Go Back   Wolfdog.org forum > Polski > Hodowla

Hodowla Informacje o hodowli, selekcji hodowlanej i miotach....

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 11-11-2015, 16:16   #1
Pastela
Junior Member
 
Join Date: Jun 2015
Location: Katowice
Posts: 8
Default Szczenięta "Z Lasów Preczowskich"

Witam
Chciałabym się zapytać, co sądzicie o miocie Lucy z Lasów Preczowskich x Bachus Dar Wilka, a dokładniej jacy są rodzice i czy polecacie zainteresować się na poważnie kupnem psa z tej hodowli?
Pastela jest offline   Reply With Quote
Old 11-11-2015, 16:24   #2
Wonderfull Wolf ES
Senior Member
 
Wonderfull Wolf ES's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Location: Warszawa
Posts: 1,337
Default

Quote:
Originally Posted by Pastela View Post
Witam
Chciałabym się zapytać, co sądzicie o miocie Lucy z Lasów Preczowskich x Bachus Dar Wilka, a dokładniej jacy są rodzice i czy polecacie zainteresować się na poważnie kupnem psa z tej hodowli?

A co to za pójście na łatwiznę?
Napisz do właścicieli rodziców, pojedź, poznaj i zobaczysz, czy psy charakterowo i eksterierowo spełniają Twoje oczekiwania, o ile masz je sprostowane.
Wonderfull Wolf ES jest offline   Reply With Quote
Old 11-11-2015, 16:40   #3
Pastela
Junior Member
 
Join Date: Jun 2015
Location: Katowice
Posts: 8
Default

Pewne oczekiwania mam już sprecyzowane (chociaż wolę być przygotowana na niespodziewane), mamę szczeniaków mam w planach zobaczyć.
Chciałam po prostu poznać opinię osób, które się na tym znają, bo dla mnie to pierwszy wilczak (chociaż miałam okazję spędzać z nimi czas).
A i hodowli nie znam.
Pastela jest offline   Reply With Quote
Old 11-11-2015, 19:54   #4
Padre
Junior Member
 
Padre's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Location: Warszawa / Wilkowa Wieś
Posts: 170
Default

Nie spodziewaj się, że ktoś powie Ci, żebyś brała szczeniaka z tej czy innej hodowli, po tych czy innych rodzicach. Każdy ma inny gust np. pies może mieć cechy, których ja nie lubię, a Tobie one nie będą przeszkadzać itp. wieć moja opinia Ci się nie przyda. Musisz sama pojeździć po hodowlach, poznać przyszłych rodziców i wtedy zdecydować, czy chcesz szczeniaka po nich. Teraz jest w planach wiele miotów, jest w czym wybierać. Niektóre z miotów, moim zdaniem, ciekawsze niż ten co wybrałaś.
__________________
Amra Nemo Me Impune Lacessit
Czarodziejka Belit Wilk z Baśni
Padre jest offline   Reply With Quote
Old 16-11-2015, 11:09   #5
rozusable
Junior Member
 
rozusable's Avatar
 
Join Date: Apr 2015
Location: Kraków
Posts: 25
Default

Ja co prawda się nie znam i mam wilczaka niecały rok, ale wszystkie poznane przeze mnie szczeniaki po Bachusie (w tym mój) są eksterierowo świetne (a w każdym razie jest to mój typ wilczaka), dość podobne do ojca, duże. Jeśli chodzi o charakter to myślę, że dużo zależy od matki (tudzież właścicieli matki ), z 'naszego' miotu dzieciaki są stosunkowo pewne siebie, otwarte, ufne w porównaniu do innych znanych mi wilczaków. Z innych jego miotów poznałam 2 bardzo fajne psy, podobne do Bajkowych, i suczkę, która -co prawda też fajna- ale w hodowli miała zero socjalu i mimo starań właścicieli jest małym dzikuskiem, choć niegroźnym, tylko wystraszonym.
Samego Bachusa widziałam 4 razy, u siebie w domu zachowywał się jak każdy pies, przyszedł, obwąchał itd, swojego 8 miesięcznego synka potraktował łaskawie, bez zbędnego 'burania'. Na wystawie był spokojny i skupiony na robocie
Także zdecydować musisz sama, ale ja - jak dotąd - gorąco polecam Bachusa jako ojca
rozusable jest offline   Reply With Quote
Old 18-11-2015, 12:26   #6
Shyboy
aen'drean va, eveigh Ain!
 
Shyboy's Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Location: Stargard
Posts: 205
Send Message via Gadu Gadu to Shyboy
Default

To jest tak z ludźmi, którzy się dopiero przymierzają do wilczaka, że prawdopodobnie trudno im "ugryźć" temat. Na początku te psy wyglądają przecież mega podobnie, nie zna się tak dokładnie wzorca (nawet jeżeli się go przeczyta!), nie do końca wie się jak powinien ten pies tak na prawdę wyglądać.
Wcale się więc nie dziwie, że zadają takie pytanie. Ale...
Nikt z nas nie powie Ci Pastela, jakiego psa powinnaś kupić. Bo nawet jeżeli moim zdaniem pies jest niefajny eksterierowo, czy ma średni charakter, to w życiu nie napisałabym tego na forum, czy nie powiedziała na głos, bo to jest zwyczajnie niegrzeczne i bezczelne. I chociaż wilczaków jest już coraz więcej ludzie się znają osobiście, więc nie będą robić sobie kwasów (no dobra, są wyjątki)
Ja radziłabym Ci pojeździć na wilczakowe spacery, nie koniecznie na wystawy (bo coraz częściej zdarza się tak, że wygrywa pies wcale nie najlepszy, a to może cholernie wprowadzić w błąd), ale na spacery właśnie.
Jeżeli trafisz na ludzi, którzy nie mają parcia (bo są i tacy którzy twierdzą że ich pies jest najlepszym wilczakiem na ziemi, a ma np sierść długą jak owczarek collie), to powiedzą Ci czego szukać. Oczywiście, nikt nie będzie rzucał nazwą hodowli, czy konkretnego psa, ale od takich rozsądnych ludzi, dowiesz się na co najbardziej zwrócić uwagę.
Poza tym spacer z wilczakami (sztuk 3 i więcej) to jest cholerna frajda!
__________________
'Jesteś odpowiedzialny za to, co oswoiłeś' Antoine de Saint-Exupery
Shyboy jest offline   Reply With Quote
Old 18-11-2015, 21:32   #7
Devilstick
Junior Member
 
