Go Back   Wolfdog.org forum > Polski > Sport i szkolenie

Sport i szkolenie Wilczaki jako psy użytkowe - jak je szkolić, jak uczyć kolejnych elementów, informacje o zawodach i seminariach...

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 30-05-2011, 20:56   #1
Daniel Demon
Młody wilk
 
Daniel Demon's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Location: Grudziądz
Posts: 62
Default Rower, wilczak , trening i SVP1/SVP2 itd

Witam wszystkich.

Chciałbym zaczerpnąć wiedzy nt: jazdy rowerem z wilczakiem. Zamieszczajcie swoje fotki (stare, nowe) z jazdy z Waszymi milusińskimi , ciekawe historie , śmieszne wypadki itp. Czy i kiedy odbywają się SVP1 / SVP2 itd. W jakim wieku możemy wysilać nasze wilczaki na poważnie. Z jaką średnią prędkością jechać ? Jak długo ? Jaka odległość ? Dostosowanie odległości do wieku wilczaka itd. Dać wilczakowi wody przed czy po wysiłku ? Jakie macie własne rekordy odległościowo-czasowe ? Skąd czerpać info odnośnie ,,maratonów" rowerowych ? Do jakiej max.temp możemy jeździć z wilczakami ?
Daniel Demon jest offline   Reply With Quote
Old 30-05-2011, 21:15   #2
GRABA
Senior Member
 
GRABA's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Location: Sosnowiec
Posts: 1,687
Default

No Gia poisz troszkę Przyda się

Daniel SVP na jesień? Jak tak, to się spotkamy
__________________

http://darwilka.blogspot.com/

GRABA jest offline   Reply With Quote
Old 30-05-2011, 21:18   #3
Daniel Demon
Młody wilk
 
Daniel Demon's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Location: Grudziądz
Posts: 62
Default

Quote:
Originally Posted by GRABA View Post
No Gia poisz troszkę Przyda się

Daniel SVP na jesień? Jak tak, to się spotkamy

Kiedy dokładnie ? Wiadomo ?
Daniel Demon jest offline   Reply With Quote
Old 30-05-2011, 21:18   #4
GRABA
Senior Member
 
GRABA's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Location: Sosnowiec
Posts: 1,687
Default

Ja mam takie jeszcze pytanie do pytań wcześniejszych.

Ile razy możliwy jest postój. Tj. konkretnie mam takie sygnały z suczami ( z Chanti tylko sobie delikatnie wydłużamy jeszcze krok), ale jak Unka np. chce odpoczynku, to delikatnie zaczepia mnie za nogawkę (trąca nosem), wtedy daję jej odpocząć. Jak by to było podczas SVP?
__________________

http://darwilka.blogspot.com/

GRABA jest offline   Reply With Quote
Old 30-05-2011, 21:34   #5
GRABA
Senior Member
 
GRABA's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Location: Sosnowiec
Posts: 1,687
Default

Quote:
Originally Posted by Daniel Demon View Post
Kiedy dokładnie ? Wiadomo ?
http://www.csv.sk/index1.php

czyli 08.10.2011SVP 1-3Šamorín, Čilistov
__________________

http://darwilka.blogspot.com/

GRABA jest offline   Reply With Quote
Old 30-05-2011, 21:40   #6
Gaga
VIP Member
 
Gaga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Los Dientitos
Posts: 6,856
Send Message via Gadu Gadu to Gaga
Default

Quote:
Originally Posted by GRABA View Post
Ja mam takie jeszcze pytanie do pytań wcześniejszych.

Ile razy możliwy jest postój. Tj. konkretnie mam takie sygnały z suczami ( z Chanti tylko sobie delikatnie wydłużamy jeszcze krok), ale jak Unka np. chce odpoczynku, to delikatnie zaczepia mnie za nogawkę (trąca nosem), wtedy daję jej odpocząć. Jak by to było podczas SVP?
Aga, wystarczy że pilnujesz średniej, minimalna na doskonałą to 14 km/h, jak zwolnisz albo się zatrzymasz to potem musisz nadrobić.
Podczas naszego zwariowanego biegu pozwoliłam Cheyowi ma ochłodę w przydrożnym rowie, oczywiście zawsze jest na początku przerwa na toaletę - fizjologia
Słyszałam aby nie robić pełnych dystansów podczas przygotowań do egzaminu bo pies uczy się rokładać siły i zwalnia. Ale najwazniejsze na świecie jest przygotowanie łap, czyli trasy po asfalcie a nie tylko po lasach i łąkach. Relaksacyjnie rowerowany pies spokojnie SVP1 zrobi bez zadyszki, ale bez przygotowania łap wysiądzie w połowie dystansu
__________________

