Zurück   Wolfdog.org forum > Nederlands > Gezondheid en voeding

Gezondheid en voeding Het voeren van een wolfhond, informatie over hondenvoer, vaccineren, etc

Antwort
 
Themen-Optionen Ansicht
Alt 09-10-2008, 10:50 PM   #1
mijke
Senior Member
 
Benutzerbild von mijke
 
Registriert seit: Sep 2003
Ort: Warnsveld
Beiträge: 2.033
Standard Dwerggroei test ook geschikt voor TsW?

Zoals sommigen van jullie wellicht weten is er in Utrecht een test ontwikkeld, die de mutatie van het gen, dat verantwoordelijk is voor dwerggroei, kan vast stellen.

Dwerggroei is een nare afwijking die je geen enkele fokker of hond toewenst. Een dwerg heeft een slecht ontwikkelde hypofyse, waardoor bepaalde hormonen (zoals bv groeihormoon) weinig of niet geproduceerd worden. Doordat ook het schildklierstimulerend hormoon te weinig geproduceerd wordt hebben zij ook een traag werkende schildklier. Behalve dat deze honden klein blijven hebben ze last van allerhande nare bijkomende kwalen (b.v kaalheid, jeuk, ontstekingen, niet goed functionerende lever en nieren, sloom/traag gedrag) als ze niet dagelijks medicijnen krijgen.

Mij is tenminste 1 geval van dwerggroei binnen het TsW ras bekend. Maar aangezien dit soort mutaties van een gen nooit incidenteel voorkomt, zullen er binnen het TsW ras zeker meerdere dwergen geboren zijn. (Als er 1 dwerg geboren wordt betekent het dat ongeveer 18% van de honden drager is.)
Bij de Saarlooswolfhond is inmiddels duidelijk dat de afwijking veel meer voorkomt binnen het ras dan dat men ooit gedacht had. En gezien de smalle fokbasis binnen de TsW wordt gevreesd dat dit binnen het TsW ras mogelijk het zelfde kan zijn.
Maar met de ontwikkeling van de dwerggroei test is het mogelijk geworden te voorkomen dat er nog dwergen binnen bepaalde rassen worden geboren!

Van de onderzoekers van de universiteit Utrecht (die zich met dit onderwerp bezig houden) hoorde ik, dat de mutatie die leidt tot dwerggroei bij de Saarlooswolfhond precies de zelfde is als van de Duitse herder.
Aangezien de TsW ook de DH als achtergrond heeft, is het dus zeer waarschijnlijk dat de erfelijke achtergrond van de dwerggroei bij de TsW exact dezelfde is als bij de Saarlozen.
En in dat geval is de zelfde dwerggroei test dus ook bruikbaar voor de TsW ras!
In ieder geval is de test bij de Duitse herdershond en de Saarlooswolfhond exact dezelfde.

Maar….
Om te kijken of de gen afwijking bij de TsW de zelfde achtergrond heeft, moet er bij minimaal 1 hond vastgesteld worden dat hij deze afwijking ook draagt.

Daarvoor
is er bloed nodig van minimaal 1 hond die of lijder is (dus dwerggroei heeft) of waarvan zeker is dat deze een dwerg heeft voortgebracht (en dus drager is).

Daarom:
Doe ik i.v.m. de gezondheid van het ras een dringende oproep aan de lezers van dit forum om, indien je iemand met een TsW met dwerggroei of een ouderhond hiervan kent, contact met mij op te nemen per PB of email: [email protected].


Het gaat mij dus niet om de namen van de honden!
Maar ik hoop alleen op deze wijze eigenaren te vinden die willen meewerken, om te kunnen vaststellen of de nieuwe dwerggroeitest ook voor de TsW een valide test is!

Deze eigenaren kan ik dan vervolgens nader informeren

Het is ook zeker niet de bedoeling dat er hier op het forum suggesties of speculaties gedaan gaan worden over bij welke fokker(s) mogelijk ooit een dwerg geboren is!

