Go Back   Wolfdog.org forum > Polski > Wzorzec & bonitacje

Wzorzec & bonitacje Jak powinien wyglądać typowy wilczak, ile waży CzW, ile ma w kłębie, informacje o przeglądach hodowlanych ....

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 04-02-2009, 17:42   #1
Rybka
Member
 
Rybka's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Location: Stargard
Posts: 757
Default "Genialnych" pytań ciąg dalszy... jaki kolor sierści ma wilczak?

Kolejne moje pytanie, tym razem dotyczy umaszczenia. Zauważyłam, że wygląd wilczaka zmienia się w ciągu roku i to znacznie. Czytam rónież często, szczególnie w dziale poświęconym wystawom, że Wasze wilczaki linieją ale nie potrafię nijak dojść do żadnej prawidłowości w sezonowości tego linienia. Czy ktoś mógłby mi wytłumaczyć kiedy wilczak tak na prawdę zmienia futro i kiedy jest jasniejszy, a kiedy ciemniejszy?
Druga sprawa to... jak opisuje się maść wilczaka? Jako "wilczasta"? U niektórych ras jest pojęcie "sobolowata"- czy tak można opisać wilczaka? Zauważyłam rónież, że niektóre wilczaki są bardziej "kontrastowe"- czyli mocno wybarwoine, a inne... w wielu odcieniach szarości. Czy u szczenięcia widać od razu jakiej będzie maści? Czy to "wychodzi" po pierwszym linieniu?
I ostatnie głupie pytanie ale na prawdę nie daje mi to spokoju... jaki kolor ma podbródek u wilczaka? Oglądałąm wiele zdjęć, niektóre mają cały czarny inne tylko czarne wargi, a brodę białą Więc jak to jest?
__________________
Rybka jest offline   Reply With Quote
Old 04-02-2009, 20:41   #2
btd
złośliwy krasnolud
 
btd's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 705
Default

Wilczak gubi sierść przez trzy miesiące....





co trzy miesiące :-D

A tak serio to przynajmniej z tego co widzę u mnie to zależy od temperatury na zewnątrz. Pomimo mieszkania w bloku. Ale i tak trochę zawsze wypada.

Nazwę maści to ja spotkałem tylko 'wilczasta'.
__________________
CIRI Wilk z Polskiego Dworu [']
btd jest offline   Reply With Quote
Old 04-02-2009, 21:54   #3
Gaga
VIP Member
 
Gaga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Los Dientitos
Posts: 6,856
Send Message via Gadu Gadu to Gaga
Default

Przy dobrych kontrastach i dobrej masce pysk jest biały te wilczaki,które maja więcej brązu mają maskę i podbródek ciemniejsze. czasem młody pies długo ma ciemniejszy pysk ale z wiekiem jaśnieje. Oczywiście są takie, które tą maskę mają nieprawidłową i nigdy ona nie zjaśnieje, zazwyczaj kod bonitacyjny takie coś uwzględnia w swoim zapisie. Sa nawet linie, charakteryzujące się nieprawidłowymi maskami
Kolor futra, albo nawet pojedynczego włosa (okrywowego) mozna tez chyba nazwac agouti

Mój pies jest bardziej szary niz brązowy ale okresowo podszerstek ma złoty, jesienią, w trawach widac jak ładnie zlewa sie z otoczeniem . W okresie wymiany futra (akurat mamy to teraz) widac na ile dokładnie go wytrymowałam, bo tam, gdzie zostają złote kawałki (tam jeszcze niewyczesane

Wymiana futra, taka porządna- raz do roku, drugi raz bardziej lightowo . Dwa razy Chey zrzucił futro całkiem.. prawie przeistoczył sie w nagiego peruwiana

PS: kolor futra może się zmieniać w zalezności od karmy lub suplementów Algi np daja ciemniejszy kolor
__________________

Hodowca psów to nie funkcja, to nie zawód i nie nazwa hobby - to tytuł i godność. Trzeba na nią zasłużyć i dobrze piastować.
チェイタン。

Last edited by Gaga; 04-02-2009 at 22:21. Reason: ps
Gaga jest offline   Reply With Quote
Old 05-02-2009, 11:08   #4
GRABA
Senior Member
 
GRABA's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Location: Sosnowiec
Posts: 1,687
Default

