Go Back   Wolfdog.org forum > Polski > Sport i szkolenie

Sport i szkolenie Wilczaki jako psy użytkowe - jak je szkolić, jak uczyć kolejnych elementów, informacje o zawodach i seminariach...

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 23-04-2007, 22:31   #1
monikasz
Junior Member
 
monikasz's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Location: Gdynia
Posts: 203
Default Od kiedy pies jest "uzytkowy"?

Quote:
Originally Posted by Przemek
zdecydowaliśmy się na opublikowanie listy CzW z OFICJALNIE zdanymi egzaminami uzytkowości.
Sorki, ze sie czepiam slowek, ale dla mnie zaliczenie niektorych egzaminow czy zawodow, np. zawodow obedience na poziomie 0 chyba nie bardzo swiadczy o uzytkowosci, a jedynie o poziomie wyszkolenia psa Moze lepiej watek brzmialby jako 'Poziom wyszkolenia polskich CzW' ?
Dla mnie pies, ktory zalicza egzaminy uzytkowe na odpowiednim poziomie jest wystawiany w klasie uzytkowej, a psy z powyzszej listy nie sa Przy czym egzaminy uzytkowe zezwalajace na wystawianie psa w klasie uzytkowej roznia sie miedzy panstwami - dla przykladu w Polsce zaden pies, ktory zda egzaminy ratownicze na odpowiedniem poziomie nie jest wystawiany w klasie uzytkowej, natomiast w Czechach taki egzamin jest rownoznaczny z zaliczeniem egzaminow naszego odpowiednika IPO. Przy okazji jakie egzaminy dopuszczaja do wystawiania CzW w klasie uzytkowej w Polsce (i czy ona istnieje, bo szczerze mowiac nawet nie wiem), a jakie w Czechach, bo do nich mamy najblizej ?
Na temat uzytkowosci tez mozna dyskutowac dlugo ...
monikasz jest offline   Reply With Quote
Old 24-04-2007, 09:44   #2
Gaga
VIP Member
 
Gaga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Los Dientitos
Posts: 6,856
Send Message via Gadu Gadu to Gaga
Default Re: Polskie użytkowe CzW - spis

Quote:
Originally Posted by monikasz
Sorki, ze sie czepiam slowek, ale dla mnie zaliczenie niektorych egzaminow czy zawodow, np. zawodow obedience na poziomie 0 chyba nie bardzo swiadczy o uzytkowosci, a jedynie o poziomie wyszkolenia psa Moze lepiej watek brzmialby jako 'Poziom wyszkolenia polskich CzW' ?
...
Monika.. Przemek uzyl slowa "uzytkowy" w CUDZYSLOWIE

Na angielskim forum toczyla sie niedawno zabawna dyskusja na temat schedy geentycznej w niemal calym pokoleniu czw ...to mi przypomina uporczywe doszukiwanie sie ras w mieszancach Czasem jest tez rozpaczliwa proba zareklamowania wlasnego miotu obecnego lub przyszlego i nie powiem- czesc naiwnych sie na to lapie
Dla mnie ten cudzyslow jest z lekkim przymruzeniem oka....bo faktycznie ciezko mowic o jakimkolwiek wilczaku w PL, ze jest uzytkowy. Uzytkowy to moze byc pies pracujacy-ratownik czy w innych sluzbach. Ilosc zdawanych egzaminow swiadczy tylko i wylacznie o dobrej kombinacji charaketru psa, checi i umiejetnosci przewodnika, warunkow do szkolenia.