Het enige dat ik vraag is, om mij in contact te brengen met eigenaren van een TsW dwerg of de ouderdieren hiervan


Wanneer we eigenaren hebben gevonden die hier aan mee willen werken en de onderzoeks resultaten bekend zijn, zal ik iedereen hier op het forum vanzelfsprekend nader informeren over de dwerggroei test!

Bij voorbaat alvast heel hartelijk dank voor jullie medewerking!
__________________
Vriendelijke groeten,
Mijke

PS: I am not a moderator anymore!!
http://www.ursidaestee.wolfdog.org/voor%20wolfdog/handtekening/New%20format%20banner%20Wg.jpg
mijke jest offline   Mit Zitat antworten
Alt 09-10-2008, 11:29 PM   #2
loco
Non active.
 
Benutzerbild von loco
 
Registriert seit: Nov 2006
Ort: Outside, walking the dog.
Beiträge: 2.873
Standard

Ik vind het echt TOP dat hier aan gewerkt word.

Groette Martine.
__________________
Just treat stupid situations like a dog.....If you can't play with it or eat it.......
Then just piss on it and walk away .
loco jest offline   Mit Zitat antworten
Alt 09-11-2008, 09:07 AM   #3
Smokey
Angel en Bachata,Luna
 
Benutzerbild von Smokey
 
Registriert seit: Oct 2004
Ort: Roosendaal
Beiträge: 519
Standard

Ja vind het ook top dat het bij de TSW nu ook onderzocht kan gaan worden.

Ik sta hier natuurlijk nu ook voor met onze SHW,persoonlijk vind ik het fijn dat je nu met een bloedtest kan laten onderzoeken of de hond drager,vrij of lijder (dwerg) is.
__________________
Groetjes Wilma
Smokey jest offline   Mit Zitat antworten
Alt 09-11-2008, 05:21 PM   #4
kobesen
Erfelijk aangeboren Bitch
 
Benutzerbild von kobesen
 
Registriert seit: Nov 2005
Ort: Arnhem
Beiträge: 1.272
Standard

Ik wilde naar de Avlsdag in Hoenderloo om daar Denzel eens te laten testen. Maar dat heeft dus geen zin, omdat we eerst een TSW nodig hebben waar het gen zeker in zit om te kunnen controleren.
Lekker dan .
Is het gen niet hetzelfde als bij de saarlosen?
__________________
Het product van je eigen denken, is je omgeving!
(citaat Maurice Oosterhof zie www.spoorzoeken.net)
'Spoorzoeken, leven is mensenwerk' COACHBOEK VAN HET JAAR 2012!!!!!!!
kobesen jest offline   Mit Zitat antworten
Alt 09-11-2008, 05:50 PM   #5
Liesbeth
Junior Member
 
Benutzerbild von Liesbeth
 
Registriert seit: Jun 2006
Ort: Lubbeek
Beiträge: 373
Standard

Hoeveel gevallen zijn er bekend (bij de TsW)?
Lijders bedoel ik dan (de dwergjes).

Is er ergens meer informatie over te vinden? Bvb. website, artikels, foto's?

Alvast bedankt als iemand het antwoord weet op één van deze vragen

Groetjes,

Liesbeth
__________________
Tsjechoslowaakse Wolfhonden van Hagia Sophia' www.wolfdog.be
Liesbeth jest offline   Mit Zitat antworten
Alt 09-12-2008, 12:42 AM   #6
Joswolf
Member
 
