Quote:
Originally Posted by Przemek
- "glukozamina wpływa pozytywnie na rozwój stawów" - prawda i z tego co wiem, to nie jest łatwo ją przedawkować. To właśnie potrzebę podawania glukozaminy ludzie mylą z podawaniem wapnia.
|
To moze ja troche rozwine temat, bo wszedzie sie mowi o glukozaminie, a nigdzie nie ma po co to...
Glukozamina to aminocukier naturalnie występujący w naszym organizmie i wchodzący w skład związków, które budują tkankę chrzęstną, nadają jej twardość i sprężystość. Chrząstka stawowa pozbawiona jest naczyń krwionośnych, a odżywianie jej możliwe jest za pomocą mazi stawowej, zawierającej m.in. glukozaminę. Tak więc glukozamina nie tylko buduje chrząstkę, ale także bierze udział w jej odżywianiu. Obie funkcje (budulcową i odżywczą) glukozaminy można wykorzystać by stymulować odbudowę i regenerację zmienionej chorobowo chrząstki. Dlatego tak wazne jest jej podawnie psom, u których prześwietlenie wykazało dysplazję stawów biodrowych. Glukozamina wchłania się i przenika do chorej chrząstki, gdzie uruchamiane są naturalne mechanizmy naprawcze. Stopniowe odbudowywanie chrząstki wpływa na poprawę sprawności ruchowej stawu, a także zmniejsza dolegliwości bólowe.
Glukozamina jest co prawda naturalnym składnikiem diety, jednak przeciętna dieta zawiera jej niewiele. Najbogatszym źródłem glukozaminy są raki, krewetki, homary, kraby i morskie małże, a niewiele z tego jedzą nasze psy.... Zdrowe, dorosłe psy nie muszą jej uzupełniać, ale glukozamina pobudza komórki chrząstki stawowej do odbudowy co prowadzi do wzmocnienia chrząstki. Tak więc może być ona stosowana zarówno w celu wspomagania leczenia chorób stawów (jak dysplazja), jak i profilaktycznie by wzmocnić stawy - a to oznacza, że warto szczeniakom podawać dodatkową dawkę glukozaminy.
Glukozamina występuje w kilku postaciach. Jedyną jej formą, której skuteczność wykazano w badaniach klinicznych jest siarczan glukozaminy, stąd jest to forma preferowana przez producentów lekow. Co ważne: siarczan glukozaminy ma bardzo dobry profil bezpieczeństwa, co oznacza, że nie powoduje objawów ubocznych. Tak więc nawet jeśli karmimy szczeniaka karmą dla dużych ras, która zawiera glukozaminę, to warto podawać ją jeszcze dodatkowo w postaci kapsułek (opłaca się wizyta w sklepie dla kulturystów ) i to bez obaw, że przedawkujemy...