Hodowca psów to nie funkcja, to nie zawód i nie nazwa hobby - to tytuł i godność. Trzeba na nią zasłużyć i dobrze piastować.
チェイタン。
Gaga jest offline   Reply With Quote
Old 30-05-2011, 21:42   #7
GRABA
Senior Member
 
GRABA's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Location: Sosnowiec
Posts: 1,687
Default

Gaga, my miastowe
Psy biegają tylko po asfalcie, zatem przyzwyczajone
__________________

http://darwilka.blogspot.com/

GRABA jest offline   Reply With Quote
Old 30-05-2011, 21:42   #8
Gia
K-Lee Family
 
Gia's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Location: Wrocław
Posts: 2,400
Send a message via Skype™ to Gia Send Message via Gadu Gadu to Gia
Default

Podczas SVP możecie się zatrzymywać ile tylko chcecie Ludzie mało się zatrzymują, bo przecież goni czas - żeby zdać SVP trzeba się zmieścić w określonym czasie. Przemek z Kalinką się zatrzymywał, był nawet taki moment, że jej się znudziło i w ogóle zszedł z roweru, poszli się wykąpać w Dunaju, a potem sobie szli prowadząc rower. Jednak kiedy kilka teamów ich minęło, instynkt rywalizacji Kaliny kazał jej znowu biec, choć nudne to dla niej było okrutnie.
W Samorinie, cały czas biegnie się wzdłuż Dunaju, więc pies sam Wam pokaże jeśli będzie się chciał napić. Biegniecie 20 km w jedną stronę, odbijacie kartę na punkcie kontrolnym, tam czeka micha z wodą dla psa i wracacie kolejne 20 km.
Trenując najlepiej stopniowo przyzwyczajać psa, zaczynając od 5 km, a kończąc na 20 km - podobno na treningach biega się maksymalnie połowę dystansu który trzeba zrobić docelowo.
No nie wiem co jeszcze, jak macie pytania to piszcie. Mam czas, to odpowiem.
Zdjęcia gdzieś mam, u mamy napewno, a na swoim kompie nie mogę ich znaleźć...
__________________

Gia, K-lee Vornja z Peronówki & Gran Rosa Amiga Atropa Bella Donna...
Gia jest offline   Reply With Quote
Old 30-05-2011, 21:47   #9
GRABA
Senior Member
 
GRABA's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Location: Sosnowiec
Posts: 1,687
Default

Ewuś dzięki - jeszcze jakbyś mogła podać czasy pod konkretne oceny.
No i napisać jak się ma czas do oceny

Dzięki

P.S. U mnie, to akurat o siku chodzi co do Unki, ona musi się zatrzymać na siku. A rower uwielbia, wyrywa zanim ja go dosiądę Ale Chanti ma podobnie jak Kalinka - ona patrzy na mnie wzrokiem pytającym : "naprawdę muszę?"
__________________

http://darwilka.blogspot.com/

GRABA jest offline   Reply With Quote
Old 30-05-2011, 21:50   #10
DanielZ
Wilczasty : Foto
 
DanielZ's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Łódź/Wielka Wieś
Posts: 900
Send a message via Skype™ to DanielZ Send Message via Gadu Gadu to DanielZ
Default

Fragmenty regulaminu SVP

" Biegi te służą weryfikacji naturalnych możliwości psów, jednak prowadzenie psa jest możliwe wyłącznie w jego tempie naturalnym bez przymusu.

Zakłada się przede wszystkim harmonię pomiędzy parą przewodnik-pies podczas biegu i w żadnym wypadku nie powinno się wykorzystywać maksymalnych możliwości prędkości. Średnia prędkość biegu dla CSV to 12 km na godzinę. I na tej podstawie ustalono limity czasowe tego egzaminu.
...Pies musi mieć ukończone 12 miesięcy w dniu biegu.
...Podczas biegu pies może zatrzymać się by napić się wody, lub zjeść, jednak wszystkie przerwy zaliczają się do mierzonego czasu."
DanielZ jest offline   Reply With Quote
Old 30-05-2011, 21:52   #11
Daniel Demon
Młody wilk
 
Daniel Demon's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Location: Grudziądz
Posts: 62
Default