Poza tym skoro czw sa rasa PRACUJACA to z definicji naleza do psow bardziej podatnych do szkolenia niz takie np coton de tulear Mamy klase uzytkowa- czego np IX grupa nie posiada...
Wiec jesli chcemy mowic o "uzytku" z rasy uzytkowej to musi byc to naprawde ciezko pracujacy osobnik, bo zdawanie egzaminow wpisane jest i tak i tak w rase Oczywiscie ja w pelni rozumiem ekscytacje tematem- w koncu, jak widac na powyzszej liscie, nasze "working dogs" spedzaja czas na kanapie, z rzadka zlazac z niej aby pojsc pocwiczyc na plac (poza kilkoma wyjatkami ;P) Wiec dla hodowcow i ludzi zainteresowanych szkoleniem wart uwagi jest kazdy pies z egzaminami bo przy skandaliczym poziomie charakterow z niektorych linii trzeba bacznie przygladac sie tym "normalnym" bo w ten sposob ma sie wieksza szanse trafic normalnego szczeniaka- z bazowym charakterem pozwalajacym na planowanie jakiegos szkolenia .
__________________

Hodowca psów to nie funkcja, to nie zawód i nie nazwa hobby - to tytuł i godność. Trzeba na nią zasłużyć i dobrze piastować.
チェイタン。
Gaga jest offline   Reply With Quote
Old 24-04-2007, 11:26   #3
monikasz
Junior Member
 
monikasz's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Location: Gdynia
Posts: 203
Default Re: Polskie użytkowe CzW - spis

Quote:
Originally Posted by Gaga
Monika.. Przemek uzyl slowa "uzytkowy" w CUDZYSLOWIE
Niby tak, ale przecietny czytelnik mysle, ze nie bedzie w stanie wylapac tej roznicy, chyba ze nie doceniam wiedzy osob czytajacych z 'doskoku' to forum Pomijam celowo osoby od dawna interesujace sie CzW, ktore wiedza ze glownie chodzi o wyszkolenie psa czy tez sprawdzenie go pod katem wytrzymalosci. Bardziej bym zwrocila uwage, ze CzW jest psem wszechstronnym niz 'uzytkowym', ale to tylko moja opinia.
Przy czym faktycznie na koncu listy brakuje krotkiej legendy co ktory skrot oznacza. Ja naprawde lubie dbalosc o szczegoly, tym bardziej, ze forum jest ogolnodostepne i coraz wiecej osob tu zaglada. A taka lista jest jak najbardziej potrzebna !
Quote:
Originally Posted by Gaga
Poza tym skoro czw sa rasa PRACUJACA to z definicji naleza do psow bardziej podatnych do szkolenia niz takie np coton de tulear Mamy klase uzytkowa- czego np IX grupa nie posiada...
I bardzo dobrze ze ta lista sie pojawila, bo moze kolejni wlasciciele zmobilizuja sie do jakis startow. Chcialam tylko zwrocic uwage na subtelna roznice i moja interpretacja dotyczyla tylko wystawowej klasy uzytkowej CzW, ktora kojarzy mi sie z wystawami ... CzW jest mloda rasa, wiec nawet chyba trudno by bylo na sile robic podzial na linie uzytkowe i eksterierowe jak to jest w przypadku wielu innych ras z grupy I
P.S. Pudle z grupy IX rewelacyjnie sprawdzaja sie np. w ratownictwie - w Stanach są prowadzone rownolegle linie uzytkowe i eksterierowe
Quote:
Originally Posted by Gaga
jak widac na powyzszej liscie, nasze "working dogs" spedzaja czas na kanapie, z rzadka zlazac z niej aby pojsc pocwiczyc na plac (poza kilkoma wyjatkami ;P)
Nie demonizujmy Niewielu jest w Polsce zapalonych sportowcow - dla mnie najwazniejsze jest to ze wlasciciel chce cokolwiek robic ze swoim psem, niezaleznie ile razy w tygodniu cwiczy.
monikasz jest offline   Reply With Quote
Old 24-04-2007, 12:09   #4
monikasz
Junior Member
 
monikasz's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Location: Gdynia
Posts: 203
Default Re: Polskie użytkowe CzW - spis

