Go Back   Wolfdog.org forum > Česky > Mimo téma

Mimo téma O všem a o ničem - aneb jak příjemně strávit volný čas...

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 27-03-2008, 12:02   #21
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default

Quote:
Originally Posted by Tyna View Post
Pavle, musím nesouhlasit. Poslušnost na úrovni zop, zzo a bh by měl podle mně zvládat každý pes bez ohledu na to, jestli je to pracovní plemeno nebo ne. Pracovní plemeno by mělo mít cíle kapku vyšší, např. ZVV1, IPO1 nebo nějakou speciálku, např. ZPS1.
Přečti si, co jsem napsal. Neříkám, že pracovního psa dělá ZOP nebo ZZO, ale to, že po majitelích svých štěňat požaduji aby alespoň tyto minimální dovednosti dosáhli. To je to, co mi podepisují ve smlouvě. Samozřejmě, pokud pes má schopnosti, cvičí s ním dále.

Quote:
Originally Posted by Tyna View Post
A já se tu klidně přiznám, že všestrannou zkoušku se svým psem nikdy neudělám, protože mi do dneška nikdo nebyl schopen poradit, jak ho mám naučit kousat, když o to absolutně nemá zájem. A než si někdo rýpne, ptala jsem se i figurantů zkušených, kteří s čsv umí pracovat.

A proč všichni touží jen po všestranné zkoušce ? Přece pracovní pes není jen ten, který je všestranný. Podívej se do praxe, kolik je skutečně všestranných psů. Dneska už minimálně a psi se specializují. Pokud pes nekouše a dobře čuchá, tak proč ho do kousání nutit a vymýšlet všemožné triky, jak ho to naučit ? Proč s takovým psem nedělat pachové práce ?
Pavel jest offline   Reply With Quote
Old 27-03-2008, 12:19   #22
Tyna
Junior Member
 
Tyna's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Location: Jihlava
Posts: 88
Send a message via Skype™ to Tyna
Default

Pavle, potom jsem špatně pochopila, co píšeš. Asi holt nejsem dostatečně chápající jedinec

Jinak u té všestranné zkoušky to píšu čistě osobně, jen aby bylo jasno, že patřím k těm, kteří na to taky nemají... I když doufám, že s fenkou to aspoň na ZM dotáhnem. Vyšší zkouška nemusí být jen všestranná, proto tam mám taky uvedenou ZPS1.

Mně šlo čistě jen o povzdech nad tím, kolik majitelů dneska je schopných jít výš než ty zmiňované základy. I když samozřejmě klobouk dolů před každým, kdo zvládne i ten základ, protože co si budeme povídat, ono udělat BH s ČSV je výkon vcelku úctyhodný
__________________
Martina
Tyna jest offline   Reply With Quote
Old 27-03-2008, 13:48   #23
Jats
Junior Member
 
Jats's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Location: Šumice Brno venkov
Posts: 139
Send a message via ICQ to Jats Send a message via Skype™ to Jats
Default

Tak já mám doma roční fenku čsv a čínského chocholatého (nahatého) psa a když jsem si je pořídila bylo mi 18 let, takže teď mi je 19 a táhne na 20
kam se psem vlezu jsem nejmladší
a k ostatnímu, Affi zná většinu povelů poslušnosti, zvládá stopy i obranu, teĎ jsme dlouho dlouho necvičili krom poslušnosti nic a na zkoušky mám málo času a nevím o žádném dobrém cvičáku v brně a okolí. POkud někdo víte kam bych mohla zajít dejte vědět, děkuju
__________________

www.toulavyraj.estranky.cz ... o naší smečce
Jats jest offline   Reply With Quote
Old 27-03-2008, 13:55   #24
mája
Junior Member
 
mája's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Location: Blansko
Posts: 140
Send a message via ICQ to mája Send a message via Skype™ to mája
Default

