Go Back   Wolfdog.org forum > Polski > Żywienie i zdrowie

Żywienie i zdrowie Czym żywić wilczaka, informacje o karmach i pomysły na smakołyki, jak szczepić i co robić, gdy pies zachoruje....

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 08-03-2008, 17:50   #1
Louve
Wilcza Saga
 
Louve's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Location: Częstochowa/Rzeszów
Posts: 809
Default Cieczka

Nie wiem czy był już taki temat(pewnie tak), ale nie chce mi się sprawdzać
Corusia zazdrościła mi i mojej mamie, że na dzień kobiet wszyscy składali nam życzenia i...postanowiła zostać kobietą Zaczęło się od tego, że zauważyliśmy w domu czerwone kropki... moja mama sprawdziła, no i okazało się, że Cora dostała cieczkę... No więc pytanie: ile mniej więcej może ona trwać?
__________________
Bo to wszystko... to takie przesadnie wyraźnie poplątane jest!


Louve jest offline   Reply With Quote
Old 08-03-2008, 19:42   #2
wolfin
Moderator
 
wolfin's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Where the wolf lives
Posts: 6,095
Send a message via ICQ to wolfin Send a message via Skype™ to wolfin
Default

od 21 dnia do 3 miesecow.
to wilczak
moja suka ma 3 miesecy period a innych malo znam.
__________________
wolfin jest offline   Reply With Quote
Old 08-03-2008, 19:57   #3
aneta1
Member
 
aneta1's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Location: Będzin
Posts: 708
Send a message via Skype™ to aneta1 Send Message via Gadu Gadu to aneta1
Default

No nie moja starsza a jeszcze nie dostała czym ty ją karmisz
__________________


aneta1 jest offline   Reply With Quote
Old 08-03-2008, 20:02   #4
wolfin
Moderator
 
wolfin's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Where the wolf lives
Posts: 6,095
Send a message via ICQ to wolfin Send a message via Skype™ to wolfin
Default

p.s. jak ja mowie normalny wilczak ma 1 cziecke od 15- 18 miesiacow, i potem za 10 -13 miesiacow nastepna bo taki period ma wilki w naturze.
__________________
wolfin jest offline   Reply With Quote
Old 08-03-2008, 21:48   #5
shaluka
Wilczy Duch
 
shaluka's Avatar
 
Join Date: May 2007
Location: Sulejów
Posts: 1,439
Send a message via ICQ to shaluka Send a message via Skype™ to shaluka
Default

No to Ish jest nie normalna.. bo w ferie dostała drugą cieczke..
Ish pierwsza miała jak była bardzo młodziutka bo we wrześniu, w zeszłym roku ale krótko trwała. Choć z tego co wiem to cieczki zdarzają się nawet suniom co maja zaledwie 7, 8 miesięcy, ale zdrowiu to nic nie zaszkodziło. Kasia może to syndrom czeskich suczek
__________________

"...Brak ci tchu i na oślep uciekasz, Wsiąka krew w biały śnieg, czarny piach, Nauczyłeś się dziś od człowieka: Życia chęć jest silniejsza niż strach."
shaluka jest offline   Reply With Quote
Old 08-03-2008, 21:53   #6
wolfin
Moderator
 
wolfin's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Where the wolf lives
Posts: 6,095
Send a message via ICQ to wolfin Send a message via Skype™ to wolfin
Default

to powiedzienie "normalne" znaczy ze ma wieciej z wilka niz z psa - co dotyczy fyziologii.

moja Harka jest czeska suka a miala 1 w wieku 15-18 miesecow, jej corki tez tak maja.

moze to nie ktore linie to maja tak ze maja jak psy a nie jak wilki.
__________________
wolfin jest offline   Reply With Quote
Old 08-03-2008, 22:10   #7
shaluka
Wilczy Duch
 
shaluka's Avatar
 
Join Date: May 2007
Location: Sulejów
Posts: 1,439
Send a message via ICQ to shaluka Send a message via Skype™ to shaluka
Default

u Ish to też może byc kontakt z dorosłymi psami i zazdrość o znajomą sunie, bo kiedy ona dostaje cieczke i nas odwiedza, to niedlugo potem widze plamki na podlodze

Może tu nie tylko chodzi o to ile jaki pies ma z wilka, a ile z psa ale o to też w jakich warunkach żyje, no i spewnością linia tez tu ma znaczenie
__________________

"...Brak ci tchu i na oślep uciekasz, Wsiąka krew w biały śnieg, czarny piach, Nauczyłeś się dziś od człowieka: Życia chęć jest silniejsza niż strach."
shaluka jest offline   Reply With Quote
Old 08-03-2008, 22:28   #8
Huan
Member
 