Quote:
Originally Posted by Margo
Wlasnie z wilczakami jest powazny problem.... Dlatego wlasnie wrzucilismy wszystko 'do kupy' i dalismy na liste wszsystkie psy ze wszystkimi egzaminami (dla ktorych wystawiany jest papierek)...
Ja nie neguje listy z potwierdzonymi egzaminami, czy tez zawodami, ktore sa lub mogą być wpisywane w szkoleniowa ksiazeczke. Bez sensu by bylo np. umiescic dyplom od Vaclava za uczestnictwo w jego zawodach, choc potwierdzenie jest
Margo - chodzilo mi tylko o glupie slowko 'uzytkowosci', ktore mnie razilo

Quote:
Originally Posted by Margo
W Polsce jest teoretycnie jeszcze latwiej, bo oficjalny certyfikat maja nie tylko psy z IPO i RH-E, ale i SVP1 i ZVP1, czyli biegami na 40 km...
Tego nie wiedzialam, bo w belgach RH-E w Polsce nie uprawnia do wystawiania psa w klasie uzytkowej. Widac CzW uprzywilejowane sa Przy okazji z egzaminami ratowniczymi tak naprawde oficjalne regulacje (MSWiA) sa jedynie dla psow ratowniczych strazy pozarnej. To ze moja suka ma zaliczone kwalifikacje w PCK tak naprawde nikogo nie zainteresuje, bo po prostu nie ma oficjalnej 'podkladki'. Zeby pies ratowniczy byl dopuszczony do akcji, w ktorej dowodzi straz pozarna musi miec po prostu zdane ich egzaminy. Przy okazji niektorzy ratownicy uwazaja ze egzaminy IRO, to tylko wymysl sportowy i nijak ma sie do sprawdzenia uzytkowosci psa

Quote:
Originally Posted by Margo
A ciezko powiedziec, ze pies jest uzytkiem tylko dlatego, ze przebiegl 40 km, bo zrobi to w zasadzie kazdy normalnie zbudowany wilczak, a nietypowy bedzie roznil sie od typowego jedynie uzyskanym czasem... Wiec wrzucenie tylko "uzytkow" generalnie... obnizy nam poziom rzeczywistego wyszkolenia...
Dlatego dla mnie bezpieczniejszy jest 'poziom wyszkolenia CzW', ale wiem ze sie znow powtarzam

Quote:
Originally Posted by Margo
Wiec z jednej strony mozna sie tu pochwalic nawet OB0, a z drugiej jest to oficjalna lista, wiec jak psa na nie ma to znaczy to, ze cale jego wyszkolenie to tylko dobry PR wlasciciela...
Nie wiem czy to dobry pomysl, ale paru znanych hodowcow, tam gdzie jest mozliwe umieszcza procz egzaminow takze uzyskana ocene, np. 98/100 pkt. Wiem, ze to sporo roboty, ale taka informacja tez daje poglad na poziom wyszkolenia psa. W przypadku biegu wytrzymalosciowego mozna by bylo podawac np. czas.
monikasz jest offline   Reply With Quote
Old 24-04-2007, 12:19   #5
Huan
Member
 
Huan's Avatar
 
Join Date: Jan 2000
Posts: 912
Send a message via Skype™ to Huan Send Message via Gadu Gadu to Huan
Default Re: Polskie użytkowe CzW - spis

Quote:
Originally Posted by monikasz
Tego nie wiedzialam, bo w belgach RH-E w Polsce nie uprawnia do wystawiania psa w klasie uzytkowej.
Margo źle napisała. Nie chodziło o RH-E, który jest tylko egzaminem kwalifikującym, a o następne stopnie z regulaminów IRO, takie jak np. RH-F, RH-FL, RH-T czy RH-L. Według oficjalnego regulaminu FCI wszystkie rasy użytkowe mogą startowac w klasie użytkowej ze zdanymi egzaminami obrończymi lub z egzaminami ratowniczymi z serii IRO. Dotyczy to wszystkich ras z klasy "utility dogs", więc zakładam, że również belgów. Regulamin w wersji angielskiej do wglądu na www.fci.be. Na zawodach IRO, gdzie istnieje możliwość otrzymania CACITa można nawet zrobić międzynarodowego championa użytkowości.
__________________
"It's too bad that stupidity isn't painful.” Anton LaVey
Huan jest offline   Reply With Quote
Old 24-04-2007, 13:28   #6
Gaga
VIP Member
 