Quote:
Originally Posted by Rybka View Post
Druga sprawa to... jak opisuje się maść wilczaka? Jako "wilczasta"? U niektórych ras jest pojęcie "sobolowata"- czy tak można opisać wilczaka?
No właśnie czy określenie sobolowata = wilczasta?
__________________

http://darwilka.blogspot.com/

GRABA jest offline   Reply With Quote
Old 05-02-2009, 11:45   #5
Gia
K-Lee Family
 
Gia's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Location: Wrocław
Posts: 2,400
Send a message via Skype™ to Gia Send Message via Gadu Gadu to Gia
Default

Quote:
Originally Posted by GRABA View Post
No właśnie czy określenie sobolowata = wilczasta?
nie

sobolowate, inaczej sable są np Border Collie, kolor ten wygląda zupełnie inaczej niż wilczasty, wilczaste są też Szpice wilcze czy Elkhundy
__________________

Gia, K-lee Vornja z Peronówki & Gran Rosa Amiga Atropa Bella Donna...
Gia jest offline   Reply With Quote
Old 05-02-2009, 12:19   #6
Rybka
Member
 
Rybka's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Location: Stargard
Posts: 757
Default

Quote:
Originally Posted by Gia View Post
nie

sobolowate, inaczej sable są np Border Collie, kolor ten wygląda zupełnie inaczej niż wilczasty, wilczaste są też Szpice wilcze czy Elkhundy
Właśnie znalazłam we wzorcu alaskan malamute, że dopuszczalna jest maść sobolowa z czarnym lub z białym. I właśnie sobol z białym wygląda mi na wilczastą...

Ale przypominam o moim pytaniu dot. wilczaków...
__________________
Rybka jest offline   Reply With Quote
Old 05-02-2009, 12:53   #7
GRABA
Senior Member
 
GRABA's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Location: Sosnowiec
Posts: 1,687
Default

Quote:
Originally Posted by Rybka View Post
Ale przypominam o moim pytaniu dot. wilczaków...
Dobra, to ja może wstawię zdjęcie (przepraszam za krzywiznę), gdzie w dokumenicie jest określenie....... czyli jak przetłumaczyć kolor sierści? Czy może trzeba tam dopisać "wilczasta".

Co do podbródków, to Unka ma czarny, ale się przejaśnia...
__________________

http://darwilka.blogspot.com/


Last edited by GRABA; 05-02-2009 at 12:55.
GRABA jest offline   Reply With Quote
Old 10-02-2009, 13:00   #8
Margo
Moderator
 
Margo's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Późna
Posts: 1,281
Send a message via Skype™ to Margo Send Message via Gadu Gadu to Margo
Default

Quote:
Originally Posted by Rybka View Post
Czy ktoś mógłby mi wytłumaczyć kiedy wilczak tak na prawdę zmienia futro
Kiedys bylo tak, ze na wiosne i na jesien Teraz niestety Bure powiariowaly - CzW dostosowuja sie do warunkow i psy zyjace w domu beda prawie lyse w zimie, ale obrosniete na wiosne... No i zmieniajacy sie klimat tez im nie pomaga...

Quote:
Originally Posted by Rybka View Post
i kiedy jest jasniejszy, a kiedy ciemniejszy?
Podszerstek CzW jest rudy - po jego wyczesaniu (linieniu) pies robi sie jasniejszy (bardziej szary).

Quote:
Originally Posted by Rybka View Post
Druga sprawa to... jak opisuje się maść wilczaka? Jako "wilczasta"?
Tak - oficjalnie jest wilczasta. W rodowodach czesc hodowcow wpisuje tez "seda" (szara) lub vlkoseda (wilczasta). Ale to jeden diabel.

Kiedys jednak bylo rozroznienie siersci u CzW i w rodowodach byla:
svetloseda - jasnoszara (psy prawie "biale" bez dodatku brazu)
seda - szara (psy bez brazu)
tm.seda - ciemno szara (miks koloru czarnego i szarego, bez brazu)
hneda - brazowa (sam braz)
vlkoseda - wilczasta (miks szarego i brazu)

Teraz wszystkie dostaja, ze sa "wilczaste", bo barwe wpisuje sie juz u szczeniaka, gdy jeszcze dokladnie nie widac koloru siersci. No i pewnie dlatego, te to najbardziej pozadany kolor siersci.