Quote:
Originally Posted by Jats View Post
a k ostatnímu, Affi zná většinu povelů poslušnosti, zvládá stopy i obranu, teĎ jsme dlouho dlouho necvičili krom poslušnosti nic a na zkoušky mám málo času a nevím o žádném dobrém cvičáku v brně a okolí. POkud někdo víte kam bych mohla zajít dejte vědět, děkuju
Tak přijeď do Blanska, v Adamově máš dokonce sourozence a figurant je stejnej jak u nás. Sedneš na vlak a za půl hodiny jsi tu
jinak v Brně je dobrý cvičák v Kr. Poli( chodí tam Karel s holkama)
__________________
Marie


http://www.cswolfdog.net
mája jest offline   Reply With Quote
Old 27-03-2008, 20:40   #25
borislav
Junior Member
 
borislav's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Location: Nitra
Posts: 84
Default

Quote:
Originally Posted by Pavel View Post
Budeš se divit, ale ano. A majitelé mých štěňat podepisují ve smlouvě, že pes projde nejen svodem mladých, bonitací a vyšetřením DKK ale i základním výcvikem.
"
Neříkám, že pracovního psa dělá ZOP nebo ZZO, ale to, že po majitelích svých štěňat požaduji aby alespoň tyto minimální dovednosti dosáhli. To je to, co mi podepisují ve smlouvě. Samozřejmě, pokud pes má schopnosti, cvičí s ním dále.

Tady asi někteří budou polemizovat, co je a co není základní výcvik. Já po majitelích mých štěňat požaduji výcvik na úrovni BH, ZOP nebo ZZO s tím, že samozřejmě nemusí mít tyhle zkoušky složené, ale pes by měl umět přibližně vše, co jej jejich obsahem. Prostě základní ovladatelost.

Mal som z toho zmätok, ale pamätám si obsah aj starších článkov, tak mi došlo a čom to asi je a čo je zmyslom toho, aby pes " prošel" ( Napr. Sekcia Články-bonitace- ale v českom jazyku! : K čemu slouží svod mladých, bonitace a členství v Klubu ? Autor: Pavel (21. 4. 2002 - 13:39).

Môj slovenský preklad, dúfam správny, je :
absolvuje, zúčastní sa, predvedie psa pred komisiu ....keby som sa náhodol uchádzal o šteňa z vašej CHS

Podľa širokého vekového rozsahu pisateľov by bolo škoda dopredu niekoho odradiť prísnymi zmluvnými podmienkami panujúcimi v kluboch chovateľov.
Chov CSV potrebuje širokú členskú základňu, aby bolo z čoho vyberať a aby vynikli jednotlivci a úspechy, na zvodoch, bonitáciách, výstavách, skúškach alebo len stretnutiach. Nie úspechy za každú cenu.

Ozaj to najdôležitejšie v tejto téme: môj vek sa pohybuje tesne pri hranici veku, ktorý Pavel predpokladal
__________________

Last edited by Pavel; 27-03-2008 at 21:33.
borislav jest offline   Reply With Quote
Old 27-03-2008, 21:15   #26
Romana Hajasova
Junior Member
 
Romana Hajasova's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Location: Vyskeř okr.Semily
Posts: 82
Send a message via ICQ to Romana Hajasova Send a message via AIM to Romana Hajasova
Default