Gaga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Los Dientitos
Posts: 6,856
Send Message via Gadu Gadu to Gaga
Default Re: Polskie użytkowe CzW - spis

Quote:
Originally Posted by monikasz
Niby tak, ale przecietny czytelnik mysle, ze nie bedzie w stanie wylapac tej roznicy, chyba ze nie doceniam wiedzy osob czytajacych z 'doskoku' to forum
Monika, z doskoku czy nie jednak zakladam, ze ludzie czytajacy sa inteligentni Uczyń , prosze zalozenie ze tak jest
Jako i ja czynie

Istnieje w firmach zasada, ze jak chcesz wypuscic jakas instrukcje to najpierw dajesz ja do przeczytania najdurmejszej blondzi, a jak zrozumie to mozesz uznac, ze jest napisane wystarczajaco jasno i mozna puscic w obieg
Tu nie stosowalqabym tej zasady

Quote:
Originally Posted by monikasz
I bardzo dobrze ze ta lista sie pojawila, bo moze kolejni wlasciciele zmobilizuja sie do jakis startow.
Owszem, dla jednych ta lista to informacja, dla innych motywacja do wziecia udzialu w rankingu
W sumie (prawie) kazda motywacja jest dobra
ja bym jednak odwrocila sytuacje.. moim zdaniem jednak jest to rzetelna informacja i tyle. Bardzo potrzebna bo porzadkujaca krazace opowiesci o uzytkowosci niektorych psow (Margo juz wspomniala o uzytkach bez zadnego egzaminu)

Quote:
Originally Posted by monikasz
P.S. Pudle z grupy IX rewelacyjnie sprawdzaja sie np. w ratownictwie - w Stanach są prowadzone rownolegle linie uzytkowe i eksterierowe

Pudle sa jednymi z najlepiej szkolacych sie psow To rasa czysto pracujaca... To ,ze tego sie nie wykorzystuje nie znaczy, ze sie nie nadaja do pracy Owszem, wyladowaly w IX grupie ale to wlasnie na skutek traktowane ich jako ozdobki


Quote:
Originally Posted by monikasz
Nie demonizujmy Niewielu jest w Polsce zapalonych sportowcow - dla mnie najwazniejsze jest to ze wlasciciel chce cokolwiek robic ze swoim psem, niezaleznie ile razy w tygodniu cwiczy.
Alez ja nie demonizuje Trzezwo i z lekkim przymruzeniem oka oceniam liste Chwala za prace i checi dla wlascicieli z psami , ktore maja duzo egzaminow, chwala tym co maja tych egzaminow mniej...ale FAJNIE, ze pracuja
Nie oszukujmy sie jednak.. wszystko sa to psy domowe a nie pracujace w sytemie np sluzb mundurowych
Powiedzialabym nawet "cwiczace" a nie "pracujace"

To troche taka roznica jak w dogoterapii, kazdy pies, ktory przejdzie kwalifikacje, testy charakteru czy sie W OGOLE NADAJE do pracy z dziecmi.. juz jest okrzykniety psem dogoterapeuta.. mamy tego w Polsce tysiace !!! A przeciez zdal tylko kwalifikacje.. pokazal, ze nie zje dziecka, jes otrzaskany z konkretnymi sytuacjami i zachowuje sie normalnie.. nic wiecej
__________________

Hodowca psów to nie funkcja, to nie zawód i nie nazwa hobby - to tytuł i godność. Trzeba na nią zasłużyć i dobrze piastować.
チェイタン。
Gaga jest offline   Reply With Quote
Old 24-04-2007, 16:15   #7
monikasz
Junior Member
 
monikasz's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Location: Gdynia
Posts: 203
Default Re: Polskie użytkowe CzW - spis

Quote:
Originally Posted by Gaga
Monika, z doskoku czy nie jednak zakladam, ze ludzie czytajacy sa inteligentni Uczyń , prosze zalozenie ze tak jest
Jako i ja czynie
Ok Ja tam sie nie upieram, ze tylko jedna 'wizja' jest sluszna