Huan's Avatar
 
Join Date: Jan 2000
Posts: 912
Send a message via Skype™ to Huan Send Message via Gadu Gadu to Huan
Default

Badania wojska nad wilczakami pokazały, że cechy wilcze i psie jeśli chodzi o rozród się wymieszały i ok. 50% wilczaków ma cieczkę raz w roku, 30% dwa razy do roku, a 20% nieregularnie. Nie znam badań co do wieku, w którym pierwszy raz występuje cieczka, ale z własnych obserwacji widzę, że u większości suk występuje po raz pierwszy w wieku 15-24mc, rzadziej po 12 mc, a sporadycznie w wieku 6-12mc. U nas w domu suki poszły w typowo wilczych przodków i żadna nie miał cieczki przed 17mc.

I tak samo jest z długością cieczki. Może trwać tak jak u normalnych ras psów, czyli ok. 3 tyg, a zdarza się wilcza trwająca 3 miesiące.
__________________
"It's too bad that stupidity isn't painful.” Anton LaVey
Huan jest offline   Reply With Quote
Old 08-03-2008, 22:29   #9
Louve
Wilcza Saga
 
Louve's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Location: Częstochowa/Rzeszów
Posts: 809
Default

W sumie to jakiś tydzień temu sucz na przeciwko miała cieczkę... ale nie wiem co tej Corze odbiło, bo ma dopiero 10 miesięcy... jak tak dalej pójdzie to jakieś majtki jej załatwie, bo podłoga w kropkach
__________________
Bo to wszystko... to takie przesadnie wyraźnie poplątane jest!


Louve jest offline   Reply With Quote
Old 08-03-2008, 22:30   #10
Huan
Member
 
Huan's Avatar
 
Join Date: Jan 2000
Posts: 912
Send a message via Skype™ to Huan Send Message via Gadu Gadu to Huan
Default

Jeszcze tylko dodam, że ostatnio zmienia się to wszystko chyba właśnie z powodu częstszych spotkań psów na wystawach, obozach itp. Tzn. zauważyliśmy, że po czeskich czy słowackim obozie znacznie więcej suk dostaje cieczkę niż w innych miesiącach. Wygląda na rywalizację, czyli czynników zewnętrznych nie można pominąć
__________________
"It's too bad that stupidity isn't painful.” Anton LaVey
Huan jest offline   Reply With Quote
Old 08-03-2008, 22:46   #11
wolfin
Moderator
 
wolfin's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Where the wolf lives
Posts: 6,095
Send a message via ICQ to wolfin Send a message via Skype™ to wolfin
Default

Quote:
Originally Posted by Przemek View Post
Jeszcze tylko dodam, że ostatnio zmienia się to wszystko chyba właśnie z powodu częstszych spotkań psów na wystawach, obozach itp. Tzn. zauważyliśmy, że po czeskich czy słowackim obozie znacznie więcej suk dostaje cieczkę niż w innych miesiącach. Wygląda na rywalizację, czyli czynników zewnętrznych nie można pominąć
aha, z tym zgadzam sie
Harka zawsze ma cos "podobnego" posle spotkania, tylko ze to potem trwa max 1 tydzien.

tak samo bylo z jedna niemiecka suka - w jej rodzinie byla suka z maliuchami i kobitka tez zaczela cieczke, ae za 1-2 tygodnie zakonczila, bo to byla tylko konkurencyjna reakcja .

to moze tez Cora powarjuje jakisz tydzien i konczi sie
__________________
wolfin jest offline   Reply With Quote
Old 08-03-2008, 23:23   #12
Narvana
love and terror
 
Narvana's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Location: Twardogóra/Gdańsk
Posts: 3,861
Default

Quote:
Originally Posted by Przemek View Post
U nas w domu suki poszły w typowo wilczych przodków i żadna nie miał cieczki przed 17mc.
Garuda tez Tzn. nadal cieczki niet.
__________________
Pozdrawiam
Marzena&Trejsi&Pirat&Garuda
Narvana jest offline   Reply With Quote
Old 11-03-2008, 19:28   #13
maria_i_wilk
Junior Member
 