Já jsem jako malá toužila po vlku a když jsem ve 14 letech četla inzerát : "Prodám křížence vlka " ,hned jsem přemlouvala mamču a ta mi řekla jednou větou "Jsi blázen?" Tak jsem se spokojila s nalezencem německého ovčáka.
Pak mi padlo 245et a vyskytla se možnost splnit si sen.Hledala jsem křížence vlka a netušila jsem ,že dokonce bylo vyšlechtěno plemeno čsv,byla jsem úplně nadšená a začala jsem hledat psa bez pp ,po všech útulcích a našla jsem.Naše cesta směřovala až do Bratislavy na otočku autem a celá nadšená jsem si vezla moje první vytoužené čévéčko,tedy mého vlka :-)). Pak mi to nedalo a chtěla jsem k němu kámoše,tak po půl roce jsem kontaktovala chovatelskou stanici a vezla jsem si domů malé klubíčko a z malého klubíčka se nám nyní vyklubalo velké klubíčko .
A jsem snad ten nejšťastnější člověk na světě ,nedovedu si bez nich život představyt.Ale na starý kolena bych čévéčko asi nechtěla,no nevým jak moc budu či nebudu pohyblivá a vzhledem k jejich náročnosti na pohyb bych se toho vzdala.Naše každodenní venčení je převážně v klusu,snažím se držet jejich tempo a vyhovět jim .
Romana Hajasova jest offline   Reply With Quote
Old 27-03-2008, 21:17   #27
Romana Hajasova
Junior Member
 
Romana Hajasova's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Location: Vyskeř okr.Semily
Posts: 82
Send a message via ICQ to Romana Hajasova Send a message via AIM to Romana Hajasova
Default

Jejda ne 245 let ,ale 25 let .Takhle stará ještě nejsem a ani nebudu
Romana Hajasova jest offline   Reply With Quote
Old 27-03-2008, 21:39   #28
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default

Quote:
Originally Posted by borislav View Post
Môj slovenský preklad, dúfam správny, je :
absolvuje, zúčastní sa, predvedie psa pred komisiu ....
Ano, přesně tak, Ale současně se zavazuje k tomu, psa na svod i bonitaci řádně připravit. Znamená to, že není možné, aby přišel s nesocializovaným nebo agresivním psem, který má problémy při měření nebo při zkoušce povahy.

Quote:
Originally Posted by borislav View Post
Podľa širokého vekového rozsahu pisateľov by bolo škoda dopredu niekoho odradiť prísnymi zmluvnými podmienkami panujúcimi v kluboch chovateľov.
Chov CSV potrebuje širokú členskú základňu, aby bolo z čoho vyberať a aby vynikli jednotlivci a úspechy, na zvodoch, bonitáciách, výstavách, skúškach alebo len stretnutiach. Nie úspechy za každú cenu.
Myslím, že ne tak zcela. Samozřejmě široká základna je třeba, ale široká základne kvalitních majitelů. Štěně, prodané člověku, který ho nechá vyrůstat bez socializace v kotci je pro chov ztraceno a nejen to. třeba by to byl velice kvalitní chovný jedinec a jen díky špatnému majiteli (a především chovateli, který mu ho prodal) je pro chov ztracen a tím i plemeno poškozeno.
Já raději 5 lidí, u kterých si nejsem zcela jist od koupi odradím, než abych prodal jednomu špatnému.
Pavel jest offline   Reply With Quote
Old 27-03-2008, 21:50   #29
mája
Junior Member
 
mája's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Location: Blansko
Posts: 140
Send a message via ICQ to mája Send a message via Skype™ to mája
Default

Quote:
Originally Posted by Pavel View Post
Myslím, že ne tak zcela. Samozřejmě široká základna je třeba, ale široká základne kvalitních majitelů. Štěně, prodané člověku, který ho nechá vyrůstat bez socializace v kotci je pro chov ztraceno a nejen to. třeba by to byl velice kvalitní chovný jedinec a jen díky špatnému majiteli (a především chovateli, který mu ho prodal) je pro chov ztracen a tím i plemeno poškozeno.
Já raději 5 lidí, u kterých si nejsem zcela jist od koupi odradím, než abych prodal jednomu špatnému.
Pavle kdybych si šla pro Bena k tobě tak ho nikdy nedostanu,proto že jsem chovateli řekla, že ho chci jako mazla a jen sem tam na cvičák, žádnej chov, výstavy nebo zkoušky. A podívej se co dneska dělám za hlouposti! Ben je chovnej šampion
Jen tak mimochodem v té bylo mě 21 a měla jsem dvě malinký děti, Benovi bylo půl roku
__________________
Marie


http://www.cswolfdog.net

Last edited by Pavel; 28-03-2008 at 08:09.
mája jest offline   Reply With Quote
Old 28-03-2008, 08:13   #30
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default