Devilstick's Avatar
 
Join Date: Jan 2014
Posts: 3
Default

Moim zdaniem powinnaś pojeździć po hodowlach, zobaczyć rodziców i wybrać swój typ. Wybrany pies ma być najpiękniejszy dla Ciebie. Chyba, że szukasz dla lansu Jedni lubią budowę suchą inni mocną, jedni z brakiem sierści inni włochate, jedni "prawdziwe" CSV inni -?- i można tak wymieniać w nieskończoność Po drugie to i tak loteria bo nie masz pewności jak będzie wyglądać nowy członek rodziny jak podrośnie. Znam miot gdzie rodzeństwo jest mieszane tzn jedno włochate drugie z krótszą sierścią. Najważniejsze to umieć wychować na odpowiednim poziomie
Devilstick jest offline   Reply With Quote
Old 01-01-2016, 11:59   #8
kobys
Junior Member
 
Join Date: May 2013
Posts: 1
Default

Przy wyborze psa należy kierować się swoja intuicją i swoimi upodobaniami, wybierz się do hodowli poznaj ich psy i właścicieli i zdecyduj. Słuchając "starych wyjadaczy " gdzie jeden na drugiego ma coś negatywnego do powiedzenia można zwariować. Osobiście mam psa z tej hodowli i jestem zadowolony zarówno z wyboru psa jak i kontaktu z hodowcą. To jaki pies będzie mieć charakter i usposobienie zależy tylko i wyłącznie od Ciebie ile mu serca i czasu poświęcisz. Bywa trudno z małym urwisem ale cierpliwość, konsekwencja, czas, szkolenie i serce potrafią zdziałać cuda.
kobys jest offline   Reply With Quote
Old 02-01-2016, 00:38   #9
wbal
Junior Member
 
Join Date: Nov 2014
Location: Podkarpacie
Posts: 57
Default

Dziwne, ale chyba nikt nie zauważył, że pytanie jest źle zadane. Jest "psa z tej hodowli" a powinno być "psa po tych rodzicach" Genetyka jest sprawą pierwszorzędną a to czy jest to z hodowli X czy Y po analizie rodowodów i najlepiej obejrzeniu rodziców jest sprawą drugorzędną. Oczywiście pod warunkiem, że nie dofinansowujemy jakiejś pseudo-hodowli ale w tym przypadku nie ma co do tego zastrzeżeń. Reasumując - moim zdaniem miot jest ciekawy...
__________________
...
wbal jest offline   Reply With Quote
Old 06-01-2016, 15:43   #10
makota
Member
 
makota's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Location: Świętokrzyskie/Kraków
Posts: 664
Default

wbal, tak - pierwszorzędne znaczenie ma genetyka, to oczywiste, bo szczenięta nie dostają cech po nazwie hodowli, a po rodzicach... ALE bywają hodowle, z których lepiej psa nie brać, nawet jeśli rodowód nam odpowiada, bo nie zaprzeczysz, że kontakt z hodowcą, jego pomoc w przypadku jakichś problemów itp. też ma znaczenie...
__________________
CRESIL II z Peronówki - wd
Całe stadko: 2011 2012 2013
makota jest offline   Reply With Quote
Old 08-01-2016, 16:47   #11
Pastela
Junior Member
 
Join Date: Jun 2015
Location: Katowice
Posts: 8
Default

Przyznam się, że patrzę nie tylko pod kątem skojarzenia rodziców, które jest ważne, ale także tego jaki kontakt jest z hodowcą i jak traktuje swoje psy (czy są dla niego rodziną, czy tylko biznesem). Wiem, że przede wszystkim muszę się wystrzegać hodowli po niebadanych psach, ale też zależy mi na prawidłowej początkowej socjalizacji. Patrzę na to z perspektywy koleżanki, która ma 5-letnią suczkę goldena, która ma tak namieszane w genach, że szkoda gadać: ma wadę genetyczną (2 operacje), problemy z trzymaniem moczu, kiedy jest podekscytowana i jest obojniakiem.
Ktoś napisał, że trudno określić czy warto zainteresować się szczeniakami, bo nie wiadomo jakiego psa szukam. Przede wszystkim pies, który stanie się moim "dzieckiem" będzie musiał przyzwyczaić się do podróży i szczęku mieczy, więc przede wszystkim będę walczyć z tym lękiem (o ile wystąpi), więc nie może być bardzo lękliwy, bo będzie to stresujące i dla mnie, i dla niego.
Wiem, że czekają mnie wzloty i upadki, czasami nadejdzie moment załamania i w takich momentach, gdy nie będę wiedziała, co zrobić, chciałabym móc zadzwonić do hodowcy i zapytać się, co może mi doradzić.
Pastela jest offline   Reply With Quote
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 22:50.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org