maria_i_wilk's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 387
Default

Co do czasu trwania cieczki u wilków, to:
- pierwsze tegoroczne opisy zachowań zalotnych w Wolf Parku pojawiły się w relacjach zdjęciowych Monty'ego Sloana 25 stycznia
- oficjalne zakończenie działań pełnych pobudzenia przypadł na dzień świętego Walentego a więc 14 luty. (Monty Sloan wnioskował, że pobudzenie związane było z okresem godowym; naprawdę trwało jeszcze dzień lub dwa po tej dacie).
Łącznie - niemal 3 tygodnie.
Powtarzalność pory godowej jest co roku o tej samej porze, a więc 1 raz w roku w porze późnozimowej. Przyroda tak to "zorganizowała", żeby młode opuściły norę, gdy już nie trzaska mrozem, a na okres brykania młodych wypadały ciepłe miesiące, gdy nie... wpada się pod lód.
maria i wufi
maria_i_wilk jest offline   Reply With Quote
Old 12-07-2008, 07:19   #14
aneta1
Member
 
aneta1's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Location: Będzin
Posts: 708
Send a message via Skype™ to aneta1 Send Message via Gadu Gadu to aneta1
Default Zachowanie podczas RUI

co do normalnych suk to wiem jedno że gdy suka ma ruje i (niekiedy1-2 przed)jest ten czas to pozwala psu na wszystko euforia trwa jeszcze kilka dni(1-2) wcześniej/później pies nie ma na co liczyć pewnie ze zdarzają się suczki które są bezpłodne lub maja zaburzenia to 3 razowe krycie nic nie wskóra
Czy u wilczków suki pomimo że nie mają owulacji dopuszczają do siebie psy (lubią sex) czy też występuje okres wstrzemięźliwości czy okazują to w jakiś sposób przed innymi psami np. kręcąc tyłkiem przed nosem czy raczej są skryte i jak sam nie zgadniesz to ci nie powiem czy można po głaskaniu po zadzie odczytać że to już ten moment czy ten moment trwa 3 miesiące
Jak zaobserwowaliście ?
__________________


aneta1 jest offline   Reply With Quote
Old 12-07-2008, 07:25   #15
aneta1
Member
 
aneta1's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Location: Będzin
Posts: 708
Send a message via Skype™ to aneta1 Send Message via Gadu Gadu to aneta1
Default

A co do okazywania przez Psa to jest tak że mój pies zawsze może i zawsze mu się chce codziennie chyba z 50 razy próbuje i nic z tego suka ma go gdzieś NA RAZIE
__________________


aneta1 jest offline   Reply With Quote
Old 12-07-2008, 11:26   #16
wolfin
Moderator
 
wolfin's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Where the wolf lives
Posts: 6,095
Send a message via ICQ to wolfin Send a message via Skype™ to wolfin
Default

moge mowic tylko o moja suc
Harka jest krolewna z wstretnym charakterem i ona dopoki nie ma owuliacii poprostu nie pozwoli nawet skoczyc psu na na
w tym roku mialam okazje to obserwowac cale 3 miesiace Gierek kocha Harke i to bardzo ale do samej owuliacii mieszkali razem, spali razem, bo Harka nie pozwolala jemu nawet dotyka cie a on.... tez nie durny (hmm ma jakis rozumek jak okazalo sie ) sam nawet nie probowal kryc dopoki nie bylo owuliacii - obwachanie, zabawa tak ale krycie nie w porownaniu z drugimi psami inncyh ras, to ja by zwarjowalam - wszyscy jak idiocy biegali za na a ona im skure wygryzala bo im nie doslo do rozumu ze jiescze nie jest krycie tylko wilczaki normalne reagowali - obwachaja- nie ma dni owuliacii- spokoj - jest - hopa i 9 maliuchow
__________________
wolfin jest offline   Reply With Quote
Old 13-07-2008, 22:28   #17
PawelK
Junior Member
 
PawelK's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Location: Warszawa
Posts: 137
Send Message via Gadu Gadu to PawelK
Default