Quote:
Originally Posted by Rybka View Post
U niektórych ras jest pojęcie "sobolowata"- czy tak można opisać wilczaka?
Niby tak... choc lepiej od tego i "agouti" brzmi jednak "wilczasta" (lub "dzika")

Quote:
Originally Posted by Rybka View Post
Zauważyłam rónież, że niektóre wilczaki są bardziej "kontrastowe"- czyli mocno wybarwoine, a inne... w wielu odcieniach szarości. Czy u szczenięcia widać od razu jakiej będzie maści? Czy to "wychodzi" po pierwszym linieniu?
W sumie dopiero u doroslego wilczaka widac rzeczywisty kolor. Chcemy go ujac w nowej bazie danych - tzn. przywrocic rowniez ten stary podzial kolorow.

Co do kolorow - wszystkie sa PRAWIDLOWE. Nawet prawie bialy wilczak ma wlos agouti. Preferuje sie jednak CzW w kolorze wilczastym (nie brazowe, ale takie jak dzikie kroliki, czy wlasnie wilki). Znalazlam fajny opis, ze wilk ma kolor ziemi - w Europei nie ma jak w USA prerii, gdzie wilki sa w zimie biale, ale lasy - to na ich tle wilk europejski (i CzW) ma byc niewidoczny. A poniewaz latwiej cos zobaczyc niz opisac, wiec:




Natomiast kolor szary i ciemnoszary, choc przez niektorych lubiany jest mniej "typowy", a ciemnoszary juz w zasadzie jedynie tolerowany. Tak samo zle jest przeginanie w druga strone, czyli ciemnego brazu "owczarkowatego".

Quote:
Originally Posted by Rybka View Post
I ostatnie głupie pytanie ale na prawdę nie daje mi to spokoju... jaki kolor ma podbródek u wilczaka? Oglądałąm wiele zdjęć, niektóre mają cały czarny inne tylko czarne wargi, a brodę białą Więc jak to jest?
Dwie rozne sprawy - jak 'maja' i jak 'powinny miec'...

Podbrodek powinen byc bialy. I co wazniejsze MUSI BYC GO WIDAC Tzn fafle nie moga zwisac, ale powinny tworzyc jedna linie (w zadnym wypadku nie moze byc widac dziasel).
Nie dotyczy to mlodych psow, bo te maja dol czesto ciemniejszy, a fafle luzniejsze.

Tutaj dwie fotki prawidlowej glowy:

PSA



i SUKI:


Sa z tym dwa problemy:

1) Nadal jest sporo hodowcow dla ktorych "samczy" pies oznacza "z otwartymi kacikami" - i pies z powazna wada jest dla nich TYPOWY, a pies z prawidlowa glowa jest przez nich uznawany za 'suczego w wyrazie' z "delikatna glowa" ....

Tu jest typowy przyklad nieprawidlowych obwislych fafli i otwartych kacikow:


To zmora czeskich hodowcow (u nas tez pokutujaca), gdzie nawet od poradcow chowu i SEDZIOW CzW slyszalam takie bzdury. Widac ogromna roznice miedzy psami ze Slowacji (gdzie obwisle wargi byly czesto powodem dla jakiego pies byl wyrzucony z hodowli), a Czechami, gdzie takie psy dostaja nawet przy BARDZO MOCNEJ WADZIE oceny doskonale i uznawane sa za "samczo wygladajace samce".

No i rezultat jest taki, ze Slowacy zwracajac uwage na poprawnosc glowy i przylegajace wargi nie maja prawie zadnego problemu z otwartymi kacikami, a w Czechach, gdzie taki nieprawidlowy typ glowy jest czesto wrecz promowany niestety znalezienie psa z prawidlowa glowa dlugo graniczylo z cudem (pisze w czasie przeszlym, bo wydaje sie, ze jednak rozum hodowcow zwycieza na glupota "pseudo-specow" i coraz czesciej widac i tam CzW z super glowami)...


2) To samo podejscie przeszlo i do Polski... trafilo tez na ringi... Widac to w opisach - nie wiem co wzielo niektorych sedziow, ale jest jakis spisek "delikatnej szczeki"... Gdy pies nie ma obwiskych fafli, dol szczeki jest bialy, a wargi przylegajace (czyli wszystko wresz "super typowe") bywa, ze pies taki dostaje w opisie "slaba szczeka", albo "slaba dolna czesc glowy"...

Mozna sie zgodzic, ze pies o typowej glowie ma wizualnie delikatniejsza szczeke (bo nie jest ona podreslona przez miesiste, zwisajace wargi) niz "sliniak", ale nie zmienia to faktu, ze prawidlowa jest ta pierwsza, a nie druga...
__________________
.

