View Single Post
Old 18-06-2013, 22:40   #92
z Peronówki
VIP Member
 
z Peronówki's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Późna
Posts: 6,995
Send a message via MSN to z Peronówki Send a message via Skype™ to z Peronówki
Default

Quote:
Originally Posted by Skrzat&Bow View Post
Mam jednak wrażenie że takoż u wilków jak i u ludzi "ALFA" wcale nie musi kłapać zębami i warczeć na widok innego samca by było wkoło wiadomo że nią jest...
Wkradl ci sie jeden blad - nie mowimy o zachowaniu w STADZIE. Ale o spotkaniu dwoch roznych alf, a nawet dwoch roznych stad ("bo na jednym wilczaku sie nie konczy").
W takim wypadku wilki rzeczywiscie nie beda klapac. One troche powarcza, a potem sie pozabijaja. Na 100%.

Ale moje slowa odnosisz calkowicie do wystawy... A nie o to mi chodzilo...
Wilczak ma byc czujny, szybki. A jak do ringu wladujesz jeszcze kilka samcow tej rasy to nie ma co oczekiwac, ze sie beda z miloscia lizac sie po mordkach.... I tak - beda warczec na inne samce... Wystarczy, ze zostana sprowokowane ogonami w gorze... Sorry, ale jak spotka sie kilka dominujacych samcow, ktore w domu sa panami swiata (bo zyja same, lub z sukami) to tak ich spotkanie bedzie wlasnie wygladac...
Pomysl co bedzie jak do ringu wladujesz Zorana, Imbusa, Ura i Eligo? Bedzie jedno mega klapanie zebow. Bo to SAMCE. Oczywiscie pracujac z psem mozna nad tym dosyc mocno zapanowac. Ale trzeba 1) pracowac i 2) to trwa...
Nie zmienia to faktu, ze "pyskaty" wilczak miesci sie w normie, a ten oderwany od rzeczywistosci i bujajacy w oblokach juz nie.

Ale wspomnialam o tym tez z innego powodu. Tak jakos w Swiebodzicach zaczelam gadac z nieznajomym - wiem tylko, ze od wielu lat widuje go z kaukazami... I zaczal mowic o sedziowaniu jego rasy - ze w ringach wystawowych maja obecnie tragedie - promowane sa "pierdoly". Ze kaukazy ze wzorcowym charakterem dyskwalifikuje sie za agresje, a promuje takie, ktore lgna do ludzi (i sedziow) jak goldeny...
Jaki charakter ma miec kaukaz i do czego byla rasa wszyscy wiemy... I czy nam sie to podoba, czy nie powinno sie ta "uzytkowosc" uszanowac... Nawet jesli psy tez rasy sa malo PRowskie... Niestety obecnie z Zachodu przyszla do nas moda, aby hodowac psy "rasopodobne" - ktore wygladem sie jeszcze roznia, ale wszystkie maja charakterki ciete wedlug tego samego wzorca: nieupierliwej roslinki pozbawionej instynktow...

Quote:
Originally Posted by Skrzat&Bow View Post
Jakoś mnie to ukłuło co napisałaś (może dlatego że sama mam flegmatyka, ale cenię sobie jego psijacielskość, która ułatwia życie społeczne, taki off top bo to inna rasa bowkowa, wiadomo) bo duzo bardziej mi przeszkadza lękliwość, strachliwość, wycofanie, które widzę coraz częściej u wilczaków niż stabilny acz może niezbyt waleczny charakter.
Ale dlaczego uklulo...? To tak jakby teraz po powyzszym tekscie obrazil sie na mnie wlasciciel goldka, ze twierdze, ze ta rasa jest przyjacielska...
Ja pisalam o charakterze CzW...a nie tego co mi sie podoba, czy nie w innych rasach.
Ty masz Saarloosa, ja mam wilczaka. Ty sobie cenisz psijacielskosc, ja nie Ja uwielbiam psijacielskosc Bowa, ale taki sam charakter u CzW by mi przeszkadzal, bo bylby to charakter nietypowy...
Dzieki temu, gdy spotkaja sie grupy wlascicieli Czw i wlascicieli Saarloosow to widac roznice w charakterach. I tak ma byc...zamiast probowac zmieniac CzW w (np) Saarloosy

Wiec jesli oceniamy wilczaka to powinnismy to robic przez pryzmat wzorca. A zbyt czesto cos co jest dla Burych typowe okresla sie jako mega wade danego psa - promujac jednoczesnie cos, co powinno wytykane jako anomalia...
__________________
.

'Z PERONÓWKI'
FACEBOOK GROUP

Last edited by z Peronówki; 18-06-2013 at 23:52.
z Peronówki jest offline   Reply With Quote