Registriert seit: Jun 2006
Beiträge: 757
Standard

Citaat-"Als er 1 dwerg geboren wordt betekent het dat ongeveer 18% van de honden drager is.)"
Bij 1% dwerg is 18% drager, niet bij 1 lijder. Hoeveel lijders er zijn is moeilijk in te schatten. Want dood geboren is en risico bij lijders en die worden vaak verzwegen of iig niet getest. De puppen kunnen ook al in de baarmoeder sterven en door het lichaam geabsorbeerd worden. Dan worden ze dus niet geboren. Het komt bij de Saarloos wel voor dat er op een echo meer gezien worden dan geboren. Ik had eens een nest waar een pup met de keizersnee geboren werd maar op de echo twee puppen gezien waren waarvan er een duidelijk kleiner was dan de andere. Toen was er nog niet veel van bekend en er werd niet getest.
Jos
Joswolf jest offline   Mit Zitat antworten
Alt 09-12-2008, 09:18 AM   #7
Liesbeth
Junior Member
 
Benutzerbild von Liesbeth
 
Registriert seit: Jun 2006
Ort: Lubbeek
Beiträge: 373
Standard

@ Jos: dat begrijp ik wel, van die 1% lijders en 18% dragers... Bij de Saarloos ken ik meerdere gevallen van dwerggroei, maar van de Tsjech is er mij geen bekend. Het is maar om een beeld te krijgen van de omvang van het probleem bij de TsW... Ligt het aantal lijders rond de 1%-2% of hoger/lager... Uiteraard zal dat nooit juist geweten zijn, door vroegtijdige sterfte e.a. Maar zoals ik al zei: ik ken geen enkele Tsjech met dwerggroei. Mijke kent er één... Ik vroeg mij gewoon af of er nog meer gevallen bekend zijn.

Wel een akelige aandoening, die we natuurlijk graag voorkomen. Hopelijk komt die test er, zodat we meer zicht krijgen op het probleem...

Groetjes,

Liesbeth
__________________
Tsjechoslowaakse Wolfhonden van Hagia Sophia' www.wolfdog.be
Liesbeth jest offline   Mit Zitat antworten
Alt 09-12-2008, 09:31 AM   #8
Joswolf
Member
 
Registriert seit: Jun 2006
Beiträge: 757
Standard

De test is er al. Dus daar kan het probleem niet zijn. Wil je weten of ze voorkomen in het ras of in welke hoeveelheden, ook dat kom je te weten door honden te laten testen.
Jos
Joswolf jest offline   Mit Zitat antworten
Alt 09-12-2008, 12:00 PM   #9
loco
Non active.
 
Benutzerbild von loco
 
Registriert seit: Nov 2006
Ort: Outside, walking the dog.
Beiträge: 2.873
Standard

De test is er voor de Saarloos al , maar het is nog niet bekend of hij ook geschikt is voor de TSW .
En dat is de reden van deze oproep .

Groette Martine.
__________________
Just treat stupid situations like a dog.....If you can't play with it or eat it.......
Then just piss on it and walk away .
loco jest offline   Mit Zitat antworten
Alt 09-12-2008, 12:43 PM   #10
Joswolf
Member
 
Registriert seit: Jun 2006
Beiträge: 757
Standard

Danb je het eerste bericht niet goed gelezen.
Jos
Joswolf jest offline   Mit Zitat antworten
Alt 09-12-2008, 12:57 PM   #11
Azazel
n00b
 
Benutzerbild von Azazel
 
Registriert seit: Sep 2003
Ort: somewhere
Beiträge: 1.622
Standard

Zitat:
Zitat von Joswolf Beitrag anzeigen
Danb je het eerste bericht niet goed gelezen.
Jos
hehe.. volgens mij moet jou zin al volgt luidden Jos: dan heb ik het eerste bericht niet goed gelezen...

Groetjes,
Barry
__________________
Wie het oude niet eert, is het nieuwe niet weerd
Azazel jest offline   Mit Zitat antworten
Alt 09-12-2008, 01:41 PM   #12
loco
Non active.
 
