie spotkasz, bo nie sa sedziami miedzynarodowymi i dotad nie sedziowali.
Ale jesli chcesz ocene od "elity", czyli osob, ktore wilczaki rzeczywiscie znaja to warto pojechac na Slowacje do Soni Bognarovej (sedziuje Europejska Wystawe CzW w marcu) czy Oskara Dory. Kolejna osoba godna polecenia byl F. Rosik, ale od jakiegos czasu nie sedziuje. W Czechach warto pokazac sie u Moniki Soukupovej i Jindricha Jedlicki (choc ten ostatni zdecydowal, ze wilczakow juz sedziowac nie bedzie). To rzeczywiscie osoby, ktore potrafia dac psu ocene 'dobra' jesli tylko zadecyduja, ze na nic lepszego nie zasluguje, nawet jesli jest to jedyny wilczak na wystawie....

Ogolnie w Czechach i na Slowacji jest cala grupka sedziow godnych polecenia - ze Slowacji: Ridarcikova, Stefik (sedziuje europejska w Helsinkach), Matyas (sedziuje swiatowke w Poznaniu). W Czechach: Vaclavik, Vondrous, Jancik + kilku innych. Maja swoje plusy i minusy. Czesto tez "dobre serce" - czyli jak jest jeden pies to dadza "doskonala" tak 'na zachete', wiec radza sobie o wiele lepiej, gdy na ringu jest u nich duzo CzW....
Ale i w tych krajach sa sedziowie kiepscy. Choc o wiele mniej niz nawet u nas, bo mieli juz czas, aby naogladac sie typowych CzW i "wytrenowac" na ringu. No i konkurencja zwykle jest tam wieksza..

Quote:
Originally Posted by alakra
I jak to jest najczęściej z pokazywaniem zębów? czy sędzia tylko patrzy, czy też dotyka psa? Jakie maczie z tym doświadczenia?
W 99% tylko patrza. A jak cos, to pytaja czy moga sami sprawdzic.
Tak jest np w Niemczech: jak powiesz, ze moga, ale pies warknie, to jest automatycznie dyskwalifikacja. Ale jesli stwierdzisz, ze zeby pokazesz im sama, to tez nic sie nie stanie...
__________________
.

The customs of your tribe are not laws of nature - George Bernard Shaw
Margo jest offline   Reply With Quote
Old 11-01-2006, 23:04   #12
z Peronówki
VIP Member
 
z Peronówki's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Późna
Posts: 6,995
Send a message via MSN to z Peronówki Send a message via Skype™ to z Peronówki
Default

Quote:
Originally Posted by Gaga
Daiva- ja nie wiem co dokladnei trzeba zrobic zby w Polsce zostac sedzia innej grupy niz sie obecnie sedziuje ale ide o zaklad ze egzaminow z anatomii to nie zdaja , wychodzi na to ze Ty masz trudniej
OJ, niestety jest ciezko i rzeczywiscie trzeba sie przylozyc....

Najpierw trzeba min 2 lata dzialac aktywnie w Zwiazku Kynologicznym. Potem musisz:
- zaprezentowac swoje wyniki hodowlane lub wystawowe (jako handler)
- ukonczyc kurs asystencki (choc mozna sie przygotowac we wlasnym zakresie)
- zdac egzamin asystencki organizowany jedynie w Wa-wie przez szefostwo

Egzamin obejmuje zagadnienia z:
- anatomii psa,
- historii Zwiazku,
- fizjologii psa,
- psychologii psa,
- podstawowych pojec genetyki,
- historii pochodzenia psów, ze specjalnym uwzglednieniem rasy lub grupy, ktore bedzie sie oceniac,
- szczegolowej znajomosci wzorca rasy lub grupy ras, w ktorej chce sie specjalizowac,
- ogolnej znajomosci ras psow,
- ogolnych wiadomosci o chorobach spotykanych u psow,
- znajomosci Statutu i regulaminow obowiazujacych w Zwiazku Kynologicznym.

Potem trzeba przez min 4 lata dzialac jako asystent. Trzeba zaliczyc 12 asystentur na wystawach: min 4x jako sekretarz i 4x razy jako gospodarz.