Quote:
Originally Posted by Gia View Post
Podczas SVP możecie się zatrzymywać ile tylko chcecie Ludzie mało się zatrzymują, bo przecież goni czas - żeby zdać SVP trzeba się zmieścić w określonym czasie. Przemek z Kalinką się zatrzymywał, był nawet taki moment, że jej się znudziło i w ogóle zszedł z roweru, poszli się wykąpać w Dunaju, a potem sobie szli prowadząc rower. Jednak kiedy kilka teamów ich minęło, instynkt rywalizacji Kaliny kazał jej znowu biec, choć nudne to dla niej było okrutnie.
W Samorinie, cały czas biegnie się wzdłuż Dunaju, więc pies sam Wam pokaże jeśli będzie się chciał napić. Biegniecie 20 km w jedną stronę, odbijacie kartę na punkcie kontrolnym, tam czeka micha z wodą dla psa i wracacie kolejne 20 km.
Trenując najlepiej stopniowo przyzwyczajać psa, zaczynając od 5 km, a kończąc na 20 km - podobno na treningach biega się maksymalnie połowę dystansu który trzeba zrobić docelowo.
No nie wiem co jeszcze, jak macie pytania to piszcie. Mam czas, to odpowiem.
Zdjęcia gdzieś mam, u mamy napewno, a na swoim kompie nie mogę ich znaleźć...

Rozumiem , że trenując z Namtarem i chcąc przejechać 100km najpierw trzeba zaliczyć te krótsze 40km/60km czy można bez problemu wybrać 100km ? Jakie są przedziały czasowe na ocene doskonałą oraz w jakim wieku można z wilczakiem rozpocząc trening (info dla początkujących). My spokojnie po asfalcie mamy za sobą 40km ale pogoda była chłodna więc było ok. Jak jest z upałami ? Rezygnuje się czy może jedzie ?
Daniel Demon jest offline   Reply With Quote
Old 30-05-2011, 21:53   #12
DanielZ
Wilczasty : Foto
 
DanielZ's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Łódź/Wielka Wieś
Posts: 900
Send a message via Skype™ to DanielZ Send Message via Gadu Gadu to DanielZ
Default

Biegi w Polsce będą zatwierdzone i już najprawdopodobniej po pierwszym października będzie można je organizować
DanielZ jest offline   Reply With Quote
Old 30-05-2011, 21:59   #13
Narvana
love and terror
 
Narvana's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Location: Twardogóra/Gdańsk
Posts: 3,861
Default

Quote:
Originally Posted by Daniel Demon View Post
Rozumiem , że trenując z Namtarem i chcąc przejechać 100km najpierw trzeba zaliczyć te krótsze 40km/60km czy można bez problemu wybrać 100km ?
SVP1-40km, SVP2-70km, SVP3-100km.
Po kolei trzeba robic.
Zatrzymywac sie mozesz, nie musisz. Ja z Garuda sie nie zatrzymywalam, oprocz tego, ze zwiala mi z obrozy - ale suka biegala wtedy po lace, nie odpoczywala...
http://antyliga.wolfdog.org/svp1.html - moja relacja z mojego biegu.

Wczesniej, jeszcze jak nie bylo Garudy, zdawalam z Amberem SVP1. Pies wtedy byl przygotowany, ja rowniez. Ale... trasa fatalna i zamiast zrobic 40km, zrobilam 50 Pogubilam sie na trasie...
(byla inna niz ta co jest teraz, ciagle prosto)
__________________
Pozdrawiam
Marzena&Trejsi&Pirat&Garuda
Narvana jest offline   Reply With Quote
Old 30-05-2011, 22:01   #14
Gaga
VIP Member
 
Gaga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Los Dientitos
Posts: 6,856
Send Message via Gadu Gadu to Gaga
Default

Quote:
Originally Posted by Daniel Demon View Post
Rozumiem , że trenując z Namtarem i chcąc przejechać 100km najpierw trzeba zaliczyć te krótsze 40km/60km czy można bez problemu wybrać 100km ? Jakie są przedziały czasowe na ocene doskonałą oraz w jakim wieku można z wilczakiem rozpocząc trening (info dla początkujących). My spokojnie po asfalcie mamy za sobą 40km ale pogoda była chłodna więc było ok. Jak jest z upałami ? Rezygnuje się czy może jedzie ?
Tu jest jak w innych egzaminach- najpierw SVP1, później, po kolei pozostałe Nie da się przeskoczyć.
W upały trzeba uważać, choć pamiętam jak w Lazne robiliśmy 20 km w 30 stopniowym upale-ale to był idiotyzm.
Czasy w SVP1: < 3h 20min - ocena doskonała
2h 20 min - 3h 40 min - ocena bardzo dobra
3h 40min - 4h - ocena dobra

Pamiętać warto, że bure startują jak z katapulty, ale jak dobiją do psów z przodu to potrafią tworzyć grupę i za diabła nie chcą się oderwać
__________________

Hodowca psów to nie funkcja, to nie zawód i nie nazwa hobby - to tytuł i godność. Trzeba na nią zasłużyć i dobrze piastować.
チェイタン。
Gaga jest offline   Reply With Quote
Old 30-05-2011, 22:03   #15
jefta
Call Me Sexy Srdcervac
 
jefta's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Location: Wroclaw
Posts: 1,233
Send a message via Skype™ to jefta Send Message via Gadu Gadu to jefta
Default