Quote:
Originally Posted by Gaga
ja bym jednak odwrocila sytuacje.. moim zdaniem jednak jest to rzetelna informacja i tyle. Bardzo potrzebna bo porzadkujaca krazace opowiesci o uzytkowosci niektorych psow (Margo juz wspomniala o uzytkach bez zadnego egzaminu)
Listy nie negowalam, tym bardziej ze jest ona potwierdzona konkretnymi dokumentami o zaliczeniu danego egzaminu / zawodow. A uzytkowe CzW, o ktorych piszecie (przydomek mnie nie interesuje) pozostawie bez komentarza ... Troche mi to przypomina sprzedawanie psow z rodowodami innej organizacji, a pozniej nowi wlasciciele sie dziwia, ze nie maja psa rodowodowego. Oby CzW taki los nie spotkal...
Quote:
Originally Posted by Gaga
To troche taka roznica jak w dogoterapii, kazdy pies, ktory przejdzie kwalifikacje, testy charakteru czy sie W OGOLE NADAJE do pracy z dziecmi.. juz jest okrzykniety psem dogoterapeuta.. mamy tego w Polsce tysiace !!! A przeciez zdal tylko kwalifikacje.. pokazal, ze nie zje dziecka, jes otrzaskany z konkretnymi sytuacjami i zachowuje sie normalnie.. nic wiecej
Wiele psow dogoterapeutycznych, ktore pracuja z dziecmi od wielu lat tez maja uprawnienia zatwierdzone przez dana organizacje - wystarczy popatrzec ile jest organizacji czy stowarzyszen przygotowywujacych psy do pracy z dziecmi chorymi, niepelnosprawnymi. I kazda uwaza, ze u niej jest ok Mialy wejsc przepisy dotyczace dogoterapii, ale szczerze mowiac nie wiem czy sa juz zatwierdzone odgornie czy nie
monikasz jest offline   Reply With Quote
Old 24-04-2007, 17:28   #8
Gaga
VIP Member
 
Gaga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Los Dientitos
Posts: 6,856
Send Message via Gadu Gadu to Gaga
Default Re: Polskie użytkowe CzW - spis

Quote:
Originally Posted by monikasz
Ok Ja tam sie nie upieram, ze tylko jedna 'wizja' jest sluszna
Dziękuje, dziekuje


Quote:
Originally Posted by monikasz
Listy nie negowalam, tym bardziej ze jest ona potwierdzona konkretnymi dokumentami o zaliczeniu danego egzaminu / zawodow. A uzytkowe CzW, o ktorych piszecie (przydomek mnie nie interesuje) pozostawie bez komentarza ... Troche mi to przypomina sprzedawanie psow z rodowodami innej organizacji, a pozniej nowi wlasciciele sie dziwia, ze nie maja psa rodowodowego. Oby CzW taki los nie spotkal...
Otóż to! O to własnie chodzi
Na ogol jakakolwiek weryfikacja jest dosc ciezka, wiec jesli juz ktos odwala te katorznicza robote i podaje nam wszystko na tacy to tylko sie cieszyc.. bo to wlasnie po to aby potem nie bylo rozczarowan

Quote:
Originally Posted by monikasz
Wiele psow dogoterapeutycznych, ktore pracuja z dziecmi od wielu lat tez maja uprawnienia zatwierdzone przez dana organizacje - wystarczy popatrzec ile jest organizacji czy stowarzyszen przygotowywujacych psy do pracy z dziecmi chorymi, niepelnosprawnymi. I kazda uwaza, ze u niej jest ok Mialy wejsc przepisy dotyczace dogoterapii, ale szczerze mowiac nie wiem czy sa juz zatwierdzone odgornie czy nie
Generalnie sama idea jest OK, wyglada na to, ze ludzie chca niesc pomoc i nieobce im sa problemy innych. Mysle jednak, ze i tych wolontariuszy powinna obowiazywac zasada "primum non nocere" a skoro swiadomosc jest jaka jest to niezbedne sa odgorne uregulowania prawne.
Co prawda odeszlam od tematu ale.. poniekad sie to wiaze
__________________