Quote:
Originally Posted by aneta1 View Post
co do normalnych suk to wiem jedno że gdy suka ma ruje i (niekiedy1-2 przed)jest ten czas to pozwala psu na wszystko euforia trwa jeszcze kilka dni(1-2) wcześniej/później pies nie ma na co liczyć pewnie ze zdarzają się suczki które są bezpłodne lub maja zaburzenia to 3 razowe krycie nic nie wskóra
Czy u wilczków suki pomimo że nie mają owulacji dopuszczają do siebie psy (lubią sex) czy też występuje okres wstrzemięźliwości czy okazują to w jakiś sposób przed innymi psami np. kręcąc tyłkiem przed nosem czy raczej są skryte i jak sam nie zgadniesz to ci nie powiem czy można po głaskaniu po zadzie odczytać że to już ten moment czy ten moment trwa 3 miesiące
Jak zaobserwowaliście ?
Z racji ze jestesmy wlasnie "po", to odpowiem jak to bylo u nas. Cieczka troche malo spodziewana i zakladam ze mocnym czynnikiem byl jednak czynnik zewnetrzny, 3 dorosle suczki w okolicy mialy cieczke, wiec jak sie u nas zaczelo przez bity tydzien sporadycznie i dosyc niesmialo pojawialy sie kropki, doslownie jedna dziennie. Pozniej suczysko sie rozchulalo na calego i cieczka trwala w sumie ciut ponad 7 tygodni. Pierwsze 5-5,5 tyg - wara burki bo zjem!!! Pelna niedostepnosc, wrecz paniczne odgryzanie sie naokolo. Pozniej okolo 4-5 dni ogonek wedrowal na bok, nawet przy drapnieciu po tylku sucz byla "ready". Oprocz tego nawet podczas zwyklej zabawy z nami suka wykazywala duzo wieksze pobudzenie, czasami napastliwosc A ostatni okres znowu wrocila do swoich usmiechow firmowych w kierunku kazdego psa biegajacego za jej ogonem. I tak oto z dziewczynki Magri stala sie kobieta troche sie wyciszyla, figle jej nadal w glowie ale teraz proby krycia napastliwych pieskow koncza sie latajacym futrem dookola (pozdrawiamy Jabberka ) i suka stala sie bardziej dostojna w swoim zachowaniu.
__________________
.:Opinia jest jak dupa - każdy ma swoją:.
PawelK jest offline   Reply With Quote
Old 17-07-2008, 20:53   #18
Galicja
Galicyjski Wilk
 
Galicja's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Location: Kraków
Posts: 1,124
Default

Wygrzebałam moje zapiski z krycia Dony. Robiłam je by sprawdzić czy co roku jest u suki podobny przebieg cieczki, Oto one
Rok 2006
-10.09. - początek cieczki (lekkie plamienie koloru brązowego, widoczne tylko po przetarciu sromu, lub gdy suka otrze sie np: o ubranie )
-10/11. 12 apogeum cieczki (bardzo mocne krwawienie )
-17.12 krycie po którym urodziła się Alpestre

rok 2007
-15.08 początek cieczki (brązowa )
-24.10 zwiększenie cieczki
-29.10 progesteron 0,27
-15.11 apogeum cieczki (z suki jak stoi kapie )
-16.11 progesteron 1.4
-26.12 krycie po którym urodziły sie szczeniaki

Przepraszam za dosłownośc w opisywaniu cieczki, ale chyba o to nam tu chodzi, by sie czegoś dowiedzieć
__________________
http://www.galicyjskiwilk.pl/
Galicja jest offline   Reply With Quote
Old 10-11-2008, 14:30   #19
Galicja
Galicyjski Wilk
 
Galicja's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Location: Kraków
Posts: 1,124
Default

Blitz od początku listopada ma cieczkę, czyli tak jak Dona, pierwsza cieczkę ma w wielu 10 miesięcy, i wszystko byłoby zgodnie z teoria dziedziczenia , gdyby nie fakt że Alpestre dopiero zbiera się do cieczki a jest o rok starsza od Blitz. Wiec może to jednak rodzaj jedzenia?
__________________
http://www.galicyjskiwilk.pl/
Galicja jest offline   Reply With Quote
Old 10-11-2008, 14:33   #20
wolfin
Moderator
 
wolfin's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Where the wolf lives
Posts: 6,095
Send a message via ICQ to wolfin Send a message via Skype™ to wolfin
Default

noo trudno powiedziec bo Alpi jest jedna.
na przyklad:
suki od Harki i Harry- Wesper juz miala 2 cziecki, a Walkiria nadal tylko 1. i to w okolo 2 lat, a karmienie takie same - RAW.

P.s. wiem ze cecha wilczakow i jest to ze pierwsza cziecka jest okolo 15-18 miesecy.
Jasne Oskar mowi, ze wszystkie suki maja 1 cziecke okolo 7-12 miesecy ale bardzo slaba i nawet jej nie da sie zauwazyc, to moze Blitz ta i ma tylko ze mocnejsza.
ja narazie tego nie widzialam, suki od harki, tez, jesli mieli to mieli baaardzo slaba, bo nikt nie widzial a wszystkie w domach mieszkaja i w lozkach spia.
__________________

Last edited by wolfin; 10-11-2008 at 14:36. Reason: p.s.
wolfin jest offline   Reply With Quote
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 05:44.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org