Quote:
Originally Posted by mája View Post
Pavle kdybych si šla pro Bena k tobě tak ho nikdy nedostanu,proto že jsem chovateli řekla, že ho chci jako mazla a jen sem tam na cvičák, žádnej chov, výstavy nebo zkoušky. A podívej se co dneska dělám za hlouposti! Ben je chovnej šampion
Maruško, Ty bys u mne měla šanci vždy . Ale vážně, pochopitelně, že netřídím zájemce mechanicky. Pro mne je sice důležité to, co o sobě napíší, ale vyžaduji ještě před rezervací štěněte osobní kontakt se zájemcem. Ten mnohdy ukáže nejvíc a někdy i opak toho, co mi zájemce napsal. Sama ale píšeš, že jsi sice chtěla mazlíka, ale "občas i na cvičák". To je ta maličkost, která může rozhodnout .
Pavel jest offline   Reply With Quote
Old 28-03-2008, 08:56   #31
darley
Junior Member
 
darley's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Location: Galanta
Posts: 69
Default

A čo sa stane, keď to majiteľ nesplní??? Vezmeš si toho psa späť alebo čo?
darley jest offline   Reply With Quote
Old 28-03-2008, 09:03   #32
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default

Quote:
Originally Posted by darley View Post
A čo sa stane, keď to majiteľ nesplní??? Vezmeš si toho psa späť alebo čo?
Proč bych si psa bral zpět. Vybírám takové majitele, které podmínky splní.
Pavel jest offline   Reply With Quote
Old 28-03-2008, 09:47   #33
darley
Junior Member
 
darley's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Location: Galanta
Posts: 69
Default

Ale stať sa môže hocičo kvôli čomu nebudú môcť splniť podmienky. Len ma zaujíma, že čo by si robil potom...
darley jest offline   Reply With Quote
Old 28-03-2008, 20:52   #34
Aris
Junior Member
 
Aris's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 16
Default

vidíš darley čo sa tu všetko dozvieš
Aris jest offline   Reply With Quote
Old 28-03-2008, 20:59   #35
darley
Junior Member
 
darley's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Location: Galanta
Posts: 69
Default

Vidím vidím. Aris takže zajtra sa vidíme?
darley jest offline   Reply With Quote
Old 29-03-2008, 14:00   #36
borislav
Junior Member
 
borislav's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Location: Nitra
Posts: 84
Default

Ach jaj............
genetika je vec záludná.......
každá zmluva má dve strany aj záruky by mali byť na obidvoch stranách..........
V mojom veku, pri mojich skúsenostiach každá prílišná istota budí nedôveru.
Najmä pri predpokladoch a ambíciách formulovaných pri 6-8 týždňových šteňatách aj keď po vynikajúcich rodičoch.
Uznávam, že ma naozaj nie je nič do Pavlových zmlúv a ospravedlňujem sa. Viem však akých som mal ja rodičov a čo vyrástlo zo mňa, po akých rodičoch som bral šteňatá ja a čo som z nich vychoval. Mám prvého csv, preto som na tomto fóre opatrný.
Darley, nemaj obavy, zmluva je len základ, prejav vôle a zámerov. Naozaj sa v priebehu života hrany obrusujú, názory zbližujú a pokiaľ budeš so svojim csv spokojná ty a aj csv, aj chovateľ je len človek.
Možno nevychováš šampióna, ale snaž sa ho aspoň uchovniť, aby chovateľ mohol porovnať v akom stave je vrh, a jeho nádeje vložené do chovu.
Výchovu psa môžeš spackať ( ja radšej volím opatrnú, miernejšiu cestu, ako psa nasilu lámať a hnať do rekordov ), genetiku v ňom nezmeníš. Učiť sa budeš až do konca, to mi ver. Keď si myslíš, že máš toho svojho csv už zvládnutého, zaručene ti po pár chvíľach pripraví nejaké prekvapenie. Naozaj žiadna istota.
Koniec koncov, aj rozhodcovia a posudzovatelia sú tiež len ľudia, hodnotenia, kódy subjektívne. Tak ako aj predložený návrh zmluvy.
Ambície zo začiatku potom možno naplní ďalšia generácia.
Moje roky, moje skúsenosti, moje naplnené (nenaplnené ) zmluvy a dohody.
Sme živí, pracujeme so živým materiálom. Život je zmena a jediná istota je v neistote.
Hor sa do výchovy, výcviku a chovu.
Michal.
__________________
borislav jest offline   Reply With Quote
Old 29-03-2008, 16:24   #37
darley
Junior Member
 