Hodowca psów to nie funkcja, to nie zawód i nie nazwa hobby - to tytuł i godność. Trzeba na nią zasłużyć i dobrze piastować.
チェイタン。
Gaga jest offline   Reply With Quote
Old 24-04-2007, 18:11   #9
monikasz
Junior Member
 
monikasz's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Location: Gdynia
Posts: 203
Default Re: Polskie użytkowe CzW - spis

Quote:
Originally Posted by Gaga
Na ogol jakakolwiek weryfikacja jest dosc ciezka, wiec jesli juz ktos odwala te katorznicza robote i podaje nam wszystko na tacy to tylko sie cieszyc.. bo to wlasnie po to aby potem nie bylo rozczarowan
Alez ja sie ciesze ! Jesli inaczej zostalo to odebrane, to sorki - nie taki byl zamiar ... Zreszta ja od dobrych paru lat jestem pelna podziwu dla Przemka i Margo za prace jaka robia przy tym forum i przy budowaniu oraz uzupelnianiu bazy CzW.

Quote:
Originally Posted by Gaga
Generalnie sama idea jest OK, wyglada na to, ze ludzie chca niesc pomoc i nieobce im sa problemy innych. Mysle jednak, ze i tych wolontariuszy powinna obowiazywac zasada "primum non nocere" a skoro swiadomosc jest jaka jest to niezbedne sa odgorne uregulowania prawne.
Co prawda odeszlam od tematu ale.. poniekad sie to wiaze
Ostatni raz odejde od tematu - ludzie, ktorych poznalam, a ktorzy prowadza zajecia terapeutyczne przy uzyciu psow szybko eliminuja osoby, ktore chca dolaczyc, a ktorym choc troche zalezalo na 'pozerstwie', ktore myslaly, ze to taaaaakie proste i co to dla nich. Naiwnie wierze, ze tak wyglada wolontariat w wielu miejscach w Polsce ...
Dobra - ja tez juz wracam do tematu !
monikasz jest offline   Reply With Quote
Old 24-04-2007, 18:26   #10
Gaga
VIP Member
 
Gaga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Los Dientitos
Posts: 6,856
Send Message via Gadu Gadu to Gaga
Default

Dobra...musze widac sowiadczyc, ze nie odczytuje w Twoich wypowiedziach negacji Rozumiem, ze jedynie zakwestionowalas uzycie slowa "uzytkowe" i tyle Monika, przysiegam, ze rozumiem

No i jeszcze o dogo, troszke ... z tym jest jak ze wszystkim, wiec dobrze ze sa ludzie potrafiacy wyeliminowac "slomiane ognie" i jak rozumiem, to im najbardziej na sercu lezy fakt, ze na razie w tej dziedzinie jest "hulaj duza"

pozdrawiam
gaga
__________________

Hodowca psów to nie funkcja, to nie zawód i nie nazwa hobby - to tytuł i godność. Trzeba na nią zasłużyć i dobrze piastować.
チェイタン。
Gaga jest offline   Reply With Quote
Old 26-04-2007, 11:02   #11
monikasz
Junior Member
 
monikasz's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Location: Gdynia
Posts: 203
Default

Quote:
Originally Posted by Gaga
Dobra...musze widac sowiadczyc, ze nie odczytuje w Twoich wypowiedziach negacji
Ależ nie trzeba było - ja tam ugodowy czlowiek jestem, tylko czasem czepiam sie drobiazgow
Quote:
Originally Posted by Gaga
No i jeszcze o dogo, troszke ... z tym jest jak ze wszystkim, wiec dobrze ze sa ludzie potrafiacy wyeliminowac "slomiane ognie"
Mam nadzieje, ze nie sa to wyjatki ...
monikasz jest offline   Reply With Quote
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 11:43.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org