Graba to chyba rodzinne, bo Sexy tez nie lubi roweru jak dalej nam bedzie szedl trening w tym kierunku to do furtki nie da rady dobiec...
__________________
jefta jest offline   Reply With Quote
Old 30-05-2011, 22:08   #16
Gaga
VIP Member
 
Gaga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Los Dientitos
Posts: 6,856
Send Message via Gadu Gadu to Gaga
Default

Bo to nudne jest Aby pies polubił rower warto wyjechać z nim "regulaminowo" ale potem wjechać w teren i psa puścić, tu się zawącha, tam podbiegnie i wtedy to jest fun Potem egzamin to pikuś
__________________

Hodowca psów to nie funkcja, to nie zawód i nie nazwa hobby - to tytuł i godność. Trzeba na nią zasłużyć i dobrze piastować.
チェイタン。
Gaga jest offline   Reply With Quote
Old 30-05-2011, 22:09   #17
Gia
K-Lee Family
 
Gia's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Location: Wrocław
Posts: 2,400
Send a message via Skype™ to Gia Send Message via Gadu Gadu to Gia
Default

heheeh No to czasy już podano
Dla Kali to zbyt statyczny sport, mieliśmy plany robić kolejne SVP, ale skoro ona nie chce, to nie będziemy jej zmuszać Ona woli zdecydowanie bardziej dynamiczne sporty, gdzie się galopuje, zrywa, zwalnia, zatrzymuje, wykonuje różne mniej lub bardziej zawiłe zadania... Bieganie to dla niej nuda nawet na spacerze w lesie. Chwilę pobiega i idzie koło nogi albo przed nami ścieżką...

Zdany jeden etap uprawnia do startu w wyższym SVP. Nie da się od razu wskoczyć na 100 km
__________________

Gia, K-lee Vornja z Peronówki & Gran Rosa Amiga Atropa Bella Donna...
Gia jest offline   Reply With Quote
Old 30-05-2011, 22:18   #18
Gaga
VIP Member
 
Gaga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Los Dientitos
Posts: 6,856
Send Message via Gadu Gadu to Gaga
Default

Dla zaczynających treningi, chyba głownie z samcami: warto przećwiczyć mijanki z innymi psami. Dobre są do tego szczekające za płotem jakiejś posesji Jak mamy płot po prawej a psa po lewej (czyli jesteśmy w środku), to aby nie dopuścić do przecięcia torów ruchu roweru i burego-naciskamy na pedały, na maksa. Musimy być szybsi od psa Załatwiamy tym dwie rzeczy: nie spadamy z roweru i szybciej luzujemy psa ze stresu Takie dwadzieścia parę na godzinę w galopie to miła przebieżka
Takie manewry przydają się gdy mijany rowerzysta z psem akurat niespecjalnie panuje nad swoim burym zawodnikiem i nie musimy przerywać biegu.
__________________

Hodowca psów to nie funkcja, to nie zawód i nie nazwa hobby - to tytuł i godność. Trzeba na nią zasłużyć i dobrze piastować.
チェイタン。
Gaga jest offline   Reply With Quote
Old 30-05-2011, 22:29   #19
jefta
Call Me Sexy Srdcervac
 
jefta's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Location: Wroclaw
Posts: 1,233
Send a message via Skype™ to jefta Send Message via Gadu Gadu to jefta
Default

Gaga problem polega na tym ze jak ona sie nudzi to szuka zajecia na wlasna lape. A pomysly ma iscie wilczakowe. Raz malo nie zabila strachem jakiejs starowinki ktora przyszla zapalic znicz w lesnej kapliczce a tam wilk szarpie wieńce...
A z roweru nie mam nad nia kontroli bo wlecze sie 100 m za mna. Jak sie zatrzymam lub zwolnie to wie ze mozna sie wlec jeszcze bardziej.
__________________

Last edited by jefta; 30-05-2011 at 22:35.
jefta jest offline   Reply With Quote
Old 30-05-2011, 22:30   #20
Gaga
VIP Member
 
Gaga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Los Dientitos
Posts: 6,856
Send Message via Gadu Gadu to Gaga
Default

No rozumiem, rozumiem A jak znikasz jej z oczu to nie porzuca zajęcia i nie leci za Tobą?
__________________

Hodowca psów to nie funkcja, to nie zawód i nie nazwa hobby - to tytuł i godność. Trzeba na nią zasłużyć i dobrze piastować.
チェイタン。
Gaga jest offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 01:34.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org