The customs of your tribe are not laws of nature - George Bernard Shaw
Margo jest offline   Reply With Quote
Old 10-02-2009, 13:09   #9
Rybka
Member
 
Rybka's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Location: Stargard
Posts: 757
Default

Dziękuję Margo.
__________________
Rybka jest offline   Reply With Quote
Old 10-02-2009, 19:16   #10
DanielZ
Wilczasty : Foto
 
DanielZ's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Łódź/Wielka Wieś
Posts: 900
Send a message via Skype™ to DanielZ Send Message via Gadu Gadu to DanielZ
Default

http://pl.wikipedia.org/wiki/Melanina to tak na marginesie czemu nie tylko wilczak ma inny odcień zimą i latem
DanielZ jest offline   Reply With Quote
Old 11-02-2009, 11:38   #11
Margo
Moderator
 
Margo's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Późna
Posts: 1,281
Send a message via Skype™ to Margo Send Message via Gadu Gadu to Margo
Default

Quote:
Originally Posted by Margo View Post
Dwie rozne sprawy - jak 'maja' i jak 'powinny miec'...

Podbrodek powinen byc bialy. I co wazniejsze MUSI BYC GO WIDAC Tzn fafle nie moga zwisac, ale powinny tworzyc jedna linie (w zadnym wypadku nie moze byc widac dziasel).
Nie dotyczy to mlodych psow, bo te maja dol czesto ciemniejszy, a fafle luzniejsze.
Maly dodatek - rozpisujac sie o tych otwartych kacikach zapomnialam o najwazniejszej rzeczy, czyli "terminach"... Bo nawet wilki rodza sie ze slabymi maskami i jakis czas trwa, zanim pyski sie im ostatecznie wybarwia... I nawet kolo roku moga byc jeszcze czarno-szare na koncu kufy i podbrodku.

Zwykle "ostatecznej" oceny wilczaka dokonuje sie na bonitacji w wieku ok 2 lat. CzW w tym wieku to jeszcze mlodziak - jako jest w rzeczywistosci widac dopiero kolo 3 roku. Jak dla mnie najlepiej oceniac Bure pod tym katem w wieku okolo 3-5 lat... Po 8 nie ma to juz sensu, bo z wiekiem nawet wiszace fafle mocno sie wciagaja i u weteranow wiszace wargi maja juz tylko te, ktore mialy to wade bardzo mocno zaawansowana. A doskonala biala maske dostaja (siwiejac) nawet owczarki niemieckie...
__________________
.

The customs of your tribe are not laws of nature - George Bernard Shaw
Margo jest offline   Reply With Quote
Old 13-02-2009, 16:57   #12
Rybka
Member
 
Rybka's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Location: Stargard
Posts: 757
Default

W takim razie mam jeszcze takie pytanie...
Czy wilczaki mieszkające w ciepłych krajach (Włochy, Hiszpania) są łyse cały czas? Czy jednak się adaptują do warunków śródziemnomorskich? Troche mnie to zastanawia, ponieważ obserwując Haszczaki, Akity, Samoyedy i inne futrzaki na Cyprze nie zauważyłam, żeby były wyłysiałe- co dało mi do myślenia. Skoro kaloryferowe wilczaki są łyse nawet zimą to jak muszą wyglądać w gorącym kimacie?
__________________
Rybka jest offline   Reply With Quote
Old 13-02-2009, 17:13   #13
Margo
Moderator
 
Margo's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Późna
Posts: 1,281
Send a message via Skype™ to Margo Send Message via Gadu Gadu to Margo
Default

Quote:
Originally Posted by Rybka View Post
Skoro kaloryferowe wilczaki są łyse nawet zimą to jak muszą wyglądać w gorącym kimacie?
Kaloryferowe sa lyse wtedy, gdy kojcowe maja siersc.... potem sytuacja ulega zmianie - gdy one obrosna (kolo maja), to kojcowe sa w fazie linienia i "nagie"...


A co do siersci - nie bylo zadnych badan, ale np wilczaki mieszkajace w cieplych krajach nad morzem mialy super siersc mimo temperatur... Moze wplyw miala wilgotnosc... nie wiem... W kazdym razie Balrog, gdy przywiezlismy go z Portugalii mial super szate - potem dlugo sie juz takiej nie dorobil...

Inna sprawa to to, ze siersc jest tez doskonala izolacja przed cieplem... Lysy grzywacz moze sie na sloncu "przypalic" - CzW wysokie temperatury znosza doskonale.
__________________
.

The customs of your tribe are not laws of nature - George Bernard Shaw
Margo jest offline   Reply With Quote
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 08:01.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org