View Single Post
Old 13-07-2008, 20:51   #31
maria_i_wilk
Junior Member
 
maria_i_wilk's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 387
Default

Quote:
Originally Posted by zalesianka View Post
Możesz mi zatem wyjaśnić dlaczego odpowiedzialnym za wysoki wzrost i dużą wagę wilczaka jest dominujący gen ON-ka?
[...]
Na prawdę myślisz, że tak zawsze jest? Sądzisz, że każdy za ciężki lub jak twierdzisz za wysoki wilczak to dogłębnie przemyślana, oportunistyczna, wyrafinowana strategia hodowcy chcącego zarobić kasę.
Odpowiem może ja, choć wywołujesz Margo, bo to chyba nie jest przez przeoczenie priv, prawda?

Ja rozumiem typ suchy i typ limfatyczny tak. Typ suchy to suche stawy, widoczne pod skórą, jak pęcina u konia, zwarta, sucha, nie miękka, luźna. Do tego żelazne mięśnie, jak deseczki, bez nadmiernego naddatku skóry i tłuszczu, bo nie ma okresów chudnięcia i tycia, jak to jednak bywa w naturze, więc psy domowego chowu nie będą przypominały w tym tak dokładnie dzikich krewniaków. A więć typ suchy to typ bez luźnych stawów, bez nadmiernie miękkich łap i bez zbyt obszernych, potrzebnych do takiego ruchu, torebek stawowych. Cały aparat więzadłowy nastawiony jest na wytrzymałość i sprężystość oraz odporność na obciążenia. Taką budowę wybieramy dla sportowca, bo zapewnia większą efektywność i mniejszą urazowość (choć z tym można by już dyskutować ;o) patrz chart w lesie)
Typ limfatyczny to typ, który pozornie występuje w przyrodzie (sic!) w okresie dobrostanu. Skóry jest sporo, bywają okresy, że jest luźna, bo wilki najadały się ponad miarę, więcej niż do syta, by przetrwać np. ciężką zimę. Wilk nie straci mimo tego swojego typowego rodzaju mocnego umięśnienia, bo co jakiś czas jednak poluje. A pies? No cóż. Z tego co widuję w najbliższej okolicy, to właściciele nie pozwalają swoim psom biegać z najróżniejszych powodów (podawanych). A może jest tak, że owczarki niemieckie od lat nie są hodowane pod kątem wytrzymałości mięśni, bo częste w tej rasie dyskopatie nie pozwalają namawiać przyszłych właścicieli do mocnego treningu, a dysplazja bioder powoduje, że hodowca w ogóle zakazuje właścicielom nawet kontakty z innymi psami w młodości, by pies nie okulał.
Ja tak rozumiem to, co pisze Margo. Że typ limfatyczny (jednak po owczarku niemieckim) + utrzymywanie tendencji do górnych granic wagi i wzrostu (do czego i tak jest niezdrowa tendencja u odbiorców psów; duży to lepszy) doprowadzi do zaburzenia w średniej Gaussa wagi i wzrostu u CSV i nie będzie już większości psów w tej rasie w środku danych wag i wzrostu, a będzie dążenie do bycia najcięższym basiorem. I to przed tym Maro ostrzega, skoro jednocześnie może wtedy dojść do takiego stanu mięśni, budowy stawów i obciążeń (wagowych) co przy niedostatecznie użytkowanych mięśniach da wady widywane u wczarków niemieckich (oczywiście, że nie wszystkich, prawda?).
Oprócz tego, dodam, że od lat oglądam różne zdjęcia csv i wypowiedzi na temat budowy i zachowań rasy i do "wizji" CSV w wydaniu Margo nie mam zastrzeżeń. Piszę tak, nie będąc zaintersowana w hodowli csv. Tylko uważam, że umiem czytać i mogę upewnić się, czytając różne materiały, że Margo trzyma się w swoich wypowiedziach dokładnie wzorca, no i w zgodzie z ilustrowanymi przykładami proponowanymi przez słowackich znawców czy twórców rasy.
maria i wufi
maria_i_wilk jest offline   Reply With Quote