Benutzerbild von loco
 
Registriert seit: Nov 2006
Ort: Outside, walking the dog.
Beiträge: 2.873
Standard

Zitat:
Zitat von Joswolf Beitrag anzeigen
Danb je het eerste bericht niet goed gelezen.
Jos
wat jij wil .
__________________
Just treat stupid situations like a dog.....If you can't play with it or eat it.......
Then just piss on it and walk away .
loco jest offline   Mit Zitat antworten
Alt 09-12-2008, 01:56 PM   #13
Joswolf
Member
 
Registriert seit: Jun 2006
Beiträge: 757
Standard

Te snel geschreven. Er is geen apparte test voor de DH en de SWH dus waarschijnlijk is deze test valide voor de TWH. Maar men kan dat pas bevestigen wanneer een bewezen drager getest wordt. Anders zou de tester naderhand grote problemen kunnen krijgen. Maar de motivatie is niet om de test te testen maar om de honden te kunnen testen, althans dat mag ik hopen. Bij de Saarloos was men eerst bang eerlijk te zijn. Langzamm veranderd dat beeld. Een fokker kan er namelijk niets aan doen een pup te hebben gekregen die later blijkt drager van wat van gen ook te zijn. Maar de praktijk laat vaak zien dat eerlijke mensen die zoiets toe geven zwart gemaakt worden en de schuld krijgen van het verspreiden van een afwijking. Terwijl diegenen die ervoor uitkomen juist meewerken aan het voorkomen van de afwijking.
Jos
Joswolf jest offline   Mit Zitat antworten
Alt 09-13-2008, 05:26 PM   #14
Xhrista
Junior Member
 
Benutzerbild von Xhrista
 
Registriert seit: Sep 2003
Ort: Borssele
Beiträge: 426
Standard

Zitat:
Zitat von kobesen Beitrag anzeigen
Ik wilde naar de Avlsdag in Hoenderloo om daar Denzel eens te laten testen.
De test wordt niet gedaan op de AVLS dag.Er wordt daar wel een lezing gehouden door de ontwikkelaar van de test.en er wordt bij de SWH's bloed afgenomen dat opgeslagen wordt bij Genetic Counseling.Van daar uit gaat het weer naar Utrecht van de honden die getest moeten worden.
Maar dat opslaan kan ook voor een TsW natuurlijk.

Gr. Christa
Xhrista jest offline   Mit Zitat antworten
Alt 09-13-2008, 09:12 PM   #15
loco
Non active.
 
Benutzerbild von loco
 
Registriert seit: Nov 2006
Ort: Outside, walking the dog.
Beiträge: 2.873
Standard

Zitat:
Zitat von Liesbeth Beitrag anzeigen
Hoeveel gevallen zijn er bekend (bij de TsW)?
Lijders bedoel ik dan (de dwergjes).

Is er ergens meer informatie over te vinden? Bvb. website, artikels, foto's?

Alvast bedankt als iemand het antwoord weet op één van deze vragen

Groetjes,

Liesbeth
Bij de DH komt het erg vaak voor .
Maar hier een link met veel info er over.
http://www.el-minjas.com/erfelijkhei...bij-honden.htm

Groette Martine
__________________
Just treat stupid situations like a dog.....If you can't play with it or eat it.......
Then just piss on it and walk away .
loco jest offline   Mit Zitat antworten
Alt 09-13-2008, 09:38 PM   #16
loco
Non active.
 
Benutzerbild von loco
 
Registriert seit: Nov 2006
Ort: Outside, walking the dog.
Beiträge: 2.873
Standard

En ga je googlen, dan komt het ook voor bij veel verschillende rassen .
Ook bij rassen die echt geen verwantschap met DH hebbe .
Maar ja, ze moeten toch iets de schuld geven .
Groette Martine.
__________________
Just treat stupid situations like a dog.....If you can't play with it or eat it.......
Then just piss on it and walk away .
loco jest offline   Mit Zitat antworten
Alt 09-14-2008, 01:03 AM   #17
mijke
Senior Member
 
Benutzerbild von mijke
 
Registriert seit: Sep 2003
Ort: Warnsveld
Beiträge: 2.033
Standard

Tsja... ik denk niet dat wetenschappers die zich hier mee bezig houden de behoefte hebben om een ras "de schuld" te geven Het zijn geen kynologen! hahahahaha
Ze praten net zo makkelijk over dwerggroei bij muizen en mensen als over honden hoor!
Diverse deskundigen op dat gebied zijn al zo'n 15 jaar bezig met onderzoek naar de mutaties die dwergggroei gen veroorzaken.