Jak to sie zaliczy to mozna przystapic do egzaminu. Sa dwie czesci:

TEORETYCZNA
1. Znajomosc rasy (ew. grupy ras)
2. Znajomosc monografii "swoich" ras
3. Wiadomosci z zakresu anatomii, fizjologii, genetyki i psychologii psa.
4. Znajomosc innych ras (ogolna).
5. Znajomosc Statutu oraz Regulaminow Zwiazku i FCI.
6. Podstawowe wiadomosci o zagranicznych organizacjach kynologicznych i FCI.
7. Znajomosc historii rozwoju polskiej kynologii.
8. Znajomosc pielegnacji psów.
9. Znajomosc uzytkowosci psow.
10. Znajomosc zasad chowu i hodowli psow.
11. Znajomosc glownych kierunkow dzialania Klubu Rasy.
12. Znajomosc znakow bonitacyjnych lub oceny cyfrowej (w rasach, gdzie sie tego uzywa).

PRAKTYCZNA
Chodzi o egzamin na ringu, ale oficjalnie sprawdzana jest:
1. Znajomosc wzorcow i ich interpretacji okreslonej przez Kluby Rasy lub kraj pochodzenia rasy,
2. Umiejetnosc oceny zalet i wad, adekwatna do wspolczesnych zalozen i poziomu jakosciowego rasy,
3. Szybkie podejmowanie decyzji przy ocenie,
4. Znajomosc organizacji pracy w ringu,
5. Znajomosc regulaminu sedziowania,
6. Wlasciwy stosunek do wystawcow i widzow,
7. Umiejętnosc dokonywania opisu uzasadniajacego ocene,
8. Umiejetnosc opisu znakami bonitacyjnymi.

Czyli uzyskanie tytulu sedziego zajmuje mase czasu (super minimum to 6 lat) i jest rzeczywiscie bardzo trudne, bo odsiew na testach jest ogromny. W tamtym roku na egzaminie asystenckim z 20 osob zdaly chyba 2...

Co do sedziowania ras: wczesniej mozna bylo robic uprawnienia jedynie na jedna rase, ale namnozylo sie sedziow "nieuzytecznych" - nikt nie zaprosi sedziego jedynie od jamnikow, gdy na wystawie bedzie ich np 5 sztuk, bo to sie nie oplaca - sedzia musi byc min. od kilku ras. Wiec ludziom odradza sie robic cos takiego....
Co nie zmienia faktu, ze masz mozliwosc robic specjalnosc na:
- Rasy polskie.
- Każda rasa pojedynczo.
- Kilka ras z jednej grupy.

Ale mam znajome, ktore porobily specjalizacje na swoje ukochane rasy i sa zadowolone, jak uda sie im sedziowac raz na 2-3 lata....
__________________
.

'Z PERONÓWKI'
FACEBOOK GROUP
z Peronówki jest offline   Reply With Quote
Old 12-01-2006, 08:36   #13
wolfin
Moderator
 
wolfin's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Where the wolf lives
Posts: 6,095
Send a message via ICQ to wolfin Send a message via Skype™ to wolfin
Default

jak teras napisalas to nie ma az juz takej duzej roznicy medzy Pl i LT w przygotowaniu sedziow.
ja tez muszalam zdawac i "wszystko o psach" i "wszystko o wystawach" i "wszystko o sedziowaniu" i odpracowac na wystawach (to samo tez jest-albo pracujes albo wystawiasz albo masz hodowle)
i polaci sedziowe bardzo czesto sedzuaj w Litwie, to nawet byc sedziowanym u nas przes litwina jest problem, bo na kazdej wystawe, nawet najmnejszej jest sedze z Rusko, Belarus albo Polski, Latvii.
mnie cala praca do imia sedzego zajelo 10 lat w tym roku mam urodziny jak oficialny kinolog-10 lat.
(oczywiszczie z nich 4 ja biegalam w Agility i Obedience)
__________________
wolfin jest offline   Reply With Quote
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 11:59.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org