darley's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Location: Galanta
Posts: 69
Default

Borislav, ja Grace na 100% uchovním. Každý týždeň chodíme na cvičák a samozrejme ešte aj doma vychovávame a cvičíme. A nemám ju na 100% zvládnutú. To nemám ani mojich RTW a Darley je popritom naozaj dobre vycvičený. Za neho sa hanbiť teda nemusím. Ale stať sa môže všeličo. Je to zviera. má vlastný rozum. Mňa len zaskočilo to čo písal Pavel (Saschia zapoměla na jednu velice důležitou podmínku - chuť a čas se psem cvičit. Protože pořizovat si ČsV jako společenského psa je skutečně ničením genofondu plemene.) Ja len nesúhllasím s Pavlom úplne. Jednoducho mi príde trochu blbé nútiť (zmluvou) budúceho majiteľa cvičiť psa, keď on chce mať z neho rodinného miláčika. Aj keby to mal byť len gaučový pes. Veď to je dobrovoľné rozhodnutie toho dotyčného. Mňa osobne sa to netýka, lebo ja sa výcviku venujem a baví ma to. Len mi to príde také čudné. a tá zmluva je podľa mňa aj tak o ničom. Preto čakám čo mi Pavel odpíše na moju poslednú otázku, že čo by robil ak to ten dotyčný nedodrží. Lebo stať sa môže naozaj hocičo.
darley jest offline   Reply With Quote
Old 30-03-2008, 08:22   #38
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default

Quote:
Originally Posted by darley View Post
Ale stať sa môže hocičo kvôli čomu nebudú môcť splniť podmienky. Len ma zaujíma, že čo by si robil potom...

Možností je několik, ale jak napsal Michal, především je to na dohodě. Nemá smysl teoretizovat "coby kdyby". Nemohu Ti dát přesný návod, co dělat, protože každý člověk i pes je jiný a každá situace vyžaduje jiné řešení. Než řešit nějaké pozdější problémy je ale přece jednodušší pečlivě vybrat toho nejvhodnějšího majitele u kterého je co nejnižší pravděpodobnost nějakých problémů. A ještě jednu doušku - samozřejmě "chovatelé" kteří prodají štěně a od té chvíle se o něj nestarají a ani mnohdy nemají kontakt s majitelem (věř, že takových je překvapivě mnoho), ti problémy nemají a žádnou smlouvu neuzavírají. Produkují kvantitu, ale je otázkou, zda takovouhle kvantitu plemeno potřebuje ?
Pavel jest offline   Reply With Quote
Old 30-03-2008, 20:17   #39
darley
Junior Member
 
darley's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Location: Galanta
Posts: 69
Default

To je jasné. Určite to plemeno nepotreboje. A ja nechápem ako môže chovateľ nebyť v kontakte s majiteľom svojich šteniatok. Ja som v kontakte, aj s chovateľom a aj s bývalým majiteľom Grace.
darley jest offline   Reply With Quote
Old 02-04-2008, 21:13   #40
borislav
Junior Member
 
borislav's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Location: Nitra
Posts: 84
Default