De DH was alleen een van de rassen waarbij dwerggroei bekend was, waar ze mee aan de slag gingen en ze gemuteerde gens bij ontdekten.
Nu ze ontdekt hebben dat de mutatie van het gen dat dit veroorzaakt bij de DH exact het zelfde is als bij de Saarloos, lijkt me vanuit hun optiek logisch, dat ze kijken naar rassen met zelfde genetische achtergrond om meer overeenkomsten te kunnen vinden
__________________
Vriendelijke groeten,
Mijke

PS: I am not a moderator anymore!!
http://www.ursidaestee.wolfdog.org/voor%20wolfdog/handtekening/New%20format%20banner%20Wg.jpg
mijke jest offline   Mit Zitat antworten
Alt 09-14-2008, 11:45 AM   #18
loco
Non active.
 
Benutzerbild von loco
 
Registriert seit: Nov 2006
Ort: Outside, walking the dog.
Beiträge: 2.873
Standard

Ik had het over "ze" in het algemeen .
En dus niet specifiek over Meneer de Wetenschapper.

Het is gewoon zo, dat het bij elk levend wezen kan voorkomen .
__________________
Just treat stupid situations like a dog.....If you can't play with it or eat it.......
Then just piss on it and walk away .
loco jest offline   Mit Zitat antworten
Alt 09-16-2008, 12:37 AM   #19
kobesen
Erfelijk aangeboren Bitch
 
Benutzerbild von kobesen
 
Registriert seit: Nov 2005
Ort: Arnhem
Beiträge: 1.272
Standard

Jah, zelfs bij ons mensen. Maar goed, als je alle afwijkingen op zou schrijven die bij mij in de familie voorkomen, zou je met mij ook niet mogen fokken.

@ Christa: ik denk dat ik dat dan idd ga doen op de AVLSdag. Baadt het niet, schaadt het niet.

Groetjes Kim
__________________
Het product van je eigen denken, is je omgeving!
(citaat Maurice Oosterhof zie www.spoorzoeken.net)
'Spoorzoeken, leven is mensenwerk' COACHBOEK VAN HET JAAR 2012!!!!!!!
kobesen jest offline   Mit Zitat antworten
Alt 09-17-2008, 11:46 AM   #20
loco
Non active.
 
Benutzerbild von loco
 
Registriert seit: Nov 2006
Ort: Outside, walking the dog.
Beiträge: 2.873
Standard

Zitat:
Zitat von kobesen Beitrag anzeigen
Jah, zelfs bij ons mensen. Maar goed, als je alle afwijkingen op zou schrijven die bij mij in de familie voorkomen, zou je met mij ook niet mogen fokken.
Groetjes Kim
Nou het Fokken mag wel hoor .
Maar het voorproduceren kan je dan beter laten .

Groette Martine.
__________________
Just treat stupid situations like a dog.....If you can't play with it or eat it.......
Then just piss on it and walk away .
loco jest offline   Mit Zitat antworten
Antwort


Forumregeln
Es ist dir nicht erlaubt, neue Themen zu verfassen.
Es ist dir nicht erlaubt, auf Beiträge zu antworten.
Es ist dir nicht erlaubt, Anhänge hochzuladen.
Es ist dir nicht erlaubt, deine Beiträge zu bearbeiten.

BB-Code ist an.
Smileys sind an.
[IMG] Code ist an.
HTML-Code ist aus.

Gehe zu


Alle Zeitangaben in WEZ +2. Es ist jetzt 07:52 PM Uhr.


.
(c) Wolfdog.org