Quote:
Originally Posted by darley View Post
A ja nechápem ako môže chovateľ nebyť v kontakte s majiteľom svojich šteniatok. Ja som v kontakte, aj s chovateľom a aj s bývalým majiteľom Grace.
Byť majiteľom psa a tobôž byť chovateľom si vyžaduje veľa vecí, ale predovšetkým stabilizovanú, vyzretú osobu a stabilizované podmienky na spoločný život. Rádovo ma jeden pes môže ovplyvňovať - bez potomstva cca 15-20 rokov - vrátane prípravy na jeho príchod do mojej svorky.
Honba za rýchlym uchovnením, a urýchleným návratom prostriedkov vynaložených na kúpu psa nie je ale záležitosťou len mladých ľudí a čerstvých chovateľov. Sprav si len tak anketu, v akom veku prechádzajú psi a feny bonitáciou, SVP a RTG a kedy majú feny prvý vrh. Pokiaľ to prekročí hranicu 2,5 roka, vyzeráš ako exot s nezáujmom o svojho psa.
Pozn: Min hranica pre bonitáciu je - feny min. 15 mesiacov, psi min. 18 mesiacov. Naozaj je 18 mesačný, alebo aj dvojročný pes alebo fena to pravé na chov ( nie výrobu šteniat )?
Pokiaľ sa staneš mladým chovateľom, máš registrovanú čerstvú, neznámu chovateľskú stanicu a v skorom vrhu sa ti podarí 4-7 šteniat máš čo robiť správne umiestniť celý vrh. Čo keď pri to je tom tvoja prvá fena v živote a nemáš skúsenosti s chovom zvierat? Alebo máš skúsenosti s chovom psov, ale nie s CSV? Dvojročný CSV je podľa mňa ešte nevyzretý, nestabilný pes ( fena) plný hravosti, s ktorým začína v plnej miere trieskať puberta. Môžem sa mýliť, ale popisujem toho môjho a psy ktoré osobne poznám. Nie zlomené tvory, ktoré od tvrdého výcviku za pochybnými titulmi a skúškami neregistrujú okolie, nič, nikoho a nemo čakajú len na príkaz svojho pána.
Keď je výcvik hra, je to predsa na psovi a jeho správaní jasne vidieť.
K tomu sa máš ešte "starať " a radiť v tom horšom prípade ďalšiemu zelenáčovi v chove v akomkoľvek veku.

Nie je to len kvantita vs. kvalita a vek.
Výber majiteľa alebo chovateľa z obidvoch strán, je podľa mňa dôležitý predovšetkým z tohto pohľadu.
Keď máš podmienky na uživenie psa a jeho výchovu, môžeš formulovať ďalšie požiadavky a hľadať dohodu. A korigovať ich podľa skutočnosti, toho čo dokážeš a čo ti genetika vyviedla.
Tu sme sa s Pavlom zhodli, že predovšetkým je to na osobnej dohode. Predpokladám, že za tvrdým obalom je mäkké srdce chovateľa. Načo tlačiť na " starého kozáka", zaháňať ho do kúta a žiadať odpoveď na otázku, na ktorú nie je jednoznačná odpoveď.

Ale aj keď si budúci majiteľ zvolí nevyzretú chovnú stanicu nezostane osamotený. Aj keď to škrípe, sú kluby chovateľov, majú svoje orgány, hlavného poradcu chovu, hlavného výcvikára, poradcov chovu, výcvikárov podľa územného členenia. Určite ho neodmietnu s radou alebo pomocou.
Keď som potreboval radu ja, dostal som ju aj od chovateľa, aj od poradcu chovu aj od kolegov majiteľov a teraz už aj chovateľov. A dosť som získal aj z tohoto serveru. Nie je to len starecká senilita.

Michal
__________________
borislav jest offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 07:21.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org